• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az idealis akvarium meret

Mi lenne szerinted az idelias akvarium meret:

  • 60cm (W60×D30×H36 60l)

    Votes: 0 0.0%
  • 90cm (W90×D45×H45 166l)

    Votes: 4 28.6%
  • 120cm (W120×D45×H45 219l)

    Votes: 9 64.3%
  • 180cm (W180×D60×H60 590l)

    Votes: 1 7.1%

  • Total voters
    14

longika

Főkertész
Sziasztok,

Nem talaltam ilyen topicot ugyhogy gondoltam nyitok egyet.

Jelenleg egy 60 cm es tankkal rendelkezem, de mivel megszerettem a hobbyt es erzem a 60cm korlatait a jovoben lepnek feljebb. Viszont nem tudom eldonteni hogy mi lenne az idealis meret.

A tankok meretenel az ADA alap, nem magas 60cm (W60×D30×H36 60l), 90cm (W90×D45×H45 166l), 120cm (W120×D45×H45 219l), 180cm (W180×D60×H60 590l) as tank mereteit vettem.

Arak tekinteteben a 60 as utan (kb. 70eFt) a 90 es nem lenne nagy koltseg (kb 100eFt), de a 120 as mar tobb mint a duplaja a 90 esnek (240eFt). Itt a szurore es a tank (clear) arara koncentralnek. 180cm es arat nem neztem, de valahova 500eFtra lonem be)

Akvarium mint szobadisz szempontjabol a 90 es nem akkora lepes mint egy 120 as, mert az utobbiban a csapat halak sokkal szebben tudnak uszni a velemenyem szerint. A 180 ugye meg meg szebb lenne.

Verseny szempontbol ahogy nezegettem a versenyen indulok tobbsege 180cm es 120 cm -es meretet hasznal. Viszont a viz tomeg a 120 as es a 180 as kozott jelentos.

Karbantartas szempontjabol a 60 as es a 90 es kozott szerintem nincs nagy kulonbseg, bar a 90 esnel a kezzel torteno viz csere mar kerdeses,de meg kivitelezheto. Nyirasi ido kulonbseg szerintem nem jelentos. 120 as azert mar a 60 as duplaja, a 180 as meg mar extrem sok ido lenne szerintem.

Tapozas: Ugye itt a terfogat a donto, a koltseg novekedes kozel exponencialis.

A cel az idealis meret kivalasztasa, koltseg es karbantarthatosag meg megmaradna hobby szinten, viszont a aquascaping korlatait megprobalni szelesiteni (nagyobb terulet), es egy nagyobb nappaliban is a szoba fokusza legyen.
 
Erre nem lehet egzakt választ adni. :)

Ha költségben nem akarsz elszaladni, az 590 literes tankot alapból kizárnám. Az már NAGYON nagy, ipari méretű techinka kell alá, vízcsere sem egyszerű, tápot vödörrel kell önteni bele. :)
Talán a "legjobb" a 219 literes, de én nem ezekkel a méretekkel dolgoznék. 100cm hossz, de 50/55/60 centi mélységgel. Ha a határokat akarod szélesíteni, a minél mélyebb akva a legjobb út erre.
Szerintem.
 
Hetente mennyit akarsz vele foglalkozni? Minden automatizálható, viszont kertészkedni kell és az nagyon sok idő tud lenni (amit levágtál ki is kell halászni), vizet hetente (megfelelő hőmérséklet, megfelelő minőség) kell előkészíteni (télen, nyáron), stb... Jelenleg ha jól számolom (nem ismerem a tápozásod) heti 30 liter vizet lötykölsz, a jövőben ez hirtelen felugrik 80-100 esetleg közel 300 literre.
Ahol azt írod, hogy 120 a 60 duplája azt hogy érted? 219liter szerintem nem a duplája a 60 liternek.
Nagy és szép előrelépés a 166liter, ha van rá pénz, és elegendő szabadidő, akkor én is @Etele véleményét osztom "legjobb" a 219 literes. 160liter fölött mindenből kettő kell (szűrő, lily), bár vannak akik ez alatt is mindenből duplát üzemeltetnek, mivel túlszűrt aki nem létezik.

Sok sikert és kitartást kívánok!
 
Ahol azt írod, hogy 120 a 60 duplája azt hogy érted? 219liter szerintem nem a duplája a 60 liternek.

Vagas mennyisegere, alapteruletben ugye haromszorosa, es nem hiszem hogy a vagasra szant ido is a haromszorosa lenne hiszem az elokeszulet es a lehorgaszas szerintem nem haromszoros ido.

A vizcsere a legnagyobb gond szamomra is mert 219 liternel ha csak 30% ot cserelek hetene az is kozel 70 liter.

Viszont jo tudni hogy 160 liter folott ket lilly kell.
 
Nekem 120x45x45-ös van, vagyis bruttó 243 liter(de elférne nagyobb is. ;))
Itt a technika árai elég jelentősek mire megveszem mindent hozzá. Persze spórolni lehet ha magad csinálod a lámpát, bútort, de még így is több százezres költség mire megvan minden. Ez mellett meg ottvan a havi 4-5 ezres villanyszámla. Viszont tápozás költségében jelentősen tudsz spórolni ha magad kevered a tápokat. Kiszámoltam, hogy micronál 1/15-ébe kerül mint a bolti, macro meg szerintem annyi sincs. Itt egyedül carbo- t veszek csak
 
Vagas mennyisegere, alapteruletben ugye haromszorosa, es nem hiszem hogy a vagasra szant ido is a haromszorosa lenne hiszem az elokeszulet es a lehorgaszas szerintem nem haromszoros ido.

A vizcsere a legnagyobb gond szamomra is mert 219 liternel ha csak 30% ot cserelek hetene az is kozel 70 liter.

Viszont jo tudni hogy 160 liter folott ket lilly kell.

Két szűrő két lily... Nem kell, mással is megoldható, de a flow miatt javasolt


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Anyagi tekintetben van még egy fontos szempont szerintem. Nagyobb akváriumba sokkal több talaj és dekoráció szükséges. Persze ha az ember csak többévente csinál átrendezést, ráadásul esetleg ugyanabból a dekorból, akkor ez nem számottevő, mert ahogy minden más technikai eszköz stb drágább egy nagyobb akváriumhoz, ez is "csak" arányosan lesz nagyobb befektetés. A növények szaporodnak, a technikai háttér meg adott marad, így ezek kvázi egyszeri befektetések. A dekoráció/talaj nem az. Persze, a talajt is lehet mosogatni, meg a dekort is el lehet adni, de ez akkor is vagy fáradságos munkával jár, vagy időigényes feladat, illetve mindkettőt csak töredékáron lehet továbbadni (míg a minőségi technika nagyjából értékőrző), ráadásul nem is biztos hogy egyben - egy nagy akváriumnál. Ha ezek nem kerülnek azonnali felhasználásra vagy továbbadásra egy átrendezésnél, hely is kell a tárolásukhoz. Mivel felmerült az aquascaping meg versenyszándék, szerintem erre is érdemes gondolni.

Szerk: még egy gondolat - bocs ha tudod, csak feltűnt: a technika választásnál és tápozásnál a bruttó űrtartalommal számolunk! Legalábbis az ajánlások arra vonatkoznak.
 
Utoljára módosított:
A válasz egyszerű: mindenki számára az az ideális akvàriumméret, aminek van elegendő hely, amit anyagilag fenn tud a tulaj tartani, ahol jut elegendő ideje a karbantartàsokra, beavatkozásokra. Továbbà, ha versenycéllal épül, lesz-e elegendő kreativitás, kitartás és idő a rendszeres rescape-hez, újrarendezéshez.
Ezeket vedd figyelembe. Ha ezek közük valamelyik nem teljesül, annak függvényében határozd meg a méretet.
Melyik a szűk keresztmetszet? Ez is fontos...
Ha az anyagiak és idő nem akadály, ott a hely, ami limitáló lehet.
Ha az anyagi része akadàly, ne lépj csak egy méretet feljebb.
...és így tovább.
Nem okoskodom, csak a gondolataimat vetettem ide.
 
Teljesen helyes és tényszerű amit írtál. :)

Aztán ott van még az emberi faktor: van, aki kisebb akvában nagyobbat tud álmodni mint nagyban.
(Zárójelben teszem hozzá az anyagi ráfordítás+idő exponenciálisan növekszik az akvárium méretével...)
 
Back
Oldal tetejére