• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algásodás

Próbálok finom lenni.

A Sera Aquatan egy vízkezelő termék. Nem pedig algaölő. A vízkezelő szerekkel kapcsolatban van egy másik topik, ne offoljuk szét ezt.
Élesztős CO2: Ha nem tudod, hogy mennyi az a CO2 mennyiség, ami bekerül a vízbe, és még nem káros a halaidra, NE használd, amíg nem tájékozódtál jobban a témában. A halakon látnod kellene, ha gond van. Először pipálnak, aztán elpusztulnak. Ez lehet az egyik oka a halaid pusztulásának.
Világítás: Ha nem mindig tudod nagyjából azonos időben bekapcsolni a világítást, vegyél egy elektromos időkapcsolót, nem egy drága dolog. Fény nélkül nincs fotoszintézis, ezáltal a vízben felgyülemlik a széndioxid, a halaid megint pipálnak, megint elpusztulnak.
Szűrés: Végzetes hiba!!! Főleg, ha az előbbiek szerint felhalmozódik a széndioxid, és semennyi oxigén nem jut a vizedbe, mivel nem mozog a felszín sem egyáltalán. Újabb ok a halaid pusztulására. A szűrőben nitrifikáló baktériumok vannak, amelyek néhány röpke óra alatt elpusztulnak oxigén hiányban, amikor nem jár a szűrőd. Reggel amint bekapcsolod a szűrőt megy is befele az akváriumba a szűrőből az ammónia, ha belsőszűrőd van, akkor meg egész éjjel mérgezed a halaidat. Az ammónia szintén halálos a halakra.
Táp: Nem igazán értem, hogy növény, vagy haltápra gondolsz? Vagy csibetáp?
Ablak: Keress más helyet! Ha csak a hőmérsékletre gondolsz, rettenetes hőingadozás van az akváriumodban, erre mérget vennék. Nap sütéssel sokra nem fogsz menni, pláne a téli időszakban nem- erre nem térnék ki bővebben.
Szájpenész: Annyi mérgező anyagot halmozol fel az akváriumodban, hogy meg se lepődj ezen. Kukacok-Guppik 0-0 még mindig.

Ajánlom figyelmedbe valamelyik nevesebb akvarista kézikönyvet ezek közül:
Horn-Zsilinszky: Akvarisztika
Pasaréti Gyula könyvei

Ezekben benne vannak az alapok, amiket ezen a fórumon nem nagyon fogsz megtalálni. Ha kérdésed van írj pü-ben, ne offoljuk szét a fórumot.

Üdv:

L

U.i.: Minden élet számít. A halaké is!
 
Molly said:
Üdv!
A Sera Aquatan "bűn"? Én minden hibát elkövetek, amit csak lehet (összevissza élesztős co2, összevissza világítás, éjszakára kikapcsolom a szűrést, legolcsóbb táp és még az ablak közelébe is raktam az akit, hogy süsse a drágáimat a nap, mert hát az az igazi!), de algám az nincs. Már három hónapja kísérletezgetek vele, a halak nem nagyon bírják, de a növények szépek és folyamatosan nőnek. Az Aquatant vízcseréknél szoktam a vízbe keverni a klór miatt. Meg állítólag a halaknak is jót tesz. Valószínű az lesz az oka!

(NE nagyon bántsatok, még nem olvastam el mindent, és nem állt össze a rendszer. Ha olvasok valamit, gyorsan kipróbálom, vagy valami hasonlót kísérletezgetek. :oops: )

Aquatan csak sima vízkezelő. Ezt vízcseréknél mindig javaslom használni. Hogy ez Aquatan, Easy Life FFM, ADA Chlor Off végülis mind1.
Az hogy a halak nem nagyon bírják pontosan nem értem, de nem hangzik túl jól.
 
  • Sziasztok
  • Az lenne a nagy gondom, hogy november végé növényesítettem az akváriumot, azóta eltelt majdnem 1 hónap, és mostanra majdnem minden növényen, kövön, berendezési tárgyon van valamilyen alga. Fajtájukat tekintve ilyen is, olyan is. Nem tudom. Az akvárium 45 liter ami nettó kb:34 lityi szűrővel együtt 46 liter.A Rotalán kívűl minden növény csak szenved. A HC 1 hetet bírt, és ment, egyedül a Micranthemum Umbrosum ami talán kezd magához térni, egy alapos nyírás után, de az alsó leveleket szinte alig lehet látni a barna trutymótól, ez szintén igaz a Hemianthus Micranthemoidesre.
  • Világítás: 5 x 8W T5
  • Szűrés: Nyitott alsó polcos 600L/h
  • Vízcsere: 2 naponta 15 liter (csapvíz)
  • CO2:10 Kg-os palack kerámia diffúzor 2 bubi/sec. Ami a szivattyú alatt kapott helyet, így az esőztetőn keresztül kapja az akvárium a CO2-őt
  • Aljzat:ADA Amazonia
  • Vízparaméterek:
100_1331_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


  • A bestia:
100_1324_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


  • Két oldalt a Hemianthust nagyon ellepte.
100_1317_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
egy éve kezdtem olvasni a növényezésről. végigolvastam nigrót, viktorlanost, keymakert stb, ezt a fórumot atól zig és ztől áig, külföldi lapokat meg amit tudtam.
megcsináltam, 300liter, 1wat/liter fény, 2db nagy teljesítményű külső szűrő, külső co2 reaktor, tesztek meg mindent amit itt olvastam.
hat hónap pöcsölés után azt gondolva eleget tudok, 2 hete elkezdtem. halom növény bele.
első héten , alacsony CO2 adagolás, no alga, boldogság. megemeltem a CO2-t, erre azonnal, még aznap estére megjelent a lény, zöld fonalalga szerű, itt ott, 3-5 cm-es pamacsokban. emeltem a CO2-t, a lény apránként növögetett de nem volt drámai. mivel a tápozást eddig óvatosan csináltam a hivatalos fele alatt adtam hozzá, bátorítottam magamat egy kicsit , és ma reggel hozzáadtam a hivatalos dózist (Green Aqua makro-micro).
mikor este jöttem haza, feleségem és gyermekeim (akik megértően viselték, hogy utóbbi hónapokban csak erről lehetett beszélni) aggódó arccal fogadtak, üljek le, kérek e valamit, egy whisky édesem? stb, ettől aztán nagyon ideges lettem. bekísértek a szobába, és megláttam: az akváriumot elborította a lény, reggeltől estelig, 12 óra alatt. Mindenen vastagon zöld vattaszerű szálas izé. nem tudom összefügg e a mai nagyobb tápadaggal vagy sem, pillanatnyilag nem is érdekel. próbálok higgadt maradni, iszom egy - két - három sört (előtte megnézem a phját, khját) megnézek 1 filmet aztán meglátom.

nem is várok tanácsot, tudom rengeteg paramétert nem adtam meg, de most csak egy kis ventilálásra volt szükségem....
 
beeex said:
egy éve kezdtem olvasni a növényezésről. végigolvastam nigrót, viktorlanost, keymakert stb, ezt a fórumot atól zig és ztől áig, külföldi lapokat meg amit tudtam.
megcsináltam, 300liter, 1wat/liter fény, 2db nagy teljesítményű külső szűrő, külső co2 reaktor, tesztek meg mindent amit itt olvastam.
hat hónap pöcsölés után azt gondolva eleget tudok(...)
Nem azért mondom, de a "hands-on" tapasztalatot semmi nem pótolja...

beeex said:
, 2 hete elkezdtem. halom növény bele.
első héten , alacsony CO2 adagolás, no alga, boldogság. megemeltem a CO2-t, erre azonnal, még aznap estére
Nem-nem! Nem "erre".
Ha ilyen egyszerű ok-okozati összefüggések lennének az akvarisztikában, akkor könnyű dolgunk lenne.

beeex said:
megjelent a lény, zöld fonalalga szerű, itt ott, 3-5 cm-es pamacsokban. emeltem a CO2-t
Jól tetted. A fonalalga klasszikus CO2 hiányra utaló jel, függetlenül attól, hogy az akvarista mire gondol...

beeex said:
mivel a tápozást eddig óvatosan csináltam
...mégsem olvastad, hogy keymaker miről pofázik itt régóta... ;)

beeex said:
bátorítottam magamat egy kicsit , és ma reggel hozzáadtam a hivatalos dózist (Green Aqua makro-micro).
Jól tetted!

beeex said:
mikor este jöttem haza, (...) az akváriumot elborította a lény, reggeltől estelig, 12 óra alatt. Mindenen vastagon zöld vattaszerű szálas izé. nem tudom összefügg e a mai nagyobb tápadaggal vagy sem
Teljes mértékben összefügg. Egy induló algavirágzást a megfelelő mennyiségű tápanyag éppen úgy beindít, mint egy algamentes akváriumban a növények növekedését. Ahogy korábban már többször leírtam - NEM az a célunk, hogy az alga növekedést gátoljuk, hanem az, hogy a spóra formából történő átalakulást (virágzást) meggátoljuk. Ennek pedig egyetlen módszere van, a megfelelő tápanyagszint. Még akkor is, ha ez egy algás akiban még jelentősebb és látványosabb alga-növekedést produkál.


beeex said:
, pillanatnyilag nem is érdekel. próbálok higgadt maradni, iszom egy - két - három sört (előtte megnézem a phját, khját) megnézek 1 filmet aztán meglátom.
nem is várok tanácsot, tudom rengeteg paramétert nem adtam meg, de most csak egy kis ventilálásra volt szükségem....
Azért csak írok egy-két tanácsot, ha megengeded. :)
A CO2 növelése jó ötlet volt. Ha a megfelelő napi 50% vízcseréket elvégezted és rendszeresen takarítod az akváriumot (= ammónia eltávolítás) akkor a CO2 feltekerésével és a megfelelő tápozással már csak egy dolgod marad: az alga minél alaposabb fizikai eltávolítása az akiból, hogy a spóra utánpótlás útját elvágd. Esetleg a fényeden csökkenthetsz, hogy a CO2 igényen is csökkenthess (ezáltal a feltekert CO2 mellett még jobb esélyel add meg a növényeidnek azt, amit eddig nem sikerült). Ha ezeket megteszed, biztos nyerni fogsz. Egy kis (ok, több) alga láttán azonban nem kell kétségbeesni. Láttunk már rengeteg igazán algás akit, ahol a tulajdonosnak sikerült visszahoznia teljes mértékben a dolgot. Kitartás.
 
Kösz a lelkesítést.
ma sötétben volt az egész, mert csak este volt lehetőségem legalább a minimál pucolást elvégezni, vizet cserélni, nagyjából leszedegetni a többi pénteken. mikor kinyitottam igazi mocsárszaga volt, gyermekkori pecázások a nádasban filing.

én ebben a két hétben háromszor cseréltem vizet, igaz az 90%os volt, utoljára pénteken. ehhez képest kedden bedurrant, és ma olyan gány jött le belőle, hogy az hihetetlen.
mit javasolsz, meddig kell naponta vizet cserélni? itt azért 300literről van szó.
úgy gondolom most, hogy a vízcsere lehetett a gond. beleraktam egy halom növényt, és rengeteg bizbasz hullott re róluk. (
de azért elbizonytalanodtam a tápozással. ha most kiganéjozom nem kis munkával és idővel és ott fogok állni egyszer megint a tápos üveggel, meg fog remegni a kezem emlékezve a fekete keddre ami a teljes adag tápozás után történt. tényleg hihetetlen ami történt 10 óra alatt, a köveken az üveg teljes felületén, a talajon mint a fű.
a másik kérdés, mit tegyek a növényekkel. úgy látom azok csak enyhén lettek érintve, azokon is van szinte mindenhol, de kevésebb. viszont az így leszedhetetlen róluk levelenként.
 
beeex: pontosan mi az a 2db nagyteljesítményű szűrő, amit használsz a 300 litereshez?
Ha világitasz, érdemes volna visszavenni a megvilágitás idejéből, de méginkább a teljesitményből (ha ez megoldható)
 
- JBL 1500l/h és Atman 1200l/h
- fotó nincsen, mert ma este 7tól 10ig pucoltam. az üvegen öszefüggően kb 1,5cm hosszú finom sötétzöld szálacskák, a köveken szintén nagyon finom zöld szálak, amik nagyobb területeken vattaszerűen sűrűsödtek, és néha sok szál összeállt 4-5 centis hajszerűvé
- meglepett, hogy 4 nap alatt mennyi üledék gyűlt össze, hétvégén újra kezdem, és naponta takarítok akkor 2 hétig. de a macrotól rettegek.
 
Proci said:
beeex: pontosan mi az a 2db nagyteljesítményű szűrő, amit használsz a 300 litereshez?
Ha világitasz, érdemes volna visszavenni a megvilágitás idejéből, de méginkább a teljesitményből (ha ez megoldható)

van 1 db AquaMedic T5ös növényes csövem ami 90watt, és 6 db coolwhite.
arra gondoltam, hogy a növényes csövet most pár napig nem fogom használni, marad a coolwhite
 
viktorlantos said:

igen, úgy néz(ett) ki mint a Rhizoclonium, de néhol meg mint a Oedogonium
pont ezt az oldalt néztem, mikor az alga kezdett megjelenni pár napja kicsiben. mivel alacsony CO2-t és tápanyagot írnak, ezért tekertem fel elsőnek a CO2-t amíg a tartóstesztek (2 db van 2 helyen) halványsárgába mentek át és a 3 Otomból 1 megdöglött kettő meg majdnem, illetve próbáltam meg a tápot emelni tegnap, előtte direkt alul tápoztam mert féltem azt a rengeteget belerakni.
 
beeex said:
viktorlantos said:

igen, úgy néz(ett) ki mint a Rhizoclonium, de néhol meg mint a Oedogonium
pont ezt az oldalt néztem, mikor az alga kezdett megjelenni pár napja kicsiben. mivel alacsony CO2-t és tápanyagot írnak, ezért tekertem fel elsőnek a CO2-t amíg a tartóstesztek (2 db van 2 helyen) halványsárgába mentek át és a 3 Otomból 1 megdöglött kettő meg majdnem, illetve próbáltam meg a tápot emelni tegnap, előtte direkt alul tápoztam mert féltem azt a rengeteget belerakni.

tápból sosem szabad visszavenni ilyen esetben. carbot is lehetne haszálni de az megint nem egy otto barát.
sajnos az alga márcsak ilyen. ha előjön meg kell vele küzdeni.
 
Beeex, az algásodáshoz fény és ammónia kell. Az ammónia bomlástermék, a "mocsárszag" is ezért... Az más kérdés, hogy mi bomlik és miért (nálad pl. lehetnek az ületéstől és/vagy CO2 hiánytól bomló növények), de ha nem távolítod el az ammóniát, akkor jön az alga. Egyszerű.
 
fény: az van bőven
ammónia: a boomhoz képest négy nappal korábban csináltam 90%os vízcserét, viszont mikor szerdán este leszívtam elképesztő mennyiségű törmelék lebegő izé, szutyok jött le, azt gondolnám hetek kellenek ennyi szötyihez. bizonyos növények még nem voltak beültetve, ezeket átmostam, és kiderült, hogy egy hínár fajta (vadonban vettem thaiból jött) alja teljesen berohadt abba a kőzetgyapotszerű valamibe, elképesztő büdös volt. most azt gondolom, hogy az ammónia lehetett a baj
CO2 : a tartós teszt színe sárgába hajló lime, de a Kh, Ph CO2 tábla alapján mégiscsak 10 körül van az oldott CO2. két teszt van bent a két kereszt szögletében az aksinak. amikor az otok CO2 mérgezést kaptak már és a tartósteszt nem látszott olyan világos sárga volt, a Kh-Ph alapján még mindig csak 15 körül volt a CO2. (Digitális Ph mérőm van kalibrálva) ez pl. kicsit zavaros, hogy miért

ok rendben van, hiszek nektek, kaptok még egy esélyt :geek: . hétvégén teljes puceva, vízcsere megint, aztán megy bele a foszfátnitrát meg marhatrágya amennyi kell és meglátom mi lesz. legfeljebb mindenkit meghívok ebédre, a japán halászok hagyományos algalevese lesz a menü.
 
miután tegnap nagyjából kipucoltam az akváriumot (és vettem bele még Otot, most már 4 van) reggel tápoztam, de még ne voltam képes a max adaggal, hanem a felével.
egész nap intenzív bubizás ment (elképesztő látvány főleg oldalról, volt növény amiről mint a füst, vagy valami nagyon finom diffúzorról úgy szálltak fel a bubik),
most este csináltam egy teszteket.
ammonia gyakorlatilag 0 //nitrát minimális, a fehér és sárga határán // viszont a foszfát magas, jó közép kék, amit nem értek, a jbl teszten ez már a narancssárgás tartományba esik ami viszonylag magas értéket mutatja. nem evszik fel a növények, csak a nitrátot?
a halkaja nem ment bele, vegyszerből jbl vízelőkészítő.
 
A kereskedelmi teszteket el lehet felejteni, csak megzavarnak. Vagy laborban méretsz, vagy inkább hagyd a fenébe az egészet és tápozz rendesen EI szerint és rögtön fölöslegessé válik a méregetés.
 
Szia Beeex!
Megpróbálnám szemléltetni, mit csinálsz a növényekkel. Vegyük azt, hogy hosszútávfutó szeretnél lenni, méghozzá versenyző! Fogadsz egy edzőt, hogy kitapossa belőled a maxot, ez a fényed: 1W/l. Ez az edző (fény) hajt Téged minden körülménytől függetlenül. És van 1 táplálkozási tanácsadód is (ez vagy Te a növényeidnek), aki azt mondja, félünk a kajától, nehogy elhízzon szegény versenyző, csak keveset ehetsz. Kevés szénhidrát, kevés fehérje és összességében kevés tápanyag (ezek a macro és a micro). És biztos, ami biztos, a levegőből (co2) is elveszünk picit. Az edző meg hajt, mit sem érdekli őt, hogy táplálkozol. Mi történik? Mikor kiűrülnek a mobilizálható tápanyag-raktáraid, szépen elkezded bontani a saját szöveteid, hogy az edződ hajtását bírd. Bomlik az izom lefelé. A következő napnak rosszabb kondícióban állsz neki, mint tegnap, de az edződ ugyanúgy hajt tovább. Mi lesz a vége? Teljesítménycsökkenés! Ha tovább csinálod egészségkárosodás, betegség. Tehát nemhogy nem fejlődsz, romlik a teljesítményed.
Sok fény, kevés tápanyag, biztos szövetbontás, és jön alga-bácsi. ;) Ezért ajánlja Key és mindenki, hogy kicsit finomabban hajtani először (kevesebb fény), hogy tudjon alkalmazkodni szegény növény a terheléshez, és mindezt az észszerűség határain belüli max. tápanyag-ellátás (EI) mellett. Ha már alkalmazkodott a növény, akkor lehet emelni a terhelésen, emelni a fényt.
Remélem nem haragszik meg senki az effajta szemléltetésért! :ugeek:
:lol:
aseb
 
Back
Oldal tetejére