• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Köszönöm a jó tanácsokat! :)

Elvetettem az alsópolcos szűrőt, mert túl sok lenne a kompromisszum. Ettől függetlenül a DIY megoldásnál maradok, a szűrős topikban folytattam az elképzeléseket. A megfelelő méretű szűrő gyári ára már ott tart, amit nem biztos, hogy asszonypajtás tolerálna, másrészről pedig csak a hatásfok számít. :)
 
Ha megoldható (van helyed hozzá), akkor az oldal/hátsó polcos lenne a megfelelő kompromisszum szerintem Nálad, amire a 45x45 már igen komoly lehetőségeket tartogat.
A kérdés "csak" annyi, elfér-e a +45 cm az akvád mellett?
 
A nappali egyik falának közepét fogja uralni az akvárium és esztétikai szempontból nem tudom megoldani az oldalpolcosat, hely még lenne rá bőven. A bútor már adott és ez miatt gondolkodtam 45x45-ös alapterületben.
 
Ha megoldható (van helyed hozzá), akkor az oldal/hátsó polcos lenne a megfelelő kompromisszum szerintem Nálad, amire a 45x45 már igen komoly lehetőségeket tartogat.
A kérdés "csak" annyi, elfér-e a +45 cm az akvád mellett?
Oldalpolcosnál milyen az optimális arány az akvárium és a szűrőakvárium között?
 
Oldalpolcosnál milyen az optimális arány az akvárium és a szűrőakvárium között?
Alapvetően a minél nagyobb annál jobb az ideális. Egy kedves, a szűréshez nagyon értő barátom anno azt mondta, hogy minimum az akva térfogatának a negyede, de jobb, ha a harmada a szűrő.
Ő alapvetően alsópolcosban gondolkozott és egy éves, vagy inkább hosszabb tisztítási periódussal. Oldal-/hátsópolcnál -mivel nem kell puffer tartállyal számolni- azt mondom, hogy a negyed egy jó irány.
Ami viszont nem elhanyagolható, hogy van egy minimális indulási méret: az a kb 10-12 cm szélesség (az akva teljes keresztmetszetével) szerintem kell, függetlenül attól, hogy ez hány %-a az akvának. (általában 5 cm-es szivacsot szoktunk tenni a matten részhez, ami a legnagyobb szűrőfelületet adja, általában 4-6-os üvegből ragasztjuk az oldal-/hátsópocosat, no meg kb 2-2,5 cm-t szoktunk hagyni a szivacs mindkét oldalán, hogy az áramlás minél egyenletesebb legyen)
Vannak extrém helyzetek, pl sok akvakertésznél van 30x30 körüli keresztmetszet, ott az oldalpolcot nem lehet normálisan kialakítani, viszont az a 30x60-as körüli hátfal már igencsak kecsegtető méret, egy 10 cm ha kerül mögötte, akkor elég csak a rescape-ek alkalmával a szűrőhöz nyúlni, ami ugyebár sokunknál csábítóan hangzik:)
 
Vannak extrém helyzetek, pl sok akvakertésznél van 30x30 körüli keresztmetszet, ott az oldalpolcot nem lehet normálisan kialakítani, viszont az a 30x60-as körüli hátfal már igencsak kecsegtető méret, egy 10 cm ha kerül mögötte, akkor elég csak a rescape-ek alkalmával a szűrőhöz nyúlni, ami ugyebár sokunknál csábítóan hangzik:)
Azt mondod 10 centi a 61*30*36-os mögött és öröm és boldogság? Hátsó polcosnál hogyan lehet megoldani a csövezést, hogy szép legyen?
 
Azt mondod 10 centi a 61*30*36-os mögött és öröm és boldogság? Hátsó polcosnál hogyan lehet megoldani a csövezést, hogy szép legyen?
Szerintem igen. 61x36x10 cm-ben azért jó sok mindent meg lehet csinálni:)
Az egyik oldalon csinálnék egy akril csőből (mondjuk legyen 40/36-os) egy olyasmi kiemelőt, mint amik a vödrös szűrőknél szoktak lenni. Az alját mondjuk lekötném üvegszálas szúnyoghálóval, így a halak, garnélák nem mennének bele, bár az apraja az átmegy, de nem lesz semmi, ami bántaná.
A másik végére tennék pl egy AquaEl 650 l/h-ás kertitó szivattyút (nálam ilyenek mennek hibátlanul 2007-2008 óta) egy lillyvel, poppyval, ami éppen kerül, mondjuk valami ilyesmit: GreenWorks üveg kifolyó cső - 13mm (nyomó oldali) - nano 10 990,00 Ft Green Aqua
A szűrőt úgy osztanám be, hogy a 60 cm kb felét "beáldoznám" egy szivacsnak, az elején kb 10 cm-ben lenne egy ülepítő, a maradék kb 20 cm-t megfelezném, a szivacs után jönne mondjuk kerámia gyűrű, pl siporax, az utolsóba alulra jöhetne mondjuk egy jó vastag perlon dugó, rá egy vékony szivacs, Seachem Purigen egy kis zacsiba, esetleg rá egy védő szivacs (ezek kb 1-2 cm vastagok lennének) a tetejére pedig a szivattyú.
Így hirtelen első felindulásra, konkrétumok nélkül ilyesmi jutott eszembe, de finomítani lehet bőven a konkrét adatok, elképzelések ismeretében.
 
Szerintem igen. 61x36x10 cm-ben azért jó sok mindent meg lehet csinálni:)
Az egyik oldalon csinálnék egy akril csőből (mondjuk legyen 40/36-os) egy olyasmi kiemelőt, mint amik a vödrös szűrőknél szoktak lenni. Az alját mondjuk lekötném üvegszálas szúnyoghálóval, így a halak, garnélák nem mennének bele, bár az apraja az átmegy, de nem lesz semmi, ami bántaná.
A másik végére tennék pl egy AquaEl 650 l/h-ás kertitó szivattyút (nálam ilyenek mennek hibátlanul 2007-2008 óta) egy lillyvel, poppyval, ami éppen kerül, mondjuk valami ilyesmit: GreenWorks üveg kifolyó cső - 13mm (nyomó oldali) - nano 10 990,00 Ft Green Aqua
A szűrőt úgy osztanám be, hogy a 60 cm kb felét "beáldoznám" egy szivacsnak, az elején kb 10 cm-ben lenne egy ülepítő, a maradék kb 20 cm-t megfelezném, a szivacs után jönne mondjuk kerámia gyűrű, pl siporax, az utolsóba alulra jöhetne mondjuk egy jó vastag perlon dugó, rá egy vékony szivacs, Seachem Purigen egy kis zacsiba, esetleg rá egy védő szivacs (ezek kb 1-2 cm vastagok lennének) a tetejére pedig a szivattyú.
Így hirtelen első felindulásra, konkrétumok nélkül ilyesmi jutott eszembe, de finomítani lehet bőven a konkrét adatok, elképzelések ismeretében.
Köszi! Most nézem, hogy az akvárium méretét 1-1 centivel elgépeltem. Szabvány van, így sikerült. De lényegen nem változtat.
A csövezést azért kérdeztem, mert csak úgy tudom elképzelni, hogy a kifolyó miatt U alakban halad a cső a két akvárium között. Nem lenne furcsa látvány?
 
Köszi! Most nézem, hogy az akvárium méretét 1-1 centivel elgépeltem. Szabvány van, így sikerült. De lényegen nem változtat.
A csövezést azért kérdeztem, mert csak úgy tudom elképzelni, hogy a kifolyó miatt U alakban halad a cső a két akvárium között. Nem lenne furcsa látvány?
Tehát a 60*30*35-ös az akvárium. Ha nem hátul, hanem oldalt lenne a rekesz 30*35*10 nem lenne elegendő? Már ez is több, mint bármely külső szűrő.
 
Kompromisszumokkal megoldható.
A szivattyú miatt kb 8-10 cm-t "fel kell áldozni", igaz, a szivattyú alatt van némi helyed, ide gondoltam a perlon-Seachem Purigen kombót.
Ha az ülepítőt beáldozod és a szivacsot ferdén teszed be, akkor egy kb 20 cm-es szivacs tábla befér, ami azért nem elhanyagolható és csupán annyi hátulütője lesz, hogy a perlont gyakrabban kell tisztítani/cserélni.
Jut is eszembe: a 35 a mélység, vagy a magasság?
 
Kompromisszumokkal megoldható.
A szivattyú miatt kb 8-10 cm-t "fel kell áldozni", igaz, a szivattyú alatt van némi helyed, ide gondoltam a perlon-Seachem Purigen kombót.
Ha az ülepítőt beáldozod és a szivacsot ferdén teszed be, akkor egy kb 20 cm-es szivacs tábla befér, ami azért nem elhanyagolható és csupán annyi hátulütője lesz, hogy a perlont gyakrabban kell tisztítani/cserélni.
Jut is eszembe: a 35 a mélység, vagy a magasság?
A magasság.
Elrágódom még. Van most egy külső szűrőm, de hajlamos vagyok ilyen "agymenésekre", hogy mi lenne, ha így-úgy változtatnék.
Most nézem, hogy van oldalpolcos téma is: Oldalpolcos szűrőakvárium | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
@danyi03, áttennéd az elmúlt néhány bejegyzést?
 
A magasság.
Végülis akkor a szivattyú alá több cuccos fér, tudsz használni egy kb 20-22 x 35-ös szivacsot, az minimum 700 cm2, az már szűrőfelületnek mondható(y)
(gondolj bele egy belső motoros szűrő jó esetben 5x5x10 cm-es szivacsába, vagy egy kisebb vödrös arasznyi átmérőjű kosarára, ez attól mindenképpen több:))
Azt még meg lehet csinálni, hogy a bejövő víz felőli oldalon 2-3 cm-esre összevagdalt vékony (ujjnyi vastag) gégecsővel feltöltve mégiscsak összehozol egy ülepítőt, így a szivacsod valamennyire tehermentesítve van.
 
A magasság.
Elrágódom még. Van most egy külső szűrőm, de hajlamos vagyok ilyen "agymenésekre", hogy mi lenne, ha így-úgy változtatnék.
Most nézem, hogy van oldalpolcos téma is: Oldalpolcos szűrőakvárium | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
@danyi03, áttennéd az elmúlt néhány bejegyzést?

ha minden igaz, most nem néztem vissza, de a legelső naplómban a 65 literesről volt leírás az oda használt oldalpolcosomról. de az is lehet, hogy csak az akvaristára írtam róla, azt meg ki tudja mi van vele.
 
ha minden igaz, most nem néztem vissza, de a legelső naplómban a 65 literesről volt leírás az oda használt oldalpolcosomról. de az is lehet, hogy csak az akvaristára írtam róla, azt meg ki tudja mi van vele.
Tényleg, és ÉN még anno rá is kérdeztem a naplódban!!! :playful:
Egyébként Te hogy gondolod, mennyire van értelme barkácsolni? Van egyáltalán értelme egy működő külső szűrőt lecserélni? Le lehet szépen fóliázni, csövezést úgy elhelyezni, hogy egy nappaliban ne a "mi a GERONIMO az az akvárium mellett/mögött" legyen az őszinte reakció?

Szerk.: ha kiderül, hogy lenne értelme belefogni (erősen szkeptikus vagyok, de hátha másnak is hasznos lesz egyszer ez a gondolatmenet) oldalra tennék egy 15*30*35-ös feketére fóliázott akváriumot. Szépen összeillesztve a két üvegdoboz, üveg csövezés elöl és hátul.
Három rekesz: hátul ülepítő, benne fűtő, innen átbukik a víz a szivacsokhoz, alattuk bio szűrőanyag, innen alsó résen megy a víz a pumpához, ami alatt perlon és szivacs.

@nebula, megvan: 65 l építése - DIY oldalpolcos szűrőakvárium
 
Utoljára módosított:
Tényleg, és ÉN még anno rá is kérdeztem a naplódban!!! :playful:
Egyébként Te hogy gondolod, mennyire van értelme barkácsolni? Van egyáltalán értelme egy működő külső szűrőt lecserélni? Le lehet szépen fóliázni, csövezést úgy elhelyezni, hogy egy nappaliban ne a "mi a GERONIMO az az akvárium mellett/mögött" legyen az őszinte reakció?
Van egy oldalpolcos napló: Alderaan a címe asszem.
 
Tényleg, és ÉN még anno rá is kérdeztem a naplódban!!! :playful:
Egyébként Te hogy gondolod, mennyire van értelme barkácsolni? Van egyáltalán értelme egy működő külső szűrőt lecserélni? Le lehet szépen fóliázni, csövezést úgy elhelyezni, hogy egy nappaliban ne a "mi a GERONIMO az az akvárium mellett/mögött" legyen az őszinte reakció?

Szerk.: ha kiderül, hogy lenne értelme belefogni (erősen szkeptikus vagyok, de hátha másnak is hasznos lesz egyszer ez a gondolatmenet) oldalra tennék egy 15*30*35-ös feketére fóliázott akváriumot. Szépen összeillesztve a két üvegdoboz, üveg csövezés elöl és hátul.
Három rekesz: hátul ülepítő, benne fűtő, innen átbukik a víz a szivacsokhoz, alattuk bio szűrőanyag, innen alsó résen megy a víz a pumpához, ami alatt perlon és szivacs.

@nebula, megvan: 65 l építése - DIY oldalpolcos szűrőakvárium

háhá, mik elő nem kerülnek a net bugyraiból!

lehet szépen fóliázni - bár a "szép" igencsak szubjektív. ha megnézed a kocka első naplójában - amit @Barnapl linkelt - ott körbefóliáztam feketével, szerintem rendben van, de attól még az ott egy fekete valami a tank mögött.

ami fontos: az átfolyást jól számítsd ki, hogy ehhez mekkora méretű bio rekeszek kellenek, a pumpa rekesze pedig legyen akkora, hogy a kezed kényelmesen beleférjen [sőt, mindegyik legyen akkora], különben már most skálázhatsz az anyázáshoz.
 
háhá, mik elő nem kerülnek a net bugyraiból!

lehet szépen fóliázni - bár a "szép" igencsak szubjektív. ha megnézed a kocka első naplójában - amit @Barnapl linkelt - ott körbefóliáztam feketével, szerintem rendben van, de attól még az ott egy fekete valami a tank mögött.

ami fontos: az átfolyást jól számítsd ki, hogy ehhez mekkora méretű bio rekeszek kellenek, a pumpa rekesze pedig legyen akkora, hogy a kezed kényelmesen beleférjen [sőt, mindegyik legyen akkora], különben már most skálázhatsz az anyázáshoz.

na, az a probléma ezzel az akvaristás cuccal, hogy a képek nincsenek meg benne... :(
 
Sziasztok

Alábbi szűrőkkel kapocsaltban várnám véleményeteket tanácsotokat.

500 literes akvárium szűrését szeretném megoldani.

Az akvárium mögött egy mechanikai szűrőt építenék ki, H1600mm*SZ50mm*M600mm két sarkában 50mm átmérőjű furat van ezen keresztül áramlik be a víz. lásd a képet.

Ezt a szűrőt csak szivaccsal tölteném meg. A szűrő közepén - ahol a szivattyú (1000/2000 l/h) is helyet kapna - egy külön cső vinné le a vizet az alsó szűrőbe mely csak a biológiai szűrést végezne. Tehát a mechanikusan szűrt víz egy része az akváriumba egy része az alsó szűrőbe menne.

A biológiai szűrő mérete a hely miatt maximum H650mm*SZ424mm*M500mm (8mm üvegből mert ez van itthon)lehet.
Alacsony vízforgatást tervezek ide max 1000l/h de inkább 600l/h lenne az ideális, innen közvetlenül az akváriumba menne a tisztított víz

Mi a véleményetek erről?
Továbbá kérném a segítségeteket az alsó szűrő megtervezéséhez, mert ebben egy kicsit bizonytalan vagyok.
Köszönettel;
Seth0rg

Akv_rium_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Back
Oldal tetejére