• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp

Szia!

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen potikat használsz (kOhm, W), illetve hogy mennyire tudod vele leszabályozni a pumpákat?
Szia!

Én ezt építettem meg:

LM317-typical-adjustable-regulator-ckt.png

És így néz ki:

IMG_0719.jpg

Szinte teljesen le lehet szabályozni a szivattyúkat vele. Megépítéskor arra figyelj, hogy ha ugyanígy csinálod, akkor pont ellenkezőleg fog szabályozni. Azaz balra tekerve fogy teljes sebességgel benni és jobbra tekerve lassul. :)
Nem figyeltem kellőképpen, mikor csináltam és így jártam. :D
Viszont marad most már így :)
 
Sziasztok!

Előre is elnézést az off-ért.
Megjöttek a hobbykinges tartályok, egy kis segítséget szeretnék kérni.
Arra már rájöttem hogy az a szelep szerű kúpos cucc, az akár nehezék is lehet, gumi kupakot kilukasztottam, alucső benne, ahogy a képen látni is lehet.
A kérdésem az, hogy ti használtok-e még egy nyílást a kupakon?
.
10921888_785238328191649_1000858972_n.jpg
 
Sziasztok!

Előre is elnézést az off-ért.
Megjöttek a hobbykinges tartályok, egy kis segítséget szeretnék kérni.
Arra már rájöttem hogy az a szelep szerű kúpos cucc, az akár nehezék is lehet, gumi kupakot kilukasztottam, alucső benne, ahogy a képen látni is lehet.
A kérdésem az, hogy ti használtok-e még egy nyílást a kupakon?
.
10921888_785238328191649_1000858972_n.jpg


Igen ,hogy ne alakuljon ki vákum.
 
Sziasztok!

Előre is elnézést az off-ért.
Megjöttek a hobbykinges tartályok, egy kis segítséget szeretnék kérni.
Arra már rájöttem hogy az a szelep szerű kúpos cucc, az akár nehezék is lehet, gumi kupakot kilukasztottam, alucső benne, ahogy a képen látni is lehet.
A kérdésem az, hogy ti használtok-e még egy nyílást a kupakon?
.
10921888_785238328191649_1000858972_n.jpg

Az aljára a súly nem kell, én nem használom.
 
Jó lett, de gondolom a felső képen látható állapot még nem a végleges, illetve talán a ZEN is megérdemelt volna egy dobozolást, kismegszakító méret, így az ezekhez gyártott 2-3 ezer forintos doboz jó hozzá, és persze érintésvédelem miatt sem elhanyagolható szempont.
 
Jó lett, de gondolom a felső képen látható állapot még nem a végleges, illetve talán a ZEN is megérdemelt volna egy dobozolást, kismegszakító méret, így az ezekhez gyártott 2-3 ezer forintos doboz jó hozzá, és persze érintésvédelem miatt sem elhanyagolható szempont.
Persze, azóta már nem így néz ki :) Látod erre nem is gondoltam Viktor. Elhiheted ebben a projektben már a 2-3ezer nem nagy tétel. Van olyan doboz amit így utólag is rá tudok műteni?
 
Sajna szerintem nincs, mert ezekben benne van a kalapsín amire rápattintod az elektromos cumókat, az én első verziós Omron vezérlőm is ilyen dobozban volt:
Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Akkor ez egyenlőre bukta... :( Pedig tényleg sokkal jobb és szebb lett volna. Te élből kapcsolod a ZENnel a 220-at? Mert relét nem láttam. Én a két lámpát reléztem, a többit a PLC kapcsolja.
 
Az első verzióban nálam is direktben kapcsolt a ZEN, mert akkor úgy próbáltam építeni relépanelt, de nem sikerült, de megtanultam nyákot készíteni ;), csak a nyomtató nem megfelelő méretben nyomtatta ki a mintát, így nem mentek bele az alkatrészek, a kudarc miatt inkább bekötöttem közvetlenül. De a második, átépítettben már relézve volt, mert az Arduinos kisérketegetésemkor találtam relépaneleket, így duplán van relézve a rendszer. Állítólag mágnesszelepeknél ajánlott is, mert karbantartóink szerint a tekercs csinál valamiféle visszacsatolást, ami miatt kisebb ívet húz a relé érintkezője, és hamarabb tönkre megy. Ezért iparban a relés PLC-t is tovább relézik, mert olcsóbba cseréje mint egy bővítőnek. Persze a dózispumpák azért nincsenek pluszban relézve, csak a 230 voltos fogyasztók vezérlése.
Most ilyen bekötéssel, dobozolással megy a rendszer:
Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Az első verzióban nálam is direktben kapcsolt a ZEN, mert akkor úgy próbáltam építeni relépanelt, de nem sikerült, de megtanultam nyákot készíteni ;), csak a nyomtató nem megfelelő méretben nyomtatta ki a mintát, így nem mentek bele az alkatrészek, a kudarc miatt inkább bekötöttem közvetlenül. De a második, átépítettben már relézve volt, mert az Arduinos kisérketegetésemkor találtam relépaneleket, így duplán van relézve a rendszer. Állítólag mágnesszelepeknél ajánlott is, mert karbantartóink szerint a tekercs csinál valamiféle visszacsatolást, ami miatt kisebb ívet húz a relé érintkezője, és hamarabb tönkre megy. Ezért iparban a relés PLC-t is tovább relézik, mert olcsóbba cseréje mint egy bővítőnek. Persze a dózispumpák azért nincsenek pluszban relézve, csak a 230 voltos fogyasztók vezérlése.
Most ilyen bekötéssel, dobozolással megy a rendszer:
Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Pedig még láttam is :D Nekem a mágnes szelep 12 voltos amit egy 7voltos dugasztáp hajt. Ezt kapcsolja direktben plusz még a két szűrő egy külön csatorna meg a légpumpa is egy külön. A táppumpák meg gondolom nem gond. Akkor azt mondod fogom én még át építeni? :)
 
Akkor azt mondod fogom én még át építeni? :)
Valószínűleg igen, az ember mindig kitalál valami plusz vezérelni valót (kényelmi funkciót :D), ZEN meg ugye 16 kimenetig bővíthető, nekem ebből , 2 bővítővel "csak" 12 van, mert akkor nem sikerült vennem még egyet, de tudtam volna annak az egynek is feladatot adni ;). Nálam teljesen új akvárium lett, új bútorral. A régi Juvel SBS125-ös koppintású szekrénybe sem a szűrő, sem pedig ez a vezérlő nem fért be. Dobozolásnál szerettem volna ha minden egyben van, így csináltam hozzá dobozt, illetve amire nagyon büszke vagyok, és minden használatkor őrülök, hogy megcsináltam az az automata vízcsere. Utáltam slagozni. Ez alapban jól működik, bár programozásán lehetne finomítani, múltkor folyt a vízleengedés, közben takarítottam az akváriumot, és megmozdítottam a felső helyzet úszókapcsolóját. Mikor végeztem szépen leültem a TV elé. Vártam, vártam, de csak nem végzett a rendszer a vízcserével. Kimentem a kazánházba, hogy megnézzem mi a helyzet, mert a múltkor az egyik szelep tönkrement, de egyből feltűnt, hogy nem megy egy szivattyú sem, viszont hallom, hogy tölt az RO. Na ez gyanús, ugyanis van egy kisebb védelem a rendszerben, tetem a hordóra is két úszókapcsolót, és a vízcserét csak akkor lehet elindítani ha tele a hordó (alsó a feltöltő szivattyút védi). belenézek a hordóba, hát üres, és az úszókapcsoló nincs fennakadva. Valószínűleg az lehetett, hogy amint megmozdítottam takarítás közben a szintjelzőt, leeresztés közben elindulhatott a másik szivattyú is, így akvárium vízével együtt a hordóból is leeresztődött a víz, a csatornába . Aznap így egy csapvizes csere lett ;), néha azt is szoktam(y)
 
Megígértem,hogy beszámolok az általam kreált elosztóról! Vágjunk bele!

Alapanyagok:

1. 1db áramvédő Fi relé 230v,25A/30mA (csak abban az esetben,ha nincs a lakáselosztóban)
SDC17083.jpg

2. 1db "főbiztosíték" a rendszerünknek megfelelően kell méretezni (nálam ez C4 azaz 4A)
3. 1db multifunkciós időrelé CRM-91H vagy CRM-93H (info: http://www.elkoep.hu/crm-91h-6~1.html)
4. 1db programkapcsoló heti programozású (Én ezt is barkács módon csináltam,de az egyszerűbb megoldás a DIN-sínes megoldásokban rejlik!Választhatunk analóg:
show_image
,illetve digitális:
show_image
verziókat! Az analógot nem ajánlanám mivel nehezebb a programozása és egy esetleges áramszünet esetén elveszti a beállításait/Persze 1 szünetmentes tápegység kiküszöböli ezt a problémát ;) /.A digitálisnál ez a probléma nem jellemző,mert tartalmaz 1 beépített akkumulátort,viszont az ára ellene szól!
5. Szükségünk lesz még 1 elosztó vagy műszerdobozra amibe beleépíthetjük a szerelvényeket,valamint a megfelelő számú dugaljra és vezetékre

Az egész elektronika lelke a már említett CRM-91H típusú multifunkciós időrelé,amely a következő paraméterekkel rendelkezik:
Nvtelen.png
Nvtelen2.png
. Nekünk a h jelű funkcióra lesz szükségünk! Ez a funció biztosítja,hogy késleltessük az adott fogyasztó be ill. kikapcsolását.

Hosszú lesz,de leírom,hogyan is működik ;) .Bekötjük a Fi relét,majd utána kötjük a biztosítékot(kismegszakítót). A biztosíték után kötünk rá a programkapcsolónkra ill. az időrelénkre,és ez mellett 1 db dugaljra ami viszi a szűrésünket(nem árt egy leválasztó kapcsolót beiktatni a vízcserék és szűrőtakarítások miatt). A programkapcsoló kap 1 direkt fázist(L) és 1 nullát(N)(ez a működtető része),amiket továbbviszünk párhuzamosan az időrelére az A1(L) és A2(N) pontokba. Az időrelénknek kell még 1 direkt szál az A1(L) pontból a 15-ös bekötőponthoz. Eddig csak a működését biztosítottuk a szerelvényeinknek! :geek: A programkapcsoló kapcsolt fázisát(tehát amit az idővezérlés kapcsol) 2 felé ágaztatjuk! Az első elmegy a 2. számú dugaljunkhoz ami kapcsolja a CO2 mágnesszelepet és az időrelé S-el jelölt pontjához!
A lényeg,hogy mikor kapcsol a programkapcsoló indul a CO2 befecskendezés és az időrelében a visszaszámlálás a bekapcsolásig! Ezt az időt mi állíthatjuk be a szabályozó potméterekkel.Ami dolgunk van még,hogy 1 3. dugaljat rákötünk az időrelé 18-as pontjára világításnak!(A dugaljak rákötésén mindig csak a fázisok bekötését értem! :!: )
Ha mindent jól csináltunk,akkor a programkapcsoló bekapcsolásakor elindul a CO2 és ezzel egy időben visszaszámol a relénk,majd miután lejárt a beállított idő bekapcsol a világításunk. "Este"(azaz mikor kikapcsol a programkapcsolónk) leáll a CO2,de a világítás még marad míg az időrelé nem végez a visszaszámlálással,ami ugyan annyi idő,mint bekacsoláskor!
Persze lehet még fokozni ezt a vezérlősdit több relé összeépítésével amit leoszthatunk a világításunknak,de az kicsit mélyebb víz! :cool:

Az én rendszeremről még annyit,hogy tartalmaz 1 nyomásmérő elektronikát,amelyet LED-ekkel egészítettem ki és a szűrő nyomott ágára van kötve 1 T elosztón keresztül,így visszajelzést kapok a szűrő telítettségéről! :D
Remélem nem volt túl száraz a beszámolóm! Akinek segítség kell az keressen bátran!

Jelenleg ilyen:
SDC17122.jpg


Bocsi a koszos csövekért! :oops:
Szia. Sajnos megtelt a fiókod, ezért itt szeretnék kérni egy kis infót a nyomásmérőről, amit a szűrőre kötöttél. Előre is köszi!
 
Helló!
Segítség kellene logo! Hőmérséklet mérés programjában, nem tudom melyek analóg bemenet lenne jó nekem.
Én a hűtő ventilátort szeretném szabályozni vele.
 
Utoljára módosított:
AM2 rtd

Analóg küszöbérték kapcsoló
(Analog threshold trigger) erre gondoltam
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére