• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp

Nem rossz, bár ennyire nem kell túlgondolkozni a bubiszámláló szerepét. ;)
Sokkal fontosabb, hogy milyen színű a DC. A bubiszámlálót pedig ritmusra szoktam beállítani. Kis akinál tak---tak. Nagynál tak-tak :D
 
Hát ha mérni kéne a bubiszámot akkor én valami mikrofonos érzékelőt favorizálnák. Az optika macerásnak tűnik szerintem ehhez, az ételfestéket kerülném.
Egy mikrofon sávszűrön keresztül egy komparátorra végül is nem bonyolult. Ezt már rá lehet kötni egy számlálóra.
Esetleg valami rezgésérzékelős megoldás.
Hát lehet összedobok valamit már csak a kihívás végett.
 
Nem rossz, bár ennyire nem kell túlgondolkozni a bubiszámláló szerepét. ;)
Sokkal fontosabb, hogy milyen színű a DC. A bubiszámlálót pedig ritmusra szoktam beállítani. Kis akinál tak---tak. Nagynál tak-tak :D

Atti, Mi a helyzet a közepes akival? :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Egyenlőre mint írtam, nálam is csak elméleti síkon van a dolog, sajna nem vagyok szakértője az elektronikának, ezért is gondoltam, hogy valami optikai szenzorral kellene figyelni a bubikat, de ott is biztos gond lenne a víznek, buboréknak a fénytörése. Mikrofonosnál meg nálam kellene valami elektronika, hogy 12 voltos bemeneti impulzusokká alakítsa a mikrofon jelét. De úgy azért belegondolva, milyen jól nézne ki a kis kijelzőn egy ilyen adat :) , és persze azért is dobtam fel a dolgot, hogy aki épít ilyen vezérlőt akár PIC-el akár PLC-vel, hogy ez irányba is talán ki lehetne bővíteni a rendszert. Mondjuk én annak örülnék, ha pár víztulajdonságot is tudnánk figyeltetni de ez egyenlőre csak álom marad :-D
 
Na csak úgy kísérlet képen csináltam egy két mérést mikrofonnal ill. rezgés érzékelővel.
Hát ez sajna halott úgy.
Amit mi akarunk számolni az ugye 2-3 esetleg 10(el se tudom képzelni hogy ennyi kelhet e)bubi/sec.
Ez viszont nagyon alacsony frekvencia az emberi áron beszerezhető érzékelőknek. Aztán ugye ott a szűrő ami egy irtózatosan nagy zajforrás. A víz meg viszi a hangot mint a fene.
Sikerült kimérnem a szűrő motor fordulatát meg azt is hogy hány lapátja van csak hát ez ugye tök felesleges.
 
Sikerült kimérnem a szűrő motor fordulatát meg azt is hogy hány lapátja van csak hát ez ugye tök felesleges.
Annyira azért nem felesleges, mert így tudnád mérni az átfolyást és így pontosan be tudod lőni, hogy mikor is kell szétkapni a szűrőt egy alapos tisztításra.
 
Őszintén, én szerintem fél éve nem néztem rá a bubiszámlálóra, talán víz sincs már benne. Azt az ajtót olyan ritkán nyitom ki. Amit inkább figyelek az Drop Checker és a növények. De talán 2-3 hónapja nem is kellett után állítanom, pedig kifogyóban van a palack :) Szerintem ne bonyolítsd túl.
 
A mikrofonos megoldás nem biztos hogy egyszerű, mert a szobában még egy csomó más zaj is lehet, amit a miki érzékel, pl. lépések, vagy bármi a környezetből...ha csak nem puskamikrofon :) Viszont az drága, és nagy :)
 
Rezgésből szállított mennyiséget számolni (tehát mikor kell pucolni a szűrőt)eddigi tudásom alapján nem nagyon lehet. Márpedig én rezgést mértem az tuti, az már mindegy hogy mikrofonnal vagy gyorsulásmérővel.
Az igazsághoz tartozik hogy a régebben vettem egy rezgésmérő filmet próbából (700Ft)és végre lett volna valami amire használni is lehet.
Beleaplikáltam a bubiszámlálóba (a vizet birja) így a külső zajok nem hatották meg,ellenben amit a szivattyú csinál az egész jól mérhető.
Csak hát alacsony freki mérésére nem alkalmas és a "bubizás" az igen alacsony frekvencia.
A mikrofon az már más kaliber volt, az igazából egy húzós árú piezzós laborérzékelő az már megméri ezt a frekvenciát csak hát amit a szűrő+reaktor beletesz, azt ember legyen aki kiszűri.
Oké hogy megmértem egy több millás FFT analizátorral,de erre a feladatra ilyen elven hardwert tervezni még ha az én ötletem volt is nagy marhaság.

A feladat megoldása érdekelt,de való igaz inkább a Drop Checker-t meg a növényeket kell nézi.
 
Szia Victor! El tudnád küldeni nekem azt a linket, ahol a dózispumpákat beszerezted. Előre is köszönöm.
 
Nagyon tetszik a "műved" :)
Ami érdekelne, hogy a nyomásérzékelő elektronikához mi használtál? Hogyan oldottad meg?

Köszi
 
Szia Viktor!

Kedvet kaptam ehhez az automata cumóhoz. Lehet itt érdeklődni, hogy kb milyen költséggel számoljak anyag oldalon?
Amit vezérelni szeretnék hasonlóan mint te, valószínűleg ezekből az anyagokból:
Micro, Macro, Carbo, Lámpa (3db vezérelt aljzat kell), Levegőztető, CO2 mágnesszelep
Kb mennyi lenne ennek az anyagköltsége? A vezérlő beállításához kell szaktudás vagy úgy megy mint a konnektoros változatok?
 
Újonnan semmiképpen sem szabad megvenni, mert úgy horror áron van. Én az Omron Zen-t a magyar aukciós oldalról vettem, Maga a vezérlő egy bővítővel 20 ezer volt, plusz ezen felül még vettem hozzá egy bővítőt, az 6 ezerért adta az eladó, a 12 voltos ipari táp szintén 6 ezer volt, de ez helyett persze lehet bármilyent használni. Illetve létezik 230 voltos kivitelben is, de a dózispumpák, és a víz miatt, inkább a 12/24 voltosat választottam. Magán a vezérlőn alapban amúgy 4 darab vezérelt kimenet van, és 3 darab 4-es kimenetű bővítővel bővíthető, tehát összesen 16 eszközt tud kapcsolni.
Más gyártónak is van hasonló vezérlője, például a siemensnek a logo , Möellernek pedig az easy. Előbbivel volt szerencsém, azt mondom, hogy adatkábel nélkül elég nehéz programozni, de nem lehetetlen.
Néha ki lehet fogni olcsó, 230 voltos Siemens Logot vettem egyszer aukciós oldalról 12 ezerért, sajna hónapokig nem kaptam hozzá bővítőt, így eladtam (persze utána volt)
Omron Zen programozása szerintem nem olyan bonyolult, van rajta egy kis kvarc kijelző ezen jelenik meg a program ami szaknyelven létra ábrának hívnak, és az előlapi gombokkal lehet megírni a programot. Persze van hozzá PC-s program is, csakhogy spec adatkábel kellene hozzá, ami 20 ezer körül mozog, és nekünk csak pénzkidobás. Gépen megalkotott, letesztel programomat kb 30 perc alatt bepötyögtem az előlapi gombokkal.
Zen progija így néz ki, pontosabban ez az amit létraábrának hívnak, lényegében ki ikonok vannak két oldalt, pl az időkapcsoló ikonja kukac @ ebből az újabb Zen-ek 16-ot tudnak, természetesen bele lehet lépni, és ott lehet szerkeszteni a ki és bekapcsolási időpontokat, lehet alapban nyitott vagy zárt, illetve impulzus kimenetű, vagyis X időpontban csak egy beállított ideig megy, ami lehet akár tized vagy század másodperc is. Én ezt használom a táppumpáknál.
Szerencsére le lehet tölteni hozzá magyar nyelvű használati és programozási segédletet. Olcsóbb megoldás az Arduino, de számomra sokkal nehezebb programozni.-
Programom valahogy így néz ki, bár a végleges verzióban a táppumpák másképp lettek kapcsolva. Én most automata vagy félautomata vízcserélésen agyalok, amit szintén ez a vezérlő kapcsolna, mivel ezen bemenetek is vannak, mint a T0-ával jelölt etetőgomb, amit megnyomva , beállított időre lekapcsolja a szűrőt, hogy nem hordja szét a halkaját az áramlat. Idő leteltével pedig visszakapcsolja azt. Mivel ez idő alatt egy külső CO2 reaktor feltellene gázzal, így addig a mágnesszelepet is elzárja.
20441099_c26a1a3de9388a90a3cc270579863578_l.jpg
 
Újonnan semmiképpen sem szabad megvenni, mert úgy horror áron van. Én az Omron Zen-t a magyar aukciós oldalról vettem, Maga a vezérlő egy bővítővel 20 ezer volt, plusz ezen felül még vettem hozzá egy bővítőt, az 6 ezerért adta az eladó, a 12 voltos ipari táp szintén 6 ezer volt, de ez helyett persze lehet bármilyent használni. Illetve létezik 230 voltos kivitelben is, de a dózispumpák, és a víz miatt, inkább a 12/24 voltosat választottam. Magán a vezérlőn alapban amúgy 4 darab vezérelt kimenet van, és 3 darab 4-es kimenetű bővítővel bővíthető, tehát összesen 16 eszközt tud kapcsolni.
Más gyártónak is van hasonló vezérlője, például a siemensnek a logo , Möellernek pedig az easy. Előbbivel volt szerencsém, azt mondom, hogy adatkábel nélkül elég nehéz programozni, de nem lehetetlen.
Néha ki lehet fogni olcsó, 230 voltos Siemens Logot vettem egyszer aukciós oldalról 12 ezerért, sajna hónapokig nem kaptam hozzá bővítőt, így eladtam (persze utána volt)
Omron Zen programozása szerintem nem olyan bonyolult, van rajta egy kis kvarc kijelző ezen jelenik meg a program ami szaknyelven létra ábrának hívnak, és az előlapi gombokkal lehet megírni a programot. Persze van hozzá PC-s program is, csakhogy spec adatkábel kellene hozzá, ami 20 ezer körül mozog, és nekünk csak pénzkidobás. Gépen megalkotott, letesztel programomat kb 30 perc alatt bepötyögtem az előlapi gombokkal.
Zen progija így néz ki, pontosabban ez az amit létraábrának hívnak, lényegében ki ikonok vannak két oldalt, pl az időkapcsoló ikonja kukac @ ebből az újabb Zen-ek 16-ot tudnak, természetesen bele lehet lépni, és ott lehet szerkeszteni a ki és bekapcsolási időpontokat, lehet alapban nyitott vagy zárt, illetve impulzus kimenetű, vagyis X időpontban csak egy beállított ideig megy, ami lehet akár tized vagy század másodperc is. Én ezt használom a táppumpáknál.
Szerencsére le lehet tölteni hozzá magyar nyelvű használati és programozási segédletet. Olcsóbb megoldás az Arduino, de számomra sokkal nehezebb programozni.-
Programom valahogy így néz ki, bár a végleges verzióban a táppumpák másképp lettek kapcsolva. Én most automata vagy félautomata vízcserélésen agyalok, amit szintén ez a vezérlő kapcsolna, mivel ezen bemenetek is vannak, mint a T0-ával jelölt etetőgomb, amit megnyomva , beállított időre lekapcsolja a szűrőt, hogy nem hordja szét a halkaját az áramlat. Idő leteltével pedig visszakapcsolja azt. Mivel ez idő alatt egy külső CO2 reaktor feltellene gázzal, így addig a mágnesszelepet is elzárja.
20441099_c26a1a3de9388a90a3cc270579863578_l.jpg
Köszi, írok egy PÜ-t.
 
2.0-ás verzió, terveim szerint vízcserét is ez fogja csinálni ;), vízrendszer becsövezve az akváriumig, progi megírva, feltöltve ,már csak néhány kötözés kell, meg az úszókapcsolók beépítése az akváriumba és mehet a teszt :)
21594407_677d7c5a4f39e5a2a1944b427894667c_l.jpg

21594411_8f17425fe1f5d6a47405fc31bad87e81_l.jpg
Aaaaaaaa hallod Viktor ez mar olyan magaslatokban van hogy En mint egyszeru gyerek amulok es bamulok,majd ha elindul az akvarium ezert megeri majd elmennem Varpalotara meglesni mit is hoztal ossze,eszmeletlen [emoji6]
 
K
Aaaaaaaa hallod Viktor ez mar olyan magaslatokban van hogy En mint egyszeru gyerek amulok es bamulok,majd ha elindul az akvarium ezert megeri majd elmennem Varpalotara meglesni mit is hoztal ossze,eszmeletlen [emoji6]
Köszi a dicséretet! 2 hét alatt, míg szabin elég sokat haladtam, sikerült befejeznem a világítást és a vezérlő bedobozolását is. Utóbbinál azért időnként meg kellett állni, mikor vezetékeztem, mert már zsongott az agyam ;) , ha minden jól meg akkor talán ma ki is tudom próbálni, konkrétan most az automata vízcserére vagyok nagyon kíváncsi, de már most tudom, hogy kell a programon változtatnom, és egyúttal a kötözés is módosul. Sajnos mind a 12 kimenet fel van használva, így ami változik, hogy ki lesz véve az osmo szűrő öblítése mikor(majdnem) megtelik a hordó , helyette az áramoltató pumpa kapcsolása lesz. (osmo automatizálása később, de megcsinálom :D)
Ezek a funkciók vannak jelenleg a kimenetekre programozva:
1; Vízleeresztés
2; Vízfeltöltés
(ezek a kazánházban található két szivattyút és mágnesszelepeket kapcsolják, természetesen a vezérlő itt az akváriumban lévő két úszókapcsolót is figyeli)
3; áramoltató pumpa , ennek kapcsolására azért van szükség, hogy vízcserekor kikapcsoljon
4; Világítás
5; CO2
6; UV-C szűrő
7; Felszínleszívó ami szintén ki fog kapcsolni vízcserekor, illetve figyeli a felső úszókapcsolót, mivel az enyém nem követi a vízszintet mint az Eheim. Ez mellett nem szeretném non-stop üzemeltetni, egyenlőre úgy van időzítve, hogy 30 percet megy és 2 óra szünet. A végleges verzió itt is majd használatkor áll be, sőt ha hangos, akkor éjjelre ki is kapcsoltatom :)
8; Szűrő és a fűtő kikapcsolása etetés idejére, ide 2 perc van időzítve, emlékeim szerint ennyi is bőven elég volt.
9; 10;11;- es kimeneteken a 3 darab táppumpa
12-esen pedig egy csipogó van. Ez egy kis figyelmeztetést ad nekem, hogy a vízszint elérte a felső úszókapcsolót. Nem folyamatosan sípol hanem szaggatva, viszont itt még nem fog megállni a feltöltés.;)
A folyamat a következőképpen fog működni, kétfajta vízcserindítási lehetőség lesz, kézi és időzített (utóbbi szombat este 8 óra), viszont az időzítettet ki lehet kapcsolni,, erre szolgál a krómozott gombok közül az első. Második gombbal lehet indítani a vízcserét, ekkor elindul a vízleeresztés, addig , míg eléri az alsó úszókapcsolót, majd vált a rendszer és a kazánházban lévő hordóból feltölti az akváriumot, és itt van egy kis csavar a dologban. Mivel a rendszer vízutántöltést is tud, és nem szerettem volna, hogy a víz hullámzása miatt kapcsolgasson, ezért, mikor elérte a felső úszókapcsolót, bekapcsol egy időzítő és még egy ideig tovább tölt, ez jelenleg csak 5 másodperc, de ennél biztos több kell, mivel hiába a két erős fűtésszivattyú, valószínűleg a 16-os műanyag csövek kis furatú(ha jól emlékszem 10-es) fittingjei miatt nem túl nagy a vízáramlás. A túltöltési idő alatt pedig megy a figyelmeztető jelzés is:)
 
Utoljára módosított:
Megvolt az első teszt, persze nem ment minden zökkenőmentesen, volt egy kis programhiba, csak egy kis egységet hagytam ki, ez persze elég volt ahhoz, hogy ne működjön a vízcsere kézi leállítása, illetve az felső úszókapcsoló csatlakozása csúszott ki, itt egy PC táp csatlakozóját használtam (széleset ami az alaplapra csatlakozik), hogy szükség esetén könnyen szét lehessen szedni, ezek után még volt egy bagatel hiba, a cipogó ami a felső szint elérésére figyelmeztet, másodperces szaggatott jelzés helyett percesre volt állítva :). A hibák kijavítása után szépen töltötte az akváriumot, persze most nem csináltam full feltöltést, csak kb felest, ide állítottam az úszókapcsolókat. Gombnyomásra szépen elindult, alsó szintet elérve pedig simán váltotta a szivattyúkat, feltöltés végénél jelzett majd megállt. Nem egy gyors vízcsere, de ez olyan mint az automata mosógép, szóval nem muszáj ott állni és bámulni, lehet TV-t is nézni közben :D , meg úgysem volna szerencsés ha a nagy áramlat szétbombázná az akvárium berendezését. Csináltam egy durva számítást az akvárium belső méretei és a két úszó közötti távolság alapján. Nagyjából 75 liter vizet cserélt le a rendszer 40 perc alatt.
Egyenlőre az úszókapcsolók egy csőre voltak rászerkesztve, de igazából nincs messze a végleges tervtől, mert az egyik szívópipára gondoltam felszerelni:
21607731_23ea4736861b6ac79d3c38bcf6476ce5_l.jpg
Most van némi káosz ;)
21607735_7a1e5e5491c6fdc25cbef428a136d766_l.jpg
 
Megvolt az első teszt, persze nem ment minden zökkenőmentesen, volt egy kis programhiba, csak egy kis egységet hagytam ki, ez persze elég volt ahhoz, hogy ne működjön a vízcsere kézi leállítása, illetve az felső úszókapcsoló csatlakozása csúszott ki, itt egy PC táp csatlakozóját használtam (széleset ami az alaplapra csatlakozik), hogy szükség esetén könnyen szét lehessen szedni, ezek után még volt egy bagatel hiba, a cipogó ami a felső szint elérésére figyelmeztet, másodperces szaggatott jelzés helyett percesre volt állítva :). A hibák kijavítása után szépen töltötte az akváriumot, persze most nem csináltam full feltöltést, csak kb felest, ide állítottam az úszókapcsolókat. Gombnyomásra szépen elindult, alsó szintet elérve pedig simán váltotta a szivattyúkat, feltöltés végénél jelzett majd megállt. Nem egy gyors vízcsere, de ez olyan mint az automata mosógép, szóval nem muszáj ott állni és bámulni, lehet TV-t is nézni közben :D , meg úgysem volna szerencsés ha a nagy áramlat szétbombázná az akvárium berendezését. Csináltam egy durva számítást az akvárium belső méretei és a két úszó közötti távolság alapján. Nagyjából 75 liter vizet cserélt le a rendszer 40 perc alatt.
Egyenlőre az úszókapcsolók egy csőre voltak rászerkesztve, de igazából nincs messze a végleges tervtől, mert az egyik szívópipára gondoltam felszerelni:
21607731_23ea4736861b6ac79d3c38bcf6476ce5_l.jpg

Most van némi káosz ;)
21607735_7a1e5e5491c6fdc25cbef428a136d766_l.jpg

Cool :D Nagyon baba lesz :D grat hozzá

Az enyém sajna nagyon lassan készül... :(
Egyenlőre:
10603079_261970707333989_1928593511_n.jpg
20140821_221921_Android.jpg
 
Cool :D Nagyon baba lesz :D grat hozzá

Az enyém sajna nagyon lassan készül... :(
Majd kialakul nem sürget senki. Nekem is hónapokba került mire bedobozoltam, de nem azért mert ilyen nehéz lett volna :rolleyes:, csak meló után sokszor semmi kedvem nem volt az itthoni dolgokkal vesződni, elég hogy a munkahelyen pörögni kell , de most volt 2 hét szabim és ez alatt elég sok elmaradt dolgomat megcsináltam;).
 
Back
Oldal tetejére