• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Anubias és garnélák viszonya

BBálint

VIP kertész
Annak idejen olvasgattam hogy az anubias feleket nem ajanljak garnelak melle. nekem eddig semmi ptoblemam nem volt veluk pedig az elejetol van garnelam es anubiasom is. igaz nem ilyen ertekesek. de valaki elmondana hogy mi ez a para ez a noveny korul?
 
Utoljára módosított moderátor által:
annak idejen olvasgattam hogy az anubias feleket nem ajanljak garnelak melle. nekem eddig semmi ptoblemam nem volt veluk pedig az elejetol van garnelam es anubiasom is. igaz nem ilyen ertekesek. de valaki elmondana hogy mi ez a para ez a noveny korul?

Az Anubias is egy kontyvirágféle aminek a nedvében Kalcium-oxalát kristályok vannak amik ingerlik a nyálkahártyát.
 
Az Anubias is egy kontyvirágféle aminek a nedvében Kalcium-oxalát kristályok vannak amik ingerlik a nyálkahártyát.
az ok. de ez akkora mennyisegben kerul a vizbe altaluk hogy megoli a garnelakat? gondolom nyiraskor lehetseges ez csak. akkor nem erdemes draga garnelakhoz ilyen novenyt rakni?
 
Nem a rovarvédő szerek miatt, hanem amit Dani is írt. Ha sérül, akkor mérget enged ki a vízbe. Igazából innentől nekem már tabu, számomra mindegy, hogy mennyit, mert ha csak felmerül a lehetősége, hogy bajt okoz, akkor nem teszem be. Épp így vagyok a helenákkal is (elvileg nem bántják a garnélákat, de mégis lehet ilyen írásokkal találkozni.)
 
Akkor most segítsetek!
Tudtommal a sóska és a spenót is tartalmaz oxálsavat, mégis nyomatjuk a garniknak.
 
Nem a rovarvédő szerek miatt, hanem amit Dani is írt. Ha sérül, akkor mérget enged ki a vízbe. Igazából innentől nekem már tabu, számomra mindegy, hogy mennyit, mert ha csak felmerül a lehetősége, hogy bajt okoz, akkor nem teszem be. Épp így vagyok a helenákkal is (elvileg nem bántják a garnélákat, de mégis lehet ilyen írásokkal találkozni.)

2-3 éve volt az Angoloknál. Esetleg majd nézz utána.
Egy spec extra túlélő rovar miatt évekig sokszorosára emelt rovarölő szer volt minden ázsiai növényen, hogy véletlen se jöjjön be az az invazív faj.
Tehát simán lehet, hogy az elmúlt 10+ évben is így jöttek növények.

Mígnem 2 éve a PFK több garnéla tartó kérésére elindított egy folyamatot. Kiderült, hogy a növények a felelősek a sok garnéla pusztulásért. Illetve a rajtuk használt túlzott rovarölő szer.
És elérték az azonnali Angliai import tilalmat. Ez mára már teljes nyugat európát érinti és emiatt nem tudtok bucephalandra növényeket importálni ázsiából sem most már.

Szóval az egész Anubias para lehet ezért volt. Nagyon sok kereskedő dolgozott ázsiából hozott növényekkel, és a legnagyobb exportőrt kapták el az Orient-et. Közös ismertető az volt, hogy olcsón volt és tömegesen jöttek ezek a növények az EU-ba.

A boltban semmilyen káros hatását nem látjuk a normális körülmények között nevelt anubiasokon.

PFK investigates: Shrimps killed by mail order plants! | Blog | Practical Fishkeeping
 
Sziasztok! Nemrég indítottam egy akváriumot főleg alacsony igényű növényekkel: 3 és egy kis tő Anubias és még több Crypto plusz mohák. Annak ellenére, hogy próbáltam minél többet olvasni a garnélákról, ezzel a problémával csak most találkoztam. Az akváriumba szerettem volna garnélákat, de most kicsit elbizonytalanodtam. Milyen valós tapasztalataitok vannak ezen növények és a garnélák együttéléséről?
 
Na látom sikerült egy kis pánikot gerjesztenem...

Viktor, köszi a linket, hallottam róla, hogy voltak gebaszok a rovarölő szerek miatt, ezért szoktam is mondani, hogy a növényeket a karanténozni kell, persze fene tudja mennyi idő bomlik le, na mindegy.
Nem tudom, hogy biztosan az oxálsav miatt van vagy valami más, ha lesz egy kis időm majd utánanézek, de ez nem mostanában lesz... Azt viszont sok helyről olvastam/hallottam, stb hogy ha sérül az Anubias, akkor méreg kerül a vízbe. Van benne valami, mivel ha belegondoltok az Anubiast szokták pl sügeres akváriumokba is ajánlani, mert azt nem bántják, ellenben minden más növénnyel.

Valószínűleg soha nem fog semmi sem történni, hogy ha tele van téve Anubias szal a garnélás akvárium, azonban én ebbe az akváriumban különlegesebb, érzékeny garnélákat szeretnék tenni, és minden ilyesmit ki akarok zárni, hogy ne ezen múljon semmiképp, vagy ha nem jön össze, akkor ne erre fogjam, hanem máshol keressem az okokat.

Szóval eszem ágában sincs lebeszélni az Anubiasról, tegyétek nyugodtan bele, 99% hogy semmi nem fog történni.
 
Most indítottam egy taiwanos akit, amit tele vágtam nana pötyivel. 4 napja áznak benne a garnélák, de eddig minden ok, nem látok gondot. ;)
 
Most indítottam egy taiwanos akit, amit tele vágtam nana pötyivel. 4 napja áznak benne a garnélák, de eddig minden ok, nem látok gondot. ;)

Nem is hiszem hogy lesz. Azért nem olvasni túl sokszor, hogy gondot okozott volna. Meg nem is nyírjuk olyan sűrűn.
 
Nekem a 2 kezdő garnéla sem panaszkodott rá 3hete vannak bent kb, meg 2 napja plusz 11fős legénység is került, eddig nincs probléma. :)
 
Anubiast szokták pl sügeres akváriumokba is ajánlani, mert azt nem bántják, ellenben minden más növénnyel.

A friss még zsenge hajtásokat éppen úgy lecsipkedik a sügerek, mint ahogy megeszik a többi növényt. Azért használják mégis, mert az öreg leveleket nem biztos, hogy bántják. Szerintem nem a hatása miatt, csak az már túl kemény. Szóval nem érzi jól magát az Anibias egy sügeres akváriumban, nem is tud szaporodni, de éppenséggel életben marad és így kicsit feldobja a csupa kő akváriumot. Én így emlékszem a kettővel előző akvarisztikai életemből. ;)
 
Valószínűleg soha nem fog semmi sem történni, hogy ha tele van téve Anubias szal a garnélás akvárium, azonban én ebbe az akváriumban különlegesebb, érzékeny garnélákat szeretnék tenni, és minden ilyesmit ki akarok zárni, hogy ne ezen múljon semmiképp, vagy ha nem jön össze, akkor ne erre fogjam, hanem máshol keressem az okokat.
Na itt a lényeg emberek,aki "sima" garnélákat tart az rakjon anubiast.
Ha különösen érzékeny garnélákról van szó ott már ez is befolyásoló tényező lehet,mint oly sok minden !
 
Back
Oldal tetejére