• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium indítása algamentesen!?

Én is így csináltam a kígyóknál, és rendes sütőben is. Fertőzések ellen jó, egyébként felesleges.
 
Papa242 said:
A halakat is főzzem ki? :lol: :lol: :lol:

I0 kg halhoz 1-1,5 kg hagyma, fél-egy fej fokhagyma, só, bors, pirospaprika, 2-2 paradicsom és paprika, kis vegeta, és már csinálhatod is! "Prominens" vendégeim szerint is kiválót szoktam bográcsban készíteni. :D
 
Sziasztok.
Új akváriumot indítok.
A kérdésem az lenne,hogy a régi aki berendezéseit, amik átkerülnek az újba, mivel lehetne algátlanítani ,fertőtleníteni?
 
Dina80 said:
Sziasztok.
Új akváriumot indítok.
A kérdésem az lenne,hogy a régi aki berendezéseit, amik átkerülnek az újba, mivel lehetne algátlanítani ,fertőtleníteni?

Visszaolvastam,megtaláltam a választ. :thumbup:
 
Sziasztok,

pár héten belül elindítom az új nano akvimat, amit ezúttal szeretnék minden szempontból "okosan" berendezni. Nagyon sok hibát elkövettem az előzőnél és viszonylag sok dologban már okosabb lettem. Mégis szeretnék segítséget kérni abban, hogy úgy induljon minden "ahogy a nagykönyvben...".

Az akvárium és a technika főbb paraméterei:
Mérete: kb. 42x28x36
Talaj: JBL Táptalaj, Amazonia II, kvarchomok
Szűrés: Serafil 900 (900l/h) (perlon, 2 féle szivacs, siporax)
Világítás: DIY 36W kompakt fénycső
CO2: DIY szifonos, DIY külső reaktor
Tápozás: Mikro+Makro+Carbo
Vízcsere: indítás első hetében 2 naponta, második héten 3 naponta, majd heti 1x 50%

Nagyon sokat olvastam minden kérdéssel kapcsolatban, azonban sok dologban eltérő infókat kaptam, ezért szeretném ezúton is megkérdezni az alábbiakat (talán másnak is segít ha komplexen több felmerülő kérdést is megtalál egy helyen:))
Szűrés
- A szűrőbe szánt - fentebb említett - töltet elégségés?
- Mennyit segít a bacik elszaporodásán, ha részben már egy bejáratott akvárium vizével töltöm föl, illetve a beállt töltet egy részét az újonnan induló szűrőbe helyezem?
- Esőztetőt szeretnék használni a bemenő ágon, viszont nem világos, hogy hogyan helyezzem el. A terep egy - az akvárium hátlapja felé - emelkedő layout lenne. Magamtól a hátfalra helyezném, enyhén a vízfenék felé mutatva. A flow szerintem így több helyre eljutna, de nem tudom mi a tapasztalat.

Talaj
- A táptalajt az amazonia II alá tenném, elsősorban költségtakarékosságból, mivel viszonylag magas "dombot" szeretnék. Működik a dolog úgy, hogy a táptalajra kb. 4 cm vastagságban jön az amazonia? (a homok természetesen csak dekoráció növénymentes területre)
- Lehet bugyuta kérdés, de a talaj beállásának segíthet, ha a beállt szűrő vizével öntöm föl az akvit? A bejárt szűrőben lévő szmötyiből megágyazni itt-ott? Vagy az berohadna és csak rontana a helyzeten?

Növények
- Várjak az ültetéssel a talaj, illetve a szűrő beállásáig, vagy ne?

További technika indításával kapcsolatos kérdés
- Nyilván az előző pont függvénye, de mikor kezdjek világítani, tápozni, CO2-zni és mennyit? Egyből fullgázzal az akvi méretének megfelelően? Ezekről is viszonylag sok eltérő dolgot olvastam.
- A vízcseréket jelenleg lágyvízzel csinálom. Jó-e ez a rutin? Itt is olvastam ezt is, azt is...

Köszönök minden választ!
 
weak said:
atti76 said:
Ez nagyon jó cikk, már olvastam, de nem ad választ minden kérdésemre. Persze lehet hogy sok hülyeség van közöttük, de legalább tisztába kerülök velük és akinek hasonló megfordul a fejében, tisztázva lesz.

Szerintem is jó cikk. Nálam simán fennállnak azok a hibák amelyet lehet, hogy kivédtem volna, ha két-három héttel korábban olvasom :) Pl. a tápot nem tolni az első héten, továbbá lassan azzal a Co2-vel az elején, mert a bacik biztonságos megtelepedése és felszaporodása kulcsfontosságú stb. Ehhez képest nyomtam a Co2-t ezerrel, meg a "mikromakorízikarbó"-t :) Lett is kevés algám, de szerencsére nem vészes (még). Most visszavettem picit a CO2-ből, mert 7,0 pH körüli kémhatásra törekszem a bacikultúra érdekében (még mindig nem az igazi).
 
weak said:
Sziasztok,

pár héten belül elindítom az új nano akvimat, amit ezúttal szeretnék minden szempontból "okosan" berendezni. Nagyon sok hibát elkövettem az előzőnél és viszonylag sok dologban már okosabb lettem. Mégis szeretnék segítséget kérni abban, hogy úgy induljon minden "ahogy a nagykönyvben...".

Az akvárium és a technika főbb paraméterei:
Mérete: kb. 42x28x36
Talaj: JBL Táptalaj, Amazonia II, kvarchomok
Szűrés: Serafil 900 (900l/h) (perlon, 2 féle szivacs, siporax)
Világítás: DIY 36W kompakt fénycső
CO2: DIY szifonos, DIY külső reaktor
Tápozás: Mikro+Makro+Carbo
Vízcsere: indítás első hetében 2 naponta, második héten 3 naponta, majd heti 1x 50%

Nagyon sokat olvastam minden kérdéssel kapcsolatban, azonban sok dologban eltérő infókat kaptam, ezért szeretném ezúton is megkérdezni az alábbiakat (talán másnak is segít ha komplexen több felmerülő kérdést is megtalál egy helyen:))
Szűrés
- A szűrőbe szánt - fentebb említett - töltet elégségés?
- Mennyit segít a bacik elszaporodásán, ha részben már egy bejáratott akvárium vizével töltöm föl, illetve a beállt töltet egy részét az újonnan induló szűrőbe helyezem?
- Esőztetőt szeretnék használni a bemenő ágon, viszont nem világos, hogy hogyan helyezzem el. A terep egy - az akvárium hátlapja felé - emelkedő layout lenne. Magamtól a hátfalra helyezném, enyhén a vízfenék felé mutatva. A flow szerintem így több helyre eljutna, de nem tudom mi a tapasztalat.

Talaj
- A táptalajt az amazonia II alá tenném, elsősorban költségtakarékosságból, mivel viszonylag magas "dombot" szeretnék. Működik a dolog úgy, hogy a táptalajra kb. 4 cm vastagságban jön az amazonia? (a homok természetesen csak dekoráció növénymentes területre)
- Lehet bugyuta kérdés, de a talaj beállásának segíthet, ha a beállt szűrő vizével öntöm föl az akvit? A bejárt szűrőben lévő szmötyiből megágyazni itt-ott? Vagy az berohadna és csak rontana a helyzeten?

Növények
- Várjak az ültetéssel a talaj, illetve a szűrő beállásáig, vagy ne?

További technika indításával kapcsolatos kérdés
- Nyilván az előző pont függvénye, de mikor kezdjek világítani, tápozni, CO2-zni és mennyit? Egyből fullgázzal az akvi méretének megfelelően? Ezekről is viszonylag sok eltérő dolgot olvastam.
- A vízcseréket jelenleg lágyvízzel csinálom. Jó-e ez a rutin? Itt is olvastam ezt is, azt is...

Köszönök minden választ!
Gondolkodtam még egy picit :) ...
Az első pár heti gyakori vízcseréknek a célja világos és egyértelmű. Mivel veszem a lágyvizet ezért a napi 50% vízcsere az első héten, majd az utána következő héten elég húzósnak tűnik ezen a vonalon elindulva két felismerést tettem... arra kérném a "mestereket" picit elemezzék, hogy jó-e a gondolat, illetve hogy milyen problémákat vethet fel, tehát:
Mi van akkor, ha nem teljes térfogattal indítom az akváriumot, hanem mondjuk a teljes térfogat felével?
- A helyzetemben a költséghatékonyság egyértelmű, hiszen pont felére csökken.
- A szűrő és a talaj beállása felgyorsul-e ezáltal? Hiszen ez a kezdeti időszakban 2x gyorsabb vízforgatást/szűrést eredményez.

Esetleg a többi olyan kérdésben - ami nem szerepel nigro cikkében - is várnék 1-2 választ/tanácsot. Nem akarom túlmisztifikálni a dolgokat, egyszerűen csak kíváncsi vagyok :angel:
 
És azt hogy csinálod? Beraksz középre vmi. elválasztást?
Szerintem ez nem mérvadó, nem lesz gyorsabb. Amitől gyorsabb lesz az ha baktériumkultúrát teszel mindenhova: szűrő, talaj, víz. (Így szerintem akár 2 naponta is cserélhetsz vizet.) Ha mindenáron lágy vizet akarsz akkor vmi. más megoldást keresnék. Vagy eleinte nem csak lágy vizet tennék és később fokozatosan egyre több lágyat mikor már nem kell olyan sűrűn vizet cserélni.
 
DLaci said:
És azt hogy csinálod? Beraksz középre vmi. elválasztást?

Ezt nem is értem... :D természetesen arra gondoltam, hogy nem 40l vízzel töltöm fel, hanem csak 20l-rel. És hétről hétre, egyre többet töltök bele cserékkor.

DLaci said:
Amitől gyorsabb lesz az ha baktériumkultúrát teszel mindenhova: szűrő, talaj, víz. (Így szerintem akár 2 naponta is cserélhetsz vizet.) Ha mindenáron lágy vizet akarsz akkor vmi. más megoldást keresnék. Vagy eleinte nem csak lágy vizet tennék és később fokozatosan egyre több lágyat mikor már nem kell olyan sűrűn vizet cserélni.

Értem, de használható a szűrőmben lévő víz/szűrőre rakodott cucc, mint "baktériumkultúra"? Ha igen, akkor mekkora részben jelent előnyt és mennyiben hátrányt - utóbbit arra értem, hogy átcipelek-e valami olyat amit nem kellene?
 
Nigro said:
Azt ne feledd, hogy ha fél vízmennyiséggel játszol, akkor a káros anyagok dupla koncentrációban jelennek meg. Ha jól számolom most egy bruttó 42 literes akvárium "felezéséről" beszélgetünk.
Ha olcsósítani akarsz, használj vízlágyító gyantát inkább és maradj az eredeti vízmennyiségeknél:
http://levinen.blogspot.com/2008/12/bar ... k-diy.html
Értem... a "vízágyítás" egy sötét folt a sok homályos között :D ... megnézem a linket, köszi!
 
weak said:
Nigro said:
Azt ne feledd, hogy ha fél vízmennyiséggel játszol, akkor a káros anyagok dupla koncentrációban jelennek meg. Ha jól számolom most egy bruttó 42 literes akvárium "felezéséről" beszélgetünk.
Ha olcsósítani akarsz, használj vízlágyító gyantát inkább és maradj az eredeti vízmennyiségeknél:
http://levinen.blogspot.com/2008/12/bar ... k-diy.html
Értem... a "vízágyítás" egy sötét folt a sok homályos között :D ... megnézem a linket, köszi!

Elolvastam. Így valóban lényegesen olcsóbb lenne. Így, hogy nincs erre alkalmas belső szűrőm is kevesebbe kerül, mint amit az első héten ráfordítanék akár fél mennyiségekkel is.
Kipróbálom, köszi!
 
Ezt nem is értem... :D természetesen arra gondoltam, hogy nem 40l vízzel töltöm fel, hanem csak 20l-rel. És hétről hétre, egyre többet töltök bele cserékkor
Na ez az amivel pont az ellenkezőjét éred el szinte biztos szerintem.
És, hogy a másik egy másik szűrőből akiból áthozol vmi. rossz baktériumot attól nem kell félni.
A jó mindig győzedelmeskedik ha ügyes vagy. :D
Én a 300l-esemben két külső megy mindekettőben félig, már bejáratott szűrőanyagok voltak. A talajba tettem a régi talajból kivett annakidején belekevert szűrőanyagot. Vizet min 30%-ban bejáratott akiból vettem. Emellett kapott a szűrőanyag és a víz is baktériumkultúrát. (A talajba nem tettem, sajna oda nem jutott.) És a tesztek a második napi vízcsere óta azt mutatják minden oké.
 
Na ez az amivel pont az ellenkezőjét éred el szinte biztos szerintem.
És, hogy a másik egy másik szűrőből akiból áthozol vmi. rossz baktériumot attól nem kell félni.

Köszi a választ, ezzel tisztába került az összes dolog.

Ezt az akvit és a nála használt DIY technikákat igyekszem végignaplózni.
Köszönöm a segítséget!
 
Kedves Akvaristák!
A véleményeteket szeretném kérni.
Veszíthetek-e azzal, ha az új növényes akváriumomba, betelepítés és aljzat előtt, járatom a szűrőt 1-2 hetet green bacterral.
Sötétben persze. Szeretném, hogy a szűrőm "beérjen".
112 L-es de úgy tervezem, hogy csak 40 liter vízzel járatom az elején. Majd 1-2 hét után a 40 liter vizet leszívom. Berendezem, majd azzal a vízzel töltöm fel. Meg persze kiegészítem csapvízzel.
Mi lehet ennek a hátránya? Vagy nincs előnye se sok? Feleslegesnek gondoljátok?
Köszönettel,
Sz.M.
 
Back
Oldal tetejére