• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algairtás vegyszerekkel

Nem sárgulnak a növény levelek?

Ha jól emlékszem Algumin Monolinuron-t tartalmaz. Lehet, hogy tévedek. Monolinuron egy rovar, gyomírtó és algaírtó hatású szer. Nem csodálkoznék, ha a növények nem örülnének neki.

Amúgy nagyon érdemes megnézni, mit tartalmaz a szer. Szerintem algaírtónak árult termékek többsége több gondot okoz, mint megold.

Még pár infó: Monolinuron fotoszintészist blokkolja a növényeknél, valószínüleg a növények ezért szüntették meg a bubizást.

Én vízcserével kiszedném a szert amennyire lehet. Sajnos a hatás tovább érvényesülhet, lehetséges, hogy a talajban marad valamennyi aminek le kell bomlania. Ez hosszabb idő is lehet.

Ha a növények jó állapotban voltak a kezelés előtt, szerintem ki fogják bírni. Minden esetre nem kísérleteznék hosszabb kezeléssel és túladagolással.
 
Nem sárgulnak a növény levelek?

Ha jól emlékszem Algumin Monolinuron-t tartalmaz. Lehet, hogy tévedek. Monolinuron egy rovar, gyomírtó és algaírtó hatású szer. Nem csodálkoznék, ha a növények nem örülnének neki.

Amúgy nagyon érdemes megnézni, mit tartalmaz a szer. Szerintem algaírtónak árult termékek többsége több gondot okoz, mint megold.

Nincs gond ezekkel a szerekkel. Ami a gond, hogy azt nem írják az ilyen szerekre, higy utána nagy vízcserék és aktív szén használata ajánlott.

Én a neptunost használtam, és aktív szén nélkül egy hónap volt, mire a növények újra növekedni és bubizni kezdtek, de semmi baja nem lett semminek az algán kívül.

De az algexit sokkal kíméletesebb.
 
Sziasztok! A gömbmohával kapcsolatban merült fel bennem, hogy ha az egy zöldalga, akkor a zöld algák elleni szerek nem pusztítják azt is? Köszi előre is!
 
Sziasztok! A gömbmohával kapcsolatban merült fel bennem, hogy ha az egy zöldalga, akkor a zöld algák elleni szerek nem pusztítják azt is? Köszi előre is!

Szerintem jobban nézd meg, hogy mit tartalmaz az algaírtó (összetevők). Ezt sokszor elfelejtik ráírni, de a biztonsági adatlap segíthet.

Általánosságban elmondható, hogy nincs olyan algaírtó, amit mellékhatások és kockázatok nélkül lehetne használni növényes akváriumban. A szerek nagy részénél nem részletezik a hatásmechanizmust és a problémák elkerülésének módszereit. Ha még ki is viszi az algát nagyobb probléma nélkül, akkor utána lehet, hogy kezdődik minden elölről, ha nincs meg a probléma oka.

Szerintem más módszereket próbálj. A szerek egy részénél a talajt is érdemes belekombinálni a dologba.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Most lett kesz az akvariumom de mar elore felek az algasodastol! Valami megelozo kezeles letezik?

Igen, ha low tech, akkor a legjobb megelőzés rendes talaj használata (nem csak kvarchomok/kavics), elég növény kezdetektől fogva, és pár emers vagy víz felszínen úszó növény. Ezen kívűl nem biztos, hogy jó ötlet a tápok ész nélküli beleöntése, hacsak nem akarsz sűrű vízcserékre feliratkozni.

Mielőtt vegszert használsz, ne higgy a leírásnak, keresd meg, mit tartalmaz. (pl. Biztonsági adatlap) Ezek alapján utána tudsz nézni, hogyan hat, és tényleg szeretnéd-e.

Olyan algaírtónak árult szerrel még nem találkoztam, amit szívessen beletennék a növényes akváriumba.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Most lett kesz az akvariumom de mar elore felek az algasodastol! Valami megelozo kezeles letezik?
Szia!

Lehet elmulasztottam es mar inditottal naplot, de javaslom mindenkeppen, neked is es nekünk is több örömet okoz, ha van egy naplod, es rendszeresen ott felteszed az akvariumoddal kapcsolatos kerdeseket, fotokat közölsz.
Mindent egyben, összeszedve lathatunk mi is, te is, es könnyebben fogsz valaszt kapni a kerdeseidre, emellett sokkal inkabb lesz nyomon követhetö, ill. visszekövethetö az akvariumod fejlödese...;)
Algamenteset neked!
 
Szia!

Lehet elmulasztottam es mar inditottal naplot, de javaslom mindenkeppen, neked is es nekünk is több örömet okoz, ha van egy naplod, es rendszeresen ott felteszed az akvariumoddal kapcsolatos kerdeseket, fotokat közölsz.
Mindent egyben, összeszedve lathatunk mi is, te is, es könnyebben fogsz valaszt kapni a kerdeseidre, emellett sokkal inkabb lesz nyomon követhetö, ill. visszekövethetö az akvariumod fejlödese...;)
Algamenteset neked!

Szia! Mar inditottam tegnap :) Laikus Akvarium cimen :)
 
Üdv! Azt szeretném kérdezni, hogy a növények levelein fejlődő algák kezelésére a carbo-s injektálást hány napig kell, vagy lehet alkalmazni. Van ilyen megkötés? Carbo-ból a napi adagot használom.
 
Üdv! Azt szeretném kérdezni, hogy a növények levelein fejlődő algák kezelésére a carbo-s injektálást hány napig kell, vagy lehet alkalmazni. Van ilyen megkötés? Carbo-ból a napi adagot használom.
Ez erősen növény függő, mert vannak növények, amiket így kinyírsz: pl az anubiasok. Náluk megoldás lehet a hígított adaggal történő kezelés.
Meg persze algafüggő is, mert vannak algák, ahol egyszerűbb a fertőzött leveleket metszeni, vagy mechanikai úton eltávolítani az algát.
Konkrét válasz nincsen, addig kell kezelni az algás leveleket, amíg nem látod, hogy kezdené megérezni a dolgot az alga, vagy a növény. Általában ha már kezd egy kicsit meghasalni az alga az algázók (amano/sima garnéla, csigusz) előszeretettel nekiesnek. Ja és természetesen szerfüggő is, mert pl az ada cuccossal bátrabban lehet gyilkolászni az algát, mint más, glutáraldehid hatóanyagú (carbo) szerekkel. Jelszavaink valának: Türelem és fokozatosság. :)
 
Köszi Molroth! Pont az anubiasok a legfertőzöttebbek... Két napja kezdtem, 20ml víz 25 csepp neptun liqui carbo, a levelektől kb 6-8 cm-re juttattam be, 3-4 perc után indítottam a szűrőt. Remélem nem okoztam nagy kárt... Sajna a legfrissebb levelek kivételével mind fertőzött, úgy hogy a metszés nem jöhet szóba..
 
Sziasztok!
Adnátok tippet. Az akváriumomban fekete ecsetalga jött elő nyáron, és nem tudom rendesen visszaszorítani (carbo fecskendezés részsikereket hoz, de ahhoz már túl elterjedt). Emellett egy hét után már zöldes árnyalatú lesz az üveg a zöld por algától. Mit ajánlotok (növényes akvárium garnélákkal, halakkal) egyszeri kezelése, vagy esetleg folyamatos adagolásra? (Egy éve keresem a természetes megoldást, de elég speciális az akvárium - 2,75m hosszú, de csak 20cm széles), eleve azt mondták a GA-ban, ez várhatóan soha nem lesz algamentes magától...)
 
Sziasztok!
Adnátok tippet. Az akváriumomban fekete ecsetalga jött elő nyáron, és nem tudom rendesen visszaszorítani (carbo fecskendezés részsikereket hoz, de ahhoz már túl elterjedt). Emellett egy hét után már zöldes árnyalatú lesz az üveg a zöld por algától. Mit ajánlotok (növényes akvárium garnélákkal, halakkal) egyszeri kezelése, vagy esetleg folyamatos adagolásra? (Egy éve keresem a természetes megoldást, de elég speciális az akvárium - 2,75m hosszú, de csak 20cm széles), eleve azt mondták a GA-ban, ez várhatóan soha nem lesz algamentes magától...)
Hasonló cipőben járok én is, mer az anubiasaim levelein folyamatosan jelen volt az ecsetalga, lecarbozás, világításcsere, és normásis pH merő beszerzése utáni CO2 beállítás után ezt úgy néz ki, hogy sikerült megállítani, viszont pár nap után nálam is zöldült az üveg. Most visszatettem az UV-c szürőmet, napi 4 órában használva, és ezzel sikerült megállítani ezt az algafajtát.
 
Sziasztok!
Adnátok tippet. Az akváriumomban fekete ecsetalga jött elő nyáron, és nem tudom rendesen visszaszorítani (carbo fecskendezés részsikereket hoz, de ahhoz már túl elterjedt). Emellett egy hét után már zöldes árnyalatú lesz az üveg a zöld por algától. Mit ajánlotok (növényes akvárium garnélákkal, halakkal) egyszeri kezelése, vagy esetleg folyamatos adagolásra? (Egy éve keresem a természetes megoldást, de elég speciális az akvárium - 2,75m hosszú, de csak 20cm széles), eleve azt mondták a GA-ban, ez várhatóan soha nem lesz algamentes magától...)

Nem igazán tudod ezt úgy megszűrni, hogy rendben legyen, és tippre ez lehet a fő gond.



Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Hasonló cipőben járok én is, mer az anubiasaim levelein folyamatosan jelen volt az ecsetalga, lecarbozás, világításcsere, és normásis pH merő beszerzése utáni CO2 beállítás után ezt úgy néz ki, hogy sikerült megállítani, viszont pár nap után nálam is zöldült az üveg. Most visszatettem az UV-c szürőmet, napi 4 órában használva, és ezzel sikerült megállítani ezt az algafajtát.

Régi algás levelek anubiason nagyon sokáig meg tudnak maradni, akár egy évig is, amikor már rég algamentes új levelek nőttek. Ha nem kopik ki az algás levél, és szép algamentes levelek vannak, simán levágom a régi algás levelet.
 
Régi algás levelek anubiason nagyon sokáig meg tudnak maradni, akár egy évig is, amikor már rég algamentes új levelek nőttek. Ha nem kopik ki az algás levél, és szép algamentes levelek vannak, simán levágom a régi algás levelet.
Ezzel nincs is gondom, a carbozás után fém forgácsdörzsivel egész jól meg lehetett tisztítani a leveleket. Hatalmas, legalább 20 leveles anubiasaim vannak, nem szívesen ritkítottam volna meg.
Hozzászólásomban most ami a lényeg az az volt, hogy ha már a GA-s srácok is azt mondják, nem oldható meg biztosan az algamentesség akkor dobjuk félre az " okot kell megkeresni" szöveget és jöhetnek a drasztikusabb eszközök mint az UV szűrő. Most tiszta is az üvegem ;)
 
Utoljára módosított:
Ezzel nincs is gondom, a carbozás után fém forgácsdörzsivel egész jól meg lehetett tisztítani a leveleket. Hatalmas, legalább 20 leveles anubiasaim vannak, nem szívesen ritkítottam volna meg.
Hozzászólásomban most ami a lényeg az az volt, hogy ha már a GA-s srácok is azt mondják, nem oldható meg biztosan az algamentesség akkor dobjuk félre az " okot kell megkeresni" szöveget és jöhetnek a drasztikusabb eszközök mint az UV szűrő. Most tiszta is az üvegem ;)

Nálunk nagyon ritka vendég az ecsetalga. Szerintem ideális körülmények között nem jelentkezik.
Túl sok áramlás, gyér telepítés az aljzaton, elhanyagolt koszos akvárium. Túl sok szennyeződés a talajon. Sűrű növényzet ami nincs takarítva. Az ecsetnél a legkönnyebb megtalálni az okot.
 
Back
Oldal tetejére