• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Amano 9000 literes akija az alapoktól

Na egy ilyesmi fa kéne nekem is, mint Amano-nak. Iszonyat jó a formája. Csak nekem elég lesz egy kicsit kisebb is... :) (Úgy látom nem Aqua-Soil-t használt... :D )
 
Összefoglalva az adatok:

Az "akvárium" maga 400x150x150 (cm)

világítás: NAG-150W Green x16, 4 óra/nap
NA Lamp 40Wx9, 9 óra/nap

szűrés: egyszerűen túlfolyós hagyományos szűrés (persze, Amano bácsinak ez a hagyományos...)
részletesebb leírás lásd lentebb

talaj: Aqua Soil Amazonia, Bright Sand, Power Sand Special L, Bacter 100, Clear Super, Tourmaline BC, Penac W for aquarium, Penac P (a mennyiségeket szerintem több ember feltételezhető rosszulléte miatt nem közli). Érdekességként és viszonyításként én azért kíváncsi lennék.

fűtés: az akvárium alatti termosztátos fűtőberendezéssel

CO2: hagyományos, természetesen nagynyomású rendszer, gigászi méretekben, levegőztető rendszer mellett.

tápozás: Estimative Index, ez persze csak vicc... szóval mi más mint, Brighty K, Green Brighty, STEP2, ECA, Green Gain Water

vízcsere: autómata vízcserélő rendszer

víz paraméterek: vízhőfok: 24 fok Celsius, ph: 6,8; TH: 20mg/l; NO2: <0,02mg/l, NO3: <1mg/l, COD: 4mg/l


Kisebb leírás: ha jól tudom, javítsatok ki ha nem, 2001-ben épült ez a hatalamas "Nature Aquarium", kisebb- nagyobb átrendezésekkel azóta üzemel. Az akkori legjobb technikával és az addig szerzett tapasztalatok és tudás szerint. Véleményem szerint az "óriás tank" és technikája akár egy referenciaként is szolgálhatna Takashi Amano cége mellett. A szűrőház, a CO2 és még sorolhatnám, tényleg minden úgy klappol ahogy az a nagykönyvben meg van írva. És mindez eszméletlen méretben. Ha már a méreteknél tartok megemlíteném, hogy a növények is jól "kinőtték" magukat pl.: a Bolbitisről Amano azt írta, hogy ilyen méretűre csak a természetben képes megnőni. Ahogy elnézem ez majdnem az összes növényére igaz...
A hihetetlen tervezés és kivitelezés eredménye, hogy vízcserét nem kell végezni, hisz folyamatosan cserélődik és a napi gondozás is szerintem annyiban ki is merül, hogy max lellenőriznek minden gépet hogy helyesen működik-e, meg maximum a napi etetés (ha napi egyáltalán, erről infót nem találtam). Lényegében ha belegondolok, nincs kizárva hogy több teendő van egy nanoval, sőt... mint ezzel a lavórral.

A szűrés mellett UV lámpa is megtalálható, hogy a nem kívánt baktériumokat és kórokozókat leölje. Mivel mikor a halak megbetegednek, nem használhatunk akármilyen gyógyszereket egy ilyen növényes akváriumban, legalábbis korlátolt mennyiségben. Külön megemlíti, hogy a vizet egy nagy teljesítményű pumpa nyomja vissza az akváriumba. A CO2 közvetlen a nyomóágba van vezetve, a megfelelő eloszlás miatt. A relatíve nagyobb vízmozgást a halak is preferálják, ugyanis nagyon impozáns látni, hogy a nagy flow a halaknak szinte folyamatos mozgást biztosít és ez növeli étvágyukat.

Mint ahogy a világítási periódusok mutatják, a fém-halogenid lámpák csak 4 órát mennek, a célból hogy korlátozzák a növények fotoszintézisét és elkerüljék az algák megjelenését. Ezekkel a periódusokkal a természetes élőhelyet próbálják imitálni. A folyókat a trópusi esőerdőkben körbe veszik a fák, így a folyómedret csak pár óráig éri nap.

megvilágítási periódusok tehát: reggeltől-12:00 természetes napfény
12:00-16:00 fém-halogenidek (NAG-150Wx16pc)
12:00-21:00 fénycsövek (NA Lamp 40Wx9pc)


A túlfolyó részről pár szó: az üvegből készült túlfolyó, ami egy 60cm-es akváriumnak felel meg kb. az akvárium jobb hátsó sarkában van. A túlfolyóból a víz 3 csövön keresztül esik le, miközben a CO2 így távozik és oxigénnel dúsul, így jut a szűrőbe. A szűrőközegeken a már oxigénnel dúsult víz folyik keresztül. A szűrőház az akvárium mögötti sétálórész alatt található. Temérdek mennyiségű biolabda van benne, ami kitűnően végzi a biológiai szűrést. A szűrő úgy van megépítve, hogy a víz szintje folyamatos legyen mind az akváriumban mind pedig a szűrőben. Ráadásul nagy mennyiségű víz is párolog és víz a már megfelelő hőmérsékleten pótlódik.



Az infókat a 2006-os kiadású The style of ADA című könyvből vettem, itt több kis kép is megtalálható a technikai megoldásokra, valamint az egész működési rajz is. Természetesen két db. egy-egy oldalt kitöltő fotó mellett. Próbáltam kutakodni a neten több infó, kép, videó után, de a már látottakon kívül semmi újat nem találtam. Majd szólok Amanonak, hogy valami újat már azért villantani kellene...

Az akváriumról Viktor oldalán is olvashattok egy bejegyzést, fotókkal és a végén egy érdekes videóval: http://viktorlantos.com/wordpress/2009/ ... akvariuma/
Lehet, hogy csak elkerülte a figyelmem, de érdekes hogy a UKAPS fórumon se találtam semmit erről a gyönyörűségről.
 
Back
Oldal tetejére