• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

AME Díszhal Börze 2010.2.21

Az AM fórumán megint megy a szokásos börze utáni adok-kapok. Elolvasva a hozzászólásokat néhány gondolatot leírtam, postolom itt is, hátha olyanokat is érdekel, akik nem olvasgatják azt a fórumot.


(...)

Update: Balga módon azt hittem, hogy az említett fórumon képesek a kulturált emberi kommunikációra, gondolkodásra, szövegek helyes értelmezésére, és a moderálás sem kabaréba illő, mint korábban volt. Tévedtem. A hsz-t innen eltávolítottam, onnan meg majd törlik, ha akarják.

Update2:

Mottó: Nihil novi sub sole.

Kérésre az írás visszakerült, alább olvasható. Sajnos a másik fórumon közzétett, az elmúlt évek akvarista rendezvényeivel kapcsolatban kialakult szubjektív, gondolatébresztőnek, vitaindítónak szánt véleményem egyfelől agresszív kioktatást és anyázást váltott ki - egyesek a magyar díszhaltenyésztők elleni közvetlen támadást (sic!) láttak benne, egyéb hagymázas víziókról nem is beszélve - a másik oldalról pedig a nagyvonalúan "moderációnak" nevezett cenzúra igencsak lehetetlenné tette a válaszokat és viszontválaszokat. Szomorú tanulság, hogy egy másik nézőpont, vagy bizonyos dolgok továbbgondolása ilyen reakciókat válthat ki.

Megint a Börze utáni szokásos körök... Jó lenne nem összekeverni a dolgokat. Ez a börze nem egy profi kiállítás vagy vásár. Jellegéből adódóan amatőr dolog, így ennek megfelelő a szervezés is. Nyilván sokkal jobb lenne, ha egy nagy csarnokban akvarisztikai szakkiállításról beszélhetnénk, de azért az sokkal több szponzort, befektetést, szervezést és kiállítót igényelne. Ezen akvarisztikai börze esetében nem egy nagyformátumú kiállítás szervezése a cél.

Pedig de jó is lenne… Véleményem szerint igény is lenne rá, de... Sajnos ördögi kör, de amíg az boltok/árusok/forgalmazók/szponzorok jó része nem kockáztat, és nem meri bevállalni a rövid távú esetleges veszteség mellé a távolabbi nyereséget, és úgy állnak hozzá, hogy miért menjenek ki, amikor a boltban többszörösét is megkereshetik a börzén várható bevételnek, addig nem lesz több kiállító. Érzésem szerint szintén sok kereskedő és szponzor kedvét elveszi az eddigi kiállítások és börzék amatőr jellege, ezért inkább távol maradnak. A látogatói oldalról ez persze azt eredményezi, hogy kevesebben mennek el, mert kevés az áru és az árus, illetve nincs meg a kellő anyagi forrás a rendezvény népszerűsítésére. Vagy akik elmennek esetleg rossz szájízzel távoznak, mert másra/többre számítottak.

Persze van, akinek ez így megfelel, nekik ez egy kellemes hangulatú vásárral egybekötött találkozó az ismerős akvaristákkal. Ez rövidtávon nem is lenne rossz, azonban azt eredményezi, hogy nem lesz fejlődés, és nem lesznek nagyformátumú szakkiállítások. Ahhoz, hogy ennél nagyobb szabású rendezvények legyenek szervezhetők alapvetően más hozzáállás szükséges a gyártók/forgalmazók/boltok oldaláról, illetve a szervezésnek is másra, más célokra kellene fókuszálnia.

Tény, hogy ennek nem csekély kockázata van. De a külföldi nagy akvarisztikai szakkiállítások és vásárok sem egyből 50.000-es látogatószámmal nyitottak. Erre persze reflexből meg szoktam kapni azt az érvet, hogy nálunk kisebb a piac, olyant itt nem lehet csinálni. Szerintem lehetne. Én nem hiszek abban, hogy megfelelő kínálattal, programmal és szervezéssel ne lehetne a mostaninál sokkal több embert megmozgatni. Ehhez azonban a gyártók/forgalmazók részéről hosszabb távú stratégia kellene, illetve olyan szervezők, akiknek rendelkezésére áll a szükséges idő/energia/pénz és kapcsolatrendszer a koordináláshoz.

Sajnos az AME - nem bántásból mondom, de amatőr jellegéből adódóan, hiszen tagjai és vezetői nem főállásban dolgoznak az egyesületért - ezt eddig nem tudta megvalósítani. Nem állítom, hogy nem próbálta volna meg, mert pl. a 2008-as Akvarista Napokon komolyabb próbálkozás volt a forgalmazók és kereskedők bevonására. Sajnos azonban a fent jelzett kockázatkerülés, és a rendezvények ebből adódó amatőr jellege azt eredményezi, hogy az akvarisztika nem tud továbblépni és elmozdulni a professzionalitás felé. Pedig ez biztosítaná a fejlődését is. Igen sok laikus azt érti az akvárium alatt, hogy a medencébe belekerül pár aranyhal és/vagy egy csapat neon és kész. És amit tapasztal, az az ebből következő állandó nyűg. Mert ennyi jut el hozzájuk. Érthető, hogy ez nem annyira vonzó számukra, így az érdeklődés is elmarad. Éppen ezért lenne szükség egy komoly szakmai kiállításra és vásárra, ahol találkozhatnának az akvarisztika professzionális oldalával, hisz sokan amíg nem láttak még komoly diszkoszos, tengeris, növényes vagy sügéres akváriumot, el sem tudják képzelni, hogy ezek ilyen formában léteznek, és elérhetőek. Igaz, hogy minél inkább a professzinalitás felé megy a hobbi-akvarisztika, annál komolyabb befektetést igényel, így itt jön képbe a másik sokat hangoztatott ellenérv, a vevők pénztárcája. Én ezt sem tudom elfogadni. Amíg a boltokban kilóra veszik az LCD TV-t ne mondja senki, hogy nincs pénz. Vagy nézzük meg az egyéb kisállattartókat. A kutyatartók mennyit költenek egy hónapban kutyaeledelre/kiegészítőkre/kozmetikára/tréningre, stb.? Nem hinném, hogy sokkal kevesebbet, mint amennyit egy akvárium igényelne. Ráadásul – bár ezt sok hobbi-akvarista szentségtörésnek tekinti – az akvárium fenntartását is lehet szakemberekre bízni, ha a vevőnek nincs kedve, ideje, vagy energiája azzal foglalkozni.

Szóval azt nem tudom elfogadni érvként, hogy ne lenne fizetőképes kereslet. Lenne, csak meg kell mutatni az alternatívát, és fel kell kelteni az érdeklődést. Könnyen belátható, hogy a kereslet növekedésével hosszabb távon az akvarisztikai cikkek ára és elérhetősége is jelentősen javulna. Jó példa erre a növényes akvarisztikának (vagy éppen a nano akváriumoknak) az utóbbi időben tapasztalható népszerűsége. Néhány éve még nem sokat lehetett tudni erről, igen kevesen is foglalkoztak vele. Az internet segítségével azonban nagyon sokan megismerték az akvarisztika ezen ágát, és egyre többen vágnak bele. Ennek köszönhetően egyrészt olyan termékek is elérhetővé váltak itthon, amik korábban nem, illetve a megnövekedett érdeklődés kihatott az akvarisztikai boltok/díszhalkereskedések forgalmára is. Nem egy kereskedőtől hallottam, hogy eddig évekig állt a polcon a CO2 rendszer, most pedig egymás után adja el a CO2 szetteket.

További szempont lehetne a szervezéshez az egyéb hobbiállattartókkal történő összefogás lehetősége, és az azokhoz tartozó érdeklődési potenciál kihasználása. Egy kutya vagy macskakiállításon igen sokan meg szoktak jelenni, ha ezeknek csak egy része tévedne be az akvarisztikai (és egyben célszerűségi szempontból terrarisztikai) "pavilonba", már sokkal több látogató kerülne kapcsolatba az akvarisztikával, mint az eddigi börzéken együttvéve.

Fentieket alapul véve véleményem szerint igenis felkelthető az emberek érdeklődése az akvarisztika iránt, és hosszabb távon kifizetődő befektetés lenne a professzionális rendezvények megszervezése. Csak bele kell(ene) vágni...
 
Wow. Pedig olvastam H. (Itt, mert oda nem járok.) Normális, okos és általam teljesen támogatott véleményt írtál le. Személyeskedés és provokáció nélkül. Teljes mértékben egyetértek veled. Kérlek, tedd ide vissza.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére