• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az algák és az oxigén

Moszat

Szakértő
Szakértő
Egy ideje terjed a pletyka, hogy a túl sok oxigén, a levegőztetés algásodást okoz. Személy szerint nagyon nem értek egyet ennek az egyik eredményével, miszerint egyesek a levegőztetés kihagyásával, vagy a vízmozgás csökkentésével akarnak algát irtani. Van egy komoly ellenérvem is, miszerint a szűrőbaciknak fontos a jó oxigénszint, illetve a patakokból és a folyók felső folyásából származó halaknak is. Viszont nagyon kíváncsi vagyok, pontosan milyen érvek állnak mögötte. Klasszikus növényes akváriumban ez nem érdekes kérdés, mert magas CO2 szint mellett a levegőztetés = csökkenő CO2 = alga, CO2 nélküli akváriumban viszont jelenthet némi dilemmát a dolog.

Két forrást találtam, ahol szerepel ez az állítás. Az egyik a Sera algás tanácsadó füzet, a másik ez az oldal: http://www.aquaticguru.com/article-algae-problems.asp
Bemásolom mindkét szövegrészletet.

Sera said:
Az akvárium vizének porlasztókővel történő levegőztetése nem szükséges, ha a gondozást rendszeresen elvégezzük. A víz levegőztetéssel előidézett magas oxigéntartalma elősegíti az algásodást, különösen a kék algaképződést.

AquaticGuru said:
The high flow rate and increased oxygen not only oxidises the nutrients but converts the ammonia to nitrate which, without adequate water changes, builds up in the tank. Algae loves a high oxygen level and it produces more and more oxygen - far too much for the fish to consume.

Algae quickly succeeds in raising the oxygen level to 20 to 30 milligrams per litre. Contrary to popular belief, high levels are unnatural for fish. For most aquarium fish, the oxygen level of their natural habitat is between 2 and 3 milligrams per litre. Not only does the oxygen oxidises out the nutrients and vitamins that the fish and plants require, but the algae thrives in these conditions, to the detriment of the plants, which eventually perish due to the unfavourable conditions.
 
Egy ideje levegőztetünk a galériában a növényes akváriumoknál. Algásodást nem okoz, pedig a porlasztásnál 1000x több oxigént forgatunk be a lily segítségével, amikor egész éjjel csobogni hagyjuk az akváriumokat, mintha porlasztanánk.

Ott okoz algásodás, ahol eleve baj van a CO2 beoldással. És túlságosan sok idő kell, hogy újra kellő szintre lőjje az akvárium CO2 tartalmát. Ezeknél aaz akváriumoknál időnként elhagyjuk a levegőztetést.

Low tech akváriumoknál sem figyeltem meg hasonló összefüggést. A folyamatos csobogtatós forgatás ahol 24 órában oxigénnel vered az akváriumot ott sincs több alga, ahogyan a talajszűrős levegő pumpával működő akváriumoknál sem.

Lehet elvi szinten igazuk van, de pl a Sera füzetnél is inkább gyanakszom a rossz megfogalmazásra és/vagy fordítási hibára. Szerintem a CO2 kicsapatását próbálták így megfogalmazni. A a gyakorlat nem támasztja alá ezt az oxigénes elméletet. Ezt kb 30 akváriumon való megfigyelés alapján írom.
 
Elvi szinten nekem is ellenérzéseim vannak a dologgal kapcsolatban. De nem írok le addig semmit, amíg nem hallottam a mellette szóló érveket, és ebből eddig nem sokat találtam. Csak maga az állítás terjed, mint a herpesz.
Például az algák arról híresek, hogy nagy a testfelületük, így sokkal nagyobb szerepe van a diffúziónak náluk. Gondolom a CO2 hiány is ezért nem hatja meg őket. Akkor miért pont az oxigén felvételében lennének hátrányban a fejlettebb szervezetekkel szemben? A rendes növényeknek kisebb a felülete, így a gázok diffúziója is kisebb mértékű. És egyértelműen vannak oxigénre egyáltalán nem érzékeny algák, mert a vízvirágzás jelensége sok mindenről híres, de a víz magas oxigéntartalmáról pont nem. Esetleg egy fakultatív fotoszintetizáló szervezetről el tudom képzelni, hogy fontos számára a jó oxigénellátás, mert nem mindig termeli meg magának. Az ostorosok meg a kékalgák között emlékszem ilyenre, ha van elég szerves tápanyag, akkor heterotróf életmódot folytat.

Van egy másik pletyka is, miszerint az erős levegőztetés képes az ammóniát kihajtani a vízből. Fizikailag lehetséges a dolog, de azért megnéznék erről egy mérést(vagy egyszer, ha minden lesz hozzá, lemérem magam), mert nem biztos, hogy jelent bármit is akváriumban előforduló koncentrációknál.
 
Ha sûrített levegôs palackot rányitod, az kihajtja az akváriumból az ammóniát. Vízzel együtt. ;)

Elég pH függô és alacsony mértékû lehet a spontán oxidációja. Az abszorpciós kihajtás meg még alacsonyabb lehet. De kellôen extrém koncentrációnál talán a levegôvel elmozdul ammónium irányba (és persze a benne lévô O2-t csípik a Nitrosomonasok is).
 
Back
Oldal tetejére