• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Emperor!

Jól látod nem értem, de próbálkozom :lol: ezért kérdezek.
Egyébként köszi a hozzászólást

...aki holtig tanul
 
Köszi Nzoli!

Megtaláltam a hozzászólásodat (eddig azt nem figyeltem) kezd derengeni. :D

...aki holtig tanul
 
Üdv Mindenkinek!

Ismét a kérdéseim: Két fajta megoldást ismerek jelenleg (ha van több jelezzétek please) az alsó polcos szűrő rekeszei kialakításánál.

1) A "rekeszek" úgy vannak kialakítva, hogy azokban alul és felül (felváltva) áramlik a víz.
2) A "rekeszek" úgy vannak kialakítva, hogy azokban oldalt jobb és bal oldalt (felváltva) áramlik a víz.
Melyiket tartjátok jobbnak, ha van különbség és miért?
Mi a tapasztalatotok a hanggal (csobogás) kapcsolatban? Mivel ez erősen szubjektív kérdés hasonlítsuk mondjuk bármely külső szűrőhöz.

a választ mint mindig előre köszönöm.

...aki holtig tanul
 
Nekem egy kis 40 liter körüli akváriumhoz van egy 10 liter körüli rekeszes cucc. Ebben az első módon van kialakítva az elrendezés, de mivel ilyen kis méret, ezért csak az akvárium mögött van elhelyezve, így nincs semmi csobogás.
Mindenesetre szerintem az egyik oldalról a másik oldalra történő kanyar az jobb lehet. Következőnek én is olyat tervezek.
Meg általában nem maga a szűrő rekesz szokott csobogni, hanem a víz ahogy belefolyik az akváriumból. Azért használnak sok helyen gégecsövet azt is ferdén vezetve, meg szerintem a vízszint alá kell érjen a csövezésnek, úgy nem kellene hogy legyen hangja. Nálad mivel fix csövezés lesz (gondolom akkora méretben egy fix jobb lehet mint több kisebb) ezért én 45%-os idomokat használnék, és ferdén vezetném a csövet, úgy nem gyorsul fel annyira, és tuti folyni fog a cső oldalán és nem zuhanni. Akkor elvileg nem lesz meg a vízelvezető csatornához hasonló hangja (nagy zuhiban zörög az rendesen)
 
Üdv Mindenkinek!

No megnéztem egy - két alsó polcos szerkezetet. Úgy tűnik "csak" két (az egyenletes vízszint (utántöltés szabadság idejére) a szűrőakiban azt hiszem megoldást nyert) problémája van az alsópolcos szűrőknek.

1) csobogás - Ismereteim szerint megoldás lehet a "S" idommal történő, megtörés, a "Scar féle" nem vízszintes csövezés, a szűrőakváriumba érkező cső "körte módon történő kiszélesítése, a csövek külső hangszigetelése....

2) Nem alulról szív (mulm) - Erre a megoldás a Tunze túlfolyó (ennek van alsó beszívó csöve, de akkor a szűrőakit szinte kár biztonsági tartalékra méretezni) A belső vízforgató (a diszkosz nem pisztráng) Időnkénti manuális "vízporszívó" használata. Alul megfúrni az akváriumot (brrrrr. ) + a vízben egy (üveg/akril) hasáb (Nigro e témakörben tett első oldalon 2010.01.19. 22:32 kelt hozzászólása ) ami a talajtól kb 5- 10 centire van (no ezzel a tisztíthatóság a gondom)

Kérem az értőket, hogy ha kihagytam valamit jelezzék, illetve azt, hogy a fenti problémákra milyen megoldást használnak.

A válaszokat mint mindig előre köszönöm.

...aki holtig tanul
 
Üdv Mindenkinek!

Scar először is köszi a linket!

Másodszor döntöttem! Vízelvezetőt (magyarul overflow vagy ablauf) fogok használni. az alsó polcos szűrőmnél = 200 liter. Az okok.1) felülről és alulról (mulm eltávolítás) egyaránt biztonságosan juttatja a vizet az alsópolcosba. 2) a "sima" akvárium fúrás és az akiban lévő "hasáb" együttes használata esetén a hasáb tisztítását problematikusnak érzem. 3) a DIY-es megoldás (a levegő biztosítja, hogy a szükségesnél több víz ne jusson az alsópolcos szűróbe) is ablauf elven működik. Több megoldást láttam így már Fecc hozzászólása is képben van ;) ) Hiába no vizuális típus vagyok.

Így a megoldás tekintetében a segítségetek kérem.
a) Tunze overflow box, vagy wall overflow
b) ha jól gondolom ez is alkalmas lenne rá: http://www.greenaqua.hu/tmc-vskim-compa ... immer.html
c) Meg van egy pasi :lol: aki beszerezhetetlen termékekkel borzolja az idegeinket:
http://akvarisztika.budapet.hu/2010/07/ ... -overflow/

ismertek még hasonló termékeket természetesen a lelőhellyel együtt. ??? ... amit ajánlani tudnátok??? A választottak közül melyiket javasoljátok és miért??

...aki holtig tanul

ui: amíg el nem felejtem a vízelvezető teljesítménye nem nagyon lehet 1500l/h alatt.
 
jó papp!

A kritériumodnak nem sok minden felel meg :D
Vagy épített pvc elemekből, vagy a Tunze legnagyobb verziója, esetleg még a TMC, de abból több darab kellene.

Az építettre van több megoldás is. Én a legegyszerűbbet választottam, és azt is tanácsolnám.
Sima PVC csövet veszel.
90 fokos idomokat, "T" idomot, és egyenes csövet. Halkítás szempontjából a lejuttatáshoz 45 fokos idomok, és a felszínelszívóba szivacskocka.
Összeállítod magát a felszínelszívót ( 7x90°, 1 "T", cső) Akkor a "T" aljára beraksz egy 45°-os idomot, és leviszed a szűrőakváriumban. A "T" másik végébe ami a levegőt biztosítja, oda egy szivacskocka, és az akváriumba lévő csőbe is egy szivacskocka, így megszűnik a szürcsölés, persze a szürcsölés csak akkor van/jelentős ha túl van méretezve az elszívó. Mivel 1500 lph-t A cél, ezért ki kell számolni a cső átmérőjét. De bebiztosíthatod magad, és kettőt csinálsz. Legfeljebb lesz egy tartalék. Ha elkészült, érdemes lehet a főbb pontokon összeragasztani, biztos ami biztos alapon.
A szűrőakváriumba pedig szivacsra érkezzen a víz, az tompítja a zajt, az sem baj ha a szűrőakvárium vízszintje alá lóg a bejövő cső, szerintem legalábbis.

Hirtelen ennyi jutott eszembe.
 
Scar!

Mint mindig most is köszi a választ. Igen ez az általam 3-sal jelzett megoldás. Egy gond van mi jogászok csak kettőig tudunk számolni :cry: kivéve persze a fórumos kollegákat. :lol: Így a "lusta ember" megoldása (készen venni) jelenleg szimpatikusabb. Egy vízszerelő ismerősöm ajánlott olyan csövet (bocs elfelejtetem a nevét) ami hajlítható, több rétegű + a cső köré is tervezek "hangtompítót" ezért reményeim szerint a hanggal nem esz gondom.

,,,aki holtig tanul
 
Sziasztok!
Lenne egy bátor jelentkező :D , aki segítene megtervezni egy 160 literes(100x40x40) akihoz egy alsópolcos szűrőt? Olyan kérdéseim lennének, hogy hány helyen, milyen magasan és mekkora átmérőre fúrassam meg az akváriumomat? A halak hogy nem folynak ki a túlfolyón? Milyen vastag csöveket használjak? Milyen szivattyúval nyomassam vissza a vizet az akváriumba (kb 70cm magasra)? Milyen szűrőanyagokat javasoltok?
 
szemzojani said:
Sziasztok!
Lenne egy bátor jelentkező :D , aki segítene megtervezni egy 160 literes(100x40x40) akihoz egy alsópolcos szűrőt? Olyan kérdéseim lennének, hogy hány helyen, milyen magasan és mekkora átmérőre fúrassam meg az akváriumomat? A halak hogy nem folynak ki a túlfolyón? Milyen vastag csöveket használjak? Milyen szivattyúval nyomassam vissza a vizet az akváriumba (kb 70cm magasra)? Milyen szűrőanyagokat javasoltok?

Szia!

Én nem a "bátor" hanem a "vak" (mint az a bizonyos ló a vonatkozó viccben) vagyok. 1) 160 liter alá nem tennék szűrő akit. 2) ha igen nem fúrnám meg az akit. 3) ha mégis megfúrnám (csak egy helyen) elgondolkodnék, hogy csak a felszínt akarom "leszívni" (tengeri akvás megoldás) vagy az alján a mulmot is. Különböző megoldások a fórumon olvashatóak. Ha egy kicsit visszaolvasol ebben a posztban vmi jó papp és értő (= műszaki vénával megáldott ) emberek (pl Scar, Jojo) már eszmét cserélte ebben a körben. 4) Nem a halak nem folynak ki. 5) a fúrt lyuk mérete határozza meg a csőméretet és azt, hogy milyen teljesítményű szivattyút használj a kifolyó víz mennyisége = bemenő víz menyiségével. 6) Eheim szivattyú javasolt talán a + 2000-es. 7) a szűrőanyag az ízlés és pénztárca kérdés. De személy szerint szivacs és különböző szemcseméret javasolt értelemszerűen a nagyobbtól a kisebb felé haladva. Kérdés a vízszintes vagy a függőleges mozgás a szimpatikusabb. = milyen legyen a szűrakva? Mekkora méretű legyen? szűrőanyag + víz + biztonsági tartalék szóval min 50 - 60 liter. ...még mindig szűrőaki :?: szerintem nézd meg jobban a DIY topicot. pl hordós szűrő. vagy külső igényes barkács megoldással találkozhatsz ha a pénztárcád szűkössége inspirál.

...aki holtig tanul

ui. Ha vmit nem jól írtam majd az "értők" javítanak
 
Azt szeretném kérdezni ,ki tudna segíteni nekem egy 570 literes akváriumhoz alsó polcos szűrőt tervezni.
Engem meggyőzött a tudása a méretei igazából nem számítanak mert még képlékeny amibe bele kell férnie az 160x60x90 (szxmxma)igazából azt sem tudom hogy mekkorát kellene csinálni literben mi az ami már jó de mi az ami már túlzás.
Előre is köszönöm a segítséget
 
Az akvárium nettó vízmennyiségének a 10-12 százaléka legyen a szűrő térfogata a te esetedben max 100 literes szűrőt tennék alá a minimum 60 literes szűrőakvárium legyen.
 
köszönöm a hozzászólást az lenne a kérdésem hogy egy ilyen méretű akváriumhoz mekkora teljesítményű szivattyú kellene a jó szűrés eléréséhez én kb 3000 l/h ra gondoltam ez nem teljesen növényes inkább egy vegyes akvárium lesz. Valamint azt szeretném kérdezni hogy milyen méretű leömlő nyilásokon tud ennyi víz átfolyni mekkorát kellene furatnom és hányat.
 
Smile1984 said:
köszönöm a hozzászólást az lenne a kérdésem hogy egy ilyen méretű akváriumhoz mekkora teljesítményű szivattyú kellene a jó szűrés eléréséhez én kb 3000 l/h ra gondoltam ez nem teljesen növényes inkább egy vegyes akvárium lesz. Valamint azt szeretném kérdezni hogy milyen méretű leömlő nyilásokon tud ennyi víz átfolyni mekkorát kellene furatnom és hányat.

Szia!

A 3000l/h szivattyú nézetem szerint elégséges. Ekkora méretnél a 10X-es forgatás nem játszik, A fizika nem az erősségem de javaslom a megkukucskálni a Tunze túlfolyót. kb.1500l/h csurog le rajta. A méretekből lehet következtetni.

... aki holtig tanul
 
Nekem két kérdésem lenne:
1) Az akvárium kifúrásánál milyen rizikók vannak? Meggyengülhet az üveg, vagy a fúrás után valamikor eltörhet?
(Gondolom nem, de az otthoniak frászt kaptak, mikor mondtam, hogy ki akarom fúratni, mert eltörik és elárasztja a lakást..)
2) Áramszünet esetén stimmt, hogy lefolyik a víz, ameddig. De mikor visszajön az áram, akkor hogy megy le újból víz? Oké, hogy a motor mükszik, de a víz nem ér el a felszívó ághoz, mert alatta van, és ha oda is ér, akkor mitől folyik le, ha senki sem szívja meg azt az oldalt? Vagy az a vízmennyiség, ami pluszba lefolyt az áramszünet alatt, azt a pumpa visszatolja, majd a lefolyó ágon a gravitáció miatt egyszerűen lefolyik, amikor eléri azt?
 
Az akvárium kifúrásánál milyen rizikók vannak? Meggyengülhet az üveg, vagy a fúrás után valamikor eltörhet?
Nem hiszem, hogy jelentősen gyengülne, egyébként is "sarokba" szokás fúrni, ahol az üvegek találkozása miatt erős a szerkezet.

Vagy az a vízmennyiség, ami pluszba lefolyt az áramszünet alatt, azt a pumpa visszatolja, majd a lefolyó ágon a gravitáció miatt egyszerűen lefolyik, amikor eléri azt?
Pontosan így van. Úgy kell beállítani a vízszintet, hogy hamarabb süllyedjen le a fúrás alá a vízszint, mint hogy megteljen az alsópolcos szűrő. Amikor az áram visszajön, a pumpa feltolja az összegyűlt vizet, a gravitáció pedig elindítja a rendszert.
 
Back
Oldal tetejére