• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ATI Sun Power, ATI Powermodule

Kicsit utánajártam a T5 hűtése témának a neten, és érdekes dolgokat találtam:

Mint a fenti ábrán is látható, a T5 fénycsövek úgy lettek kifejlesztve, hogy 35 °C környezeti hőmérsékleten adják le a maximális fényáramot. A T8-as fénycsöveknél ez az érték 25 °C volt, azonban abból a megfontolásból kiindulva, hogy egy helyiségben a mennyezet közelében, ahol alapvetően a lámpatestek el vannak helyezve, magasabb a környezeti hőmérséklet, a T5-ös fénycsöveket 35 °C-ra optimalizálták.

A környezeti hőmérséklet befolyásolja a fénycsövek úgynevezett hidegkamrájának, vagy hidegpontjának („cold-spot”) a hőmérsékletét. A hidegpont a fénycső belső felületén kialakított mélyedés, a fénycsőnek itt a legalacsonyabb a hőmérséklete (T5 esetében ez általában a környezeti hőmérséklet + 10 °C), ezért itt a fénycsőben lévő higanygőz - a hidegpont hőmérsékletének függvényében - cseppfolyóssá válik, így az egyensúlyi gőznyomást a hidegpont hőmérséklete határozza meg. Fentiek alapján 43-45°C körüli fejhőmérséklet esetén a higanygőz-nyomás optimális, ekkor adja le a fénycső a maximális fényáramát.

Az optimális hidegponti hőmérséklettől eltérve mind a magasabb mind az alacsonyabb hőmérsékleti érték kevesebb fényáramot eredményez, ezért célszerű azt az optimumon tartani. Kültéri lámpatestek esetében – amennyiben az alacsonyabb környezeti hőmérsékletből adódóan alacsonyabb lenne a hidegpont hőmérséklete – már lehetőség van ennek melegen tartására. Ezt egy a fénycső végére szerelhető elemmel oldják meg, amely visszatartja a hőt a hidegpont közelében. A beltéri lámpáknál általában a magasabb hidegponti hőmérséklet okoz fényáram csökkenést, így itt a hő elvezetése, a hidegpont hűtése jelenthet megoldást.

A hidegpont hőmérséklete tehát egyrészt összefüggésben áll a környezeti hőmérséklettel, másrészt jelentősen befolyásolhatja a lámpatest kialakítása. Amennyiben az túlságosan zárt, az szintén túlzott felmelegedéshez vezethet.

A neten talált információk szerint a korábbi T12-es és T8-as fénycsövektől eltérően - amelyek esetében a hidegpont a fénycső közepén helyezkedett el - a legtöbb T5-ös fénycső hidegpontja a fénycső végén a fém fej közelében helyezkedik el, mégpedig azon a végén, ahol a gyártó logója található!

cold_spot-1.jpg


Nem véletlen tehát, hogy az ATI lámpák kialakítása olyan, hogy a lámpa tetején befújt levegőt a lenti képen látható kis lyukak a fénycső végéhez vezetik, majd a levegő a fénycsövek alatt végighaladva a másik oldalon távozik. Viszont a fentiek alapján egyáltalán nem mindegy, hogy a fénycső melyik vége kerül közvetlenül a lyukak alá; úgy tűnik a maximális fényáram eléréséhez a fénycső logóval ellátott végét kell a hűtés alá tenni.

holes3.jpg

airflow.jpg


Egy amerikai fórumon sokat foglalkoztak a témával, le is mérték a különbséget egy PAR mérő segítségével. Vizsgálták a fénycsövek behelyezésének irányát illetve a hűtés teljesítményének összefüggéseit. Az eredmény itt olvasható:

http://mail.reefcentral.com/forums/show ... tcount=950

Az említett fórumon a gyártó képviselője is nyilatkozott arról, hogy az ATI lámpák a hidegponti hőmérséklet kontrollálásával érik el kimagasló teljesítményüket (és egyben tagadta azon állításokat, miszerint túl lennének hajtva a fénycsövek).

We control the cold spot of each single T5-lamp (controlled airflow) and in this way we are able get the maximum possible light output. Most T5-fixtures dont control the cold spot of the T5-lamps and you never know if you see the real power of T5-lamps. We guarantee that the T5-lamps works as bright as possible without overdriving the lamps. This is one of the secrets…

Az amerikai tesztelők is arra jutottak, hogy a legtöbb fénycső esetében annak logóval ellátott végét érdemes hűteni. Ennek ellenére a korábbi postban említett multiméterrel végeztem én is egy újabb mérést, amelyben vizsgáltam, valóban számít-e a fénycsövek behelyezésének iránya. Úgy tűnik igen.

Amikor a feltételezett hidegpontot a hűtés alá helyeztem, vagyis a fénycsövek logóval ellátott vége került a lyukak alá 4,5 V mellett 36.800 luxot mértem 40 perc üzemidő után. A fénycsövek fém fejének hőmérséklete 41-43 °C volt. (A fénycső másik végén egyébként 90-100 °C-os hőmérsékletet mértem.)

Ezt követően megfordítottam az összes fénycsövet: a logós végük a hidegponttal a másik oldalra került, ahol a forró levegő távozik a lámpából. 40 perc után újra mértem, az eredmény 34.000 lux. A rossz oldalon a hidegpont hőmérséklete 50-55 °C volt. Tehát a fénycsövek nem megfelelő behelyezésével majd’ 3000 luxszal lecsökkenthetjük a megvilágítás értékét.


Fontos még megemlíteni, hogy – ahogyan az a korábbi tesztemből is kitűnik - a túlhűtés ugyanúgy teljesítménycsökkenést eredményez, mint a túlmelegedés. A korábbi tesztemben vizsgáltam a ventilátorok optimális fordulatszámát, arra a következtetésre jutva, hogy a 4,5 V az ideális. Most megtaláltam a gyártó nyilatkozatát is ezzel kapcsolatban, szintén az említett amerikai fórumon:

The 4.5V are the result of measurements under "normal" conditions. If the temperature in the room is very high or extremly low, you have the possiblitiy to regulate the airflow. The best results are at 4.5V. Everyone with a PAR-Meter or a simple Lux-Meter is able to test it. Start the Powermodule with the fans off and check the readings. The output will raise to its maximum and then decrease to a point with no changes. Then start the fans and see what happens. The value will raise to a maximum reading. In most cases the highest reading will be at 4.5V. That's the simple reason why we recommand the "magic" 4.5V
 
Remélem nem írtam hülyeségeket. Sajnos magyar nyelvű szakirodalmat nem sokat találtam a témában, így jórészt angol nyelvű szakszövegekből kellett kiindulnom. Majd egy villamosmérnök kijavít, ha erre téved. :)
 
Érdekes fordulat az ügyben, hogy a fénycsövek elhelyezésére vonatkozó kérdésemre az ATI Support ezt válaszolta:

the printed logo of the T5 bulbs must be at the side where you slide in the splash guard.

Tehát nem a lyukak alá kellene helyezni a logós (hidegponti) végüket. Ez felettébb érdekes, mivel mind a saját, mind az amerikai mérési eredmények pont az ellenkezőjénél mutattak ki nagyobb megvilágítási értékeket... :)


Leírtam a supportnak a tesztem eredményét, véleményt kérve. A válasz alább olvasható.

it makes no big difference.
Important is to run the bulbs at the same Position and not to change that often.

At non active cooling systems the cold spot is at the printed logo.
If you run your bulbs at a ATI active cooling fixture, with the printed logo at the side where the spash guard slide-in, the airflow would cool the other end and so you have there the new cold spot.
But that should be only 2-3%
 
Nagy nehezen, de elkészült a lámpámat tartó állvány, és azt szeretném megkérdezni, hogy van-e esetleg valami kőbe vésett szabály arra vonatkozóan, hogy milyen távol legyen az akvárium tetejétől(a víz felszínétől)az armatúra??? :)
 
Hali!

A T5-nél minél közelebb van a víz felszínhez annál jobb.Lehet akár 2 cm.
Az ne tévesszen meg, hogy több helyen 10-15-20- cm-re vannak fellógatva.Ott már nagyon nagy a veszteség.Mértem, láttam.
 
jojo said:
Hali!

A T5-nél minél közelebb van a víz felszínhez annál jobb.Lehet akár 2 cm.
Az ne tévesszen meg, hogy több helyen 10-15-20- cm-re vannak fellógatva.Ott már nagyon nagy a veszteség.Mértem, láttam.

Oks, nagyon szépen köszönöm!
Igazából, még nincs a bútorra helyezve az állvány csak féltem, hogy hülyén fog kinézni.
 
Nem tudom, hogy milyen az állvány és hogy akarod rögzíteni, de azért azzal számolj, hogy ha matatni kell az akiban tudd feljebb emelni a lámpát.
 
oRphEus said:
Nem tudom, hogy milyen az állvány és hogy akarod rögzíteni, de azért azzal számolj, hogy ha matatni kell az akiban tudd feljebb emelni a lámpát.

Nagyából, ugyanaz a kivitel, mint nálad!
Én is erre gondoltam, hogy a nyírásnál meg hasonlóknál, mi lesz a szitu!Na ez végül is holnap derül ki, akkor lesz a próba, aztán majd meglátjuk.
Lehet ugyanúgy befürödtem ezzel is, mint az aksival először!De hát a hibáiból tanul, nem igaz! :D
 
Hali,

A felfüggesztett armatúrákat milyen magasan kell elhelyezni a vízszinttől számítva kb?
Az akváriumom 45 cm magasságú.
 
Valaki nem tudná megmondani, hogy az ATI armatúrámon a hűtés miért nem akar bekapcsolódni???
Amikor megérkezett, hiányzott belőle a hűtéshez szükséges táp, de később pótolva lett. Ezen 7,5V-ot állítottam be!
 
debidevil10 said:
Valaki nem tudná megmondani, hogy az ATI armatúrámon a hűtés miért nem akar bekapcsolódni???
Amikor megérkezett, hiányzott belőle a hűtéshez szükséges táp, de később pótolva lett. Ezen 7,5V-ot állítottam be!
Ha a tápod egy univerzális táp nem mindegy, hogy melyik csatlakozófej van bedugva. Illetve van egy kis kapcsoló még a led mellett az én tápomon, az sem mindegy, hogy melyik állásban áll. Sajnos közelebbit nem tudok most mondani, mert nem vagyok otthon, de ezeket próbálgasd.
 
oRphEus said:
debidevil10 said:
Valaki nem tudná megmondani, hogy az ATI armatúrámon a hűtés miért nem akar bekapcsolódni???
Amikor megérkezett, hiányzott belőle a hűtéshez szükséges táp, de később pótolva lett. Ezen 7,5V-ot állítottam be!
Ha a tápod egy univerzális táp nem mindegy, hogy melyik csatlakozófej van bedugva. Illetve van egy kis kapcsoló még a led mellett az én tápomon, az sem mindegy, hogy melyik állásban áll. Sajnos közelebbit nem tudok most mondani, mert nem vagyok otthon, de ezeket próbálgasd.

Oké!Most már rendben van!
Egy kisebb csatlakozófejjel próbáltam, így már frankó!
 
Sziasztok,
Egy ATI Sun Power T5 (4x80W/151cm) elegendő egy 576L akihoz? :? A gond az hogy ez így csak 320w vagyis 0,56w/L arány ami kevésnek találok. Van erősebb megoldás?
 
toldy said:
Sziasztok,
Egy ATI Sun Power T5 (4x80W/151cm) elegendő egy 576L akihoz? :? A gond az hogy ez így csak 320w vagyis 0,56w/L arány ami kevésnek találok. Van erősebb megoldás?

Persze a 6 csöves lámpát kell venni. Viszont ahogy tornázod felfelé a világítást, sokkal komolyabban kell figyelned majd a CO2-t.
Mondjuk a paraméterek alapján magas az aki szóval a több fény mindenképp jobb.
 
pontosítanék az előző bejegyzésemen. Szóval magas és mély is az aki. Ezért 4 cső és esetleg kevesebb teljesítmény lehet nem hozza a megfelelő eredményt. Nem tudom mi a koncepció a berendezéssel kapcsolatosan. Növények stb. Nagyok sokminden függ ettől is. Ezek alapján lehetne egy teljes rendszert hadrendbe állítani.
 
Az aki 160x60x60cm. Igazat megvalva még semmi koncepció nincs, csupán ismerősnél szóbekerült hogy kell megint aki én meg felhoztam a növényes témát. Egyenelőre semmi fix nincs, az is lehet sósvizi lesz végül.
 
Back
Oldal tetejére