• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algásodás

Tisztában vagyok vele, de az, hogy nincs most pénzem venni egy 15-20 ezres szűrőt (meg hozzá másik medence, és ada-s talj, stb...), az azt jelenti, hogy nincs most pénzem olyat venni. Sajnos nem vagyok úgy eleresztve, de fontosnak tartom a hobbimat, és 1-2 hónapon belül megoldódik ez a problémám is. Most már sikerült választ találnom a kérdéseimre. Az elsődleges dolgom, hogy kezeljem a tüneti problémákat, míg sikerül összegyűjtenem egy kis pénzt, hogy a gyökérokot is megoldjam. Egyébként Veréb Gáborral beszéltem, és neki az volt a véleménye, hogy működnie kéne így is. Az algaírtót ő ajánlotta, és neki adok a szavára. Mostantól minden az időtől és a pénztől függ. Egy kicsit átalakítottam a terepet, és kiszedtem az elalgásodott leveleket, tárgyakat. Várom az eredményt, hogy most hogyan fognak alakulni a dolgok, és közben spórolok az újabb technikai eszközökre.
Mégegyszer köszönöm az építő jellegű kritikákat, tanácsokat!
 
zsotyi said:
A pontalgát nekem úgy sikerült viszább szorítani (elviselhető mértékűre),hogy nem a foszfátot emeltem,hanem a Kálium-nitrátot csökkentettem,ezáltal gondolom a foszfát szint is emelkedett.
Nem-nem. Valójában a növények foszfát-igénye csökkent!...

...A kisebb kálium és/vagy nintrát szint miatt. Úgy is mondhatjuk, hogy a szűk keresztmetszet nálad nem a foszfát szint, hanem a K/N szint lett. Nem egy EI-központú gondolkodás, ezért simán lehetnek hiánytüneteid (kálium vagy nitrát hiány) - vagy nem, ha nagy szerencséd van. :)

Alga láttán bármilyen tápanyagcsökkenésbe kezdeni - nem igazán ajánlom senkinek! :idea:
 
11 napja indítottam egy 35l akit, 22W megvilágítással. (Tehát nincs 1W/1L).
4 napja megjelent a cyanobacter zöldalga, ahol a fény erős ott szépen telepszik meg.
Szűrő Eheim 2224, tehát ehhez az akihoz elég. Az áramlattal próbálom játszani, ugyanis többnyire ott jelentkezik az alga ahol kevésbé van áramlat. Megpróbálom cserélgetni a pozíciót, ha kell ideiglenesen is amíg leküzdöm az algát.

Az okokat keresve az első tippem az alacsony nitrát. Már majdnem nullára esett pedig napi 2.5 ml HappyLife Profito és Ferro + 0.5ml Carbo-t adagolok. Sajnos nem tudom pontosan milyen kompozíciója van a HappyLife cuccoknak, de úgy tűnik nekem nem válik be. Pedig azt hittem csak elhasználom már.
Sürgősen megpróbálok beszerezni Green Macro + Micro-t (esetleg hajlok az EL módszeres méricskélésekre is).
 
Gilgames said:
11 napja indítottam egy 35l akit, 22W megvilágítással. (Tehát nincs 1W/1L).
4 napja megjelent a cyanobacter zöldalga, ahol a fény erős ott szépen telepszik meg.
Szűrő Eheim 2224, tehát ehhez az akihoz elég. Az áramlattal próbálom játszani, ugyanis többnyire ott jelentkezik az alga ahol kevésbé van áramlat. Megpróbálom cserélgetni a pozíciót, ha kell ideiglenesen is amíg leküzdöm az algát.

Az okokat keresve az első tippem az alacsony nitrát. Már majdnem nullára esett pedig napi 2.5 ml HappyLife Profito és Ferro + 0.5ml Carbo-t adagolok. Sajnos nem tudom pontosan milyen kompozíciója van a HappyLife cuccoknak, de úgy tűnik nekem nem válik be. Pedig azt hittem csak elhasználom már.
Sürgősen megpróbálok beszerezni Green Macro + Micro-t (esetleg hajlok az EL módszeres méricskélésekre is).

Ha valóban ez a gond, azon az ADA Phyton Git csepegtető segít.
 
viktorlantos said:
Gilgames said:
11 napja indítottam egy 35l akit, 22W megvilágítással. (Tehát nincs 1W/1L).
4 napja megjelent a cyanobacter zöldalga, ahol a fény erős ott szépen telepszik meg.
Szűrő Eheim 2224, tehát ehhez az akihoz elég. Az áramlattal próbálom játszani, ugyanis többnyire ott jelentkezik az alga ahol kevésbé van áramlat. Megpróbálom cserélgetni a pozíciót, ha kell ideiglenesen is amíg leküzdöm az algát.

Az okokat keresve az első tippem az alacsony nitrát. Már majdnem nullára esett pedig napi 2.5 ml HappyLife Profito és Ferro + 0.5ml Carbo-t adagolok. Sajnos nem tudom pontosan milyen kompozíciója van a HappyLife cuccoknak, de úgy tűnik nekem nem válik be. Pedig azt hittem csak elhasználom már.
Sürgősen megpróbálok beszerezni Green Macro + Micro-t (esetleg hajlok az EL módszeres méricskélésekre is).

Ha valóban ez a gond, azon az ADA Phyton Git csepegtető segít.

Köszi a tippet.
Ha megnézed Bimbo történetét akkor detto ugyanaz, napra pontosan. Annyi a különbség, hogy nekem még növényeken alig van.
Az Algin-Regular amivel Bimbo visszafolytotta az algát, az nekem is bevállt (kb. fél éve) s valóban nem bántotta a növényeket (pedig akkor is volt riccia meg HC is).
Hosszú távon persze nem érdemes algaírtóra építeni. Mellette emelem a nitrátot szépen átállok rendes tápozásra erről a HappyLife Profito Ferro dologról.
 
A Happpy-life (német) teljes termékcsaládja az EasyLife (Holland) termékek koppintása. Sajnos csak részleges!
Van egy jelentős különbség a két cég filozófiája között. Az EasyLife kínálatában megtalálhatók a makro-tápanyagok is: Az EasyLife Nitro és EasyLife Phospo név alatt.
Emellé komoly tájékoztató anyagaik vannnak javasolt értékekkel.
http://www.easylife.nl/english/pdf/plantinfosheet_english.pdf

Sajnos emellé Happy-Life nem kínál makro-tápanyagokat.
http://www.smf-aquaristik.de/Happy-Life-/?page=all#article_selected
A nagy név hasonlóságának hátán, szinte 0-tájékoztatással (én még egy prospektust sem láttam tőlük) lovagolja meg az árérzékeny piacot. Tegyük hozzá, hogy sikeresen, mert kb. féláras termékeket kínál(és én is veszem az Algin Regulart), de akkor is ugyanazt a nem működő módszert érzem mögötte, mint a JBL, Sera stb cégek esetében, hogy a halak teleszarják az akit ezzel adva meg a makro-anyagokat.

A Profito Micro-tápanyagforrás, a Ferro pedig tisztán vas. Hiányoznak a makro-anyagok az akváriumodból, ezért mérsz szinte 0 szinteket.
 
pataslo said:
....
A Profito Micro-tápanyagforrás, a Ferro pedig tisztán vas. Hiányoznak a makro-anyagok az akváriumodból, ezért mérsz szinte 0 szinteket.
Pontosan.
De most már Green Aqua Macro + Micro-t használok + HappyLife Carbo.

Hétvégén elutaztunk így 48 órás lett a két csere között az idő. Természetesen a zöldalga így terjedt. Hiába, amíg vissza nem szorítom addig naponta is kell vízcsere.
A két Otocinclus affinis egyelőre nem képes minden algát felzabálni, bár szorgosan dolgoznak.
 
Üdv!

Tudnátok ajánlani valami jófajta algairtót, amit tápozás helyett hatásosan lehetne használni?
 
tuvi said:
Üdv!

Tudnátok ajánlani valami jófajta algairtót, amit tápozás helyett hatásosan lehetne használni?

CO2 esetleg? :lol:
Viccen kívül a bolti szerek csak tüneti kezelést nyújtanak. Meg kell szüntetned az algásodás okát.
CO2 és Carbo sokat segít ebben. No meg jó szűres, tápozás stb.

Az algaírtók vásárlása pénzkidobás. Sajnos korábban én is rakatszámra vettem....
 
Megszüntetném, ha tudnám az okát.
Nekem a tápok tűnnek pénzkidobásnak. CO2 természetesen van, de attól is csak az alga hízik. Öntögetem a drága tápokat előírás szerint nap mint nap (Green Aqua Micro-Macro, EasyCarbo), hetente cserélem a vizet, a szűrés 15x-es, a világítás 1 W/L, minden a "nagy könyv" szerint, mégis 6 vagy 7 féle alga tenyészik, a felszínen meg mintha tejföl lenne. Az akvárium szobadísz helyett csatatér. :( Sajnos az ár semmire se garancia, a Happy cuccokat használva is volt algám mindig, de legalább a növények szebbek voltak, most viszont mintha a vízben is beköszöntött volna az ősz.
 
tuvi said:
Megszüntetném, ha tudnám az okát.
Nekem a tápok tűnnek pénzkidobásnak. CO2 természetesen van, de attól is csak az alga hízik. Öntögetem a drága tápokat előírás szerint nap mint nap (Green Aqua Micro-Macro, EasyCarbo), hetente cserélem a vizet, a szűrés 15x-es, a világítás 1 W/L, minden a "nagy könyv" szerint, mégis 6 vagy 7 féle alga tenyészik, a felszínen meg mintha tejföl lenne. Az akvárium szobadísz helyett csatatér. :( Sajnos az ár semmire se garancia, a Happy cuccokat használva is volt algám mindig, de legalább a növények szebbek voltak, most viszont mintha a vízben is beköszöntött volna az ősz.

hmm azt tudom mondani hogy a rendszered valahol pedig hibás. amit te tökéletesnek gondolsz az korántsem az. a fent említett problémákhoz, hogy további segítséget lehesssen adni több info kellene az akváriumodról.

mondjuk vízparaméterekkel kezdeném. meg kellene mérned víztesztekkel.
milyen talaj van?
milyen növények?
mennyi világítás megy? időtartam.
hogyan adod a co2-t és milyet? bekapcsolás kikapcsolással együtt.
mennyi ideje megy az akvárium? mikor indítottad?

a felszínen található olajos filmréteg egyértelműen annak a jele hogy a vízforgatásod és vagy szűrésed nem jó.

szóval akkor kezdjük el elemezni mi az ami nem jó nálad és amin biztos hogy változtatnod kell. mert a fent említett paraméterek semmilyen garanciát nem adnak, hogy működni is fog ha porszem van a gépezetben.
 
Tudom, hogy nem tökéletes, hisz a mellékelt ábra is ezt mutatja.
Ha jobban lesz időm, megpróbálok igazi ábrákat mellékelni, 1-1 kép többet ér, mintha megpróbálnám egyesével leírni a különböző algafajokat. Ennyiben legalább különlegeset alkottam, ennyi algafaj egy helyen a természetben sehol nem terem meg.

600l/h van 40 literre, csak hosszában tudtam megoldani a vízáramlást, keresztben áramoltatva a frontüvegnél a homok teljesen elvándorolt. A felszín erősen mozog, egy hét alatt 6-7l vizet kell pótolni, mégis habzik, és fehér tejföl alakul ki 1-2 nap alatt. Ha hozzáérek, az egész aki úszik a nyálkában.

Nem az alga mennyisége ijesztő, hisz a halak meglepően jól karbantartják, hanem hogy újra és újra ennyi féle szépen megterem. Amik a növényeken, üvegen teremnek, könnyen eltávolíthatók, de a homokon tenyésző, azt masszává változtató, és a bazalton szőnyegszerűen terjedő fajta bosszantó, ezek eltávolításához dúrni kell. Ez a kettő ellen kéne valami maró, mérgező hatású vegyszer, lángszóró vagy részecskegyorsító, mert inkább randizok egy lóval, mint 2 hetente szétszedjem a cumót talajcsere miatt.
 
tuvi said:
(...)Öntögetem a drága tápokat előírás szerint nap mint nap (Green Aqua Micro-Macro, EasyCarbo), hetente cserélem a vizet, a szűrés 15x-es, a világítás 1 W/L, minden a "nagy könyv" szerint, mégis 6 vagy 7 féle alga tenyészik, a felszínen meg mintha tejföl lenne. Az akvárium szobadísz helyett csatatér. :( Sajnos az ár semmire se garancia, a Happy cuccokat használva is volt algám mindig, de legalább a növények szebbek voltak, most viszont mintha a vízben is beköszöntött volna az ősz.
Sajnálom a helyzetedet. Abban teljesen igazad van, hogy az "ár semmire sem garancia". Tényleg nem az. A gondolkodás és a dolgok analitikus megfigyelése azonban hosszú távon biztosan garancia az algamentes akvárium kialakítására. Amennyiben nem kívánsz gondolkodni vagy türelmetlen vagy, csak az algamentes akváriumot szeretnéd üzemeltetni, akkor viszont érdemes lesz meghallgatni és lépésről lépésre lekövetni az olyanok módszereit, akik TUDJÁK, hogy mit csinálnak.

Hidd el, ez nem kritika, hanem egy általam teljesen elfogadott és támogatott hozzáállás. Sőt, továbbmegyek: én magam is ezt követem az élet rengeteg területén, amellyel NEM akarok komolyabban foglalkozni, vagy nincs időm komolyabban foglalkozni, viszont az eredmények fontosak. Elfogadott módszer ez.

A lángszórós, vegyszeres ötletek picit számomra olyanok, mint amikor az egyszeri frusztrált festő ollóval esett neki a festménynek dühében, mert nem sikerült a megfelelő ecsetvonást úgy meghúznia, ahogy tervezte. :) Mit ért el vele? Semmit, tönkretette a festményt, és a remegő kéz okát nem szűntette meg, kezdhette elölről (már ha volt türelme hozzá). És mivel a keze remegett, majdnem biztos lehetett benne, hogy a következő festményt is el fogja tolni.

A természettel szembeni türelmetlenség sem vezet a megoldáshoz. Emlékeztek a Tom Hanks-féle "Számkivetett" című filmre, amikor próbál a csóka tüzet csiholni és nem annyira sikerül neki? Sőt, meg is vágja a kezét a nagy próbálkozásban és iszonyú dühbe gerjed, összevissza csapkodva tehetetlenségében? Nos, végül be kell látnia, hogy amit csinált, az nem vezetett eredményre és kitartó, türelmes próbálkozásokkal újra és újra neki kell futnia, amíg rájön, hogy hogyan kell. A végén így nyilván sikerül. Egyszerű és kézenfekvő a megoldás, ott hever a lábai előtt: alulról levegő kell a fa alá, különben a csiholás hatására keletkező szikrák miatt nem fog begyúlni a tűz. Az "I Made Fire" felkiáltás pedig nem annak szól, hogy tüzet csinált, hanem annak, hogy megtalálta a "túlélés kulcsát" - a megfelelő hozzáállást, amivel sikeres lehet a szigeten. Ha úgy gondoljátok, hogy ez belemagyarázás, akkor szóljatok, én meg vagyok győződve, hogy nem az... ;)

Most már azért is beidézem az általam példaképnek tartott UKAPS-os Ceg (Clive) egyik hozzászólását. Egy Midnight nevű felhasználó kijelentette, hogy ő igenis látott már példát - nevet is mond, hogy hol - arra, hogy az NO3 és PO4 alacsonyan tartásával valaki algamentes akváriumot produkált. (Ugye ismerős, kedves fórumtársak? ;) ) Azt is mondja Clive-nak, hogy "néhányan az akvarisztika halandói közül halljuk amit mondani kívánsz, de nem akarunk a hited vak követőivé vállni. Minden helyzet más ezért minden más nézetet el kell fogadni, az istenek által is." (Ehhez hasonló válaszokat is olvastam már itt a fórumon ;) )

Clive válasza:

Well, azt gondolom, hogy "hajhúzásra válaszolás" szindrómában szenvedek (HHVSZ). Mindenesetre abszolutte garantálni tudom, hogy semmilyen alkalommal, soha nem mondtam azt, hogy bárkinek vaknak kellene lennie. Valójában inkább azt mondanám, hogy pont az ellenkezőjét hirdetem. Tény, hogy a nagy többség vakon követte azt az igét, hogy a tápanyagok algásodást okoznak. Amit mi itt mondunk, az a következő: szakíts ezzel a hittel, vedd észre és tanuld meg az igazságot. És be tudjuk bizonyítani, hogy ennek a vak hitnek a "megtörése" azonnali és megismételhető - egészséges növényeket eredményez. A növényes akváriumban az algák féken tartása egy rendkívül spekulatív vállalkozás volt (és még mindig az bizonyos körökben), de ma az alapokat már picit jobban értjük.

A gondok ott jelentkeznek, hogy több optikai csalódás is jelen van, amelyeket egyesek egy más helyzetként értelmeznek, amely helyzet esetleg más hozzáállást kíván - ennek ellenére ugyanazok a szabályok működnek ilyen esetben is. Az algásodásnak továbbá több oka is van. Tehát valaki nagyon egyszerűen kijelentheti, hogy a tápanyagok egyoldalú korlátozásával az algásodás megelőzhető és könnyen úgy tűnhet, hogy ez igaz is. A tápanyag-korlátozás ötelete olyan magától értetődőnek tűnik, míg a korlátlan tápanyag jelenlét gondolata pont az ellenkezője a magától értetődőnek. Az alapvető törvények megértése és alkalmazása nélkül azonban az úttól távolabb kerülünk.
Főleg a második bekezdés az elgondolkodtató. Egyébként mintha magamat olvasnám. :)
Azért jó érezni, hogy vannak a világban rokon lelkek (nem is akármilyen szakemberek). :)

Nagyon tanulságos, hogy a legtöbb olyan akvarista, aki egy picit már elmélyedt a dolgokban egy algásodás láttán úgy kér segítséget, hogy "ez-meg-ez jó, mindent a nagykönyv szerint csinálok, mégis jön az alga". Persze, mert valahol elkövet egyetlen apró hibát, és nem látja. A hiba keresése közben pedig beleőrül, hogy újra és újra felsorolja, hogy MI MŰKÖDIK.

Még egy analógiám van erre. Rólam tudni lehet, hogy NEM TUDOK KERESNI dolgokat a házban. 5 perc után teljes őrületben pakolok fel-le mindent, 10x benézve az ágy alá. Ugye ismerős? A csajom meg belép, gondolkodik, körbenéz és 10 mp után kiemeli amit keresek. Hogy csinálja? Fogalmam sincs. Egy biztos. Nem úgy ahogy én. :oops: Az "itt sincs, meg ott sincs" technika ugyanúgy nem működik a keresésben, mint az "ez is meg az is működik" technika az algamentesítésben. :idea:

A lényeg, hogy ne csüggedj, sikerülni fog ez, ha nem erőből próbálkozol és nem a törvények cáfolatán hanem a saját hibáidon gondolkodsz. Tudom, hogy ez baromi nehéz pszichológiai helyzet, nap-mint-nap küzdök én is vele. :(
 
Bravo, nagyon hasznos és megszívlelendő értekezés!

Én is kiegészíteném ezt más szemszögből, kicsit távolabbról indulva.
A természet alaptörvényéből indulnék ki, ez pedig az egyensúly, ha nincs egyensúly, akkor a rendszer törekszik rá és ez esetleg nekünk nem megfelelő, mint például az algásodás.
Az akvarisztika kezdetén is ez volt a legfontosabb hangsúly, jelenleg is fenn lehet tartani technika nélküli akikat, de ez nagyon korlátozottan lehet megtenni. (Csak bizonyos fajok, növények, körülmények között, lásd El Natural) Aztán fejlődtek az eszközök, módszerek, gyarapodott a tudás és most is az egyensúly elérése törekszünk, csak megtámogatjuk technikával. Így lehet bohóchalas tengeri akink 100 literben, nanok, nano reef-ek, túlnépesített sügéres akink és természetesen gyönyörű növényes akváriumunk.
Láttam olyan akit, amihez több, mint egy éve nem nyúltak hozzá, nincs szűrés, világitás a napfény, nincs etetés. A növények, halak egy része kipusztult, de a megmaradt növények gyönyörűek (főleg moha és "Crypto") voltak a néhány hal éldegélt, alga semmi és még egész jól mutatott az aki. Beállt az egyensúly, nem hittem el volna, ha nem látom saját szememmel.
Fontos, hogy az egyensúlyt más módszerrel kell elérni a különböző területeken, egy sügéres akiban, ahol kevés a növény, nagy a szennyezőanyag terhelés, ott a nitrát, foszfát szintet kell minél alacsonyabban tartani az algásodás elkerülése végett, de a növényes esetében kellenek ezek az elemek. A túlzott mértékű algásodás egyértelmű egyensúly felbomlását jelenti, növényes akikban a kis mérték is zavaró.
Tehát nagyon fontos tanulni a tapasztaltabb akvakertészektől, akik már "kitaposták" a megfelelő utat és ajánlják a megfelelő technikákat, módszereket.
Az egyensúlyt a modern akvakertészetben csak ezekkel a módszerekkel érhető el. (Erősebb világítás, szűrés, CO2, megfelelő tápozás, vízcsere, stb.) A modern alatt értem, hogy olyan növényes akit tartunk fenn, amelyben újabb, nagyobb igényekkel rendelkező növényekkel rendezünk be és igyekszünk a távolkeletről bejövő, a természet egy darabjának megalkotását célzó berendezési formát alkalmazni. Lehet bizonyos elemeken lazítani, de akkor le kell mondanunk bizonyos növényekről, formákról. Például co2 nélkül szép gyepszőnyeget nem készíthetünk, de esetleg egy mutatós holland fazonút lehet, ha a növényeket megfelelően válogatjuk.
Az egyensúly eléréséhez nagy türelem és odafigyelés kell, indításkor idő is kell, a gyakorlat azt mutatja 6-8 hét, de ha sikerült ezt fenn is kell tartani.

Ha az algásodás, habosodás jelentős, akkor valami biztos nem megfelelő, valami vagy kevés, vagy túl sok, vagy az arányok nem megfelelőek.
Valószínű, hogy csak úgy gondolod, hogy mindent úgy csináltál, ahogy a "nagy könyvben" meg vagyon írva. Jól át kell gondolni ismereteidet, újra elolvasgatni egy-két oldalt és rá fogsz jönni, hogy mi nem oké. Még egy jó adag türelem és meg lesz az eredmény.

NZoli
 
Nekem sem jött össze az algamentes akvárium. Mind a mai napig nem sikerült megszüntetni a Rhizoclonium algáimat.
Ennek ellenére én már rég nem idegeskedek miatta. Az igaz, hogy nemrég még algamentes aki volt a célom, de a sors most mégis inkább az algák megismerését szánta nekem. Jelenleg ennek a témának kell hagynom kellő időt.
Van egy rakás nyitott kérdésem amire a választ maga az idő fogja megadni. Vagyis nem fogom tudni jobban felgyorsítani.

Algamentes aki meg majd lesz később.
Addig úgyis új terveim alakultak ki layout-al kapcsolatban is stb.

Ha minden áron csak a sikerélmény lenne a fontos, akkor elvileg már most neki is eshetnék egy aki-újraindításnak. De úgy döntöttem, hogy még időt adok ennek a jelenlegi problémakör megismerésének, mert úgy érzem ebből sokat lehet tanulni. S valahol az akvakertészet csak fele részben szól az algamentes sikerekről, a másik fele a kutakodásé.
 
Gilgames said:
Ha minden áron csak a sikerélmény lenne a fontos, akkor elvileg már most neki is eshetnék egy aki-újraindításnak. De úgy döntöttem, hogy még időt adok ennek a jelenlegi problémakör megismerésének, mert úgy érzem ebből sokat lehet tanulni. S valahol az akvakertészet csak fele részben szól az algamentes sikerekről, a másik fele a kutakodásé.
Pontosan így gondolom én is. Elindítottam az akváriumot (sok hibával) és ellepett az alga. Először én is elkezdtem magamban mondogatni, hogy ennek nem így kéne lennie, mert minden megvan...stb de aztán egy idő után rájöttem, hogy ezzel csak magamat csapom be, az algákat nem tüntetem el. Az összes hibámra rájöttem és jó látni, hogy egyre kevesebb az alga és egyre szebbek a növények. Volt egy idő amikor úgy gondoltam, hogy na jó most szétszedem és újra összerakom és majd úgy jó lesz.... de jó, hogy nem így tettem, mert ezzel nagyon sokat tanultam.
 
keymaker said:
Kicsit elkanyarodtunk magától a problémától. Nekem nem elsősorban az algával van problémám, hisz algamentes vízközeget létrehozni talán anno a németeknek sikerült a norvég nehézvízgyárakban. Elfér, a halaknak is enni kell, ha meg durvul, kitakarítom. Az algamentes akiról nekem az ovis kori palincsozás jut eszembe, ahol is mindkét végén másfél méterre lehetett vele emelkedni, ehhez képest vízszintesben megállítani csak középen 1 mm-en lehetett, azt is csak akkor, ha kicsit rozsdás volt. Tudom jól, hogy ezt a bizonyos 1 mm-nyi egyensúlyt soha az életben nem fogom megtalálni, nem is akarom. Két dolog zavar csupán: az egyik, hogy a talaj hamar trutymóvá változik, azt kicserélni pedig nem megoldható. A másik egyes növények döglése az erős pilács, és az elméletileg jónak számító, és drága micro-macro-carbo flórakaja ellenére. A cubán még nem is csodálkozom, sose tudtam komolyabban maradásra bírni, de pl. egy helferi már kérdésesebb számomra. Hogy a jávai moha, rotala vagy anubias megállíthatatlan, az meg nem kunszt. Ezek okozója közvetetten nyilván az algahad, a kérdés továbbra is, hogy mivel lehetne dúrás nélkül vissza/visszábbszorítani.
 
tuvi a problema továbbra is az hogy a kérdésed értelmetlen. megoldásért jönnél ide, de a körülményekről meglehetősen hóbortosan nyilatkozol.
azt tudjuk egyedül hogy valami nem működik neked, de ezzel a hozzáállással soha nem fognak neked segítséget adni.

ha nem akarsz beszámolni a pontos körülményekről akkor tényleg legjobb ha elmész a boltba és veszel pár készítményt ami algára való.
mivel ezeket ezen a fórumon senki sem használja tanácsot valószínűleg nem is fog tudni adni nelked senki.

ha algaölő készítményeket keresel ott vannak a nagy gyártók termékei. Tetra, Sera, JBL. Csak el kell menned egy halas boltba.
ha hajlandó vagy a problémával is foglalkozni akkor próbálj válaszolni korábbi kérdésekre.
 
Szerző: tuvi » Tegnap, 23:30

keymaker írta:
(...)
Kicsit elkanyarodtunk magától a problémától. Nekem nem elsősorban az algával van problémám, hisz algamentes vízközeget létrehozni talán anno a németeknek sikerült a norvég nehézvízgyárakban. Elfér, a halaknak is enni kell, ha meg durvul, kitakarítom. Az algamentes akiról nekem az ovis kori palincsozás jut eszembe, ahol is mindkét végén másfél méterre lehetett vele emelkedni, ehhez képest vízszintesben megállítani csak középen 1 mm-en lehetett, azt is csak akkor, ha kicsit rozsdás volt. Tudom jól, hogy ezt a bizonyos 1 mm-nyi egyensúlyt soha az életben nem fogom megtalálni, nem is akarom. Két dolog zavar csupán: az egyik, hogy a talaj hamar trutymóvá változik, azt kicserélni pedig nem megoldható. A másik egyes növények döglése az erős pilács, és az elméletileg jónak számító, és drága micro-macro-carbo flórakaja ellenére. A cubán még nem is csodálkozom, sose tudtam komolyabban maradásra bírni, de pl. egy helferi már kérdésesebb számomra. Hogy a jávai moha, rotala vagy anubias megállíthatatlan, az meg nem kunszt. Ezek okozója közvetetten nyilván az algahad, a kérdés továbbra is, hogy mivel lehetne dúrás nélkül vissza/visszábbszorítani.

Ahogy végigolvastam ezt a "beszélgetést", úgy érzem hogy bár nemes gondolatokkal és segítőkézséggel (mint mindig), válaszoltak azok az emberek akiktől én is nagyon sokat tanultam, annak ellenére szeretném elmondani, hogy fél éven keresztül olvasgattam ezt a fórumot, napi jelleggel, mielőtt berendeztem volna az akváriumomat.
Úgy éreztem, mindent tudok ahhoz, hogy leküzdjem az algásodást és az aki "tökéletesen" működjön.
Most azt mondom, miután 2 hónapja elinditottam az akit, és még mindig naponta itt lógok és próbálok minden hozzászólásból eltanulni valamit, hogy a türelem, tapasztalás, megfigyelés és mégegyszer, türelem , és az, ha odafigyelsz arra amit tanácsolnak azok akik kitaposták nekünk részben az utat, akkor talán egy adott idő elteltével bővülni fog ez az ismeret a saját tapasztalataiddal és a türelem meghozza a várt eredményt.
Én is a kezdők táborába tartozom de bizton állíthatom, megtámogatva amit "Peti" írt, hogy nem szabad az első "kudarcon" elkeseredni és feladni, hanem, bár nem szeretném ismételni magamat, de türelemmel, odafigyeléssel, hihetetlen, de egyszercsak elkezd működni a dolog!
Kitartás!
 
Üdv!
A Sera Aquatan "bűn"? Én minden hibát elkövetek, amit csak lehet (összevissza élesztős co2, összevissza világítás, éjszakára kikapcsolom a szűrést, legolcsóbb táp és még az ablak közelébe is raktam az akit, hogy süsse a drágáimat a nap, mert hát az az igazi!), de algám az nincs. Már három hónapja kísérletezgetek vele, a halak nem nagyon bírják, de a növények szépek és folyamatosan nőnek. Az Aquatant vízcseréknél szoktam a vízbe keverni a klór miatt. Meg állítólag a halaknak is jót tesz. Valószínű az lesz az oka!

(NE nagyon bántsatok, még nem olvastam el mindent, és nem állt össze a rendszer. Ha olvasok valamit, gyorsan kipróbálom, vagy valami hasonlót kísérletezgetek. :oops: )
 
Back
Oldal tetejére