• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Akváriumok

szgabesz

Főkertész
Sziasztok! Az alábbiakban az akváriumaimat szeretném bemutatni, low-tech kategóriában.
Egy nano garnélás akváriummal kezdeném.

Indítás: 2016.12.03.
Akvárium: 32x16x20 10L
Aljzat: JBL Manado 1,5 L
Dekoráció: Láva kövek
Szűrés: Belső szűrő esőztetővel, 2 W
Világítás: DIY, 9 W (egyenlőre napi 6 óra)
Fűtés: nincs
Növények: Pogostemon Helferi
Vízcsere: 2 hétig heti 3x, majd heti 1x (2 L)
Indító baktérium: Sera Bio Nitrivec
Tápozás: Easy Life Profito 10 ml/hét

Az első vízcsere után mért paraméterek:
PH: 8
GH: 20
KH:13

A harmadik napon:

WP_20161206_21_21_49_Pro.jpg

A Helferi egy kicsit kevés, de ennyit sikerült beszereznem. Egyfajta növényt szerettem volna, amivel nem kell sokat bajlódni a hely szűke miatt, így esett erre a választásom.
 
Kicsi akvárium = nagy kihívás :)

Az algára figyelnék legjobban. Pár Pogostemon Helferi lehet, hogy bajban lesz, hogy megvédje magát algával szemben. Carbózást tervezel, vagy szolídabb, garnélabarátabb módszerben gondolkozol? Gondolom fénnyel is próbálod megfogni az algát, 6 óra világítás elég kevés. Valószínűleg a növény szeretne többet, de az algák jobban tűrhetik a fénymegvonást (De legalább azok is lassabban nőhetnek, szóval a takarítás is könnyebb lehet... mindennek van előnye :) ). Sűrű vízcsere CO2-t vihet be az akváriumba, ezt jól jöhet a növényeknek :).

Szűrőre nem tudom, mennyire van szükség, főleg mert halak nem is lesznek, garnéláknak minimális a "kibocsátásuk" ... Nálam állóvízben is nőnek növények, persze minimális áramlás lehet, hogy jobb.

Sok sikert az akvához!
 
Utoljára módosított:
A garnelabaratabb megoldas engem is erdekelne. A profito-ban rez is van amire ha jol tudom erzekenyek, igy a kis garnelasba nem merek adagolni se carbo-t se profito-t. Kivancsian varom nalad hogy fognak reagalni ezekre a szerekre.
 
A garnelabaratabb megoldas engem is erdekelne. A profito-ban rez is van amire ha jol tudom erzekenyek, igy a kis garnelasba nem merek adagolni se carbo-t se profito-t. Kivancsian varom nalad hogy fognak reagalni ezekre a szerekre.

Ha betartod az adagolás előírását, akkor a Carbo valószínűleg nem okozhat problémát. Ha össze-vissza locsolod az alga miatt - ráadásul a kis térfogat miatt a dózist is könnyebb elnézni - lehet, hogy belefutsz pár elpusztult garnélába.

Nem tudom, hogy Profito-ban mi van. Réz mikroelem, tehát valószínűleg elég kevés. Amit én tudok a dologról (lehet, hogy nem igaz), hogy pl a vas és réz kelátolt formában vannak a tápban. Ahhoz, hogy ez a kötés felbomoljon és a növények fel tudják venni, idő kell. Ezen kívűl a talaj is sokat számíthat, például DOC (Disolved Organic Carbon) meg tudja kötni a Cu-t. Kicsit ironikus, de egy nem túl "tiszta" akvárium mérgezéseket előzhet meg :).

Ezen kívül, ha vizet cserélsz, a vízkezelőben lehet, hogy van EDTA a nehézfém mérgezés elkerülése miatt. Ez pl a Vassal és Rézzel is kelátot képez.
 
Utoljára módosított:
Ha betartod az adagolás előírását, akkor a Carbo valószínűleg nem okozhat problémát. Ha össze-vissza locsolod az alga miatt - ráadásul a kis térfogat miatt a dózist is könnyebb elnézni - lehet, hogy belefutsz pár elpusztult garnélába.

Nem tudom, hogy Profito-ban mi van. Réz mikroelem, tehát valószínűleg elég kevés. Amit én tudok a dologról (lehet, hogy nem igaz), hogy pl a vas és réz kelátolt formában vannak a tápban. Ahhoz, hogy ez a kötés felbomoljon és a növények fel tudják venni, idő kell. Ezen kívűl a talaj is sokat számíthat, például DOC (Disolved Organic Carbon) meg tudja kötni a Cu-t. Kicsit ironikus, de egy nem túl "tiszta" akvárium mérgezéseket előzhet meg :).

Ezen kívül, ha vizet cserélsz, a vízkezelőben lehet, hogy van EDTA a nehézfém mérgezés elkerülése miatt. Ez pl a Vassal és Rézzel is kelátot képez.
Tehat akkor lenyegeben ez a kelatolt verzio kevesbe karos a garnelakra? Vagy mivel ido kell a novenyek altali felhasznalashoz pont hogy karos, mivel tobb ideig van jelen a rez a vizben?
 
Tehat akkor lenyegeben ez a kelatolt verzio kevesbe karos a garnelakra?

Igen, ha garnéla lennék és szavazhatnék, hogy Cu2+ vagy Cu-EDTA legyen körülöttem, biztos, hogy az utóbbit választanám.

Vagy mivel ido kell a novenyek altali felhasznalashoz pont hogy karos, mivel tobb ideig van jelen a rez a vizben?

Pont ezért kelátolt formában van a tápban pl a Vas, hogy lassan, fokozatosan kapják meg a növények. Tápokra nem mindig írják rá, hogy pontossan mi van benne, lehet hogy más. Mennyi idő alatt bomlik le, azt nem tudom, de pl. fény erősségétől is függhet.

Az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyv több fejezeten keresztül foglalkozik mérgezésekkel, érdemes lehet elolvasni.
 
A napi 6 óra világítás csak az első 2 héten lesz. Azután emelni fogom, ha szükséges. Carbózást nem tervezek, kifejezetten garnélás akvárium lesz. Az 54 L-es hig-tech akvárumomban korábban ment a tápozás, Micro, Macro, Carbo, Co2.
6 db Sakurát és 4 db Amanot vettem bele. Mikor szétszedtem 160 db Sakurát számoltam meg.
Valamint 25 L-es low-tech-ben is tápoztam garnélák mellet JBL Ferropol-al, (abban is van vas) mindnen probléma nélkül.
A Profito-val még nincs tapasztalatom, majd ezek után :)
A két hetet min. megvárom a garnélák betelepítésével, vagy legalább addig, míg a Manado keményíti a vízet.
Egyébként korábban már használtam ezt az akváriumot garnéláknak, szűrővel, szűrő nélkül is. Minden további nélkül szaporodtak, igaz nem tápoztam.
Ha a Helferi nem válik be, jön a Riccia és/vagy Karácsony moha.
 
Az 54 L-es hig-tech akvárumomban korábban ment a tápozás, Micro, Macro, Carbo, Co2.
6 db Sakurát és 4 db Amanot vettem bele. Mikor szétszedtem 160 db Sakurát számoltam meg.
Valamint 25 L-es low-tech-ben is tápoztam garnélák mellet JBL Ferropol-al, (abban is van vas) mindnen probléma nélkül.
A Profito-val még nincs tapasztalatom, majd ezek után :)
A két hetet min. megvárom a garnélák betelepítésével, vagy legalább addig, míg a Manado keményíti a vízet.
Egyébként korábban már használtam ezt az akváriumot garnéláknak, szűrővel, szűrő nélkül is. Minden további nélkül szaporodtak, igaz nem tápoztam.
Ha a Helferi nem válik be, jön a Riccia és/vagy Karácsony moha.

Hát igen, ezek olyanok, mint a nyulak :) Félre ne értsd, nem írtam, hogy a tápok problémát okoznak réz miatt!

160 sakura az már számít alga ellen 50 literben :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Ma 10 napos az akvárium, 3 vízcserén vagyok túl.
Sok változás nem történt, talán annyi, hogy a GH 20-ról lement 18-ra.
Valamint vasárnap beköltöztek a lakók, egy kicsit korábban a tervezettnél, ezúton is köszönet érte @ezsolt80
Algának egyenlőrnincs nyoma.
 
Grat az új lakókhoz! Mennyire mozgékonyak nálad?
Első nap eltűntek a lávakövek között. Most már csak a 2 petés nőstény bújkál, a többieket rendszerint látni.
Etetésnél is előjönnek, amúgy mindig látni 3-4 db-ot a 12-ből.
 
Elmúlt 2 hetes az akvárium. Heti 1 vízcsere van.
A garnélák jól érzik magukat, nem bujkálnak, szaporodtak is.
Bekerült az akváriumba Fissidens és Karácsony moha.
A Pogot valószínű, hogy kiszedem, nem mintha valami baj lenne vele..
 
Back
Oldal tetejére