• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium méret

Hááááááát, ahogy elnézem, itt hiányt nem fognak szenvedni a növények.
Van valami jó köszörűs a környékeden? Ollót majd sűrűn kell fenni(y)
A 2x24W sztem azért kevés lenne ehhez a mérethez... vagy nem? :whistle:
 
Hát, bruttó térfogatra számolt 0,75 W/l környéke azért már nem piskóta! Na de majd a nagyok megmondják.
 
Sziasztok!
Amatőr kérdés és talán nincs olyan nagy jelentősége, de érdekelne, hogy a tápozás és a világítás kiszámolásához milyen térfogatokat kell használni?
Most kezdtem el tűnődni azon, hogy az a nettó térfogat, amit a halak úszóterének számoltam a 3D-s háttér miatt, az lehet, hogy nem megfelelő a fenti kalkulációkhoz.
Az akváriumom méretei: 80x40x45 cm
Talajvastagság: átlag 5 cm
Vízszint az akvárium peremétől: - 5 cm
3D háttér átlagos benyúlása 7,5 cm (vastagsága kb. 0,5 cm)
Bruttó térfogat: 144 l
Talajjal, - 5 cm-ig feltöltve: 112 l (nettó térfogat). Ehhez még hozzájön a külső szűrő kb. 5 l-e, így az összvíztér kb. 117 l.
A 3D háttér mindössze 1-2 l-t szorít ki, viszont mögötte kb. 20 l víz van. A halak úszótere, ill. a beültethető vízmennyiség így kb. 91 l.
Melyik térfogatra számolnátok a tápozást és a világítást?
Eddig 90 l-re számoltam, a tápoldat viszont hígul a háttér mögötti 20 l-ben is. Jelenleg 2 ml EasyCarbot és 1,5 ml ProFitot adagolok naponta.
2x24 W világítás a bruttó térfogatra számolva 0,33, nettóra 0,42, a beültethető részre 0,52 W/l. Közepesen sok növényem van. Nagyobb térfogatok esetén elmozdulnék a Carboval az 1 ml/25 l felé (3-4 ml/100 l).
 
Adott egy 105*44,5 cm-es asztallap (44,8 cm pontosan, csak a széle kicsit le van kerekítve, 44,5 cm a tuti sík). Erre tennék rá egy 100*45-s akváriumot, 10-es üvegből van, alsó lap köré építve. Tehát a két nagy üveg kb. fele nem érne rá a lapra. Tennék alá 1 cm-es polifoamot teljes szélességben. Az esztétikai kérdéseken kívül szerintetek okozhat gondot, hogy a két frontüveg fele "levegőben lóg"? Én úgy gondoltam, hogy a köré-építés miatt az oldallapokra nem nehezül akkora lefelé ható erő, amit alá kell támasztani, csak az alja húzza le.
Szerintetek rátehetem?
Megoldás lehet még egy megfelelő plusz bútorlap szabatása is akár, de ha nem muszáj, nem emelném feljebb az akváriumot, meg nem is nézne jól ki.
 
Adott egy 105*44,5 cm-es asztallap (44,8 cm pontosan, csak a széle kicsit le van kerekítve, 44,5 cm a tuti sík). Erre tennék rá egy 100*45-s akváriumot, 10-es üvegből van, alsó lap köré építve. Tehát a két nagy üveg kb. fele nem érne rá a lapra. Tennék alá 1 cm-es polifoamot teljes szélességben. Az esztétikai kérdéseken kívül szerintetek okozhat gondot, hogy a két frontüveg fele "levegőben lóg"? Én úgy gondoltam, hogy a köré-építés miatt az oldallapokra nem nehezül akkora lefelé ható erő, amit alá kell támasztani, csak az alja húzza le.
Szerintetek rátehetem?
Megoldás lehet még egy megfelelő plusz bútorlap szabatása is akár, de ha nem muszáj, nem emelném feljebb az akváriumot, meg nem is nézne jól ki.


Szia!

Ha ez a probléma nálam állna fent, én mindenképpen megtoldanám a bútort a hátulján. Ha a fal előtt van, akkor nem látszik, ráadásul nem muszáj a bútor teljes hosszában, hiszen 5 centivel egyébként is rövidebb az aki, így még oldalról sem látszana.
Az elején mindenképpen legyen síkban az aki a bútorral, mert úgy szép, ebben az esetben viszont a hátsó üveg tényleg levegőben lenne.
Lehet, hogy túlparázzuk, de biztos ami tuti alapon támasztanám.
 
Szia!

Ha ez a probléma nálam állna fent, én mindenképpen megtoldanám a bútort a hátulján. Ha a fal előtt van, akkor nem látszik, ráadásul nem muszáj a bútor teljes hosszában, hiszen 5 centivel egyébként is rövidebb az aki, így még oldalról sem látszana.
Az elején mindenképpen szineljen az aki a bútorral, mert úgy szép, ebben az esetben viszont a hátsó üveg tényleg levegőben lenne.
Lehet, hogy túllparázzuk, de biztos ami tuti alapon támasztanám.
Közben bennem is erősödött a gondolat, hogy 2-3eFtot megér egy komplett méretre vágott lap, max teszek rá valami terítőt :) Inkább, mint lógjon a levegőben. Vagy viszem a bútorát is :D
 
Közben bennem is erősödött a gondolat, hogy 2-3eFtot megér egy komplett méretre vágott lap, max teszek rá valami terítőt :) Inkább, mint lógjon a levegőben. Vagy viszem a bútorát is :D

Nem hiszem, hogy olyan sokba kerülne. 9500-ért vágtak fel nekem mostanság egy komplett 65 x 36-os ada bútorhoz az MDF lapot, az 2 m2 volt.
 
Sziasztok,
Akvakertesz szemszogbol milyen meretezesu nano akvarium (max. 50L) mondhato idealisnak? Mekkora az a melyseg/magassag amiben mar lehet valamifele mutatos osszkepet kialakitani?
 
Szia @Tohen !

Érdemes a világítás méretek oldalról megközelíteni, Pl: 45cm hossznál 24W-os Pc., 60-asnál 2x24W T5.
Minél mélyebb és alacsonyabb az akvárium annál nagyobb térhatást tudsz elérni.
45x30x25 33l, vagy 60x30x25 45l kicsit hosszúkásabb berendezéshez.

AmegA
 
Sziasztok.
80 x 35 x 40 (hossz, szél, mag) Vagy 80 x 35 x 45 ? Az az 5 cm magasság mennyit befolyásol ?
 
Sziasztok.
80 x 35 x 40 (hossz, szél, mag) Vagy 80 x 35 x 45 ? Az az 5 cm magasság mennyit befolyásol ?
Attól függ mik a terveid, illetve mik a lehetőségeid. High-tech? Low-tech? Magasabb építmény? Alacsony aljzat Holland stílusú gazozással? Növényzet mi? Csak zöld? Esetleg pirosítani akarsz? A magasabb vízoszlop erősebb lámpát kíván a víz fényelnyelése miatt, erre mondjuk egy ökölszabáj a lumen/literes méretezés. Magasabb üveg = nagyobb űrtartalom. Az üveg térfogata viszonylag jól megadja a választ, ha a fentieket tudjuk. Tehát? 😉
 
Attól függ mik a terveid, illetve mik a lehetőségeid. High-tech? Low-tech? Magasabb építmény? Alacsony aljzat Holland stílusú gazozással? Növényzet mi? Csak zöld? Esetleg pirosítani akarsz? A magasabb vízoszlop erősebb lámpát kíván a víz fényelnyelése miatt, erre mondjuk egy ökölszabáj a lumen/literes méretezés. Magasabb üveg = nagyobb űrtartalom. Az üveg térfogata viszonylag jól megadja a választ, ha a fentieket tudjuk. Tehát? 😉
Kicsit le szeretném utánozni azt a részt mikor a duna kiönt és az árterületen lévő gyökereket elönti a víz. Apró sügerek, aranycsuka lenne benne amik hasonlítanak az ilyenkor itt élő halakra.
 
Kicsit le szeretném utánozni azt a részt mikor a duna kiönt és az árterületen lévő gyökereket elönti a víz. Apró sügerek, aranycsuka lenne benne amik hasonlítanak az ilyenkor itt élő halakra.
Akkor csak az építési kapacitásod szab határt. Én a magasabbat akarnám, hogy a gyökerekből felfelé törekvő ágak, törzsek is hangsúlyt kapjanak. Persze nagyon jó elárasztott téma a lapos üvegben fekvő gyökérrendszer. Jó lehetőség egy shallow üveg, hogy a nem mindent elborító víz feletti rész is helyet kapjon. Ebbe az elárasztott témába szinte bármilyen hosszúkás(nem kocka) üveg belepasszol.😉 Kicsit a világításra hegyeztem ki az előző hozzászólást, bocsi. Valahogy a lámpás topic volt a fejemben. 🤭
 
Akkor csak az építési kapacitásod szab határt. Én a magasabbat akarnám, hogy a gyökerekből felfelé törekvő ágak, törzsek is hangsúlyt kapjanak. Persze nagyon jó elárasztott téma a lapos üvegben fekvő gyökérrendszer. Jó lehetőség egy shallow üveg, hogy a nem mindent elborító víz feletti rész is helyet kapjon. Ebbe az elárasztott témába szinte bármilyen hosszúkás(nem kocka) üveg belepasszol.😉 Kicsit a világításra hegyeztem ki az előző hozzászólást, bocsi. Valahogy a lámpás topic volt a fejemben. 🤭
Köszi
 
Sziasztok,

30l-es kocka után teljes újrakezdésen gondolkozok, CO2 rendszer, RO készülék, növénytápok, csipeszek, apróságok maradtak csak.
Egyik fő kérdés a MÉRET: 45p vagy 60p a jobb választás kevesebb tapasztalat esetén? Pro és Kontra?

Másik kérdés hogy mennyire okos dolog másodikra egy iwagumi-ba belevágni a fenti két méret egyikében? Mennyire problémás egy három köves scape csak "fűvel"? (indítás, karbantartás stb.) Bármi is lesz, természetesen egy túlméretezett szűrést és erősebb világítást tervezek...

KÖSZI
 
Egyik fő kérdés a MÉRET: 45p vagy 60p a jobb választás kevesebb tapasztalat esetén? Pro és Kontra?
Egyértelműen 60p.
Pro: Minél nagyobb, annál nehezebben borul fel benne az egyensúly. Kisebb akváriumban sokkal korlátozottabbak a lehetőségek növények terén. És még halak terén is. Visszafelé könnyebb lépegetni, ha mégis meggondolnád magad (jó lehet ugyanaz a szűrő, bútor stb.). Jobbak az arányai (10:6 vs 9:6) - akár U-alakú (kétoldalas) scape-et is könnyebb benne kialakítani, míg a 45p arányaival leginkább a domb ill. háromszög elrendezés a komfortosabb.

Kontra: Nagyobb akvárium, arányosan drágább/nehezebb stb. minden eleme.

E kettő közül csak akkor választanám a kisebbet, ha esetleg van egy nagyobb akvárium is mellette. Vagy ha szeretsz építgetni és gyakran (akár évente többször) átrendeznéd, mert arra viszont praktikusabb a kisebb.

Mennyire problémás egy három köves scape csak "fűvel"? (indítás, karbantartás stb.)
Indítás veszélyesebb, nagyobb a "növényvesztés" és az algásodás esélye. Karbantartás lényegesen könnyebb, nincsenek összekeveredő növények, ezért nem kell szálanként csipesszel gazolni (mondjuk ha szeretsz babrálni a növényekkel, akkor gyorsan unalmas lesz az 5 perces nyírás rutin). Üveg tisztításához is könnyebb hozzáférni.
Halak általában szeretik, ha van búvóhely, ennek hiányában stresszelhetnek. Iwagumiban - halak mellett - kevésbé számíthatsz felcseperedő kisgarnélákra is.
 
Back
Oldal tetejére