• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Álca-Kaméleon" hatású akvárium berendező stílus.

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!


A nevem Bartos Attila Pál.
Magamról röviden a bemutatkozásban, akváriumaimról bővebben "Egy reményteli akvakertész kezdeti botladozásaiban" olvashattok (El-Natural & Low Tech témák).
A szép kavicsokhoz, sziklákhoz gyerek korom óta vonzódom (van aki kinövi)!
Az ötlet kavicsmosás közben pattant ki a fejemből!
A bátorságot a nyilvánossá tételhez Juhász András (N-dee) tanácsa adta az Akvárium Magazin 79. számában megjelent interjújában, miszerint mindeki vigye bele az akváriumába kicsit saját magát is ne csak egy tiszta stílust valósítson meg!
Így született meg az első publikált magyarországi stílus ( Akvárium Magazin XIV. évfolyam , 84.szám)!

Köztudott hogy a halak a sötét aljzat fölött élénkebb színeket mutatnak.
Rejtőzködésük alaptermészetükből fakad, természetes környezetükben potenciális zsákmány állatok a nagyobb élőlények
és az ember számára.
Ebből a megfigyelésből építkeztem.
Hogy érezheti magát a legnagyobb biztonságban a hal? Úgy, hogy mint a kaméleon a környezetébe olvad.
Ezt az akváriumban elősegítettem azzal, hogy a hátteret és a dekor kavicsokat a halak színéhez igazítottam.

Háttérnek dekorboltokban kapható öntapadós fóliát használok.
A fóliát az alapján hagyom, 1/2cm-rel rövidebbre vágom mint az akvárium hát- vagy esetleg még két oldal lapja.
Az üveget, fóliát mikroszálas kendővel letisztítom, majd a széleknél saját anyagával színével befelé felragasztom.
Arra kell odafigyelni, hogy a fólia sötétebb, a kavicsok világosabbak lesznek a feltöltés után!

A dekornak szánt kavicsokat csap vízzel körülbelül 45 percen keresztül mosom egy vödörben, 1-2mm-es kaviccsal (1/1arányban keverve) nedvesen forgatva, 4-5 percenkénti átöblítéssel.
Ajánlatos ehez a művelethez saválló gumikesztűt húzni, a bőr védelme érdekében.

Az ezközök:
IMG_1836.jpg

IMG_1838.jpg

IMG_1839.jpg

IMG_1848.jpg


Így néz ki a zuhanyrózsa 1 tonna kavics után!
IMG_2088.jpg

A gumikesztyűnek 50kg és mehet a kukába!
IMG_2087.jpg

Száradás után színre, formára, méretre válogatom.
Mielőt az akváriumba teszem sütőben 100c°-on 20-30 percig csírátlanítom (magasabb hőmérsékleten narancsos elszineződés tapasztalható a kavicsokon)

A teríték:
IMG_1887.jpg

Kis színes kupacok:
IMG_1789.jpg

Szürke:
IMG_1930.jpg

Vegyes barna:
IMG_2221.jpg

Berendezésnél egy folyómeder hagulatát próbálom idézni elszórt, nem túl nagy menyiségű, különböző méretű kaviccsal.

Ide Carnegialla strigatat teveztem:
IMG_1808.jpg

Itt Neoheterandria elegansok laknak:
IMG_1801.jpg

A kedvencek lakhelye, Boraras uropthalmoides, Cseresznye garnélák:
IMG_1807.jpg

IMG_1818.jpg

Voltam kint februárban a Terra Plázán bemutatni az elképzelésem.
Négy régi kikozmetikázott akváriumban kaptam lehetőséget.

Köszönöm Pasaréti Gyulának az AME elnökének aki segítette az edényekkel és halakkal a megvalósítást!
A helyet pedig Kárpáthegyi Péternek a Terra Pláza ügyvezetőjének!

Sajnos a fényviszonyok miatt nem sikerüt jobb fotókat készíteni!
Két kép után pedig megtelt a nemória kártyám!


Balról: Corydoras aeneus albínók, Red cherryk, Endlerek, Black mollik
IMG_1797.jpg

IMG_1799.jpg
 
Sziasztok!

Ha eddig kibírtátok, most két hétig ne zaklassatok legyetek szívesek kérdések özönével, mert nyaralok a Családdal!
Utána viszont várom a rohamot: kérdést, ötletet, meglátást, kritikát!
Leginkább pedig akváriumokat ebben a stílusban berendezve, csúcs technológiával( mert sajnos az nekem még eddig nem adatott meg)!
Mindenkinek további jó nyarat, langyos akváriumokat!
 
Sziasztok!

Furának tartom, hogy bár több mint 300-an megnézték, eddig egy hozzászólás sem született az írásomhoz!
Szivesen fogadok minden hozzászólást, kritikát, ötletet (akkor is ha nem pozitív- a kellőképpen kifejtett negatív kritikából sokat lehet tanulni)!
Az én nézőpontomból- hogy nekem tetszik- nem következik természetesen hogy mindenki másnak is.
Tudom hogy a bemutató akváriumaim nem a kor követelményei (pláne nem az akvakertészet) szerint vannak technikailag ellátva.
Azzal is tisztában vagyok, hogy a berendezésekben sem lehet túl sok koncepciót felfedezni.
A fotó technikám is siralmas.
Viszont az ötlet bemutatására alkalmasnak gondolom.

Miután még kicsivel haladtam csak meg a Krisztusi kort, fejlődőképesnek érzem magam!
Írjatok véleményt (ha egyáltalán jár még erre az eldugott helyre valaki), legyetek szivesek!

Köszönettel! Egy még mindíg botladozó, reményteli akvakertész.
 
Akkor én kérdezek:
"Álca-Kaméleon" hatású akvárium berendező stílus.
Ezt hogyan kell értelmezni? :)
A kavicsok nagyon szépek, mint ahogy azt a Terraplazan és a boltban is kifejtettem, a belefeccölt munka (mosás, válogatás, szortírozás) pedig gigászi. :thumbup:
 
Köszönöm a kérdést!!!

Ezek szerint a megfogalmazással, gonolat kifejtéssemmel van probléma!

Maga a fólia háttér, és az aljzat dekor kavicsai lennének az álca a halak számára, amibe kaméleonként simulnak bele.
Úgy gondolom, hogy ha egy kicsi halacska lennék, és a színem nagyon hasonlítana a környezetem színére nagyobb biztonságban érezném magamat.

Persze ebből nem lehet nagy változatosságban Nature akváriumokat alkotni, inkább csak szűk vonalak mentén.

Közelebb hozhatóak viszont azok akik eddig csak távolabbról szemlélték az akváriumokat, mivel felteszik a kérdést
"Hol vannak a halak?"!
Miután pedig a HOBBI számít, közelről nézve pedig több részlet tárul eléjük, nagyobb gyönyörűségben lesz részük, elgondolkoznak azon, hogy ezt az élményt minden nap szívesen átélnék egy saját akvárium birtokában!

Várom a többi észrevételt!
Előlre is köszönöm! A.ttila
 
Az álca dologgal közel jársz a valósághoz. Horgászok gyakori megfigyelése, hogy a kishalak nem szívesen mennek világos aljzat fölé, mivel így láthatóvá válnak a ragadozó halak számára.
Bár megmondom őszintén, ezt az ösztönt az akváriumban nem tapasztalom (kivész, vagy elmúlik), mégis a pecánál megválasztom az etetőanyag színét is attól függően, hogy mekkora halra pecázom. És ott valóban működik.
Egyébiránt ha már álcánál tartunk, azt tudtad, hogy miért világos általában a halak hasa és sötét a háta? ;)
 
Nigro said:
Egyébiránt ha már álcánál tartunk, azt tudtad, hogy miért világos általában a halak hasa és sötét a háta? ;)
Én igen, én igen, én igen, :D
 
Egy ilyen "mega-nano" project baromi érdekes és szép tud lenni, hogy egymás mellé teszel x számú nanot, minden ugyanaz, kivéve a berendezés, és azt cifrázod, többen már próbálkoztak vele külföldön is, bár még kishazánkban nem láttam (eddig ;) ). Gratu, nem kis munka van benne. :thumbup:
 
Sziasztok!

Már azt hittem megválaszolja valaki a 2 pontos kérdésem (aztán kérem a hagszórót, vagy a 20kg etető anyagot-
ja ez nem az a játék)!
Mint ahogy a bemutatkozásomban írtam, szeretek mindent ami a vízzel kapcsolatos.
Ebben a horgászás is benne van.

Alulról a világos szín a fény felé ÁLCÁZ, felülről az aljzat felé pedig a sötét hát!

(háttal csak kezdeni nem lehet mondatot, befejezni ugye lehet)?
 
A. Kavicsos said:
(háttal csak kezdeni nem lehet mondatot, befejezni ugye lehet)?

:D
Witcz:
A kannibál család éppen egy embert eszik. A fiú mondja:
- Apu, milyen finom ez a misszionárius! Ettem a hátából, most ehetek az arcából is?
Erre az apa:
- Na de kisfiam... hátra arc?
 
Sziasztok!

Bocsánat majdnem nem reagáltam!

stevo said:
Egy ilyen "mega-nano" project baromi érdekes és szép tud lenni, hogy egymás mellé teszel x számú nanot, minden ugyanaz, kivéve a berendezés, és azt cifrázod, többen már próbálkoztak vele külföldön is, bár még kishazánkban nem láttam (eddig ;) ). Gratu, nem kis munka van benne. :thumbup:

Köszönöm stevo!

Mivel aljzatnak finom homokot használtam, a dekorokat pedig csak be dobáltam 1h/akvárium volt a berendezés.
Elötte az akváriumok "színesítése" kb. 2 óra, a homok mosás szintén, élőlények összefogdosása 1 óra (a felét Pasaréti Gyulától helyben kaptam a kiállításra).

A szűrők kicsit szedett-vedettek voltak, szerintem ez most sem lesz másként.

Ami szerintem fontos volt, hogy elraktároztam három heti akvárium vizet cserékből, így nem lett ködös egy sem-
ezt sok kiállítási akváriumnál elszúrják a friss vízzel!
 
Azért 1 tonna dekor kimosása és válogatás nem lehetett kis munka, gratu a kitartásért ;)
 
Sziasztok!

Jövő hét vasárnap élőben láthatjátok a stílusomat a TerraPlazán, személyesen válaszolok minden felmerülő kérdésre!

A bemutató akváriumok:
fekete: Black mollik
fekete-fehér: Tőzeg sügerek
szürke: Márvány gurámik
piros: Cseresznye garnélák, Boraras uropthalmoides
világos barna:Neoheterandia elegans.

A növényzet: vizi lándzsák, páfrányok, mohák.

Viszek ki kb. 200kg kavicsot, ha valakinek kedve támad kipróbálni otthon ezt a stílust!

Várok mindenkit sok szeretettel! A. Kavicsos
 
Sziasztok!

Képek a TerraPlazás akváriumaimról!

A fényviszonyok nem voltak ideálisak, meg fáradt is voltam, így csak egy-egy kép készült!
Ha valaki készített jobbakat szívesen látom!
Köszönöm!

IMG_2516.JPG


IMG_2517.JPG


IMG_2518.JPG


IMG_2519.JPG


IMG_2520.JPG
 
Nagyon hangulatos kis akváriumok. Egyedi stílust kölcsönöz neki a színes háttér és a karakteres kavicsok. :thumbup:
 
A. Kavicsos said:
Sziasztok!

Új stílust kreáltam!

Ha beálnak a próba akváriumok készítek képeket!

Kiváncsian várom, ez is érdekes és új volt :thumbup: :clap:
 
A. Kavicsos said:
Sziasztok!

Új stílust kreáltam!

Ha beálnak a próba akváriumok készítek képeket!


Kíváncsi vagyok én is, mit lehet még kitalálni ;)
 
Back
Oldal tetejére