• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium újraindítása

már azt se tudom mikor melyik topicba lavírozok
Ráadásul ebbe még én is belecsúnyítottam egy kicsit, bocsi :) csak gondoltam egy helyen válaszolok két kérdésre.
Kezdd ezzel:
http://www.greenaqua.hu/hu/kezdoknek
Vizsgáld felül, hogy a világításod megfelelő-e az üvegmérethez ill. maga az üveg tetszik-e küllemében (arányok illetve ragasztás). Ha igen - mivel a szűrő kapacitása megfelelő - a többi dolog igazítható ezekhez a fő pillérekhez. Ha rossz alapokkal kezdesz, akkor sok bosszúságod lehet, de ha a fentiek rendben vannak, akkor mehet a további tervezés.

Szűrőtakarítás: részleteiben leírni sokkal bonyolultabb mint megcsinálni :) Rengeteg videó van róla a UTube-on és infó a fórumon. Az alapos tisztításhoz kell egy kis műszaki affinitás (rotor stb.). Egyébként meg csak öntsd le róla a vizet, a vattát cseréld és ideiglenesen ez is megteszi. De az alapos tisztítást se hanyagold túl sokáig - a szűrő érdekében.
 
Utoljára módosított:
Ráadásul ebbe még én is belecsúnyítottam egy kicsit, bocsi :) csak gondoltam egy helyen válaszolok két kérdésre.
Kezdd ezzel:
http://www.greenaqua.hu/hu/kezdoknek
Vizsgáld felül, hogy a világításod megfelelő-e az üvegmérethez ill. maga az üveg tetszik-e küllemében (arányok illetve ragasztás). Ha igen - mivel a szűrő kapacitása megfelelő - a többi dolog igazítható ezekhez a fő pillérekhez. Ha rossz alapokkal kezdesz, akkor sok bosszúságod lehet, de ha a fentiek rendben vannak, akkor mehet a további tervezés.

Szűrőtakarítás: részleteiben leírni sokkal bonyolultabb mint megcsinálni :) Rengeteg videó van róla a UTube-on és infó a fórumon. Az alapos tisztításhoz kell egy kis műszaki affinitás (rotor stb.). Egyébként meg csak öntsd le róla a vizet, a vattát cseréld és ideiglenesen ez is megteszi. De az alapos tisztítást se hanyagold túl sokáig.

Nincs ebbe csúnyítás,két legyet egy csapásra! :)

Köszönöm a linket,alaposan szemügyre fogom venni!

Na igen,a világítás. Ha alappillér,kezdem az elejéről. A jelenlegi medencémet egy szettben kaptam. Elég nyilvánvaló,hogy a szettekben nem megfelelő a világítás,így hát kioperáltam a tetőből,és csináld magad módszerrel vittem véghez a mostani fényem. Kezdőhöz képest (nem nagyképűen :p) de elég profi lett szerintem. Eloszlik a fény,még fényterelő is van. :) DE!! A minap,amikor a fejembe vettem az újrakezdést olvastam valahol egy bejegyzést,hogy az a megfelelő világítás,amikor annyi a wattok száma,ahány literes a medence. Ezt valóban így kell?? Mert akkor mégse olyan profi a fényem :(

Rendben. Tehát amíg ki nem okulok ki rendesen,van ideiglenes megoldás is. :)
 
Mint minden másra, a világítás meghatározására is a leendő növényeid igényeihez kell igazodnod. Ha CO2 nélkül szeretnéd üzemeltetni az akváriumot, akkor elegendő a 0,5W/l világítás.
Természetesen ehhez olyan növényzet kell, melyek életképesek ilyen körülmények között is.
 
Mint minden másra, a világítás meghatározására is a leendő növényeid igényeihez kell igazodnod. Ha CO2 nélkül szeretnéd üzemeltetni az akváriumot, akkor elegendő a 0,5W/l világítás.
Természetesen ehhez olyan növényzet kell, melyek életképesek ilyen körülmények között is.

Próbálkoztam már a DIY CO2 beoldással is,de valamiért nem működött a rendszer..elszállt a nyomás és nem tudott beporlasztani a diffúzor. Ismeretlen okokból...
Szerettem volna,ha működik. Tehát ettől függ a világítás. Fényigényesebb növények esetén kell a 1W/l. :) Világos!
 
Low tech akvárium: kevesebb fény, CO2 nélkül, korlátozottabb növénypaletta
High tech akvárium: sok fény, CO2 adagolás, jöhet minden növény

Erősebb fénynek utána kell menni a CO2-vel is, különben algásodás lesz. Ezért kell az alapokat jól belőni, a tápozást, talajt stb. már lehet a fényhez igazítani. Vagy hagyd meg a jelenlegi világítást (de legyen legalább 0,4 W/l) és érd be korlátozottabb (és egyben olcsóbb) lehetőségekkel, vagy növeld a fényt és igazíts hozzá minden mást (pl CO2). Az üveget azért kevertem csak bele a történetbe, mert a gyári világítások általában az akvárium szélességének függvényében az űrtartalomhoz vannak méretezve. Hogy ez érthetőbb legyen, egy példa:
Egy 60 cm-es http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html lámpa egy 60x30x30 akvárium esetében 48 W/54 l, azaz 0,9 W/l. Ugyanez a lámpa egy 60x40x40 akváriumnál már csak 0,5 W/l.
Üveget bármilyet lehet gyártatni, viszont lámpát nem mindegyikhez fogsz találni.
Vagy igazodsz a meglévő dolgaidhoz, csak nehogy ezt később megbánd.

Szerk: És hagyd az élesztős CO2-t ;) :D
Sosem volt dolgom DIY CO2-vel, de mások tapasztalatát olvasva legfeljebb a citromsavassal próbálkoznék. Azzal is csak bevált cuccok használatával (íbéj: "DIY CO2 D301" - ill. D201, D501)...
 
Utoljára módosított:
Kezd az ötletelést azzal, hogy milyen növényeket szeretnél tartani. Ehhez igazíts minden technikai feltételt. Világítás, CO2, tápozás, stb.
Na hurrá. @Jopet megelőzött. Hallgass rá, is sikerrel jársz :)
 
Low tech akvárium: kevesebb fény, CO2 nélkül, korlátozottabb növénypaletta
High tech akvárium: sok fény, CO2 adagolás, jöhet minden növény

Erősebb fénynek utána kell menni a CO2-vel is, különben algásodás lesz. Ezért kell az alapokat jól belőni, a tápozást, talajt stb. már lehet a fényhez igazítani. Vagy hagyd meg a jelenlegi világítást (de legyen legalább 0,4 W/l) és érd be korlátozottabb (és egyben olcsóbb) lehetőségekkel, vagy növeld a fényt és igazíts hozzá minden mást (pl CO2). Az üveget azért kevertem csak bele a történetbe, mert a gyári világítások általában az akvárium szélességének függvényében az űrtartalomhoz vannak méretezve. Hogy ez érthetőbb legyen, egy példa:
Egy 60 cm-es http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html lámpa egy 60x30x30 akvárium esetében 48 W/54 l, azaz 0,9 W/l. Ugyanez a lámpa egy 60x40x40 akváriumnál már csak 0,5 W/l.
Üveget bármilyet lehet gyártatni, viszont lámpát nem mindegyikhez fogsz találni.
Vagy igazodsz a meglévő dolgaidhoz, csak nehogy ezt később megbánd.

Szerk: És hagyd az élesztős CO2-t ;) :D
Sosem volt dolgom DIY CO2-vel, de mások tapasztalatát olvasva legfeljebb a citromsavassal próbálkoznék. Azzal is csak bevált cuccok használatával (íbéj: "DIY CO2 D301" - ill. D201, D501)...


Tökéletes a felvezetés! :) minden világos!
Az én gyárim 54 l-hez (a példádban említett 60x30x30-as paraméterekkel) 11 W-os izzó volt. Ebből applikáltam 2x14 W-ot fényterelővel. Mind a kettő 6500 K-s Osram izzó. Tehát a fényem jó?? Ha jól számolok,akkor ez 0,5W / lityó :)

Igen,ezt a tanácsot kaptam már,hogy hagyjam a DIY megoldást...és fektessek be citromsavasra. De nem tudom elviselni,hogy nem sikerült... Szeretném látni az eredményét,hatását. :)
 
Sziasztok, tud nekem valaki segíteni h. Mivel lehet f...án eltüntetni vízkő, és egyéb fátyol szerű réteget az üvegről? Ecet 10%már megvolt.... áztattam is... köszi


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Sziasztok, tud nekem valaki segíteni h. Mivel lehet f...án eltüntetni vízkő, és egyéb fátyol szerű réteget az üvegről? Ecet 10%már megvolt.... áztattam is... köszi


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

http://www.greenaqua.hu/hu/tetratec-easy-wipes-torlokendo.html
http://www.greenaqua.hu/hu/dennerle...tisztito-szivacs-durva-es-finom-oldallal.html
és mivel ebben a topicban vagyunk háztartási sósav kellő elővigyázatossággal.
 
Sziasztok! Eljött nekem is az idő, hogy újra kellett indítanom az akváriumot.

A felszámolt aki 54L volt; az új 64L. Amíg az 54-est kipakoltam, leengedtem, addig a lakók egy ideiglenes ~15L-es edényben landoltak egy levegőztetővel, új növényekkel. A szűrőt igyekeztem mielőbb kipucolni, de szerintem így is fél-háromnegyed órát nem ment a bénázásom miatt :/ (tudom, nem tett jót a baciknak). A 64-es be lett rendezve a növényeket leszámítva. Az 54-es fel lett töltve csapvíz/régi akva víz vegyítésével; minimális régi amazoniával az alján. Most enyhén zavaros a víz, gondolom az amazoniában levő por szálldos.

Kérdés: a szűrő megoldja idővel s mehetnek vissza bele a halak most, vagy nem tesz nekik jót ez a zavarosság s instant pucoljam ki fullra, amazóniát is szedjem ki? A 15L-esbe nincs megfelelő szűrőm, így abból szeretném mielőbb visszatelepíteni őket a nagyobb ideiglenes akvába.
 
Sziasztok!

Ma bontottam az egyik akváriumot és a restart előtti dekor és szűrő takarítással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Gondolom a szűrőt és alkatrészeit áztathatom ADA Superge-ben. Viszont mit kezdjek a szűrőanyaggal és a szivaccsal? Elég, ha sima vízbe, kézzel kiöblítem? Utána szárítsam ki vagy álljon vízben?
A dekorral (red moor) mit lehet csinálni? Jelenleg vízben van, hogy ne száradjon ki. Vegyszerrel nem próbálkoznék, de ráférne egy alapos takarítás.

Előre is köszönöm a segítséget!
 
Sziasztok!

Ma bontottam az egyik akváriumot és a restart előtti dekor és szűrő takarítással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Gondolom a szűrőt és alkatrészeit áztathatom ADA Superge-ben. Viszont mit kezdjek a szűrőanyaggal és a szivaccsal? Elég, ha sima vízbe, kézzel kiöblítem? Utána szárítsam ki vagy álljon vízben?
A dekorral (red moor) mit lehet csinálni? Jelenleg vízben van, hogy ne száradjon ki. Vegyszerrel nem próbálkoznék, de ráférne egy alapos takarítás.

Előre is köszönöm a segítséget!
Én a dekort körömkefével lesikálnám, aztán hagynám RO vízben állni sötét helyen. Felhasználás előtt pedig egy napig carbos vízben áztatnám. Sikálás után beecsetelheted gyógyszertári H2O2-vel is, azzal is elég jó eredményt lehet elérni.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ma bontottam az egyik akváriumot és a restart előtti dekor és szűrő takarítással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Gondolom a szűrőt és alkatrészeit áztathatom ADA Superge-ben. Viszont mit kezdjek a szűrőanyaggal és a szivaccsal? Elég, ha sima vízbe, kézzel kiöblítem? Utána szárítsam ki vagy álljon vízben?
A dekorral (red moor) mit lehet csinálni? Jelenleg vízben van, hogy ne száradjon ki. Vegyszerrel nem próbálkoznék, de ráférne egy alapos takarítás.

Előre is köszönöm a segítséget!
Szia, én csak simán a szürő és tartozékait megsikálnám melegvizzel, ha üveg ki és befolyóid vannak és nem tudod metisztítani kellöen akkor mehet az üvegeknek a superge. a többinek nem kell! max még a difinek! a szüröbaciknak igyis ugyis annyi a szivacsot szárítsd ki, vizben tartani nincs értelme, de ujat is tehetsz! dekor redmoor max easy carbóval leecselheted vagy áztathatod!
 
sziasztok. Valami belso fergeket behurcoltam az akiba, monden elevenszulo halacskam doglik kb 1honap alatt
Szeretnem ezt is a layout valtoztatast is megoldani restartal. De gondban vagyok hogy tudom ezt a halakkal megoldani? persze ha szurot is fertotlenitek akkor ugye steril lesz az is. Csakhogy ha beteszem ugyanazokat a halakat akkor nem nyertem semmit. Vitorlasok, neonok, harcsak jol erzik magukat nalunk. 3eves vitorlast es a kedvenc l213 nem akarok megvalni.
 
Sziasztok!

Gyerekszületés, sok meló és főleg nemtörődömség miatt a legutolsó összeállításommal csak nyűglődés volt, folyamatos harc az algákkal (ecset, pont, fonal), jelenleg inkább csak fonal.

Ezért úgy döntöttem, hogy összerakok egy nagyon egyszerű, stem növénytől mentes scape-et, ahol csak max a parvulat vagy a monte carlot és pár ,ohát kell nyesegetnem. Vmi ilyesmire gondoltam:
aquascape2.jpg

A jelenlegi akváriumban (60x30x30) van nagyon sok kb. 3 éves ADA amazonia talajom (sztem 12 liter körül tuti van benne), a 2071-es szűrőm pedig tömve (mind a 2 tálcában az van) siporax-al.

A terv:
- halak és garnélák átköltöztetése egy üres akváriumba
- szűrő csöveinek, ki- és befolyók tisztítása, perlon és szivacs cserék
- szűrő járatása az ideiglenes akváriumban a régi akvárium vizével
- táptalaj kiszedése, átöblítése

A segítségeteket a következőben kérném:
- Az oké, hogy új táptalaj kell majd
- Az Amazonia talajt, ha átmosom, akkor utána hogyan fertőtlenítsem, hogy az alga spórákat ne vigyem be az új akváriumba? Megőrülnék, ha megint tele lennék algával.
- A siporax szűrőanyag el tud öregedni, azt szokták/érdemes cserélni X idő után?
- Ha mentek meg vizet a mostani akváriumból, akkor hogyan tudom elkerülni, hogy a vízzel együtt ne vigyek be mindenféle alga spórát?

Mi az amit ajánlotok, hogy minél kisebb legyen az alga fertőzés veszélye?


Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv,
Muki
 
Sziasztok!

Gyerekszületés, sok meló és főleg nemtörődömség miatt a legutolsó összeállításommal csak nyűglődés volt, folyamatos harc az algákkal (ecset, pont, fonal), jelenleg inkább csak fonal.

Ezért úgy döntöttem, hogy összerakok egy nagyon egyszerű, stem növénytől mentes scape-et, ahol csak max a parvulat vagy a monte carlot és pár ,ohát kell nyesegetnem. Vmi ilyesmire gondoltam:
View attachment 62653

A jelenlegi akváriumban (60x30x30) van nagyon sok kb. 3 éves ADA amazonia talajom (sztem 12 liter körül tuti van benne), a 2071-es szűrőm pedig tömve (mind a 2 tálcában az van) siporax-al.

A terv:
- halak és garnélák átköltöztetése egy üres akváriumba
- szűrő csöveinek, ki- és befolyók tisztítása, perlon és szivacs cserék
- szűrő járatása az ideiglenes akváriumban a régi akvárium vizével
- táptalaj kiszedése, átöblítése

A segítségeteket a következőben kérném:
- Az oké, hogy új táptalaj kell majd
- Az Amazonia talajt, ha átmosom, akkor utána hogyan fertőtlenítsem, hogy az alga spórákat ne vigyem be az új akváriumba? Megőrülnék, ha megint tele lennék algával.
- A siporax szűrőanyag el tud öregedni, azt szokták/érdemes cserélni X idő után?
- Ha mentek meg vizet a mostani akváriumból, akkor hogyan tudom elkerülni, hogy a vízzel együtt ne vigyek be mindenféle alga spórát?

Mi az amit ajánlotok, hogy minél kisebb legyen az alga fertőzés veszélye?


Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv,
Muki
Bárhogy is csinálod, lehet az steril víz is, a nem megfelelő biológiai egyensúly miatt, meg fog jelenni a alga.
 
Szia! Nem az első akvám lesz, de az első, ami ennyire ramaty állapotban van a szétszedéskor, ezért érdeklődtem...
Nem is feltételeztem hogy a első akváriumod. Odafigyelést igényel, beleértve a karbantartást is,mert ha elhanyagoljuk, akkor a alga átveszi a terepet és beborít mindent. Sokan itt a fórumon visszahasználja a előző akvárium vizit, újraindításnál. Beleértve én is.
 
A terv:
- halak és garnélák átköltöztetése egy üres akváriumba
- szűrő csöveinek, ki- és befolyók tisztítása, perlon és szivacs cserék
- szűrő járatása az ideiglenes akváriumban a régi akvárium vizével
- táptalaj kiszedése, átöblítése

A segítségeteket a következőben kérném:
- Az oké, hogy új táptalaj kell majd
- Az Amazonia talajt, ha átmosom, akkor utána hogyan fertőtlenítsem, hogy az alga spórákat ne vigyem be az új akváriumba? Megőrülnék, ha megint tele lennék algával.
- A siporax szűrőanyag el tud öregedni, azt szokták/érdemes cserélni X idő után?
- Ha mentek meg vizet a mostani akváriumból, akkor hogyan tudom elkerülni, hogy a vízzel együtt ne vigyek be mindenféle alga spórát?
Sajnos az a baj, hogy az algaspórák nem csak a vízben, hanem a levegőben is jelen vannak, különben megúsznánk az algásodást ha RO vizet használnánk mindig :). Így sajnos csak azt lehet tenni, hogy minnél kevesebb esélyt adjunk az algák elszaporodásásnak. Amit tudsz tenni, hogy a lehető legtöbb növénnyel indítasz, ami még belefér a keretbe persze. Profi építők ezér vannak előnyben, mert már indításkor is szinte teljes mennyiségű növénnyel indulnak és nem olyan csórók mint én aki arra vár, hogy majd elterjed :D, bár most sokat költöttem növényre, és még is van rendelés alatt is:D:)
Én kb 2 hete indítottam újra az akváriumom, mert kezelhetetlen volt az algahelyzet (a végső lökést meg a reduktor meghibásodása adta meg), Lehet korai még nyilatkozni, de egyenlőre nem látok algát sehol, pedig volt, hogy ennyi idő után simán bedurrant az akvárium. Talaj csak részben amazónia igaz az új , 18 liter, ez mellett pedig mosott Freshnapf-os kavics a régi összeállításból (amazoniát most használok először, eddig csak ez a multis talaj volt mindig). Mosásra gondolva, lehet attól is kiirtjuk belőle a bacikat, hogy csapvízzel mossuk ki és nem is kevéssel, ami ugye klórozott. Két szűrő ketyeg alatta, ezek szűrőanyagai leállítás után csak csapvízben lettek átmosva, utána mondjuk volt pár hónap állás:( Kérdésedre válaszolva, szerintem nem öregszik el a szűrőanyag, max esetleg a pórusai el tudnak tömődni. de pl a 2080-asom 6 éves hozzá adott substrat pro-val, és ennek jelét se látom rajta, mosás után olyan mint az új. Mellette ketyeg egy Atman klón, matrix-szal töltve, de abban is újszerű a szűrőanyag, igaz az csak 1 éves.
Most még pár naponta csinálok egy 50% körüli vizcserét, de napi szinten megy bele Seachem bacikultúra elősegítő, illetve kezdettől rendes tápozás van a növényeknek. Indításkor vízteszttel ellenőrizve addig adagoltam amíg meglett a szint, ez mellet megy a CO2, és szerintem ami most sokat segít, hogy beprogramozva maradt az UV szűrő és az is napi szinten megy pár órát.
 

Attachments

  • IMG_20180905_124141.jpg
    IMG_20180905_124141.jpg
    231.9 KB · Megtekintések: 8
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére