• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium fotózáshoz használt objektívek

viktorlantos

Alapító
Admin
Nigro bejegyzésén felbuzdulva gondoltam nyitok egy topikot ahova beirogathatnánk szerintünk melyik az az 1-2 objektív ami akvárium fotózáshoz ideális.

Angoloknál sokat beszélgetnek erről, mondjuk közöttük van elég sok amatőr vagy éppen profi fotós is. Azt gondolom, ha valaki kicsit beleborul az akizásba és a fotózás mint szenvedély is megvan akkor előbb-utóbb előjön a kérdés, hogy milyen objektív kellene ADA, vagy CAU stb minőségű fotókhoz.

Leginkább DSLR tapasztalatokaat ötleteket várnék.

Kezdem én a sort.

Nekem 2-3 objektív van a listámon amit egyszer talán még beszerzek:

- 50mm 1.4-es
- 100mm Makro
- és valami nagylátószögű 10-20mm?
 
Szerintem bármilyen obit lehet használni. Nekem egy panasonic fz50 gépem van ami kisfilmes (35mm) értékben 35-420mm makrózni egy raynox dcr-150 előtétet szoktam (Létezik 250es is egyik 1,5x nagyítást míg a másik 2,5 tud. Piacon az egyik legjobb előtét sokak szerint ;) ) Véleményem szerint vannak helyzetek amikor egy erősebb telével meg lehet oldani ugyan azt a mint ha felraknék egy gyengébb makrót. Akváriumot még nem nagyon fotóztam, de van olyan hogy 420mm állásban ugyan olyan képet tudok készíteni mint ha felraknám a makró előtétet és mondjuk 50mm állásban használnám az obit. Persze ez nem DSLR és nem is fix makró minőség :) DSLR-nél meg ha makrózás akkor egyértelműen canon vagy sigma fix makró obik 100mm felett ;)
 
UKAPS-on Mark, Stu és George szokott erről sokat beszélgetni. Pár napja volt egy post, hogy 10-es 15-ös 20-as állásban hogyan válzozik az aki képe.
Legalsó állásban a 90-es akiból olyan mély akváriumot csinált, hogy az már kocka hatást keltett.

Sigma durva torzításáról is szó esett, pedig ezek ilyen 150-200 ezres obik voltak.
Akvárium fotózás nagyon spec téma. Mekkora akit fotózol milyen hatást akarsz stb.

Fura volt látni mennyire elszúrta a Sigma obi az akvárium oldalsó éleit.
 
Hát nálam még nincs meg az igazi, de találtam már pár használhatót :)
Amivel szoktam csattintgatni:

1.
Nikon fix 50 f/1.4
Állítom, a világ legszebb képű objektívje. A jó fényerő miatt egy hal sem tud olyan gyors lenni, hogy ne tudnám megállítani :)
Sajnos sok a kompromisszum a fix 50 miatt. Leginkább a fárasztó lábzoom miatt, de akifotózásnál ez nem szempont. :D
Ára tudásához képest nagyon jó.

2.
Tokina AT-X Pro SD 11-16/2.8 (IF) DX
Kiváló nagylátószögű obi. Imádom használni. Városnézéshez tökéletes. Képminősége azonban elmarad a jobb normál látószögű obiktól. De ebben a kategóriában akkor is nagyon jó.
Akvárium fotózásnál használhatjuk akkor, ha csalni akarunk a térrel. Brutálisan meg tudja növelni a térérzetet.

3.
Tamron AF 28-75mm f/2.8

Sokat használom általános és akifotózásra. Szép képe van és ideális látószöget produkál. Őt tudnám sokkal jobbra cserélni, csak hát.... nincs most "kedvem"... :)

4.
Nikon AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR Macro
Szintén a "melegen ajánlott akifotózásra" kataegóriába tartozik, bár elég lehet belőle a 60-as is. ( Az akváriumhoz viszonylag közel tudunk lépni, hacsak nem valami nagyon félénk jószágot akarunk fotózni. )
Tűéles képe van, a fókusz nem hibázik. Sajnos húzós az ára, de használtan féláron beszerezhető.

De ami a legfontosabb, az egy jó állvány. ;)
 
Viktor amit írtál hogy a sigma obik durván torzítanak, gondolom nem a makróknak szólt. Nigro, a fix 50es obik tényleg "verhetetlenek" minden fotós táskába kéne egy ;) Állványt meg szigorúan 20 000 felett, Manfrottot meg 50 felett :D Alatta is van élet, de senkinek nem ajánlom a különbség nagyon szembetűnő főleg makrózásnál.

Ha állvány akkor minél kevesebb tagból álljon a lába, érdemes figyelni milyen magas középoszloppal, kivehető középoszlop ami meg is fordítható és az se árt ha dönthető is :) Fém legyen, ne műanyag és szerintem a súly ne nagyon legyen szempont mert könnyen a stabilitás rovására mehet. Egyik lába legyen szivacsozva, télen a mínusz 10 fokban tud fájdalmat okozni ha valaki olyan bátor hogy markolássza a csupasz fémet. Az meg már pénztárca függő hogy komplett állványt vesz az ember vagy külön fejet külön állványt.
 
8mm Peleng egy full frame gépen. Na, ezzel lehet csak igazán nagy teret varázsolni....meg görbíteni is :)

Én egyébként imádom az ultra nagylátószöggel készített "torz" fotókat, félelmetes mennyire át lehet velük verni az érzékszerveket. Egyébként szerintem Amano mester is szívesen használja őket, valószínű ezek is ilyenekkel készültek:

http://1.bp.blogspot.com/_I2Vgp-Gddxs/SeWxJjvzehI/AAAAAAAAG-A/V6cxUW8xcRw/s400/tank4.jpg
http://blog.freepeople.com/TETRA.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3157/3041038162_07f7c08543.jpg

Ja és egy példa, hogy gyengébb képességekkel megáldott obival is lehet elfogadható fotókat készíteni:
5946395_26e1d2cb85d5969a9b587eb2a3dc997a_l.jpg

Ezt a Canon hírhedten gagyi(20.000Ft-os) EF-s 18-55-ös kit obijával követtem el.

Állvány témához hozzászólva, Manfrotto mellet Giottos állványok közül is érdemes választani, de ha valaki szűkebb keretekkel rendelkezik, akkor a Velbon termékeket is tudom ajánlani. Nekem egy Velbon Sherpa-m van, fordítható középoszloppal, igen masszív szerkezet. Viszonylag könnyű és 27.000 pénz volt anno.
 
N-dee said:
8mm Peleng egy full frame gépen.

Állvány témához hozzászólva, Manfrotto mellet Giottos állványok közül is érdemes választani, de ha valaki szűkebb keretekkel rendelkezik, akkor a Velbon termékeket is tudom ajánlani. Nekem egy Velbon Sherpa-m van, fordítható középoszloppal, igen masszív szerkezet. Viszonylag könnyű és 27.000 pénz volt anno.

A 8mm peleng obi tényleg nem piskóta ;) Viszont a Velbont elég durva dolog volt oda rakni hogy ha valaki szűkebb kerettel dolgozik. Manfrotto hasonló árban közelben sincs A Giottos-t meg nem szégyeníteném meg azzal hogy a manival egy mondatban említem... :shock:

Különben is mindenkinek Gitzo explorer 3 állványt és Really Right Stuff BH-55 gömbfejet :D
 
Velbon állványok 10.000-35.000(tehát érvényes rá a szűkebb keret jelző)
Manfrotto, Giottos(DSLR+obi átlag súlyának megfelelő felépítéssel) 30.000-től fölfelé...mezei, nem fordítható középoszlop stb., mint Velbonnál 28.000-ért!
Az áraknak most néztem utána a neten egy bizonyos üzletben, mert már régen jártam a fotozz.hu-n és azóta nem nagyon követem a piacot. Mindenesetre megnyugodtam, mert a ranglista(ezen 3 márka közt) ezek szerint nagyjából ua., mint pár évvel ezelőtt volt, tehát ebből következik, hogy nem értem mi volt a baj a hozzászólásommal. Azért egy Hama állványt mégsem fogok ajánlani egy DSLR mellé, mint olcsó alternatíva.
 
Tamron SP AF 17-35mm/F2,8-4 Di LD Asph [IF]

Ha valakit érdekel, erről a linkről letölthet teljes méretű TESZT képeket, amiket ezzel az obival csináltam: http://www.filefactory.com/file/a19c1ha/n/teszt.rar

A képek nagy része 17mm-en és 35mm-en készült f4, illetve f8-as rekesszel. A fényképezőgép váz standard picture style-ba volt állítva, extra élesítést, kontrasztot, telítettséget nem használtam. A fotókon nincsen semmiféle utómunka, úgy láthatóak, ahogy a gépből előjöttek :)

A fás/mezős/ellenfényes képeket, direkt a színi hibára, kontrasztvesztésre és a becsillanásra kihegyezve, majdnem teljes szembefénynél készítettem. Van egy kis CA, de szerintem még f4-nél sem nevezhető zavaró mértékűnek. Viszont bizton állíthatom, hogy a becsillanás és a szembefénynél történő durva kontrasztvesztés nem nagyon jellemző erre az obira ;)

Ami negatívumként eddig feltűnt nekem, hogy van egy enyhe hordótorzítása 17mm-en, de 20mm környékén ez már szinte teljesen el is tűnik.
 
Ezekkel az obikkal van valakinek tapasztalata?

Sigma Canon 50/1.4 EX DG HSM
Canon 50/F1.4 EF USM

A fényerejük miatt nézegetem őket. Most (5 éve:)) egy Sigma 17-70 F2.8-4.5 van a gépen, nagyon szeretem, jó obi, de egy kis fényerő nem ártana tarcsiba;). EOS400D a váz.
 
Szia,

Itt találsz egy összehasonlítást. canon 50mm f/1.4 vs sigma 50mm f/1.4 Photo Gallery by Peter Dumont at pbase.com.
A sigma az olcsobb mint a Canon 50 1.4. Nekem eos 450D van és volt canon 85 1.8. Nagyon szerettem de 1.4 az áhhh az már egy csodálatos szupercucc :) A fényerő mindig jól jön. Pláni közép gépeknél ahol az ISOval nem tudunk annyira játszani a zajok miatt.
Ha megnézed majd a képeket, látszik hogy a canon kicsit élesebb 1.4en is.
Remélem segítettem.
 
1.4-en olyan kicsi a melysegelesseg hogy nem mindig szerencses aki fotozashoz. Nekem canon van 1.4 ritkan fotozom vele az akit akkor is inkabb 5.6 felett. De portrehoz baba!


Mi másról, mint iPhone-ról Tapatalk progival ;)
 
Ez a kép egy 17-40-es L-es objektívvel készült 40mm-en 5.6-on

A Mark II-vel is 2.5 méterre kellett mennem az akváriumtól, hogy fotózni tudjam. Ugyanitt 50-es fixen nem fértem volna el még FF vázon sem.

7988304611_baebff0e0e_z.jpg


Ez az 50-es 2-n és már itt és rendesen játszani kellett a portréban, hogy a megfelelő pont legyen éles

Lili | Flickr - Photo Sharing!

50-es fixen kis akit érdemes fotózni. Nagynál simán 2-4 métert hátra kell sasszézni és onnan durrantani. Az f-et nem fogod tudni kihasználni, mert egy jó aki fotó 5.6-11-ig készül. Én elvagyok az alsó tartományban is, de a maximalisták simán feltornázzák, hogy minden éles legyen. És inkább fényt pakolnak rá annyival többet.

Fix 50-nek gyönyörű rajzolata van, de bevallom a rendesen lepontozott 17-40-es prime lencsém után nem éreztem akkora durranást.
Táj, portré, tárgyra tökéletes. De az 1.4-et akváriumnál sosem fogod használni.
 
Nekem egy Sigma 18-50 mm f2.8 obim van, de tervezek beszerezni kifejezetten az aki fotózásához egy 35 mm f1.8 vagy f1.4- et.
Elvileg ha mondjuk mindkettővel 35 mm-en és f5.6 -on fotózok, akkor a fix lencsének jobb a rajzolata, de több fény is éri az érzékelő lapkát mert kevesebb lencsetagból áll az obi? Tehát az záridővel/ISO-val nagyobb a játékterem a fix lencsével?
 
Szia,

Itt találsz egy összehasonlítást. canon 50mm f/1.4 vs sigma 50mm f/1.4 Photo Gallery by Peter Dumont at pbase.com.
A sigma az olcsobb mint a Canon 50 1.4. Nekem eos 450D van és volt canon 85 1.8. Nagyon szerettem de 1.4 az áhhh az már egy csodálatos szupercucc :) A fényerő mindig jól jön. Pláni közép gépeknél ahol az ISOval nem tudunk annyira játszani a zajok miatt.
Ha megnézed majd a képeket, látszik hogy a canon kicsit élesebb 1.4en is.
Remélem segítettem.

Jó összehasonlítás, köszönöm. Durva, hogy a Canonnak mennyivel élesebb a képe. Egyébként a Sigma majdnem 40%-kal drágább, ezért is érdekes az eredmény.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére