• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzatcsere homokról

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Először is mindenkit szeretnék üdvözölni.

Növényes akvarisztikában (aquascapingben) teljesen új vagyok még ezért lesz pár hülye kérdésem. Előre is bocsánat :)

Rögtön egy nagy problémával kapcs szeretnék segítséget kérni. Van egy 100les aváriumom (80x30 alapterülettel) ami már be is van
szépen üzemelve. Két hete fut szűrővel, vasfákkal és aljzattal, és egy hete megérkeztek a vizinoveny.hu-n rendelt növényeim is.
Hal még nincs benne de lesz benne vagy 25 neon, 4 gurámi, és 4 garnéla, esetleg ha tudok szerzek majd pár maláj toronycsigát is.
Eddig persze semmi gond, csakhogy, homokkal kevert nagyszemű éles kavicsot választottam aljzatnak amit már szépen
bele is tettem. A növények is be vannak ültetve. Ne... ne is kérdezzétek... egyszerűen nem néztem utána eléggé a megfelelő aljzatnak.

Az akv egyik felét beültettem 8 liliaopsis brasiliensis-el gondolva, hogy majd pázsitot alkot, és a vasfák előtti előteret pedig 4 cserép HC-val
terítettem le hogy párnákat kreálhassak. Hát, homokban ez nyilván nem fog menni.

A lényeg: szeretném korrigálni ezt a ballépést táptalajjal homok helyett a növényes részeken. Nem szeretném leengedni a vizet,
vagy legalábbis keveset szeretnék leengedni. Szívesen kidobom viszont a felesleges homokot és újraültetem a növényeket.

ADA Aqua Soilra gondoltam, de csak azokra a területekre ahova a növényeket ültetem, tehát pl a vasfák alatt meghagynám a homokot.
Megcsinálható még ez az egész? Továbbá szabad e, kell e egy már vízzel teli félig beállt aváriumba koncentrált táptalajt rakni az Aqua Soil alá?

Gondolom ezzel a mutatvánnyal kezdhetem előlröl a víz beállítását...

Köszönöm segítségeteket!

schruz
 
Leszívod az egész vizet (egy hordóban érdemes az 50%-át megtartani). A homok/kavicsot onnan, ahol majd növényt akarsz, onnan amennyire tudod eltávolítod, de az sem baj ha marad valamennyi. Beszórod az Amazoniát és óvatosan feltöltöd. A többi helyre csak 2-3 cm-t szórj, hogy egyenletes legyen és elfedje a kavicsot. Ammónia spike várható, de legalább a szűrőd, már "erősebb".
Vagy, hanyagolod a talajcserét és lenyomsz pár táptabit. Úgy is lehet szép növényes akváriumod.
 
Szia!

Nigro hozzászólását egészíteném ki annyival,hogy mikor leeresztetted az aki vizét,behelyezhetsz valami "térelválasztó->aljzatelválasztó" tárgyat (pl.:plasztikkártya,lágy műanyaglap stb.)arra a részre ahol az átmenetet tervezed.Ezután eltávolítható a felesleges talaj és nem csúszik át az átalakítandó részre.(Persze nem árt,ha a folyamat közben kitámasztod a lapokat,mert a talaj másik oldala az üres terület fele akar majd "terjeszkedni".)Mikor végeztél a művelettel,mehet bele az új talaj.Amint átveszi a "támasztó"szerepet az elválasztónál kiveheted az addigi támasztékot, a végén pedig kihúzod az "elválasztó lapokat" és kész is.
Sok sikert!
 
Köszönöm a válaszokat!

Blasio, ha talajt cserélek mindenkép ezt a módszert fogom használni!

Nigro, ugyan nagyon hajlok a talajcsere felé de a táptablettás megoldás olcsó és szeretnék többet tudni róla egy kicsit, bár tudom ez a post a
táptalajokról szól. Az ADA Iron Bottom és Multi Bottom biztos jó minőségű... Melyiket érdemesebb választani? Vagy olcsóbb is megteszi? Egy-két
tabletta lenyomása per növénytő elégséges? Persze a homokba szeretném lenyomni a tablettákat nem az Amazoniába...

Ja és még annyi, hogy a homokom nagyszemű, nem porkomok, tehát gondolom akkor egy fokkal jobb a helyzetem.
 
schruz said:
Nigro, ugyan nagyon hajlok a talajcsere felé de a táptablettás megoldás olcsó és szeretnék többet tudni róla egy kicsit, bár tudom ez a post a
táptalajokról szól. Az ADA Iron Bottom és Multi Bottom biztos jó minőségű... Melyiket érdemesebb választani? Vagy olcsóbb is megteszi? Egy-két
tabletta lenyomása per növénytő elégséges? Persze a homokba szeretném lenyomni a tablettákat nem az Amazoniába...

Ja és még annyi, hogy a homokom nagyszemű, nem porkomok, tehát gondolom akkor egy fokkal jobb a helyzetem.

Igaz a kérdés nem nekem szólt,de hátha segít.Nem tudom aktuális-e még,de azért leírom. :?
A régi akváriumomban használtam táprudakat.A talaj bazalt zuzalék volt,de nem hiszem,hogy különbözne a homoktól főleg,ha az nagyobb szemcseméretű.(Nem olyan vészes a helyzet,mintha kvarchomokot használnál 0,5-0,8 mm-es szemcsemérettel. :) )A növények láthatóan jobban fejlődtek a használata után,de végül is ezért találták ki őket.Szerintem nyugodtan alkalmazhatod,ha most nem aktuális a talajcsere,mert ez is egy járható út.Viszont egy ADA minőség biztos többet ér,mint más gyártók táptablettái,de nem akarok reklámozni senkit.
 
Sziasztok, életet lehelek ebbe a topicba, mert nekem is hasonló problémám van.
A jelenlegi akváriumom kvarchomokos, amivel összességében meg vagyok elégedve, mert a legtöbb növényem el van benne, azonban van olyan növény, aminek jobbat szeretnék adni, konkrétan ADA Aqua Soil Amazonia-t néztem ki.

Egyik lehetőség, hogy kiveszem a halakat, növényeket és mindent, és újrakezdem ezzel a talajjal. Nem lustaságból nem akarom ezt most megtenni, hanem azért, mert nem nagyon tudom hova tenni a halakat addig, amíg berendezem újra az akváriumot. Szóval a teljes vízleszívás nem megy :-/

Az a kérdésem, hogy működő akváriumba tudok-e részlegesen ilyen talajt tenni? Azt gondoltam, hogy egy balkonláda tálcába teszek Amazoniát, beleültetem azokat a növényeket amiknek ilyen talajt szeretnék, majd óvatosan a működő akváriumba tenném ezt a tálcát, homokot arrébb söpörve. Kérdés, hogy ez így működne, vagy amint a vízbe merítem a tálcát, szanaszét oszlik az egész ültetés egy nagy sárfelhőként..?
 
Szívd le a homokot vízcserénél. Pici pohárral óvatosan belemerítve, majd lassan legalul kiöntve fel tudod tölteni a kívánt helyeket Amazoniával. Ültetni a víz alatt is tudsz és akkor biztosan nem megy arrébb semmi sem.
 
Szívd le a homokot vízcserénél. Pici pohárral óvatosan belemerítve, majd lassan legalul kiöntve fel tudod tölteni a kívánt helyeket Amazoniával. Ültetni a víz alatt is tudsz és akkor biztosan nem megy arrébb semmi sem.
Ez így megvalósítható? Szuper, köszönöm! Ezzel a módszerrel ezek szerint nem fogok akkora "ködöt" csinálni, hogy a halaknak ártalmas legyen?
 
Ez így megvalósítható? Szuper, köszönöm! Ezzel a módszerrel ezek szerint nem fogok akkora "ködöt" csinálni, hogy a halaknak ártalmas legyen?
Lényeg,hogy nagyon lassan kell csinálni mindent. Az Amazoniát viszont nem ártana átmosni a berakás előtt, mert kicsit poros lehet, meg ontja kifele magából a tápanyagokat. Utána napi vízcsere ajánlott vagy 5 napig.
 
Lényeg,hogy nagyon lassan kell csinálni mindent. Az Amazoniát viszont nem ártana átmosni a berakás előtt, mert kicsit poros lehet, meg ontja kifele magából a tápanyagokat. Utána napi vízcsere ajánlott vagy 5 napig.
Köszi szépen, így fogok eljárni!
 
Sziasztok, életet lehelek ebbe a topicba, mert nekem is hasonló problémám van.
A jelenlegi akváriumom kvarchomokos, amivel összességében meg vagyok elégedve, mert a legtöbb növényem el van benne, azonban van olyan növény, aminek jobbat szeretnék adni, konkrétan ADA Aqua Soil Amazonia-t néztem ki.

Egyik lehetőség, hogy kiveszem a halakat, növényeket és mindent, és újrakezdem ezzel a talajjal. Nem lustaságból nem akarom ezt most megtenni, hanem azért, mert nem nagyon tudom hova tenni a halakat addig, amíg berendezem újra az akváriumot. Szóval a teljes vízleszívás nem megy :-/

Az a kérdésem, hogy működő akváriumba tudok-e részlegesen ilyen talajt tenni? Azt gondoltam, hogy egy balkonláda tálcába teszek Amazoniát, beleültetem azokat a növényeket amiknek ilyen talajt szeretnék, majd óvatosan a működő akváriumba tenném ezt a tálcát, homokot arrébb söpörve. Kérdés, hogy ez így működne, vagy amint a vízbe merítem a tálcát, szanaszét oszlik az egész ültetés egy nagy sárfelhőként..?
Nem tudsz valakitől kölcsönkérni egy üres akváriumot a halaknak 1-2 hétre? Meg lehet csinálni a bentlakókkal is, de annál jobb nincs, mint amikor teljesen kipakolod, kipucolod az akváriumot, és be tudod rendezni 0-ról. A szűrő menne a rendes akváriumban (bacik is megmaradnának!), a halakat meg szűrés nélkül, kevés etetéssel, és 5-7 naponta vízcserével simán lehet tartani a kölcsön medencében erre az időre. Egy beállt szűrővel, és indítóbacival 2 hét múlva simán mehetnek vissza az állatok.
 
Nem tudsz valakitől kölcsönkérni egy üres akváriumot a halaknak 1-2 hétre? Meg lehet csinálni a bentlakókkal is, de annál jobb nincs, mint amikor teljesen kipakolod, kipucolod az akváriumot, és be tudod rendezni 0-ról. A szűrő menne a rendes akváriumban (bacik is megmaradnának!), a halakat meg szűrés nélkül, kevés etetéssel, és 5-7 naponta vízcserével simán lehet tartani a kölcsön medencében erre az időre. Egy beállt szűrővel, és indítóbacival 2 hét múlva simán mehetnek vissza az állatok.


Az a baj, hogy most elég nagy a halállomány hozzá. 250 literben vannak most és van egy üres 54 literesem, amibe mindet már két hétre se tenném. Nem tudom, hogy mivel okozok a halaknak kisebb traumát, a kis medencével, összezárva (ráadásul a költöztetési stressz) vagy a talajcserével.

Most arra hajlok, hogy akkor több lépésben csinálnám, mondjuk naponta egy 10*10 cm-es területen, hogy minél kevesebb lebegő anyag kerüljön be egyszerre a vízbe. Amúgy se tervezek olyan nagy területen kicserélni a kvarchomokot, kb 20*50 cm-ben gondolkodok.
 

Hasonló topikok

Válaszok
21
Megtekintések
3K
Válaszok
28
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Válaszok
21
Megtekintések
6K
Back
Oldal tetejére