• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium klíma Kínából

Necro

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A nyári nagy melegre való tekintettel úgy döntöttem nem elégszem meg a ventillátoros hűtéssel, így más lehetőségek után kutatva egy hónappal ezelőtt arra jutottam, hogy Kínából rendelek akvárium klíma készüléket.

A készülék pénteken megérkezett, így tegnap sort kerítettem egy kis tesztelésre, ma pedig már élesben működik a dolog.
Tesztem tárgya egy Resun mini-200 típusú kompresszoros hűtő.

A készülék első ránézésre olyan, mintha egy külső szűrő lenne. Külső méretei: 20x26x32cm. Súlya feltöltés nélkül 8kg.
DSC00898.jpg


Gondosan be volt csomagolva, a hűtő házát vastag nikecell lap borította.
Nem meglepő módon a hálózati csatlakozó nem a megszokott EU szabvány, így a bolt rögtön csatolt a csomagomhoz egy átalakítót.

DSC00892.jpg


Kicsit nehézkes volt beleilleszteni, de nem egy szétesős darab, tökéletesen működik.
A dobozban találtam még egy kis visszazárható tasakot is, melyben a két kifolyó pipa volt (melyre 12 és 16cm belső átmérővel rendelkező csöveket lehet ráilleszteni), valamint 4 darab gumigyűrű (2 tartalékba), 2 ABA bilincs és a tasak sarkába egy 5A-es cserebiztosíték.

DSC00893.jpg


A csomagon kívül szintén egy tasakban kaptam meg a használati útmutatót a garancialevéllel. Sajnos minden kínai nyelven van, de a leírásban lévő képekből minden teljesen egyértelmű.

DSC00894.jpg

DSC00895.jpg


Lássuk a hűtőt.
Kellemes meglepetés volt, hogy a készülék elég masszív darab, jól össze van szerelve. A pipákat, mint említettem, külön zacskóban küldték, így a be és kifolyó nyílások csavaros kupakkal voltak lezárva.

DSC00899.jpg


Ezeket elrávolítva került a helyére a gumigyűrű és a csatlakozó pipa.

DSC00900.jpg


Külsejét nézve mást nagyon nem is lehet említeni róla, hátulról látható egy nagy hűtőrács, valamint oldalán található egy külső biztosíték foglalat, valamint csatlakozási lehetőség egy akvárium fűtő számára. (Igen, a készülék külső fűtőt is tud vezérelni.)

DSC00891.jpg

DSC00890.jpg


Az első része két kis fül benyomásával lepattintható, így egyből hozzáférünk a belső dolgokhoz. Természetesen nem kell belül semmihez sem nyúlni, ez a megoldás arra szolgál, hogy ha a készülék elejében lévő porszűrő filterek elkoszolódnak, könnyen ki lehessen őket venni egy tisztítás erejéig.
Az előlapot leszedve 2 nagy dolog tűnik fel. A kompresszor, valamint fölötte a tartály.

DSC00887.jpg

DSC00889.jpg


A második képből látható, hogy nem valami noname kompresszor dolgozik benne.

A kompresszor mögött található a hűtőrács, valamint egy hatalmas ventillátor, mely tulajdonképpen a készülék hangjának nagy részét alkotja.

DSC00888.jpg


A képen is látható, hogy a gyártó igyekezett rezgésmentessé tenni a belső alkatrészeket, de a ventillátor "suhogó" hangja ezt elnyomja.

Jöhet is a működés.
Kicsit át is akartam mosni a készülék belsejét, így fogtam egy 10 literes vödröt, meg egy Hydor 1200lph-s vízpumpát és összeraktam.

DSC00902.jpg

DSC00903.jpg


A vödröt meleg vízzel töltöttem fel, így a rendszer indításakor a víz hőmérséklete 38,8 fokos volt. Ezt a készülék ki is jelzi. Egyébként a beállítás nem bonyolult, megnyomjuk a "Set" gombot, majd a nyilak segítségével beállítjuk a kívánt hőfokot. Felfelé nem próbáltam ki a maximumot, lefelé 15 fokig lehet állítani.

DSC00904.jpg


50 perc elteltével a 10 liter vizet 25 fokosra hűtötte.

DSC00910.jpg


Tegnap este még átszereltem a végső helyére, így már élesben működik. A vizet jelenleg egy Eheium 2075 hajtja rajta keresztül. "Sajnos" pont nincs olyan meleg, hogy komolyabban láthassam működését, így ezekben a percekben kicsit levettem 23 fokra a hőfokot és kipróbáltam mit lehet elérni egy 140 literes akváriumnál (szűrők: Eheim 2075 és Atman 3338) 1 óra alatt.
A leírás szerint 35-36 fokos környezeti hőmérséklet mellett 100 liter víz hőmérsékletét egy 800lph-s szűrővel óránként 2 fokkal csökkenti.
Nálam a 140 liternél 1 óra alatt 1 fokot sikerült csökkenteni.

Ha visszajön a nyári meleg, lesz alkalmam beszámolni arról, hogyan működik a mindennapokban.
Soraim zárásaként még 2 kép a még be nem mutatott akváriumomról (mellette a hűtő), valamint az indokról, miért is nem szereltem szekrénybe (egyébként a szellőzést biztosítani kell neki).

DSC00914.jpg

DSC00915.jpg



Kérdésekkel kapcsolatban természetesen szívesen válaszolok. :)
 
Szuper. A kompresszoron meg is lepődtem, hogy egy jó minőségű van benne. A ventilátort nem nézted, hogy ki lehet-e szedni, és egy jobb minőségű halkabbra cserélni? Akkor talán még az a kis hangja se lenne.
A szűrőt mennyire fogja le?
 
Mennyiből állt meg mindennel együtt? Érdemes volt kintről megrendelni?
Fogyasztását esetleg mérted?
 
Szia Gratula a készülékhez! Nekem annó USA-ból volt ilyen chillerem. Nagyon szuperül és hatékonyan hűtik az akvárium vizét! Sajnos itthon horror áruk van...
 
Szuper! Jó kis leírás, tetszett!
Amire én is kíváncsi lennék, azok a piszkos anyagiak... Mennyire éri meg Kínából ilyen klímát rendelni? ;)
 
Az még fontos, hogy nem szabad nagyteljesítményű külsőre kötni! Sokkal hatékonyabb, ha a gyárilag meghatározott méretű vízpumpával van üzemeltetve!
 
inadsz said:
Szuper. A kompresszoron meg is lepődtem, hogy egy jó minőségű van benne. A ventilátort nem nézted, hogy ki lehet-e szedni, és egy jobb minőségű halkabbra cserélni? Akkor talán még az a kis hangja se lenne.
A szűrőt mennyire fogja le?

Ventillátornál inkább a radiátoron átáramló levegő suhogása, meg a fordulatszám ami miatt a hangja van. Egyelőre nem akarom szétszedni. :)
Hogy a szűrőt mennyire fogja le, az jó kérdés. Nekem eddig is fojtva volt, most is kellett rajta levennem, mert túl nagy áramlást produkál.
 
HoZee said:
Mennyiből állt meg mindennel együtt? Érdemes volt kintről megrendelni?
Fogyasztását esetleg mérted?

Privibe megírom az anyagiakat.
Tettem egy gyors mérést. Hátulján 200W áll, valójában kereken 150 W-ot vesz fel.
 
Necro said:
HoZee said:
Mennyiből állt meg mindennel együtt? Érdemes volt kintről megrendelni?
Fogyasztását esetleg mérted?

Privibe megírom az anyagiakat.
Tettem egy gyors mérést. Hátulján 200W áll, valójában kereken 150 W-ot vesz fel.

Kb. erre tippeltem én is. Valamiért még mindig úgy érzem egy inverteres lakás klima is kb ennyit eszik egy hónapban mint egy akvárium klima.
Hónap végén ha tudod oszd meg velünk mennyivel lett több az áram számlád.

Lakás klímám kb. 5 ezerrel dobja meg a fogyasztást ilyen nyári időszakban.

Egyébként gratu a szerzeményhez. :thumbup:
 
viktorlantos said:
Necro said:
HoZee said:
Mennyiből állt meg mindennel együtt? Érdemes volt kintről megrendelni?
Fogyasztását esetleg mérted?

Privibe megírom az anyagiakat.
Tettem egy gyors mérést. Hátulján 200W áll, valójában kereken 150 W-ot vesz fel.

Kb. erre tippeltem én is. Valamiért még mindig úgy érzem egy inverteres lakás klima is kb ennyit eszik egy hónapban mint egy akvárium klima.
Hónap végén ha tudod oszd meg velünk mennyivel lett több az áram számlád.

Lakás klímám kb. 5 ezerrel dobja meg a fogyasztást ilyen nyári időszakban.

Egyébként gratu a szerzeményhez. :thumbup:

Ez kicsit nehéz lesz, mert havi fixbe fizetem az áramot. :) A hűtés meg ugye függ attól is, mennyi lesz a kinti hőmérséklet. Erre rátesz egy lapáttal a panel adta öröm, hogy szigetelés nem sok, de nyáron magába szívja a beton a meleget.
 
Igazából talán a legpontosabb eredményt az adná, ha ma rákötnéd a fogyasztásmérőt lenullázva és egy-két hét múlva megnéznéd mennyit fogyasztott, abból már lehetne napi átlagot számolni. Nyilván kapcsolgat és nem lehet 150W-al számolni. Kíváncsi lennék rá hogy mennyire hatékony.

Más:
A szünetmentest is az akváriumhoz használod, vagy mellette van a számítógép.
Ezen már én is gondolkodtam, hogy rákötöm, mivel eléggé brutál hangja van mikor megáll a 2075 lelevegősödik picit, aztán újraindul. Még nem volt szerencsére, de elég kellemetlen érzés lehet erre ébredni.
 
HoZee said:
Igazából talán a legpontosabb eredményt az adná, ha ma rákötnéd a fogyasztásmérőt lenullázva és egy-két hét múlva megnéznéd mennyit fogyasztott, abból már lehetne napi átlagot számolni. Nyilván kapcsolgat és nem lehet 150W-al számolni. Kíváncsi lennék rá hogy mennyire hatékony.

Más:
A szünetmentest is az akváriumhoz használod, vagy mellette van a számítógép.
Ezen már én is gondolkodtam, hogy rákötöm, mivel eléggé brutál hangja van mikor megáll a 2075 lelevegősödik picit, aztán újraindul. Még nem volt szerencsére, de elég kellemetlen érzés lehet erre ébredni.


Szerintem megvárom, míg újra beüt a kánikula és akkor teszek egy ilyen tesztet. Most ha minden megy (kivéve fűtő), akkor 305W-ot eszik a gépezet.

A szünetmentes szintén az akváriumhoz van, csak sajnos alul méreteztem a szekrényt. :D Egy 1000VA-es Smart-Ups-ra van kötve a 2 szűrőm. Volt már áramszünethez szerencsém, ez a kis "dög" 5-6 órán keresztül hajtja a 2 szűrőm. :D Erről többet viszont majd a leendő naplómban szándékozok említeni. :)
 
Necro said:
A szünetmentes szintén az akváriumhoz van, csak sajnos alul méreteztem a szekrényt. :D Egy 1000VA-es Smart-Ups-ra van kötve a 2 szűrőm. Volt már áramszünethez szerencsém, ez a kis "dög" 5-6 órán keresztül hajtja a 2 szűrőm. :D Erről többet viszont majd a leendő naplómban szándékozok említeni. :)

Nekem is van egy ugyan ilyen csak kéne bele akkumulátorokat venni, de lehet hogy most már meglépem.
 
viktorlantos said:
Necro said:
HoZee said:
Mennyiből állt meg mindennel együtt? Érdemes volt kintről megrendelni?
Fogyasztását esetleg mérted?

Privibe megírom az anyagiakat.
Tettem egy gyors mérést. Hátulján 200W áll, valójában kereken 150 W-ot vesz fel.

Kb. erre tippeltem én is. Valamiért még mindig úgy érzem egy inverteres lakás klima is kb ennyit eszik egy hónapban mint egy akvárium klima.
Hónap végén ha tudod oszd meg velünk mennyivel lett több az áram számlád.

Lakás klímám kb. 5 ezerrel dobja meg a fogyasztást ilyen nyári időszakban.

Egyébként gratu a szerzeményhez. :thumbup:

Egy lakásklíma szerintem egy nagyságrenddel nagyobb fogyasztású (pár kW).
Persze függ attól is, hogy mekkora légtérben van az akvárium. 5-6 négyzetméteres szobában talán hasonló lehet, de nagy légteret, pl. nappali nem lehet ennyivel hűteni.
 
Kicsit úgy érzem kibabrált velem az időjárás. A klíma 25 fokra van állítva. Természetesen ha fixen ennyin tartaná a vizet, akkor nagyon sokszor kellene ki-be kapcsolnia a kompresszornak, ami megrövidítené az élettartamát. Így viszont 27 fokig nem kapcsol be, van egy 2 fokos intervallum. Az élesítés óta még nem volt olyan meleg, hogy az akvárium vizének hőfoka elérte volna ezt a szintet (max 26,9 volt ma), így egyelőre készenléti üzem van. :) Szóval a fogyasztása minimális eddig. :D
 
Az időjárás tényleg nem úgy alakult, mint ahogy szerettem volna. Ennek ellenére panel melegszik, így délutánra elér odáig a vízhőmérséklet, hogy eléri a 27 fokot. Ekkor egy kis led villogni kezd, majd 1-2 perc múlva elindul a klíma. Ahogy néztem a 27 fokos vizet kb 2-2,5 óra alatt hűti le 25 fokra, majd kikapcsol. Az aki persze szépen lassan melegedik vissza, de reggel is max 26,3 fokos volt a víz. Szóval szépen kordában tartja a készülék a vízhőmérsékletet. Egyébként ma reggel vettem észre, hogy a készülékre 100-160l van írva, viszont 225l-ig ajánlják. Szerintem a 140 literemhez pont jó, esetleg lehet még az áramláson lejjebb kell vennem és hatékonyabb lesz a hűtés. Kb 1000lph-n lehet az Eheim 2075, de még így is nagy a "flow".
A növényeim is reagáltak a kedvezőbb körülményekre, függönyszerűen elkezdtek újra bubizni. A pogostemon helferi, mely sok helyről szabályosan kirothadt, most újra erős és sok hajtást hoz. A Nesaea-k nagyon beindultak, hétvégén megnyírom. A staurogyne repens pedig szépen bokrosodik.
Ami negatív, hogy a dragon kövekre újra jön vissza az ecsetalga. Amano garnélák folyamatosan tisztogatják, de esténként tabival is jól vannak lakatva. :D
Szerintem még egy 20-as csapatot beszerzek a közeljövőben a mostani 21 mellé. Úgy is nagy kedvencek. :)
 
Megjött a "várva várt" nagy meleg. Az akvárium klíma komoly feladattal állt (és áll most is) szemben. 38 fok kint, 32 fok a panelban. Esti szellőztetés kb semmit nem ért, a betonból árad a meleg. A klíma 10-11 órán keresztül folyamatosan ment, miután egy este kihúztam, mert aludni azért nem lehet mellette. 28,3 fokos reggeli vízből késő délutánra varázsolt 26 fokos vizet. Hiába volt 25re állítva, nem bírta lejjebb nyomni. A jó talán az egészben, hogy a 26,1-26,3 fokos hőmérsékletet viszont folyamatosan tartotta. ;)
 
Köszi, hogy megosztottad. A ventilátort próbáltad előtte? Vajon az mennyit tudott volna lenyomni a hőfokon hasonló hőmérsékleten...?
 
Nigro said:
Köszi, hogy megosztottad. A ventilátort próbáltad előtte? Vajon az mennyit tudott volna lenyomni a hőfokon hasonló hőmérsékleten...?
A ventis teszt engem is érdekelne.
Egyébként jutott eszembe, egy olyan dolog, szűrő nyomóágához beiktatnák egy ilyesmi hőcserélőt, nekem van pont egy fölös régi gázkazán hőcserélője, és erre tennénk 1-vagy 2 12centis pc ventit akkor ez tudna valamit hűteni vagy a sima aki felett a venti hatékonyabb lehet?
alternativ3.jpg
 
Back
Oldal tetejére