• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Aljzatok

Nagyon apró szemű kvarchomokra gondoltam. :shock: :shock:
Pl.:fehér kvarchomok, vagy nagyon finom szemű fekete bazalt. Ráadásúl ezeket olcsóbban megkapom mint az "ADA Sand"-ot.
Az agyagos talajokról olvastam, hogy málik és a struktúrája is megváltozik rövid időn belül.... :cry:

Oliver Knott talajt láttam a neten 10L 11000.-Ft alatt és nem 160000.-Ft :shock:

Ráadásúl Japánból újonnan érkezett dolgoktól tartok, mióta a katasztrófa megtörtént. A sugárzással ők sem tudnak mit tenni. Inkább valami jó kis hazai kvarchomok, vagy még raktáron lévő agyagos talajok közül választok...
 
A sugárzástól nem kell tartani.Hisz ezt már Talachi is megíta.Részlet 05.06. beszámolójából.


talachi said:
Szerencsére nem a piros X -nél vagyok! Remélem az sem lesz soha ott ahol én(most tokio)!
Jelentem hogy semmit nem lehet tapasztalni a katasztrófából, semmilyen veszély nincs!(az erőmű környékét leszámítva, 30km)

Sajnos a sajtó felfújta az egészet. Már mielőtt kijöttem tutdtam ismerősöktől hogy semmi gond nem lesz!
Ezért jöttem!

Gondolod,hogy akkor kiment volna,ha ott ilyen veszélyek vannak?

Az ADA is kiadott egy hivatalos közleményt,hogy a talajok biztonságosak.Erről Viktor tudna többet írni.

Tibó said:
Nagyon apró szemű kvarchomokra gondoltam. :shock: :shock:
Pl.:fehér kvarchomok, vagy nagyon finom szemű fekete bazalt. Ráadásúl ezeket olcsóbban megkapom mint az "ADA Sand"-ot.

A lehető legrosszabb döntés.

Az ADA talajokat profi és kezdő akvakertészek hosszú sora használja itthon és külföldön.Megelégedettséggel.
Az előttem szólók már elmondták,miért válaszd,vagy hogy miért ne a bazaltot,kavicsot használd.

Ha zavar a szétesés, használj Manadot,az garantáltan egyben marad.De nem ADA minőség,de nem is olyan rossz.A döntés a tiéd.
Dekornak használhatsz kvarcot,de ne az domináljon.
 
Ez a Japán mizéria/félelem, érthető, de nincs miért aggódni. Az eset óta eltelt már egy kis idő és bebizonyosodott, hogy a Japán exportot nem érinti olyan mértékben, ahogy azt sokan gondolták.

Japán folyamatosan ellenőrzi az export termékeit. De természetesen ennél sokkal fontosabb, hogy a célállomásokon is fokozott ellenőrzés van. Legyen ez EU vagy USA. Szigorítottak az ellenőrzéseken mindenhol. Egyébként azóta már rég megérkeztek az első szállítmányok angliába, és az amerikai vásárlókhoz is, akiknek már ilyen talajok vannak az akváriumaikban.

Nem tudnám elképzelni, hogy a sok sugárzó termék keresztül utazza az úniót és más országokat. Pedig az akvarisztikai import csak töredéke a Japán exportnak.
Az amerikai szállítmányról tudok, hogy sokkal alaposabban vizsgálta meg az ottani vámhivatal. És olyan termékeket is alaposabban vizsgáltak, amit eddig simán átengedtek a vámon. Egyetlen visszatartott termék sem volt.

Szóval a talajjal kapcsolatos félelmeket ezzel eloszlatnám. Sok talajt még mindig raktárról szállít pl az ADA. És 100% biztos vagyok benne, hogy sugár szennyezett terméket nem tudnának értékesíteni a világban, tehát a jövőbeli kitermelésektől sem kell félni. Egy olyan cég, mint az ADA előbb talál magának más kitermelőhelyet, ha gond lenne a jelenlegi területekkel.

Talajválasztási dilemmádhoz csak azt tudom mondani, hogy az agyag talajokra értelemszerűen van negatív visszajelzés is. Szétesik? Igen. De pont ez az egyik előnye a kavics, bazalt, kvarchoz képest. A növények sokkal jobban érzik magukat egy agyagos talajban. Laza szerkezet, levegős, és a növény ha nem talál utat magának, az agyagon is simán keresztülnyomja a gyökereit. Tápanyag tárolás sem elhanyagolható szempont. Az agyag por egyszerűen leszívható az aljzatról, ha zavar. Ettől a növények még vígan fejlődnek. Gondolom itt a fórumon sem állandóan porszívózzák az agyagos akváriumokat. Én csak átrendezésnél szívtam le az agyag port.
Persze, hogy körültekintőbben kell eljárni, az ültetéssel, vízcserékkel stb. De ahogy itt a fórumon is látni tökéletes tisztaságú akváriumok vannak ilyen aljzattal. Szóval megoldható. Az ültetés is csak kézügyesség és egy jó csipesz kérdése.

Viszont a negatív kritikák ellenére borzalmasan sok ilyen akvárium van a világhálón és fantasztikus eredményeket produkálnak velük. Ezért nincs is szükség arra, hogy megmagyarázzuk az előnyét. Nálunk a galériában is iszonyat jó állapotban vannak a növényes akváriumok. Ha egyszer teheted látogass el hozzánk. Ha másért nem legalább meglátod, hogyan működik a jól üzemeltetett agyagos talaj.

Rábeszélni nem akarlak. Sok esetben pénztárca és más függő. De ha körültekintően jársz el, csak sikered lehet egy jó aljzattal.
 
Kb 10 éves korom óta kezdtem akvarizálni (20 éve) kisebb nagyobb kihagyásokkal. Már akkor is tudtam, (a szakirodalmakból) hogy milyen talajra lenne szükség,(kis szemcse méret 3-6 mm gömbölyű, agyag) éppen csak kapni nem lehetett. Most végre itt van. Igaz hogy a bazalt zúzalék sokkal olcsóbb, de rondább is (szerintem mint valami "szabályos"hegyomlás), valamint amit megspórolunk pénzben biztos később megfizetjük az árát így vagy úgy: algák, nem természetes hatás, stb..... Ha szétesik az agyagos talaj attól szerintem nem kell félni, a természetben is összefüggő talajrétegekkel találkozunk jártunkban-keltünkben még természetesebb a hatása (szerintem)

Ui.:Lassan 2 éve gyűjtök egy 40 l-es aksira de nem akarok megalkuvó lenni, szó sem lehet bazaltról inkább még néhány hónap! Mindenki gondolja át jól nem jobban megérné-e egy kis spórolás, várakozás, mint a türelmetlenség, és kapkodás?
 
Sok könyvet és szakirodalmat olvasgattam a témával kapcsolatban én is és az "őskőzeteket" többször ajánlják...Nem változtatja a vízminőséget sem. Ráadásul, ha különböző terepviszonyokat alakítok ki akkor azt szeretném ha úgy is maradna. :D
Pl. találtam olyan gránitot ami 2-4mm szemcse átmérőjű gránitot amit gömbölyűre alakítottak ki és még ami szimpatikusabb, hogy nem szabályos golyó formájú mint az agyagos talajok......... :shock:
Véleményem szerint az a nem természetes amikor szabályos gömb formájú golyócskákból áll a talaj.
A világversenyeken is használnak más talajokat. Nem?
Most már tényleg nem tudom, hogy miként döntsek :shock: :eek: Az algásodást mindenképpen el szeretném kerülni!

monori said:
Kb 10 éves korom óta kezdtem akvarizálni (20 éve) kisebb nagyobb kihagyásokkal. Már akkor is tudtam, (a szakirodalmakból) hogy milyen talajra lenne szükség,(kis szemcse méret 3-6 mm gömbölyű, agyag) éppen csak kapni nem lehetett. Most végre itt van. Igaz hogy a bazalt zúzalék sokkal olcsóbb, de rondább is (szerintem mint valami "szabályos"hegyomlás), valamint amit megspórolunk pénzben biztos később megfizetjük az árát így vagy úgy: algák, nem természetes hatás, stb..... Ha szétesik az agyagos talaj attól szerintem nem kell félni, a természetben is összefüggő talajrétegekkel találkozunk jártunkban-keltünkben még természetesebb a hatása (szerintem)

Ui.:Lassan 2 éve gyűjtök egy 40 l-es aksira de nem akarok megalkuvó lenni, szó sem lehet bazaltról inkább még néhány hónap! Mindenki gondolja át jól nem jobban megérné-e egy kis spórolás, várakozás, mint a türelmetlenség, és kapkodás?

viktorlantos said:
Ez a Japán mizéria/félelem, érthető, de nincs miért aggódni. Az eset óta eltelt már egy kis idő és bebizonyosodott, hogy a Japán exportot nem érinti olyan mértékben, ahogy azt sokan gondolták.

Japán folyamatosan ellenőrzi az export termékeit. De természetesen ennél sokkal fontosabb, hogy a célállomásokon is fokozott ellenőrzés van. Legyen ez EU vagy USA. Szigorítottak az ellenőrzéseken mindenhol. Egyébként azóta már rég megérkeztek az első szállítmányok angliába, és az amerikai vásárlókhoz is, akiknek már ilyen talajok vannak az akváriumaikban.

Nem tudnám elképzelni, hogy a sok sugárzó termék keresztül utazza az úniót és más országokat. Pedig az akvarisztikai import csak töredéke a Japán exportnak.
Az amerikai szállítmányról tudok, hogy sokkal alaposabban vizsgálta meg az ottani vámhivatal. És olyan termékeket is alaposabban vizsgáltak, amit eddig simán átengedtek a vámon. Egyetlen visszatartott termék sem volt.

Szóval a talajjal kapcsolatos félelmeket ezzel eloszlatnám. Sok talajt még mindig raktárról szállít pl az ADA. És 100% biztos vagyok benne, hogy sugár szennyezett terméket nem tudnának értékesíteni a világban, tehát a jövőbeli kitermelésektől sem kell félni. Egy olyan cég, mint az ADA előbb talál magának más kitermelőhelyet, ha gond lenne a jelenlegi területekkel.

Talajválasztási dilemmádhoz csak azt tudom mondani, hogy az agyag talajokra értelemszerűen van negatív visszajelzés is. Szétesik? Igen. De pont ez az egyik előnye a kavics, bazalt, kvarchoz képest. A növények sokkal jobban érzik magukat egy agyagos talajban. Laza szerkezet, levegős, és a növény ha nem talál utat magának, az agyagon is simán keresztülnyomja a gyökereit. Tápanyag tárolás sem elhanyagolható szempont. Az agyag por egyszerűen leszívható az aljzatról, ha zavar. Ettől a növények még vígan fejlődnek. Gondolom itt a fórumon sem állandóan porszívózzák az agyagos akváriumokat. Én csak átrendezésnél szívtam le az agyag port.
Persze, hogy körültekintőbben kell eljárni, az ültetéssel, vízcserékkel stb. De ahogy itt a fórumon is látni tökéletes tisztaságú akváriumok vannak ilyen aljzattal. Szóval megoldható. Az ültetés is csak kézügyesség és egy jó csipesz kérdése.

Viszont a negatív kritikák ellenére borzalmasan sok ilyen akvárium van a világhálón és fantasztikus eredményeket produkálnak velük. Ezért nincs is szükség arra, hogy megmagyarázzuk az előnyét. Nálunk a galériában is iszonyat jó állapotban vannak a növényes akváriumok. Ha egyszer teheted látogass el hozzánk. Ha másért nem legalább meglátod, hogyan működik a jól üzemeltetett agyagos talaj.

Rábeszélni nem akarlak. Sok esetben pénztárca és más függő. De ha körültekintően jársz el, csak sikered lehet egy jó aljzattal.

Ha tehetem akkor szakítok időt rá, hogy megnézzem az akváriumokat élőben!!! :D
Mindig csak fotókat láttam agyagos talajokról és valljuk be, hogy a fénykép más, mint élőben látni. Itt ezen a fórumon azt látom, hogy az agyagos talajt preferálja mindenki. Szerintem akkor fogok dönteni mikor élőben látom :wtf: :ugeek: :) :) és remélem számíthatok a segítségetekre..??

U.i.: azért a Japán mizéria és félelem megmarad! Azért néhány 100 év még telt el, hogy biztonságosan csökkenjen a szennyeződés. Olyan mintha Csernobil környékéről rendelnék árut. Az erőmű környékét lezárták isten tudja mennyi időre, de Japánban ez a sűrű népesség miatt sokkal nehezebb :( :( ... üzleti érdekeket sokszor előrébb szokták helyezni minden másnál...
 
Tibó said:
nem szabályos golyó formájú mint az agyagos talajok......... Véleményem szerint az a nem természetes amikor szabályos gömb formájú golyócskákból áll a talaj.

Nem minden agyag talaj szabályos golyó. Ennek leginkább esztétikai jelentőssége van. A növények mindkét formátumot szeretik. :thumbup:

Tibó said:
A világversenyeken is használnak más talajokat. Nem?

Dehogynem. Sokféle talajt használnak, de legtöbben az agyagos talajokra voksolnak. Szerintem nem véletlenül. Ettől még bármilyen talajjal próbálkozhatsz, amivel szimpatizálsz. Ez inkább csak egy ajánlás.

Tibó said:
Most már tényleg nem tudom, hogy miként döntsek Az algásodást mindenképpen el szeretném kerülni!

Az alga legritkábban a talajod miatt jelenik meg az akváriumban. Egy növényes akváriumban nem kell tőle félni. Az algásodás egy visszajelzés részedre, hogy valami nem okés. Legtöbbször karbantartás, szűrés, világítás, CO2 miatt jelenik meg. Ha ezek rendben vannak nincs mitől félned.

Tibó said:
remélem számíthatok a segítségetekre..??

Természetesen, ha tudunk mindig segítünk. :angel:

U.i.: azért a Japán mizéria és félelem megmarad! Azért néhány 100 év még telt el, hogy biztonságosan csökkenjen a szennyeződés. Olyan mintha Csernobil környékéről rendelnék árut. Az erőmű környékét lezárták isten tudja mennyi időre, de Japánban ez a sűrű népesség miatt sokkal nehezebb ... üzleti érdekeket sokszor előrébb szokták helyezni minden másnál...

Természetesen némi félelem van és lesz is. Ez természetes. Megnyugtat majd, ha leteszteljük a terméket sugárzás ellen?

Gondolom hasonló okból nem fogod mellőzni, a japán autókat mostantól, a tv-t, a számítógépet, a fényképezőket, a különböző háztartási dolgokat, mobiltelefont, stb-t. Olyan szinten részesei a mindennapoknak, hogy lehetetlenség lenne őket kiváltani.

Hónapok teltek el az esemény óta és az ezzel kapcsolatos félelmek eltűntek a médiából. Üzleti érdek miatt mindenhol? Vagy csak a média fújt egy jókora lufit, amit mindenki szépen bekajolt? A japán turisták sem jönnek azóta az országba, mert sugárzanak?

Ha minden igaz 20 ropi környékén csinálnak ilyen vizsgálatokat. Szerintem az országba sem engedik be, ha sugárzik valami, de nem ezen a 20 ropin fog múlni, ha tesztelnünk kell.
 
Sziasztok. New Amazonia és Africana közül melyiket érdemesebb választani? A Dragon köveimhez színben az Africana passzol, de ha (a jóisten is úgy akarja) gyep lesz, akkor ugye mindegy a szín, mert úgysem látszik a talaj.
 
Gabcsika said:
Sziasztok. New Amazonia és Africana közül melyiket érdemesebb választani? A Dragon köveimhez színben az Africana passzol, de ha (a jóisten is úgy akarja) gyep lesz, akkor ugye mindegy a szín, mert úgysem látszik a talaj.

Dragonhoz tényleg nem passzol annyira az Amazonia. Az Africana vagy a Malaya inkább.
 
Sziasztok!

Egy kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni, Manado-ra miként tudok kavicsot tenni, úgy hogy ne keveredjenek össze?
 
Nemsokára indítom az új Set up-omat.Kaptam a Sógimtól 10 liter Manadot.Pár hetet volt bent neki az akváriumában.Kivette,pár napig cserépkályha tetején szárította,sterilizálta,majd átrostálta.Megerősítést szeretnék azzal kapcsolatban, hogy működhet e vegyesen Amazoniával.Biztosan nem árt,mert ez is meg az is bevált agyagos aljzat ;) .Ugye a Manado kisebb szemcseméretű,mint tudjuk.Az Amazonia meg a nagyobb.Arra gondoltam,hogy a Manadot teríteném először a táptalajra és a Manadora pedig az Amazoniát.Ez működhet,nem :roll: A szemcsék keveredése is nagy valószínűséggel kizárt,hiszen az apróbb szemcséjű van alul.Ha működik akkor,felhasználnám az ajándék Manadot ill. kisebb kiszerelésű Amazonia is elég volna.Működhet nem :?: :?:
 
Szerintem működhet, de az esztétikai szempont miatt figyelj arra, hogy az akvárium széleiig ne érjen ki a manado, hanem csak középen "halmozd" fel, hogy körbenézve az akváriumot, ne látszódjon ;)
 
dekalabda00 said:
Szerintem működhet, de az esztétikai szempont miatt figyelj arra, hogy az akvárium széleiig ne érjen ki a manado, hanem csak középen "halmozd" fel, hogy körbenézve az akváriumot, ne látszódjon ;)
Köszi a megerősítést :thumbup:
Igen erre én is gondoltam,az akvárium széleinél nem éppen mutatnának szépen a réteges-színes talajcsíkok :roll:
 
svarci2 said:
Nemsokára indítom az új Set up-omat.Kaptam a Sógimtól 10 liter Manadot.Pár hetet volt bent neki az akváriumában.Kivette,pár napig cserépkályha tetején szárította,sterilizálta,majd átrostálta.Megerősítést szeretnék azzal kapcsolatban, hogy működhet e vegyesen Amazoniával.Biztosan nem árt,mert ez is meg az is bevált agyagos aljzat ;) .Ugye a Manado kisebb szemcseméretű,mint tudjuk.Az Amazonia meg a nagyobb.Arra gondoltam,hogy a Manadot teríteném először a táptalajra és a Manadora pedig az Amazoniát.Ez működhet,nem :roll: A szemcsék keveredése is nagy valószínűséggel kizárt,hiszen az apróbb szemcséjű van alul.Ha működik akkor,felhasználnám az ajándék Manadot ill. kisebb kiszerelésű Amazonia is elég volna.Működhet nem :?: :?:

Szevasz!
Itt: viewtopic.php?f=23&t=1388 már volt szó róla. Jó kis beszélgetés lett belőle . . . :)
üdv: l
 
Sziasztok!

Én teljesen új vagyok a témában, és most szeretnék majd elindítani egy 360l-es akváriumot, és a segítségeteket szeretném kérni.
Már sokat olvastam arról, hogy milyen aljzatot érdemes venni, és arról már meg lettem győzve, hogy az ADA termékeket érdemes előnyben részesíteni.
Az akváriumban halak és növények is lennének. A leírtak és az olvasottak alapján kiválasztottam és kiszámoltam, hogy miből mennyit veszek, de szeretném a véleményeteket kérni, mert nem vagyok 100%-ig biztos a dolgomban, viszont külföldön élek, és más országból tudom csak beszerezni az anyagokat, ezért ha lehet, nem szeretnék tévedni.

Erre gondoltam aljzatnak:

Bacter 100 - 1 doboz
Clear Super - 1 doboz
ADA Növény táptalaj (Power Sand Special M) - 6 liter
ADA Aqua Soil Amazonia Új - általános növénytalaj - 21 liter
ADA Mekong dekorkavics (Mekong Sand) S - 16kg

Az aljzat nem lenne mindenhol egyenletes, ahogy azt az oktató anyag is javasolja, és van egy háttér is az akváriumban ami csökkenti a méretét.

Mit véleményetek, elég lehet, esetleg kevés a növényeknek, nem hiányzik semmi a listáról?

A segítségeteket és a válaszokat előre is nagyon köszönöm!

Kerry
 
Sziasztok.

Szeretném kicsit átépíteni az egyik akváriumomat ajzat és terep ügyileg, növényekből olyanokat szeretnék amik nem annyira igényesek és képesek megmaradni low-tech körülmények közt is. Az lenne a nagy kérdésem hogy milyen talajt használjak? a széleken és a háttérben szeretnék több nönényt elől és középen pedig tágasabb úszóteret, mert kalászhalak lennének benne. Egyetlen kritériumom van, nem szeretném csak leghamarabb kb 2-3 év múlva átrendezni az aljzat miatt az akváriumot, ilyen esetben érdemes valamilyen táptalajt használni, természetesen csak az adott zónákban, vagy mi lenne az amit a low-tech még elvisel?
 
weresgyufa said:
Sziasztok.

Szeretném kicsit átépíteni az egyik akváriumomat ajzat és terep ügyileg, növényekből olyanokat szeretnék amik nem annyira igényesek és képesek megmaradni low-tech körülmények közt is. Az lenne a nagy kérdésem hogy milyen talajt használjak? a széleken és a háttérben szeretnék több nönényt elől és középen pedig tágasabb úszóteret, mert kalászhalak lennének benne. Egyetlen kritériumom van, nem szeretném csak leghamarabb kb 2-3 év múlva átrendezni az aljzat miatt az akváriumot, ilyen esetben érdemes valamilyen táptalajt használni, természetesen csak az adott zónákban, vagy mi lenne az amit a low-tech még elvisel?

Én mindenféle képen használnák táptalajt,főleg, hogy 2-3 év múlva szeretnéd szétrobbantani az akváriumot.De azért azt vedd figyelembe,hogy 1 éven belül a táptalaj is ki fog merülni és be kell vetni a táptablettákat-tápgolyókat ;)
Én is használtam nem agyagos(gyöngykavics)aljzatot,működött,de nem voltam teljes mértékben megelégedve vele :!: Ha a gyöngykavicsot választod,figyelj rá ,hogy a finomabb szemcseméretűt válaszd (2-3 mm,nem a homok),megkönnyíti az ültetést és a növények is jobban fejlődnek benne :!:
Ha teheted agyagos aljzatot válassz(pl.Manado-számos jó tulajdonsággal,pár negatív kritikával),számos előnyük van, de erről az aljzatoknál olvashatsz ;)
És mindenképp használnék táptalajt is hacsak nem Anubiast és mohákat szeretnél tartani :D
Az utolsó megvastagított tőmondatodat nem értem :wtf:
 
svarci2 said:
Én is használtam nem agyagos(gyöngykavics)aljzatot,működött,de nem voltam teljes mértékben megelégedve vele :!: Ha a gyöngykavicsot választod,figyelj rá ,hogy a finomabb szemcseméretűt válaszd (2-3 mm,nem a homok),megkönnyíti az ültetést és a növények is jobban fejlődnek benne :!:

0,6-1,2 mm-es homok sokkal inkább mint a gyöngykavics ;)
Max. 5-6 cm vastagságban használható.
 
Ok, köszi mindenkinek. 0.4-0.8-as kvarchomokom van jelenleg, valisneria fajok szerintem csak megmaradnak ebben is, meg a crypo-k is vagy legalábbis remélem, mi az amit még be tudnék ültetni ilyen talajba és nem pusztulna bele? Vagy az mennyire járható hogy valamilyen táptalaj (sajnos ezt sem tudom milyen legyen) erre menne madano vagy valami agyagtartalmú nem túl drága talaj és ennek a tetejére dekor célból pl bazalt zúzalék 1-2cm vastagon. Nekem nem igazán jön be a barna szín csak azért kérdezem... vagy ösvényeket alakíthatok ki kvarchomokból is gondolom, maximum oda nem ültetek növényt, majd ha terjeszkedni akar és arra tud csak menni akkor kiderül mi lesz? Valami olyan megoldás érdekel amit nem kell sokáig bántanom. Arról sem találtam eddig sokmindent hogy Low-Tech témában vagy ElNatural témában sokan használnak olyat hogy: Tőzeg(novobalt pl...) +ált. virágföld (láttam hogy ezt meg kifőzve, de valaki azt is mondta hogy fölösleges) + gyöngykavics jó vastagon ( vagy ehelyett volt bazalt, madano és egyéb dolgok).
Van valakinek ilyesféle talajjal tapasztalata?
 
Alulra táptalaj (JBL Aquab., Tropica), ez utóbbi jobb ;) Erre mehet kvarchomok (sósavra ne pezsegjen) max. 6-7 cm, vagy Manado, vagy egyéb agyagos talaj. Agyagos talaj gyakorlatilag bármilyen vastagságban használható.
Bazaltot inkább ne, főleg ne agyagos t. tetejére.
 
Back
Oldal tetejére