• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium elhelyezése a lakásban

petser

Kertész szaki
Sziasztok
Nem találtam ilyen témát, így nyitok egyet, ha mégis van, töröljétek.

Szóval, több kérdés is felvetődött bennem az aki elhelyezésével kapcsolatban.
Az egyik: mennyire párolog egy nyitott aki? Csak azért kérdezem, mert a szüleim nem engedik a szobámba, mondván, hogy nagyon párolog, és hogy be fog penészedni a fal, stb,stb. Szerintetek? Ki mit tapasztalt ezzel kapcsolatban?
Másik: egy másik lehetséges hely az akinak, a kályha mellett lenne kb 1 méterrel. Ez tud gondot okozni, hogy nagy lenne a hőingás, vagy egyáltalán, hogy hőforrás mellett van? Ezzel kapcsolatban mi a véleményetek?
 
Szia petser!

Sziasztok
Nem találtam ilyen témát, így nyitok egyet, ha mégis van, töröljétek.

Szóval, több kérdés is felvetődött bennem az aki elhelyezésével kapcsolatban.
Az egyik: mennyire párolog egy nyitott aki? Csak azért kérdezem, mert a szüleim nem engedik a szobámba, mondván, hogy nagyon párolog, és hogy be fog penészedni a fal, stb,stb. Szerintetek? Ki mit tapasztalt ezzel kapcsolatban?
Másik: egy másik lehetséges hely az akinak, a kályha mellett lenne kb 1 méterrel. Ez tud gondot okozni, hogy nagy lenne a hőingás, vagy egyáltalán, hogy hőforrás mellett van? Ezzel kapcsolatban mi a véleményetek?


Informálj minket légyszíves a szobáddal kapcsolatosan (mérete,falazat, szint (földszint, emelet, stb...), magasság, nyílászárók anyaga, elhelyezkedése, van-e vasbeton koszorú, szabad falak száma, elhelyezkedése, szomszédos helyiségek, szokott-e télen folyni a víz az ablakodon, meg ami még eszedbe jut)!

A kályha mellé semmi képpen ne kerüljön!

A.ttila
 
Szia,
nálam télen két akvárium (kb. fél m2 vízfelülettel), amik közül az egyik nyitott, 72%-os páratartalmat csinált, és ennek eredményeképpen jó kis penészfolt keletkezett az egyik sarokban, nem is beszélve arról, hogy az ablakon is sok víz lecsapódott. Nyáron kb egy hét alatt 2cm-t párolog, de most csak 45% a páratartalom, lehet a sok éjszakai szellőztetés eredményeképpen.
Szerintem fűtőtest mellett még elmegy, ha viszonylag egyenletes a hőmérséklet, de a kályha melletti megoldás a hőingás miatt nem túl szerencsés.
 
Ezek a szempontok még tudtommal nem merültek fel.
A páratartalom a legtöbb lakásban, jellemzően a fűtési szezonban kritikusan alacsony. Emiatt inkább áldás az a vízmennyiség amit az aki párologtat.
Persze, ha olyan régi építésű házban vagy lakásban laktok, ahol rosszul szigeteltek a falak és húzzák felfele a vizet, akkor valóban nem túl jó ötlet a nyitott aki. De akkor egy zárt sem az. A páratartalmat egyszerűen ellenőrizheted egy digitális mérővel. Pár ezer forintért lehet kapni erre alkalmas digitális szobai órákat.
Az emberi szervezet számára a 40-60% közötti relatív páratartalom a legmegfelelőbb, de a lakás falainak 50% fölött már nem igazán az.
Nálam a 182 literből minden héten legalább 10-13 liter elpárolog.

A kályhától én mindenképp messzebb vinném még vagy 1 méterrel, de semmiképp sem az ablak közelébe.
 
A páratartalom és a penészedés kordában tartására a legjobb megoldás a szellőztetés. Ez nem utolsó sorban az emberi szervezetre is jótékony hatással van. :)
A szellőztetésre többféle megoldás is van. Léteznek falba építhető automata szellőzők, nem is drágán. Mondjuk egy vasbeton szerkezetet árfúrni nem egyszerű történet.
Tényleg jó lenne tudni a falak anyagát, a lakás paramétereit. Én első körben eMZé-re hallgatnék. Venni kell egy páratartalom mérőt és megnézni, hogy jelenleg milyen paraméterekkel rendelkezik a lakás. Ebből a szellőzöttség fokára is lehet következtetni.
Fűtési szezonban kifejezetten ajánlott a párásítás, aminek nagyon jó módja a nyitott akvárium. Én már alig várom a telet, hogy kiderüljön mennyi javít a lakás állapotán :)
Egyébként nálunk az akvárium naponta kb 1 liter vizet veszít (91literes). Ennek pótlását minden reggel, egy este feltöltött mérőedényből végzem, így káros klór sincs már benne remélhetőleg.
 
Köszönöm a kielégítő válaszokat. A kályha mellé így biztos nem kerül. A párolgás az, ami nehezebb ügy. Végülis nem lesz a szombámban, mert a szüleim nem engedik. Egyébként a szombámról: amióta új ablak van, lényegesen jobban penészedik a fal, szóval gondolom már így is elég nagy lehet a páratartalom, amit sajnos nem tudtam pontosan megmérni.
 
Persze, mert az új nyílászáró sokkal jobban szigetel. Ergó nem távozik a pára. Szellőztetni kell sokat.
Illetve az új nyílászárokon már szokott lenni egy szellőztető állás is, amikor csak egy résnyire nyílik meg az ablak. Esetleg azt lehet érdemes még használni.
 
Hát igen, szellőztetni, szellőztetni. Csak télen meg az a gondjuk, hogy kimegy a meleg. :cautious: De azért köszönöm. :) (y)
 
Bocs, hogy ezt mondom, de ez butaság.
A jó szellőztetés hatására nem megy ki a meleg, viszont egészségesebb lesz a levegő, illetve cserélődik. Csak megvan a "titka". A neten utána lehet olvasni, hogy mi a szellőztetés megfelelő módja télen.
 
Gyors, kb 5 perces kereszthuzat:) teljesen kitárt ablakkal, ajtoval, nem csak bukora mert az kb semmit nem ér. előtte a fűtést lecsvarni 0ra és a szellőztetést követően csak kb 10-15 perccel később visszakapcsolni, mikor már a levegő hőmérséklete "homogén" a lakásban.
ha esetleg páracsík is van az ablak, ajto alján, azt rendszeresen letörölni szellöztetés előtt és napközben is, mert csak párásit. Ideális hőfok max 24 télen, ha elmentek a lakásbol érdemes lentebb kapcsolni a fűtèst és éjszakára is. Éjszaka az ideálos max 20 fok. Érdemes elelvás előtt, ébredés után és ha nagyon szükséges még egyszer napkőzben szellőztetni.

Nekünk is folyamatosan gondunk volt a párával de ennek a pár egyszerű szabálynak a betartásával elűntek a gondok:)
ja, és ha az ember fázik, huzzon fel egy plusz pulcsit;) olcsobb is;)

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-P6200-ről
 
Gyors, kb 5 perces kereszthuzat:) teljesen kitárt ablakkal, ajtoval, nem csak bukora mert az kb semmit nem ér. előtte a fűtést lecsvarni 0ra és a szellőztetést követően csak kb 10-15 perccel később visszakapcsolni, mikor már a levegő hőmérséklete "homogén" a lakásban.
ha esetleg páracsík is van az ablak, ajto alján, azt rendszeresen letörölni szellöztetés előtt és napközben is, mert csak párásit. Ideális hőfok max 24 télen, ha elmentek a lakásbol érdemes lentebb kapcsolni a fűtèst és éjszakára is. Éjszaka az ideálos max 20 fok. Érdemes elelvás előtt, ébredés után és ha nagyon szükséges még egyszer napkőzben szellőztetni.

Nekünk is folyamatosan gondunk volt a párával de ennek a pár egyszerű szabálynak a betartásával elűntek a gondok:)
ja, és ha az ember fázik, huzzon fel egy plusz pulcsit;) olcsobb is;)

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-P6200-ről
Köszi :)
 
Szilvinek igaza van mindenben.

Sokszor rövid, de intenzív szellőztetés kell.
Én mondjuk a 24 fokot sokallom. Mi télen kb 21 fokot tartunk. Persze összel már szokatni kell magunkat hozzá :) Viszont kellemes, pihentető mellette az alvás. :)
És egy jó pulcsi egy papucs sokat segít.
visszatérve a szellőztetésre, a rövid szellőztetés alatt a falak nem hűlnek ki, ezért a szellőztetés végeztével 5-10 perc alatt a kicserélődőtt friss levegőt a falakból kiáramló meleg levegő visszafűti. Butaság azt gondolni, hogy emiatt kihül a szoba. (Régen én is ezt hittem, utána olvastam, kipróbáltam = működik)

Szóval szülőket is meg lehet győzni, a cél érdekében... :)
 
Nálunk is csak 22 van, csak nem akartam igy elsőre tul drasztikus lenni:)
A max 24 pára szempontjábol még elmegy.

Ha egyéni mérőoratok van a szülők könnyen meggyőzhetők lesznek kb egy honap proba után mert drasztikusan csökkenni fog a fűtésszámla;)

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-P6200-ről
 
Rendben, köszi szépen :) Most találtam egy nagyjából jó helyet az akinak, egyenlőre marad ez. Én úgy vagyok vele, hogy már az is nagy dolog, hogy megengedték, hogy egyáltalán legyen akvárium. :cool: 2 évembe telt (y)
Aztán majd szépen, az idő múlásával, felhozom ezt a témát is náluk.
 
Jól érzem, hogy nem demokráciában éltek? :)
Megesik, nálunk is ez volt. Fel a fejjel, te majd biztos máshogy csinálod.

És ha elég kitartó vagy úgy is eléred, amit akarsz. Ha meg nem vagy kitartó, akkor jobb, ha bele se kezdesz a növényezésbe, mert az nagyon kell majd hozzá :)
 
Hahh, a demokrácia :cool:
Kitartónak kell lenni, ahogy mondod, így már legalább azt elértem, hogy legyen aki, aztán a következő lépés majd az lesz, hogy a szobámba is lehessen. De egyenlőre így is nagyon büszkének érzem magam, hogy ezt már sikerült kiharcolnom (y)
 
Hahh, a demokrácia :cool:
Kitartónak kell lenni, ahogy mondod, így már legalább azt elértem, hogy legyen aki, aztán a következő lépés majd az lesz, hogy a szobámba is lehessen. De egyenlőre így is nagyon büszkének érzem magam, hogy ezt már sikerült kiharcolnom (y)

Addig kell ütni amig meleg, most hozakodj elő az érettségire kinézett verdával.... ppff :)(y)

Csak viccelek. Szerintem legtöbben túlestünk hasonló szigorkodásokon.

Szellőztetés témában írtad, hogy új műanyag ablakok kerültek be. Ezekhez egyébként lehet kapni szellőztető elemeket ami egész nap enged valami légmozgást. Nem vagyok építész, de ennek is megvan gondolom az ajánlása. Mikor mennyi ilyen elemet stb stb. Nálam a nappaliban 2 db van beépítve a műanyag keretekbe. A nyitott aki ugyan párolog, de a falakon semmi nem jelentkezik mert állandó normális páratartalom van. Az üvegen kicsapódik, de az más. Azt a boltban is csak páraelszívóval tudtuk megoldani. Otthoni körülmények között csak le kell törölni a vizet az üvegről meg a műanyag keretről.
 
Addig kell ütni amig meleg, most hozakodj elő az érettségire kinézett verdával.... ppff :)(y)

Csak viccelek. Szerintem legtöbben túlestünk hasonló szigorkodásokon.

Szellőztetés témában írtad, hogy új műanyag ablakok kerültek be. Ezekhez egyébként lehet kapni szellőztető elemeket ami egész nap enged valami légmozgást. Nem vagyok építész, de ennek is megvan gondolom az ajánlása. Mikor mennyi ilyen elemet stb stb. Nálam a nappaliban 2 db van beépítve a műanyag keretekbe. A nyitott aki ugyan párolog, de a falakon semmi nem jelentkezik mert állandó normális páratartalom van. Az üvegen kicsapódik, de az más. Azt a boltban is csak páraelszívóval tudtuk megoldani. Otthoni körülmények között csak le kell törölni a vizet az üvegről meg a műanyag keretről.
Köszi Viktor, ennek is utánanézek (y)
 
Back
Oldal tetejére