• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Írtam anno egy agymenést itt: https://akvakertesz.hu/threads/mattenfilter.753/
Van benne sok alsópolcosnál is hasznosítható gondolat.
A javaslataim:
- ne fúrj, hanem ablaufot használj még akkor is, ha nem teljesen hangtalan, viszont cserében 100%-ig biztonságos (garantáltan nem áztatod el a szobát áramszünet esetén, nem tud fellevegősödni a rendszer, stb)
- átemelőnek használj ragasztós PVC csövet és idomokat legalább 50-es méretben
- felnyomónak az AquaMedic Ocean Runner kerámia tengelyes szivattyúit tudnám javasolni (nálam 2008 óta dolgozik egy 3500-as, teljes megelégedésemre, hangtalanul)
- ne csinálj olyan sok fakkot, nincs annyi haszna, mint sokan gondolják, inkább a minél nagyobb felületre és az egyszerűségre törekedj
- jó lenne tudni, mi lesz az akváriumban megvalósítandó cél, mert a szűrő méretezése ennek a függvénye
- a szűrőakváriumot a lehető legmagasabbra tervezd, mert akkor tudod hatékonyabban kihasználni a teret: 50 cm magasságnál kisebbet ne csinálj, mert a puffer tartállyal túl sokat kell majd feláldoznod a szűrő térből
Indulásnak, talán ennyi. A konkrét kérdésekre szívesen válaszolok, amire csak tudok.:)
Szervusz.
Hazai halast szeretnék, majd később ha kivitelezhető esetleg tengerivé alakítani.
Gömbitomi
 
Hazai halast szeretnék, majd később ha kivitelezhető esetleg tengerivé alakítani.
Kíváncsivá tettél, a hazai halak közül mit tervezel bele? Gondolom, valami kistestű, melegtűrő és nem védett halról lehet szó.
Ha később ugyanezt az akváriumot tengerisként szeretnéd használni, akkor tengeris fórumokon is nézz szét, annak a technikája sajnos számomra nem ismerős.
Arra mindenképpen figyelj oda, hogy csak olyan szivattyút, csövezést használj fel az építésnél, ami a sós vizet is bírja. A szivattyú, amit felnyomónak említettem, az ilyen.
 
Kíváncsivá tettél, a hazai halak közül mit tervezel bele? Gondolom, valami kistestű, melegtűrő és nem védett halról lehet szó.
Ha később ugyanezt az akváriumot tengerisként szeretnéd használni, akkor tengeris fórumokon is nézz szét, annak a technikája sajnos számomra nem ismerős.
Arra mindenképpen figyelj oda, hogy csak olyan szivattyút, csövezést használj fel az építésnél, ami a sós vizet is bírja. A szivattyú, amit felnyomónak említettem, az ilyen.
Szervusz.
Compó,sügér, vöröszárnyúk.
Nem kell erős áramlás a medencébe.
 
Üdv mindenkinek!
Most szeretnék építeni egy külső szűrőt a régen meglévő akváriumomhoz. Medence 190l, alsó polcos szűrésre gondoltam.
Hely hiány miatt, az alsó tartály 18l ezen van 3db 4l doboz amiben a szűréshez használt anyagok: vatelin (kabát béllés), krumpliszsák, dörzsi korongok, kerámia gyűrük.
A víz levétel 3/4"-os cső, vissza táplálás szintén 3/4"-os cső, emelés 120cm.
A kédésem a következő: kell-e még valami szűrő anyag esetleg, vagy ez már megfelelő szűrést biztosít, milyen szivattyút vegyek hozzá?
Hol kapok nem túl drágán (Budapest)?
Előre is köszönöm!
Szép napot mindenkinek!
 
Üdv mindenkinek!
Most szeretnék építeni egy külső szűrőt a régen meglévő akváriumomhoz. Medence 190l, alsó polcos szűrésre gondoltam.
Hely hiány miatt, az alsó tartály 18l ezen van 3db 4l doboz amiben a szűréshez használt anyagok: vatelin (kabát béllés), krumpliszsák, dörzsi korongok, kerámia gyűrük.
A víz levétel 3/4"-os cső, vissza táplálás szintén 3/4"-os cső, emelés 120cm.
A kédésem a következő: kell-e még valami szűrő anyag esetleg, vagy ez már megfelelő szűrést biztosít, milyen szivattyút vegyek hozzá?
Hol kapok nem túl drágán (Budapest)?
Előre is köszönöm!
Szép napot mindenkinek!

Lefelé 1 mérettel vastagabb csövet szoktunk használni, mint felfelé, ezzel biztosítva, hogy mindig le tudjon folyni az a víz, amit a pumpa felnyom (túlcsordulás veszélyének elkerülése).

Eheim compact 2000+ pumpát javasolok amúgy ehhez az emelési magassághoz, annak amúgy is 3/4-es a csöve.

A sorrend így legyen:

kerámia
"krumpliszsák" (de inkább vegyél jó hosszú rascher-hálót és szépen feltekerve tedd be helyette)
TM30 szivacs
vatelinből max 2 réteg kell, több nem

Itt informálódj inkább: Akvarisztikai szűréstechnológiák
 
Lefelé 1 mérettel vastagabb csövet szoktunk használni, mint felfelé, ezzel biztosítva, hogy mindig le tudjon folyni az a víz, amit a pumpa felnyom (túlcsordulás veszélyének elkerülése).

Eheim compact 2000+ pumpát javasolok amúgy ehhez az emelési magassághoz, annak amúgy is 3/4-es a csöve.

A sorrend így legyen:

kerámia
"krumpliszsák" (de inkább vegyél jó hosszú rascher-hálót és szépen feltekerve tedd be helyette)
TM30 szivacs
vatelinből max 2 réteg kell, több nem

Itt informálódj inkább: Akvarisztikai szűréstechnológiák
Köszönöm a jó tanácsot és a gyors segítséget!
A sorrend ugye fentről lefelé értendő?
 
Köszönöm a jó tanácsot és a gyors segítséget!
A sorrend ugye fentről lefelé értendő?

igen, ha fent érkezik be a szűrendő víz, és lent távozik a tiszta víz :)

de ugye 4 rekesztől beszéltél... én meg rekeszenként írtam a felosztást. Ne tegyél minden rekeszbe mindenből :)
 
igen, ha fent érkezik be a szűrendő víz, és lent távozik a tiszta víz :)

de ugye 4 rekesztől beszéltél... én meg rekeszenként írtam a felosztást. Ne tegyél minden rekeszbe mindenből :)
Igen fentről haladok lefelé.
Akkor: 1; kerámia gyűrűk (4l a befogadó teljesítmény) mennyit rakjak bele?
2; raschel háló feltekerve
3; dőrzsi korongok, vagy a TM30 szivacs (melyiket javaslod) alá a vatelin 2 réteg.
4; a 18l-es doboz benne a fűtő és a szivattyú.
Köszi a türelmet!
 
Igen fentről haladok lefelé.
Akkor: 1; kerámia gyűrűk (4l a befogadó teljesítmény) mennyit rakjak bele?
2; raschel háló feltekerve
3; dőrzsi korongok, vagy a TM30 szivacs (melyiket javaslod) alá a vatelin 2 réteg.
4; a 18l-es doboz benne a fűtő és a szivattyú.
Köszi a türelmet!

Mivel nincs kép a cuccról, nem igazán értem az áramlás útját... 4 literes, akkor amennyi belefér. De ez a többi rekeszre is igaz.

TM30 szivacs, egyértelműen
 
Mivel nincs kép a cuccról, nem igazán értem az áramlás útját... 4 literes, akkor amennyi belefér. De ez a többi rekeszre is igaz.

TM30 szivacs, egyértelműen
Köszi! Képet majd teszek fel...
A YouTube-on Build a cheap aquarium sump filter alapján gondoltam elkészíteni. Ebben van a dörzsi korong (az nem jó?), vagy akkor vegyek szivacsot?
Ahogy írtam fentről lefelé felső dobozba érkezik (doboz alja kifurva) lefolyik a másodikba és így tovább az alsóban csak a szűrő és a fűtő innen távozik a tiszta víz.
Üdv!
 
Utoljára módosított:
Köszi! Képet majd teszek fel...
A YouTube-on Build a cheap aquarium sump filter alapján gondoltam elkészíteni. Ebben van a dörzsi korong (az nem jó?), vagy akkor vegyek szivacsot?
Ahogy írtam fentről lefelé felső dobozba érkezik (doboz alja kifurva) lefolyik a másodikba és így tovább az alsóban csak a szűrő és a fűtő innen távozik a tiszta víz.
Üdv!

Várjá', ez nem egy hagyományos szűrőakvárium, hanem egy dry-wet szűrő. Az más tészta. Abba nem kell kerámia, fentre egy szemétfogót tegyél, pl. 1 réteg vatelint, amit viszont 2-4 hetente ki kell cserélni, alá pedig szivacsot. A dörzsi sztem semmire sem jó mechanikai szűrésen kívül, mivel nagyon nagyok a rései, kicsi az összfelülete. Rascherrel működhet, meglepően nagyon jól teljesít nálam is, de én csak mech. közegnek tekintem, a szivacs jobb nála - főleg erre a feladatra.
 
Várjá', ez nem egy hagyományos szűrőakvárium, hanem egy dry-wet szűrő. Az más tészta. Abba nem kell kerámia, fentre egy szemétfogót tegyél, pl. 1 réteg vatelint, amit viszont 2-4 hetente ki kell cserélni, alá pedig szivacsot. A dörzsi sztem semmire sem jó mechanikai szűrésen kívül, mivel nagyon nagyok a rései, kicsi az összfelülete. Rascherrel működhet, meglepően nagyon jól teljesít nálam is, de én csak mech. közegnek tekintem, a szivacs jobb nála - főleg erre a feladatra.
Ajaj! Na most mit csináljak? Vegyükát mégegyszer.
Az én elképzelésem szerint: van egy kis dobozom amibe megérkezik a tartályból a tisztításra váró víz. Ráfolyik a kerámiára, lecsorog a következő dobozba amiben a raschel-háló van(szépen össze tekerve sok méter), majd még egy szintet megtesz lefelé, ahol található a TM30-as szivacs és alatta a 2 réteg vatelin, innen is csörgedezik tovább a leg alsó dobozba. Ott a fűtő felmelegíti a kivánt hőfokra. A szivattyú felküldi a tartályba egy csővön keresztül.
Ez mükődik, vagy csak benéztem valamit?
A dry-wet.
Ezt jól értem: legfelső doboz: be érkezik a víz a vatelinre.
második doboz: TM30-as szivacs.
harmadik doboz: raschel háló.
negyedik doboz: szivattyú.
Ezzel menyire lessz tiszta a medence?
Üdv!
(kétszer mérek, egyszer vágok...)
 
Sziasztok! Valakinek van tapasztalata Mame overflow nevű szűrőről. Pont ilyet keresek. Ez a szerkezet az akvárium fúrása nélkül levezeti a vizet egy alsó technikai tartályba, ahonnan a már szűrt vizet egy pumpa felnyomja . Mindezt elvileg hangtalanul.
 
Sziasztok! Valakinek van tapasztalata Mame overflow nevű szűrőről. Pont ilyet keresek. Ez a szerkezet az akvárium fúrása nélkül levezeti a vizet egy alsó technikai tartályba, ahonnan a már szűrt vizet egy pumpa felnyomja . Mindezt elvileg hangtalanul.

Ha jol remlik 60-80 ezer penz japanban
 
Nem tudom mire lenne szükségem . De lehet hogy te jobban tudod. Nem akarom megfúratni az üveget viszont nagyobb biológiai szűrést szeretnék mint amit külső szűrő adhat. 240L akv. Már vettem a GA-tól egy külső szűrőt és gondoltam az overflow megoldással nem kéne mégegy külső szűrő se skimmer.A mame ettől jóval ktg- hatékonyabb lett volna.
 
Na elkészült nekem is az alsópolcos szürőm.
Van neki szivacsos előszürése, meg 20L biológiai szűrőanyag, amiből 6L siporax, kb12L lávakő van.
Egyenlőre ennyire futott a keretből. Ami fontosabb, hogy lehet vele egy szobába aludni, mert nincs csobogása. A overflow ot magam készítettem 32 es pvc szennyvízcsőből, a végére meg raktam egy csapot hogy mindig tele legyen a cső, ezért nem csobog.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi idő alatt alakul ki benne a hasznos élet?
875IMG_20170120_212549.jpg
http://[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=800IMG_20170112_201833.jpg][img]http://www.képmegosztó link törölve/images/800IMG_20170112_201833.jpg
 

Attachments

  • 800IMG_20170112_201833_tn.jpg
    800IMG_20170112_201833_tn.jpg
    8.7 KB · Megtekintések: 27
  • 875IMG_20170120_212549_tn.jpg
    875IMG_20170120_212549_tn.jpg
    8.7 KB · Megtekintések: 26
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére