• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Alga elleni harc 10 lépésben

viktorlantos

Alapító
Admin
A téma kimeríthetetlen, de ilyen vizuális gyorstalpaló mindig jól jön. Ezt ennél jobban nem is kell túlragozni.

Persze azért komment az van.... :)

14424815_1072403172880500_8559451345299759697_o.jpg

4 óra világítás? Lehet ettől lesz baj a végén, hiszen az egyik probléma a fénymegvonás vagy elégtelen fény...


14379910_1072403109547173_7998207548409462892_o.jpg

10% heti vízcsere egyenes út az algásodáshoz növényesben ahol picit több a fény és CO2 is van


14361401_1072403179547166_8806631568561305233_o.jpg

A Mag-Float szuper, de az akvárium üvege nem csak a frontüvegen algásodik. A kaparó, szivacs, kesztyű ma már jobb fegyver...


14361326_1072403199547164_8379681371038874470_o.jpg


14425507_1072403259547158_2511581607916953774_o.jpg
 
Sziasztok!
Kérhetek segítséget. 11 napja indítottam egy növényes akváriumot. 175l, 3 naponta vízcsere. Barna alga és vasfán megtelepedő fehér penész beazonosítva, kiismerve, nem okoz komolyabb gondot, pipa.
Most három másik jelenséget tapasztalok, amelyeknél már jól jönne a rutinotok:
1. A parvulát 2 nap alatt (legutóbbi 50%-os vízcsere óta) behálózta valami, és elkezdett veszteni a színéből (kb. haldoklik).
:snaphappy: http://indafoto.hu/_Aron/image/24704951-6e161c26/user
2. A köveken ugyanezen két nap alatt megjelent egy hosszú hajszál szerű zöld alga. Próbáltam beazonosítani, talán ő lenne a szakáll alga?
:snaphappy: http://indafoto.hu/_Aron/image/24704947-0d85e0c0/user#nagyitas
3. A drog-checkeren is megtapadt valami. Elképzelhető, hogy ez is fehér penész (ami egyébként az akvárium másik végében (250cm-re!) lévő fán van kizárólag...
:snaphappy: http://indafoto.hu/_Aron/image/24704949-e5a09ab3/user#nagyitas
A vízteszt eredménye ez lett: :snaphappy: http://indafoto.hu/_Aron/image/24704945-79306edd/user#nagyitas
7 napig ment a Seachem Stability, minden vízcserekor Prime, 3 naponta EL ProFito, naponta EL Carbo. Napi 10 órát világítok, 1l-re nagyjából 60-70 lumen jut. CO2 adagolás 2 órával a fény előtt indul, és vele együtt áll le. Dropchecker folyamatosan limezöld. Áramlás ezen a végén az akváriumnak elég erős volt, pont 2 napra visszavettem, de még láthatóan tempósan mozog a víz.
Tanácstalan vagyok. 1-2-3 pontosan milyen alga/penész, mi okozhatja, és hogyan kerülhető el (különösen amelyik kinyírja a parvulát)?
Kösz minden tippet!
 
Szia.
A penész félék a kezeletlen fától indultak be illetve a vized is. A tápozási módszered nagyon hiányos.
A penész és baktérium flóra elkezdte pályafutását a lehetőséget megragadva. Az alga is kivette a részét belőle de még nincs vége. Ez még be sem lendült igazán. Ha így hagyod a fonal mindent beterít, a gomba (penész) mindent beborít, a növényeid halnak és a rengeteg bomlás termék egy cyano bummal fogja kivégezni az akváriumodat.
Legelőször is:
Ammonia mérés, ha a halak mehetnek oto+ molly bele az induló algádat rendezik. A vízcserék megfelelőek. Világítás szigorúan 6,5-7 esetleg 7,5 óra vagy magasság emelés jóval magasabbra. Ha co-t kap úgy látom igen, fény elég, csak kezdetben ,sőt eleve sok az idő. Kelvin számot oszd meg légyszíves.
Táp::mad:
Ez okozza a problémát. Mikró elemek makró elemek. Tápozás naponta és ha profitónál maradsz akkor adagolj mellé makrót vagy külön külön makró elemeket mert az egyik kell, hogy fel tudja venni a másikat. Nálad a fele hiányzik. A fénytől és co tol a növény anyagcseréje ultra gyors lenne de nem kap enni. Pont a legfontosabbak hiányoznak. A rengeteg világítási idő meg hosszabbítja a koplalását. Ezért nem tud felvenni tápot. Így lendületbe jönnek azok amiknek ennyi is elég az élethez. Alga penész stb.
 
Szia.
Táp::mad:
Ez okozza a problémát. Mikró elemek makró elemek. Tápozás naponta és ha profitónál maradsz akkor adagolj mellé makrót,...
A rengeteg világítási idő meg hosszabbítja a koplalását. Ezért nem tud felvenni tápot. Így lendületbe jönnek azok amiknek ennyi is elég az élethez. Alga penész stb.
Kösz a gondolatokat!
A makro táp hiányát én is kiokoskodtam; az algának főleg a nitrát hiánya kedvez (ami nálam 0.0 most :(). GA-s mikro és makro tápokat már rendeltem, meg is jöttek. Akkor nem várok a bevetésükkel, a mai 50% vízcsere után átállok rájuk.
A fény aquamorf led (így örököltem), és az a verzió, ami 6000K-s széles spektrumú, és a napfény arányai szerinti összetételű. Eredetileg 10 órát mondott, aki segített összerakni, de utánaolvasva nekem is soknak tűnik, és az algásodásnak ez is kedvez. Levegyem mondjuk 2x4 órára 2 óra szünettel?
Halakat - legalább oto-t - már nagyon tennék bele. Mikor lehet leghamarabb (12-14 nap, vagy tényleg legalább 3 teljes hét kell hozzá)?
 
Utoljára módosított:
Kösz a gondolatokat!
A makro táp hiányát én is kiokoskodtam. GA-s mikro és makro tápokat már rendeltem, meg is jöttek. Akkor nem várok a bevetésükkel, a mai 50% vízcsere után átállok rájuk.
A fény aquamorf led (így örököltem), és az a verzió, ami 6000K-s széles spektrumú, és a napfény arányai szerinti összetételű. Eredetileg 10 órát mondott, aki segített összerakni - levegyem 8-ra?
Halakat - legalább oto-t - már nagyon tennék bele. Mikor lehet leghamarabb (12-14 nap, vagy tényleg legalább 3 teljes hét kell hozzá)?
A tápozásban az egyik legjobb döntést hoztad. Kezd el adagolni. Az aljzatról szedj le mindent nem oda való dolgot fogkefével szempilla spirállal stb. Be kell, hogy induljon. A ledobált leveleket folyamatosan távolítsd el ne a vízbe bomoljon le. A penészed még egy darabig megmarad de el fog tűnni, nyilván azokat is szedegesd.
Szerintem a halak betelepítése nem időhöz van kötve hanem a víz összetételéhez. Én egy hét után mindent bele tettem otokat és 30-40 más féle halat semmi gondom nem volt. Ha nincs ammonia a vízben és a nitrit nitrát szinted is jó, klór sincs jelen akkor nem látom akadályát.
A világítást 10 órában én eleve elvetném ,de az elején amíg be nem indul alapból 7 óránál nem világítanék többet. Ha már minden jó akkor sem vinném 8 óránál feljebb de inkább 7,- 7,5.
 
Halakat - legalább oto-t - már nagyon tennék bele. Mikor lehet leghamarabb (12-14 nap, vagy tényleg legalább 3 teljes hét kell hozzá)?
Indítás után a második héten mehet a takarítóbrigád(amanok),harmadik héten a halak.:)
És a fényt vedd vissza 7-8 órára
szerk:Henrik megelőzött :LOL:
 
Utoljára módosított:
Jelentem, kapirgalas fogkefevel kesz, 55% vizcsere kesz, klor/nehezfem mentesites benne. Gondoltam, ma 1,5x-es adag GA Makrot teszek bele (eddig semmi makrozas nem volt), Mikrobol csak az eloirtat.
Holnap szerzek ammonium tesztet vhol.
 
Jelentem, kapirgalas fogkefevel kesz, 55% vizcsere kesz, klor/nehezfem mentesites benne. Gondoltam, ma 1,5x-es adag GA Makrot teszek bele (eddig semmi makrozas nem volt), Mikrobol csak az eloirtat.
Holnap szerzek ammonium tesztet vhol.
Szép. A szűrésed ha nincs is 10 szeres azért biztosan teszi a dolgát. Makrobol elég lesz csak a ga ajánlás szerinti ha úgy is betartod a kötelező vízcseréket. A profítót fagyaszd be egy időre a ga mikró teszi a dolgát rendesen. A carbot ne adagold túl elég lesz a gyári ajánlás. Én 50 literre számolok 1 ml-t esetleg 1,5.
Kapsz a ga-ban tartós ammonia tesztet az megfelelően mutatja mi a sztori. Előnye, hogy nem kell méregetni csak ránézel és sanyi.
seachem ammonia alert a neve. Nem tudom van e még nekik mert nem látom a webshopban.
 
Oase-ről majd kíváncsi leszek a véleményedre a megfelelő topicban, ha lesz időd rá. Az első benyomások és a tartós teszt is érdekel, hogy teljesít ez a szűrő. https://akvakertesz.hu/threads/oase-a-greenaqua-kinalataban.6362/page-2
Ha elfér benne, még 1l mátrix majd mehet.
Rendben. Igyexem beletanulni, de kezdo vagyok. Ennek megfeleloen - mas szurok ismerete nelkul - tudok nyilatkozni majd a szurorol.
Az OASE Biomaster 250 Thermo 4 talcas, abbol alul 1 fizikai szuro (muanyag cucc), utana 2 szint Matrix, vegul 1 Seachem Purigen+Matrix (a 100ml-es tasak melle boven fert meg). Osszesen olyan 2,5 litert elnyelt Matrixbol. Holnap az ammonia teszt utan meglatom, mennyire indult be ket het alatt (elso 7 napban folyamatosan Stability-vel segitve).
 
A topic indito top 10 ajanlas 8. pontja a termeszetes ellensegekkel valo vedekezes. Az Amano garnela szuper hatekony, csak hat a szepsege... - mondjuk, hogy nem ezert szeretjuk. Ismertek (esetleg tartotok is) olyan garnelat, ami meg hatekony algak ellen? (Az sem baj, ha csak fele hatekony, de szep - majd veszek 2x annyit :))
 
Back
Oldal tetejére