• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Na elkészült nekem is az alsópolcos szürőm.
Van neki szivacsos előszürése, meg 20L biológiai szűrőanyag, amiből 6L siporax, kb12L lávakő van.
Egyenlőre ennyire futott a keretből. Ami fontosabb, hogy lehet vele egy szobába aludni, mert nincs csobogása. A overflow ot magam készítettem 32 es pvc szennyvízcsőből, a végére meg raktam egy csapot hogy mindig tele legyen a cső, ezért nem csobog.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi idő alatt alakul ki benne a hasznos élet?
Mint minden szűrőben, kb 3 hét alatt.
 
Ahol a felnyomó pumpa van az utolsó rekeszt jó lett volna a legnagyobbra hagyni, hogy minnél kevesebbszer kelljen az elpárolgó vizet utántöltened. Nyaraláskor is jó ha sokat bír. De nem kritizállak, én millió hibát követel el. Lehet hogy elég így is. Szerintem nem kell bele ennyi szűrőanyag, inkább könnyen kezelhetővé tedd.bőséges a szűrőkapacitásod, gondolj agy sima külső szűrőre.
 
Ahol a felnyomó pumpa van az utolsó rekeszt jó lett volna a legnagyobbra hagyni, hogy minnél kevesebbszer kelljen az elpárolgó vizet utántöltened. Nyaraláskor is jó ha sokat bír. De nem kritizállak, én millió hibát követel el. Lehet hogy elég így is. Szerintem nem kell bele ennyi szűrőanyag, inkább könnyen kezelhetővé tedd.bőséges a szűrőkapacitásod, gondolj agy sima külső szűrőre.
Hát már sok mindent másként csinálnék ha elölről kezdeném, ez az első ilyen szűrőm. Majd változtatni akarok rajta, csak erőt kell gyűjtenem :) Amúgy azért sok a szűrőanyag, mert a halak amiket vettem megnőttek. 300 literes az akksi, és kb ennyi cm hal van benne. Növények alig maradnak meg egy hónapig, és ez bosszantott, eddig egy belső szűrőm volt, most meg ez.A már meglévő halakból nem akarok egyet sem eldobni. Ha most kezdeném nem vennék ennyit.
 
Na egy kis beszámoló.

Ugye adva van egy Atman 306 2000 lph pumpa amit nem is bántanék, mert csöndes, és emel 140 cm magasra. Amúgy is ezt a szivatyut csak tartaléknak szánnám, mert ha baja van a felnyomó pumpának akkor hamar kell cserélni, más itt nem nagyon romolhat el (szerintem..) Arra lettem figyelmes, hogy az amúgy 35 wattos atman csak 16 wattot fogyaszt, nem nagyon értettem, de már rájöttem... ha üres medencében járatom akkor fel is vesz 32 wattot, viszont elkezdem fojtani, a fojtás mértékében csökken a felvett áram mennyisége. Más hobbim ugyan nincs, de sokat kell dolgoznom a pénzért ezért az áram fogyasztás is sokat számit... féltem emiatt nagy watt számú pumpát vásárolni, már ez nem gond. Tehát a következő pumpa egy Sicce Syncra Silent 2.5 A gyártó honlapján végre van teljesítménygörbe, amit sok helyen hiányolok. Azt igéri, hogy másfél méteren 1500 lph teljesítményt tud, full fogyasztása pedig 40w, de hát ez kevesebb lesz.
Gondolom sokaknak ez nem újdonság, de nekem nagy felfedezés volt.
Nálam telyesitménycsökkenés az ellenállásból nem igen adódhat, mert a csappal szabályozom, és annyi vizet engedek le amennyit fel bír nyomni a pumpa. Amúgy az Atman jelenleg olyan 570 lph körül lehet, hát nem olyan sok...
 
hát nem olyan sok...
Ez nagyon-nagyon relatív.
Sokan a vízforgatás mértékétől csábulnak el, miközben a szűrőfelület nagysága (minél nagyobb, annál jobb) és a víz szűrőközegen való áramlása (minél lassabb, annál jobb) a dolog igazi kulcsa.
Nálad úgy tűnik, hogy felület elég szépen van és most lehet hogy kicsit megleplek, de netto 300 l vizet tökéletesen meg lehet szűrni 400 l/h valós vízforgatással, amennyiben a szűrőfelületed jól van méretezve és a szűrőanyagaid is rendben vannak.
Hogy sok a halad? Naés akkor mi van? Volt már nekem is sok meg sokféle hal (afrikai sügérek jó sok, jó nagyok is) kb egyszeres vízforgatással és éveken keresztül ment gond -meg takarítás- nélkül. (itt azért egy 330 literes alsópolcosról beszélünk, 4 db 50x50x5-ös TM30-as szivaccsal + homokszűrővel)
A bejáratási szakaszban (ezt én inkább 2 hónapra tenném azzal együtt, hogy három hét után már szép nitrifikáló (aerob) baci telepeid lesznek, de mivel a szűrőd elég mély, az anaerob szekcióra is érdemes gondolni, aminek sokkal több idő kell) óvatosan etess: többször kicsit. Ha erre odafigyelsz és rendszeresen megszagolod a vizedet (ha szúrós szagot érzel, akkor azonnal feles vízcsere!) nem lehet gond.
 
Ez nagyon-nagyon relatív.
Sokan a vízforgatás mértékétől csábulnak el, miközben a szűrőfelület nagysága (minél nagyobb, annál jobb) és a víz szűrőközegen való áramlása (minél lassabb, annál jobb) a dolog igazi kulcsa.
Nálad úgy tűnik, hogy felület elég szépen van és most lehet hogy kicsit megleplek, de netto 300 l vizet tökéletesen meg lehet szűrni 400 l/h valós vízforgatással, amennyiben a szűrőfelületed jól van méretezve és a szűrőanyagaid is rendben vannak.
Hogy sok a halad? Naés akkor mi van? Volt már nekem is sok meg sokféle hal (afrikai sügérek jó sok, jó nagyok is) kb egyszeres vízforgatással és éveken keresztül ment gond -meg takarítás- nélkül. (itt azért egy 330 literes alsópolcosról beszélünk, 4 db 50x50x5-ös TM30-as szivaccsal + homokszűrővel)
A bejáratási szakaszban (ezt én inkább 2 hónapra tenném azzal együtt, hogy három hét után már szép nitrifikáló (aerob) baci telepeid lesznek, de mivel a szűrőd elég mély, az anaerob szekcióra is érdemes gondolni, aminek sokkal több idő kell) óvatosan etess: többször kicsit. Ha erre odafigyelsz és rendszeresen megszagolod a vizedet (ha szúrós szagot érzel, akkor azonnal feles vízcsere!) nem lehet gond.

Amit mondasz a vízforgatásról az szembe megy azzal amit a nagy többség mond, de valószínűleg igazad lehet, mert Neked már működött így. Én sajnos még nem nagyon értek hozzá, Igaz hogy már nyolc éve megvan ez az akvárium, de csak nemrég ástam bele magam jobban a témába. A víznek jó illata van, csak az zavar, hogy nem látok áramlást, illetve látszik, de nem olyan sok. Az, hogy ilyen lassan indul be a nitrifikáció nem tudtam, akkor addig is türelemmel leszek. Amúgy sem rajongtam az ötletér, hogy 17 ezerért vegyek egy pumpát. Ezelőtt egy belső szűrőm (Bluwave 07 )volt, és sokáig jónak bizonyult, csak az utóbbi időben a növények kihaltak,( vallisznéria gigant) és pótlás után is újra, meg újra. Ez miatt csináltam ezt a szűrőt. A régiből átraktam az összes biológiai töltetet az újba, hogy hamarabb induljon az élet.
Hát nagyon köszönöm, hogy időt szántál a hozzászólásodra.
 
Nekem mikor nagy volt az átfolyás nem telepedtek meg a szűrőbacik és a nagy sodrástól jöttek az algák. Fonál, ecset. Én többet nem használnék nagy áramlást mindegy hogy mit ír a fáma.
 
Amit mondasz a vízforgatásról az szembe megy azzal amit a nagy többség mond
Alapvetően két vonal szokott lenni: nagy épített szűrő, sok szűrőanyaggal, nagy szűrőfelülettel, lassú áramlással, ritka tisztítással (van, hogy 3-4 év a tisztítási periódus, nálam is szép lassan 2 éve nem volt piszkálva), illetve a vödrös szűrők, a sokszoros vízforgatással, a nagy felületű (általában szinterezett üveg) csodaanyagokkal, amiknek a pórusai gyorsan eltömődnek, ezért sűrűbben kell tisztítani, illetve cserélni (egy 20-40 mikronos pórusméretű szűrőanyagot a biofilm, ami akár 100 mikron fölötti vastagságot is el tud érni előbb-utóbb eltöm és annyit ér, mint egy kavics).
A kis belső szűrőket a szinte nulla szűrőfelülettel pedig maximum áramoltatóként lehet figyelembe venni, mert az a gyufásdoboznyi szivacs kb arra elég, hogy a csiga ne másszon be a rotorházba.
A legtöbb növényesnek nincs annyi helye, hogy egy nagy oldal/hátsó/alsópolcos szűrőt építsen és elhelyezzen, de azért vannak itt is a fórumon épített szűrős kollegák, csak kettőt mondjak: @AmegA házaspár, @Molnár Béla . Az ő nevük biztosan ismerős Neked is.
A víznek jó illata van, csak az zavar, hogy nem látok áramlást, illetve látszik, de nem olyan sok
Ha a víznek jó az illata, akkor a nitrifikáció rendben van, nem marad ammónia/ammónium (ami ugyebár méreg a vízben).
Azt szoktam javasolni, hogy egy-két csepp metilénkékkel nézd meg, mindenhova eljut-e az áramlás. Nem baj, ha lassú, csak ne pangjon a víz.
az utóbbi időben a növények kihaltak,( vallisznéria gigant) és pótlás után is újra, meg újra
Nem tudom, akváriumon belül hova ültetted, de a valisneriáról azt tudni kell, hogy neki áramlásra van szüksége, ezért érdemes olyan helyre ültetni, ahol elég erős az áramlás. Egyébként nem kényes növény (nagyjából egyik fajtája sem) sem talajra, sem fényre, sem tápra, nagyon mostoha körülmények között is vígan elvan, de csak áramlásban. (én a sügeresekben csináltam, hogy a szűrő kiemelő nyílása közelébe ültettem, dió méretű kövekkel körberaktam és a lerakódó mulm úgy működött, mintha megtrágyáztad volna: szaporodott, mint a bolond)
A régiből átraktam az összes biológiai töltetet az újba, hogy hamarabb induljon az élet.
No, ezért megérdemelsz egy nagy piros pontot(y)
 
Alapvetően két vonal szokott lenni: nagy épített szűrő, sok szűrőanyaggal, nagy szűrőfelülettel, lassú áramlással, ritka tisztítással (van, hogy 3-4 év a tisztítási periódus, nálam is szép lassan 2 éve nem volt piszkálva), illetve a vödrös szűrők, a sokszoros vízforgatással, a nagy felületű (általában szinterezett üveg) csodaanyagokkal, amiknek a pórusai gyorsan eltömődnek, ezért sűrűbben kell tisztítani, illetve cserélni (egy 20-40 mikronos pórusméretű szűrőanyagot a biofilm, ami akár 100 mikron fölötti vastagságot is el tud érni előbb-utóbb eltöm és annyit ér, mint egy kavics).
A kis belső szűrőket a szinte nulla szűrőfelülettel pedig maximum áramoltatóként lehet figyelembe venni, mert az a gyufásdoboznyi szivacs kb arra elég, hogy a csiga ne másszon be a rotorházba.

Hát mindegyik hozzászólásodat külön köszönöm!
Rávilágítanak alapvető hibákra amiket elkövettem. Akkor egyenlőre jön a legnehezebb dolog, VÁRNI...
 
Várni, figyelni, olvasgatni. Nem olyan nehéz ez, de mindenképpen érdemes. Megéri;)
Ha bármiben sikerült segíteni, akkor nekem öröm:)
Mindenképpen sikerült, mert nem veszek feleslegesen olyan pumpát amire nemhogy szükség nincs, de talán még ártok is vele. Helyette a világítással tudok, egy kicsit foglalkozni, mert sajnos ott is vannak sötét foltok. Majd csak összeáll ez :)
Még egyszer Köszönöm!
 
Sziasztok!
Most indítottam el egy alsópolcos szűrőt túlfolyós levezetéssel. A szűrő akiba érkező víz nagyon csobog. Ahogy olvasgattam egy csap kellene a szűrőbe érkező csőre. Kérdésem az lenne, hogy ezt hova érdemes rakni a függőleges csőaljára vagy inkább a tetejére? Gondolom ennek az enne a szerepe, hogy a
Hegyekben állnak már az elrontott túlfolyók, most inkább előre kérdezek.
 
Sziasztok!
Most indítottam el egy alsópolcos szűrőt túlfolyós levezetéssel. A szűrő akiba érkező víz nagyon csobog. Ahogy olvasgattam egy csap kellene a szűrőbe érkező csőre. Kérdésem az lenne, hogy ezt hova érdemes rakni a függőleges csőaljára vagy inkább a tetejére? Gondolom ennek az enne a szerepe, hogy a
Hegyekben állnak már az elrontott túlfolyók, most inkább előre kérdezek.
A lefolyó csőbe beépített kanyarral, vagy csappal lehet ezt megoldani.
Ha lentre rakod, akkor a fölötte lévő csőben fog felgyűlni a víz, ennek a súlyával számolnod kell (nehogy szétcsússzon az illesztésnél).
Ha esetleg ismered Ladányi Janit-Hanikát (Hajósi, de sokat jár Kalocsán is) akkor kérdezd bátran, Ő is csinált alsópolcosokat, sőt én is segítettem anno, amikor elkezdett ilyen dolgokkal -is- foglalkozni.
 
A lefolyó csőbe beépített kanyarral, vagy csappal lehet ezt megoldani.
Ha lentre rakod, akkor a fölötte lévő csőben fog felgyűlni a víz, ennek a súlyával számolnod kell (nehogy szétcsússzon az illesztésnél).
Ha esetleg ismered Ladányi Janit-Hanikát (Hajósi, de sokat jár Kalocsán is) akkor kérdezd bátran, Ő is csinált alsópolcosokat, sőt én is segítettem anno, amikor elkezdett ilyen dolgokkal -is- foglalkozni.
Móricka ábrán a PVC túlfolyóm.
A T idom után derékszög "kanyar" van. Az "L" csőbe gondoltam egy csapra, csak azt nem tudom hova érdemes rakni (alja, teteje...), az L cső kb 40cm hosszú. Milyen kanyarra gondoltál?
Hannikát ismerem, pár éve segített már, találkoztunk is személyesen.
akva.png
 
Milyen kanyarra gondoltál?
Én ablauffal emelem ki a vizet és az ablauf lefolyó csövébe beiktatott kanyarra gondoltam.
Feladata, hogy kicsit feltorlódjon a víz mögötte, így nem ad (vagy csak sokkal kevésbé hangos) szörcsögő hangot. Pont Hanika kísérletezgetett vele.
Ezt a fajta kiemelőt már láttam ugyan képen, de a működését élőben még nem volt szerencsém megfigyelni.
 
Én ablauffal emelem ki a vizet és az ablauf lefolyó csövébe beiktatott kanyarra gondoltam.
Feladata, hogy kicsit feltorlódjon a víz mögötte, így nem ad (vagy csak sokkal kevésbé hangos) szörcsögő hangot. Pont Hanika kísérletezgetett vele.
Ezt a fajta kiemelőt már láttam ugyan képen, de a működését élőben még nem volt szerencsém megfigyelni.
Ok, köszi!
Az ablauf-odról nincs esetleg képed és hogy kb mennyi vizet tud szállítani? Első (hibás) túlfolyós próba után úgy gondoltam "lehetetlen" normális méretű ablauffal 1000lph-t levezetni illetve lehet rosszul is képzelem el, mert csak rajzon láttam eddig DIY megoldásról.
 
Sziasztok!
Most indítottam el egy alsópolcos szűrőt túlfolyós levezetéssel. A szűrő akiba érkező víz nagyon csobog. Ahogy olvasgattam egy csap kellene a szűrőbe érkező csőre. Kérdésem az lenne, hogy ezt hova érdemes rakni a függőleges csőaljára vagy inkább a tetejére? Gondolom ennek az enne a szerepe, hogy a
Hegyekben állnak már az elrontott túlfolyók, most inkább előre kérdezek.
Nem tudom, hogy segítség-e...
Nekem az alján van egy golyóscsap és azzal szabályozom, a csapból kifolyó vizet pedig slagon keresztül engedem tovább. De mint Pecás mondta" a csőben felgyülemlő víz súlyával számolni kell.
IMG_20170130_172238.jpg

https://postimg.org/image/ln3v7t0j3/

)
 

Attachments

  • IMG_20170130_172238.jpg
    IMG_20170130_172238.jpg
    9.7 KB · Megtekintések: 8
Utoljára módosított:
Az ablauf-odról nincs esetleg képed és hogy kb mennyi vizet tud szállítani
Méretezés, ill a lefolyócső átmérőjének a kérdése csak az egész.
Nem mértem, hogy hány l/h a lefolyás, de 1000-től biztosan több. Egy barátomnál 2 db 40-es csővel megy le a 6500l/h-ás felnyomó által megforgatott víz. (szerintem lennie kell kb 4000l/h-nak, mert egy AquaMedic Ocean Runner szivattyúról van szó, amúgy nálam a 3500-as kistesója dolgozik 9 éve)
Elég vacak képet sikerült csinálni, de a lényeg talán látszik (no meg az is, hogy sok-sok éve nem babráltam):
DSCF4505.JPG
DSCF4506.JPG
Amit a képeken látsz belógni, az a légtelenítőnek használt levegőpumpa cső, aminek a vége vissza van dugva a vízbe, mert így a leg egyszerűbb megakadályozni, hogy levegő menjen bele.
 
Méretezés, ill a lefolyócső átmérőjének a kérdése csak az egész.
Nem mértem, hogy hány l/h a lefolyás, de 1000-től biztosan több. Egy barátomnál 2 db 40-es csővel megy le a 6500l/h-ás felnyomó által megforgatott víz. (szerintem lennie kell kb 4000l/h-nak, mert egy AquaMedic Ocean Runner szivattyúról van szó, amúgy nálam a 3500-as kistesója dolgozik 9 éve)
Elég vacak képet sikerült csinálni, de a lényeg talán látszik (no meg az is, hogy sok-sok éve nem babráltam):
View attachment 25192
View attachment 25193
Amit a képeken látsz belógni, az a légtelenítőnek használt levegőpumpa cső, aminek a vége vissza van dugva a vízbe, mert így a leg egyszerűbb megakadályozni, hogy levegő menjen bele.
PVC cső a szívócső és az megy be az akiba?
Az első lefolyócsöves (gumi tömítős összecsusztathatós PVC, nem nyomó oldali) verziómmal sokat kísérleteztem, de alig bírtam elérni normális vízszállítást, sok függött az akin kívüli csövek hosszától, könyökök helyétől, stb. Nem hittem, hogy a tiedhez hasonló működhet elsődleges kiemelésre, nem is próbálkoztam vele. Utólag rájöttem, hogy ezeket a lefolyós PVC csöveket nem tudtam rendesen megragasztani, ezért belevegősödött és talán emiatt is volt alacsony a vízszállítás.
Ha megengedsz egy észrevételt: ha a légtelenítőt az akiba teszed vissza, akkor figyelj rá meddig lógatod be, mert az is szállítja a vizet, áram szünet esetén okozhat problémát. Tesztek során jártam úgy, hogy pumpát lekapcsoltam és a túlfolyó már nem működött volna, de a légtelenítő lejjebb volt és szép lassan megtöltötte a szűrő akit.

Morgo:
köszi a nagyobb képet :) Ha jól látom két csap van és közte van egy légcső, az mire szolgál?
 
Back
Oldal tetejére