• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Az első!

Csabesz

Kertész szaki
Sziasztok.
Egy ideje már itt vagyok az oldalon, kérdeztem is már, olvastam is több dolgot, be mutatkozás meg volt, ideje tehát be mutatnom az én első akváriumomat, hogy az esetleges hibákat ki javítsuk benne.
Az akváriumot 2017. 02. 18-án indítottam.
112 liter 80*35*40.
Kezdő növények:
Micranthemum sp. monte carlo, Eleocharis Parvula Mini, Taxiphyllum barbieri moha, Anubias barteri var, Angustifolia Afzelili, Anubias nana Pinto, Echinodorus"Ozelot', Ludwigia palustris, Cyperus helferi, Murdannia Keisak.
Jöttek még...:Najas guadalupensis, Pogostemon helferi, Pogostemon stellata, Hydrocotyle sp. japan, Alternanthera (midkét piros növényt ennek azonosítottam, de ha valaki pontosítani tud vele kapcsolatba azt szívesen fogadom), Vallisneria americana var. asiatica, illetve van egy számomra ismeretlen a fán és egy a két kő között az MC közé ültetve, ezek nevét is meg köszönöm annak aki tudja és meg is osztja velem. :).
Talaj:
Aqadepo Amazing Soil táptalaj; alattal szunyogháloval el választva Colombo Nutribase 5 liter.
Dekoráció:
2 db Seiryu dekor kő, vagy valami hasonló, szürke-fehér keverék; 1 db Mangrowe gyökér.
Szűrő:
Atman AT3338S, 1500 L/H. Szűrőanyagok: szivacs+siporax, lávakő, siporax+perlonvata (3 tálca).
Világítás:
ODYSSEA T5 TUBE 24W 6500K DAYLIGHT (2 darab). Jelenleg napi 5 órában (Volt az alga miatt egy három napos sötétítés így 4 óráról kezdtem újra emelni a fényen heti + fél órával.).
Tápozás:
TF Macro + TF Planter 1-1 ml/nap, Liqui Carbo 3 ml/nap, Aqua Line TF vas 0,5 ml/nap (ez utobbit csap pár napja adagolom)
Élőlények:
Érkezési sorrendbe 5-7 napos késéssel.
4 db törbe szívóharcsa (2 elpusztult);
1 db zebra szívóharcsa, 1 db panda csík;
Amanok: 11 db hógolyó garnéla, 11 db tigris garnéla (utóbbi állománya pusztulóban 2-3 naponta 1 el pusztul, már a fél állományal ez történt, a másik faj meg szépen vedlik és fejlődik);
15 db vörös neon;
5 db indiai üveg harcsa, 1 db sávos díszcsík.
Víz csere:
Heti 30-35%, Sera Aquatan vízelőkészítőt használok, pihentetés nélkül.

Nagyvonalakban ennyi. Ha valami ki maradt akkor mindenképp szóljatok, kérdezzétek. Legfőbb problémám az alga (fonál, zöld, és barna is), a növények stagnálása, a garnéla pusztulás. Ötletek? Vélemények?
Ledszalaggal kapcsolatos informálódás kapcsán indult a napló, szóval abban a témában is várom a véleményeket!
 

Attachments

  • IMG_20170216_143139.jpg
    IMG_20170216_143139.jpg
    67.7 KB · Megtekintések: 2
  • IMG_20170217_124645.jpg
    IMG_20170217_124645.jpg
    132.7 KB · Megtekintések: 2
  • IMG_20170218_120615.jpg
    IMG_20170218_120615.jpg
    123.4 KB · Megtekintések: 2
  • IMG_20170310_184912.jpg
    IMG_20170310_184912.jpg
    78 KB · Megtekintések: 3
  • IMG_20170405_051535.jpg
    IMG_20170405_051535.jpg
    196.9 KB · Megtekintések: 3
Továbbra is várom a hozzászólásokat. Szomorúan látva, hogy az utánam indított naplókhoz számos hozzászolás, az enyémhez meg pontosan egy sem érkezett. Ennyire rossz a helyzet, vagy még mindig annyira hiányos az összefoglaló, hogy nincs amiből ki indulni a baj meg oldásához?
 
Továbbra is várom a hozzászólásokat. Szomorúan látva, hogy az utánam indított naplókhoz számos hozzászolás, az enyémhez meg pontosan egy sem érkezett. Ennyire rossz a helyzet, vagy még mindig annyira hiányos az összefoglaló, hogy nincs amiből ki indulni a baj meg oldásához?
Ha már naplózásra buzdítottalak, leszek én az első :) (ne türelmetlenkedj, nagy most a pangás a fórumon, majd előbb-utóbb beindul...)
A leírás teljesen jó, sőt szerintem a felszerelés is - még ha azért nem is a legjobb. A zárt tetőn gondolkodj majd el, mondom miért: alacsony hőmérsékletet (22-25 °C) nehezebb lesz tartani, illetve az akváriumot is karbantartani. A szűrőd teljesen megfelelő az akvárium méretéhez, a szűrőanyagok már kevésbé. A lávakő növényesbe felejtős, a siporax elvileg nem rossz, de lehet idővel jobb lenne majd cserélni minőségibb biológiai anyagra (mátrix, substrat stb.). Ez biztosan segítene az algásodás megszüntetésében, de enélkül sem lehetetlen a helyzet.
Próbáld meg az áramlást beállítani optimálisra, hogy mindenhol egyenletesen mozogjon a víz az akváriumban.
A fotókon ez nem látszik: a táptalaj nem tud beszivárogni az akváriumba? Mindenhol van rajta legalább 3-4 cm általános talaj? Ez okozhat algásodást.
A fényed nem tűnik annyira kevésnek. Mikoriak a fénycsövek? Lehet, azok cseréje már felérne egy kisebb fejlesztéssel.
Az állat elhullások a kezdeti időszakban voltak, vagy mostanában is?
 
Szia.
Nagy vonalakban Jopet már mindent leírt. Ami érdekelne, hogy milyen okból tettél a két talaj közé szúnyoghálót? Ha a vékony gyökerek át mennek rajta és a növényt bármi oknál fogva el kell távolítani, fel fogja tépni. Szerintem a vassal leálhatsz és várd be,hogy kérik- e a növények. A panda csík valóban annyira jó algázó?
 
Köszönöm a választ.
A zárt tetős részt nem értem.
A lávakövet cseréljem siporaxra, vagy akkor már inkább valamelyik másikra? Egyszerre úgyse cserélhetek mindent.
Elméletileg sikerült az áramlást be lőni de akkor szerzek videót. Ide fel lehet azt tölteni?
Táptalaj legtöbb helyen 5 cm-el a másik talaj aklatt van és még mélyebben is hátul.
Fénycsövek nagyjából két hónaposak.
A halak pár héttel az érkezésük után hullottak el de az meg is szűnt. A garnélák kb. másfél hete kezdtek hullani és folyamatosan hullanak 2-3 naponta, jelenleg is.
 
Szia.
Nagy vonalakban Jopet már mindent leírt. Ami érdekelne, hogy milyen okból tettél a két talaj közé szúnyoghálót? Ha a vékony gyökerek át mennek rajta és a növényt bármi oknál fogva el kell távolítani, fel fogja tépni. Szerintem a vassal leálhatsz és várd be,hogy kérik- e a növények. A panda csík valóban annyira jó algázó?
A szunyoghálót azért tettem be mert az aqua boltba azt mondták, hogy szoktak a profik tenni a kettő közé, pont azért, hogy a gyökerek esetleges eltávolításkor ne keveredjen a vízbe a táptalaj. A panda csík meg majdnem olyan jó munkát végez mint az otok, rendkívül aktívan algáz. Emellet számomra tetszetős kis halacsak. A vasat azért adom mert több növény fakó lett, ki fehétedett a cyperus levele és barna foltok is meg jelentek pár növényen. Én ezt vas hiánynak azonosítottam be. A murdannia keisak legújabb levele teljesen vissza zöldült már pár napi vas adagolás után.
 
A zárt tetős részt nem értem.
Az akvárium világítása és a matatás nehezen működik együtt, csak ennyi :) Egy nyitott akváriumnál ez sokkal egyszerűbb. De főleg a hűtés miatt írtam. A legtöbb növény egyik legnagyobb ellensége a meleg víz (>27°C). A nyári melegben ezt legtöbbször csak ventilátoros hűtéssel lehet kordában tartani.Tető mellett ennek beszerelése is macerásabb, na meg a lámpa is melegíti a vizet. Ha klimatizált a szoba, nyilván az a legjobb megoldás.

A lávakövet cseréljem siporaxra, vagy akkor már inkább valamelyik másikra? Egyszerre úgyse cserélhetek mindent.
Nem ismerem a siporaxot, de úgy hallottam, az sem olyan rossz szűrőanyag. Csak megemlítettem, hogy ez is lehet majd egy fejlesztés, mert a hatékony szűrés sok problémától mentesíthet.

Szerintem a szúnyoghálóval nem lesz gond, csak majd úgy kell kiszedni a gyökeres növényt (ha ilyesmi sorra kerül), hogy lenyúlsz valamivel a talajba (pl. csipesz) és ellentartasz, nehogy feltépd talajostól-mindenestől a hálót.

A kemény víz is fékezheti a növényeket és tápanyagfelvételt. Van teszted, mérted, mennyire kemény? A seiryu kő is keményít (igen, seiryud van) valamelyest.

A szűrés beállta előtti ammóniára gondoltam, mint állatok elhullásának okozója. De ennyi idő után már be kellett hogy álljon a szűrés, nem tudom, mi lehet..
 
A szunyoghálót azért tettem be mert az aqua boltba azt mondták, hogy szoktak a profik tenni a kettő közé, pont azért, hogy a gyökerek esetleges eltávolításkor ne keveredjen a vízbe a táptalaj. A panda csík meg majdnem olyan jó munkát végez mint az otok, rendkívül aktívan algáz. Emellet számomra tetszetős kis halacsak. A vasat azért adom mert több növény fakó lett, ki fehétedett a cyperus levele és barna foltok is meg jelentek pár növényen. Én ezt vas hiánynak azonosítottam be. A murdannia keisak legújabb levele teljesen vissza zöldült már pár napi vas adagolás után.
Így már jogos a vas kérdés, és érthető. Köszi a választ.
 
Az akvárium világítása és a matatás nehezen működik együtt, csak ennyi :) Egy nyitott akváriumnál ez sokkal egyszerűbb. De főleg a hűtés miatt írtam. A legtöbb növény egyik legnagyobb ellensége a meleg víz (>27°C). A nyári melegben ezt legtöbbször csak ventilátoros hűtéssel lehet kordában tartani.Tető mellett ennek beszerelése is macerásabb, na meg a lámpa is melegíti a vizet. Ha klimatizált a szoba, nyilván az a legjobb megoldás.


Nem ismerem a siporaxot, de úgy hallottam, az sem olyan rossz szűrőanyag. Csak megemlítettem, hogy ez is lehet majd egy fejlesztés, mert a hatékony szűrés sok problémától mentesíthet.

Szerintem a szúnyoghálóval nem lesz gond, csak majd úgy kell kiszedni a gyökeres növényt (ha ilyesmi sorra kerül), hogy lenyúlsz valamivel a talajba (pl. csipesz) és ellentartasz, nehogy feltépd talajostól-mindenestől a hálót.

A kemény víz is fékezheti a növényeket és tápanyagfelvételt. Van teszted, mérted, mennyire kemény? A seiryu kő is keményít (igen, seiryud van) valamelyest.

A szűrés beállta előtti ammóniára gondoltam, mint állatok elhullásának okozója. De ennyi idő után már be kellett hogy álljon a szűrés, nem tudom, mi lehet..
A tetőm nem gyári, le vehető a teteje az első és hátulsó rész külön is, a hátsó rész már régen nincs rajta, ventillátort be szerezve már, a vizem szinte állandó 24C°, tényleg nagyon ritkán megy 25-re fel és még a ventit nem használom. Félig nyitott tetővel egy napug ment egyszer és 22-re le vitte a hőfokot.
A víz keménysége egy vízcsere után gh 14, kh 9, a kh csepptesztel is meg erősítve ls pár nap után lennebb meg 3-4-re us. Egyébként JBL 6-1-ben tesztcsikkal mérek paramétereket.
Szűrés terén már agyalok egy előszűrő beszerzésen.
 

Attachments

  • received_1409107599145274.jpeg
    received_1409107599145274.jpeg
    33.9 KB · Megtekintések: 3
Sajnos nálam is voltak ilyen rejtélyes garnéla elhullások az akváriumnak ugyanebben az időszakában. Az okát nem tudtuk tutira megfejteni, csak tippjeink voltak, de azok is olyanok, amik nálad nem lehetnek (co2, chihiros doctor). Talán valaki majd ad jó tippet, de inkább azt remélem ne legyen rá szükség.
Én egyelőre nem nagyon tudok többet hozzászólni. Innen úgy látom, mindent jól csinálsz, a többi legfeljebb apró finomításokon múlik, amik fentebb elhangzottak. Ezt meg neked kell kitapasztalnod. A vized se brutál kemény, a táp mennyiség is amit adagolsz, szerintem jó. Ha növeled a fényt, valószínűleg több lesz a baj is, de ha erre kerül sor, majd jövök újra "okoskodni" :) Addig is talán valakinek eszébe jut még valami, ami nekem nem jutott... (talán még annyi, hogy a növényeid között van egy-két igényesebb fajta is, amivel nem meglepő, hogy kevesebb fénnyel és CO2 nélkül nem lesz sikered, de ez egy ilyen sport, egy esélyt mindegyik kaphat)
@Szabó Henrik a panda csíkokkal én is szemezek vagy egy éve, de egyet-kettőt nem akarok venni, inkább 5-6-tal nyitnék, de ahhoz meg még skót vagyok :)
 
Sajnos nálam is voltak ilyen rejtélyes garnéla elhullások az akváriumnak ugyanebben az időszakában. Az okát nem tudtuk tutira megfejteni, csak tippjeink voltak, de azok is olyanok, amik nálad nem lehetnek (co2, chihiros doctor). Talán valaki majd ad jó tippet, de inkább azt remélem ne legyen rá szükség.
Én egyelőre nem nagyon tudok többet hozzászólni. Innen úgy látom, mindent jól csinálsz, a többi legfeljebb apró finomításokon múlik, amik fentebb elhangzottak. Ezt meg neked kell kitapasztalnod. A vized se brutál kemény, a táp mennyiség is amit adagolsz, szerintem jó. Ha növeled a fényt, valószínűleg több lesz a baj is, de ha erre kerül sor, majd jövök újra "okoskodni" :) Addig is talán valakinek eszébe jut még valami, ami nekem nem jutott... (talán még annyi, hogy a növényeid között van egy-két igényesebb fajta is, amivel nem meglepő, hogy kevesebb fénnyel és CO2 nélkül nem lesz sikered, de ez egy ilyen sport, egy esélyt mindegyik kaphat)
@Szabó Henrik a panda csíkokkal én is szemezek vagy egy éve, de egyet-kettőt nem akarok venni, inkább 5-6-tal nyitnék, de ahhoz meg még skót vagyok :)
En ma laztam eloszor de ha hatekony beneveznek en is egy parra.

Ez a csik teszt nekem enyhen lug fele viszi a szememet. Rosszul latom?
 
Máshol azt mondták, hogy egyből emeljem a fényt 8 órára mert ugy szenvednek a növények, azelőtt meg (amit jelenleg is csinálok) azt tanácsolta valaki más hogy hetente fél órával emeljem a fényt. Egyébként fény növelésével a tápot is emelgetem óvatosan. Az algával akkor ne foglalkozzak, legyek türelmes és el múlik? Ha igen, mikor várjak javulást? Nem akarok kapkodni de ha valami nem ok akkor meg várni nem akarok. A panda csíkkal úgy vagyok hogy egyet tuti veszek én is még, azt mondták hogy növényesek közül is csak a bátrak mernek venni ilyet. Én csak tanácsolni tudom hogy kezd el kicsibe a beszerzését. Egy darab is annyira nagy örömet tud okozni, legszívesebben néha ki venném és meg simogatnám. Egyértelműen ő a kedvencem. Egy jelenség az akiban, kinézet ls viselkedés szempontjából is. Igaz csak egy van belőle és az is lehet az ok de sem a növényt sem az aljzatot nem bántja, a mulmot sem kavarja föl, tiszta a vizem.
 
En ma laztam eloszor de ha hatekony beneveznek en is egy parra.

Ez a csik teszt nekem enyhen lug fele viszi a szememet. Rosszul latom?
Élőbe én 6,8-7,2 közé soroltam be valahol a kettő közé esett a szín. De jövő héten meg tudok oldani egy konkrét pontos ph mérést ha úgy vélitek hogy ez okozója lehet valaminek.
A panda csíkról le írtam mindent, csak szeretni lehet.
 
Máshol azt mondták, hogy egyből emeljem a fényt 8 órára mert ugy szenvednek a növények, azelőtt meg (amit jelenleg is csinálok) azt tanácsolta valaki más hogy hetente fél órával emeljem a fényt. Egyébként fény növelésével a tápot is emelgetem óvatosan. Az algával akkor ne foglalkozzak, legyek türelmes és el múlik? Ha igen, mikor várjak javulást? Nem akarok kapkodni de ha valami nem ok akkor meg várni nem akarok. A panda csíkkal úgy vagyok hogy egyet tuti veszek én is még, azt mondták hogy növényesek közül is csak a bátrak mernek venni ilyet. Én csak tanácsolni tudom hogy kezd el kicsibe a beszerzését. Egy darab is annyira nagy örömet tud okozni, legszívesebben néha ki venném és meg simogatnám. Egyértelműen ő a kedvencem. Egy jelenség az akiban, kinézet ls viselkedés szempontjából is. Igaz csak egy van belőle és az is lehet az ok de sem a növényt sem az aljzatot nem bántja, a mulmot sem kavarja föl, tiszta a vizem.
Allj[emoji17] .
Hogy mit nem kavar fel????
Ha a vilagitasod az az idod keves lehet el sem indul a fotoszintezis. Ha igy van a tapanyag felszivasod felbe vagy teljesen elmarad. A vegeredmeny, novenyek senyvednek, alga rohogve koital.
Mulm: semmi ne maradjon belole. Nem akvaba valo. Algat kelt es felboritja a vized kemiajat. Rendszeresen tavolitsd el es a szuresed ugy lodd be, hogy a szivo fele terelje a mulmot. Hm?[emoji108]
 
Ha rájössz a garnéla pusztulás okára oszd meg légyszi mert nekem is tele van a .... most 1 hónapos az akim és ma is volt 2 amano
 
Allj[emoji17] .
Hogy mit nem kavar fel????
Ha a vilagitasod az az idod keves lehet el sem indul a fotoszintezis. Ha igy van a tapanyag felszivasod felbe vagy teljesen elmarad. A vegeredmeny, novenyek senyvednek, alga rohogve koital.
Mulm: semmi ne maradjon belole. Nem akvaba valo. Algat kelt es felboritja a vized kemiajat. Rendszeresen tavolitsd el es a szuresed ugy lodd be, hogy a szivo fele terelje a mulmot. Hm?[emoji108]
És hogyan lőjjem be?
 
Szivo, kifolyo ugyan azon oldalt legyen. A kifolyobol kimegy a flow az uvegnek nekifordulva lemegy es visszafordul a talajon. Latod a szennyezodesen, hogy a szivo fele aramlik es a nagyja fel is szivodik. A mulm az algak egyik legjobb taptalaja.
A kifolyó jelenleg egy esőztető ami fel lett furva az áramlás belövés miatt. Most 45°-ban felfele áll. Kicsit játtszak vele? Állítsam a vízszintes irány fele? A bubizó be kavarhat a dologba, föl viszi a mulmot lentről és az nem tud annyira hatékonyan távozni? Már a cyperust is át telepítettem a bal oldali anubias mögé ebből az okból. Mi a véleményed ezekre? A válaszokat köszönöm folyamatosan.
 
A képek a jelenlegi állapotot tükrözik? Növények jól vannak?

Ha jól látom, ez carbo adagolt Low-Tech. Az erős buborékoltatás, ami a képen látható, kihajtja azt a maradék CO2-t is, ami benne van az akváriumban. A szűrő is keringeti a vizet, oxigénhiányos állapot nagyon valószínűtlen, hogy kialakuljon. Ha ragaszkodsz a levegőztetéshez, akkor állítsd nagyon gyengére. Oxigénhiányos állapot növényes akváriumban elsősorban kora reggel alakulhat ki, lámpa felkapcsolása előtt. Halakat meg lehet ilyenkor nézni, hogy mutatnak-e tüneteket. De még egyszer, O2 hiányos állapotot növényes akváriumban még nem láttam.
Írtad, hogy raktál bele Najas-t. Ez egy nagy túlélő növény. Lehetséges, hogy hamarosan annyira elszaporodik, hogy a többi növény elől el fogja szedni a CO2-t. Viszont a jó oldala az, hogy növekedésével potenciális mérgező anyagokat (garnélák, halak) vesz fel a vízből. A talaj valószínűleg eleinte bőven tartalmaz elég tápanyagot, vasat a növényeknek, főleg low tech körülményekhez mérten. Pl. Növények vas felvételére a gyökereket preferálják, ahol nagyon nagy tartalékok találhatóak (megfelelő talaj esetén).

Érdekes, hogy csak az egyik fajta garnéla pusztul.


Szabó Henrik: Önmagában a mulm nem hinném, hogy gondot okoz. Volt egy akváriumom, amiben elég sok mulm volt elég hosszú távon, és amano-k jól voltak benne, halakkal együtt. Mulm DOC tartalma pl nehézfémeket meg tud kötni, ironikus, de még mérgezést is megakadályozhat. Ha a szűrőben van a "slötyi", attól még ugyanabban az akváriumban van... ... Esztétikailag persze előnyösebb lehet. Ilyen növényes akváriumnál a CO2 lényeges, és bakteriális folyamatok termelhetik, ha adunk nekik lehetőséget. Túl steril szűrőnek, akváriumnak esélye sincs, hogy CO2-t termeljen. A "játék lényege" low tech növényes akváriumban nagyon más, mit CO2 adagolt akváriumban.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére