• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp

Sziasztok!

Elkészült a vezérlőm "deszkapéldánya".
15463203_3507f842fe02739b9a0736fd497b6637_s.jpg

15463213_a66d3a3b9a2446b7ce6180a9463d5a3d_s.jpg



Egyelőre a teszt folyik,10 napja megy eddig hiba nélkül.
Amit tud egyelőre: négy különálló 230V AC programozható kimenet perc pontossággal.(lehet 2msec is de minek)
egy időzített kimenet a szűrők leállítására
real time clock óra tehát áramszünet esetén se felejti el az időt
a beállítási időket eepromba írja, tehát ezeket se befolyásolja az áramszünet
a kimenetek szilárdtest relék 8A terhelhetőséggel nullátmenetre kapcsolnak
2x16 karakteres lcd kijelző
 
Klasszul néz ki! Jól látom hogy arduino-t használsz? Az enyém is kész lesz a héten, csak én omron zen programozható relével csináltam, már csak egy relé kell hozzá, aztán majd publikálom én is itt, nálam annyi plusz lesz, hogy három táppumpát is visz, valamint két áramoltatópumpát vezérel felváltva, talán sikerül egy kis hullámzást is csinálni :D
 
Nem arduino csak egy sima 16F877 PIC.
Egyébként lehet hogy az lesz majd egyszer hisz azért az a jövő.
 
Akváriumvezérlés Omron Zen-nel

Bár még nincs teljesen kész, de azért én is felteszem az én vezérlőmet. Igazából már csak egy alapban zárt relére várok, és pár méter csőre a táppumpákhoz.
Az egész vezérlés dolog onnan indult, hogy szerettem volna automatikus tápozást mivel három műszakban dolgozom, és délelőttösben 4:45-kor indulok itthonról, a fények meg 10-kor kapcsolnak be, így konkrétan a carbo-t nem sok értelme lett volna beadagolni, ha addigra lebomlik. Páromra meg ilyen téren sajna nem lehet számítani. Hosszas agyalás után itt kaptam egy linket, és onnan rendeltem 3db dózispumpát, ami postával megjött nagyjából 12500Ft-ból postával. Dobozolását először túl akartam bonyolítani aztán végül is egyszerűen befúrtam egy bútorlapba.
15473439_a0101766380eb2d6b0cea774567fc310_m.jpg
A három tartályt pedig a repülő modellezésből kölcsönöztem,ezek 550köbcentis üzemanyagtartályok, nitrós RC modellekhez, darabja 1,6$, postával 11 dollár körül volt. Csöveket elfelejtettem venni, mert úgy gondoltam jó lesz a légpumpa cső is, de olyan vacakot kaptam, hogy inkább rendeltem a tartály csöveihez való 2,5x4-esből pár métert, ezt a csomagkövetés szerint most van vámon.
Maga a vezérlő "agya" amiről a topik szól, egy Omron Zen mini programozható relé, ez a PLC vezérlők egyszerűbb otthonra szánt kiadása, de azért nem kell ezt sem lebecsülni. Több cég is csinál ilyen pl Siemens Logo (ilyen árultam), Moeller easy. Zen-ből 12/24 voltost vettem, azért mert a dózispumpák is 12 voltosak, így természetesen ilyen tápot is kapott. Alapesetben 4 kimenet van az Omronon, de én 2 bővítővel vettem, így 12 vezérelhető kimenetem van, és ebből 10 használatban van :D
15473459_b173005ab068f68dfd8057428d3d5973_m.jpg
15473435_c1089c659afc59b12a613abbae486efe_m.jpg
Amiket kapcsolok vele:
1,2,és 3-as kimeneteket Micro Macro és Carbo, napi adagolásban 10ml, ez a két elsőnél 10 másodpercet működtetés naponta, carbo-nál annyi különbség lesz, hogy ezt megfelezve reggel és valamikor délután adagol majd 5-5 ml-t .
4-es kimeneten lesz a szűrő és a vízmelegítő vezérlése, ehhez programozva van bemeneten egy kapcsoló, amit megnyomva 5 percre leáll a szűrő. Ide várom az alap esetben zárt relét, mert nem akarok egy kimenetet non-stop behúzva tartani, természetesen a fűtőt nem kell vezérelni ;) , lehet, hogy késöbbiekben kap majd egy úszókapcsolót is a rendszer, így a fűtő védelmében áramtalanítani lehet majd vízcserénél.
5-6 os kimenetekre a világítás van bekötve, 3x54 wattos a világításom, ez 1db kétcsöves és 1db egycsöves elektronikával van működtetve, akkor már miért nem kapcsoljam külön külön egy kis light alkonyatkapcsolást imitálva, persze egyenlőre csak egyszerűbben, de az igazat megvalva gondoltam arra is, hogy először bekapcsolok egyet, majd váltás a duplára, és ezzel egyidejűleg, elalszik a szimpla cső, majd kis idő elteltével újra bekapcsol, majd este ugyanez fordítva.
7-esen a CO2 vezérlés, ami szintén rá lesz kötve az "etetőgombra", mivel nekem külső reaktorom van ami ha leáll a szűrő, megtelik gázzal, így jobbnak láttam ezt is arra az időre felfüggeszteni.
8-ason légpumpa éjszakára.
9-10 Áramoltatópumpa vezérlés.
Ez itt egy kicsit érdekes dolog, úgy gondoltam, hogy kicsit feldobná az akváriumot ha lenne egy kis hullámzás az akváriumban, hasonlóan mint a tengerisekben, de azért nem olyan durván, olyan 5-5 másodperces kapcsolgatásra gondoltam. Ehhez van egy 2600, és egy 4000liter/órás áramoltatóm, ami soknak tűnik, de 120 centi hosszú akváriumomban, én nem érzem durvának, de lehet ez is típusa válogatja, mivel az előbbi AquaEl, az utóbbi Resun. Mondjuk szemezgetek nagyobbakkal :D , de talán majd később.
Persze a vezérlő reléi nem ilyen igénybevételre lettek kitalálva, állítólag 10 millió kapcsolásra vannak tervezve, számolgattam és én már 1 év után 7 millánál tartanék. Sajnos viszont tranzisztoros kimenetű bővítőt nem tudtam olcsón venni, így maradt a 2-es módszer, egy kis átalakítás.
Két kimenetből kiforrasztottam a relét, és azok tápját szépen kivezettem, így a vezérlő által kapcsolgatott, számomra meglelő 24 voltos kimeneteket kaptam, amire 1-1 szilárdtestrelét tettem. Ezekben nincs mozgó alkatrész, így nagy általánosságban végtelen számú kapcsolást tudnak. Persze biztos ez is elromlik egyszer. Ugyan vettem hozzá hűtőbordát is , de a műszerészeink szerint, nem fogom annyira terhelni, hogy melegedjen, 25A-osak, nem volt kisebb. remélem így is lesz, mert akkor vehetek nagyobb kismegszakító dobozt
Így már meg is lett a hullám vezérlésem, amit persze készen is lehet kapni, de pl egy Hydor Koralia wave olyan 70 dolcsi+posta ami még +40 dollár legalábbis ahol én láttam. A két szilárdtestrelé meg megjött 2 ezer forintból postával. Természetesen az etetőkapcsolós ezek működését is felfüggeszti.
Durván olyan 50 ezerbe van az egész, de még elképzelhető, hogy bővítem, ugyanis még egy bővítőmodult elbír, és nem lenne rossz kicsit automatizálni a vízcserét, vagy ha nyitottá teszem az akváriumot (most zárt tetős), és függesztett világítást kap akkor automata vízutántöltést is tudja iránytani. Ez mellett a vezérlőn van 2 db analóg bemenet is, amire pl PH elektródát is tudok kötni, mivel úgy tudom az a víz ellenállását méri, legalábbis az egyik karbantartónk szerint, aki dolgozott ilyennek a korábbi munkahelyén a tejiparban.
Amúgy esztergályos a szakmám ;)
Egy kis huzalozás, csak erős idegzetűeknek :D
15473437_16d64be1581908fd2a581ee51e23e59d_m.jpg
 
Az utolsó kép nagyon jól néz ki, teljesen a plc-programozós diplomamunkámra emlékeztet :)
Amúgy én is gondolkodom/gondolkodtam plc-s vezérlésen a világításhoz, meg a co2 vezérléshez, de az utóbbihoz még nem sikerült megfelelő pH-mérő elektródát találni olcsón, és csak a világítás vezérléséhez meg nem érte volna meg 20-25 ezret fektetni a mikro-plcbe. Plusz még piros és fehér ledes kiegészítést is kellene fabrikálni a rendszerhez, ha már naplemente szimuláció...............
Szóval egyelőre ez még csak elméleti terv, és várat magára a kivitelezés. :)
De amúgy ügyes megoldás, tetszik.
 
PH elektródát, postával 5 ezer forint körül már lehet kapni, a nemzetközi aukciós oldalon, bár nem tudom, hogy van-e ezek között van-e különbség, mint írtam nem vagyok szakmabeli. Azt sem tudom, hogy hány voltról működnek, azt tudom, hogy a zen analóg bemenete 0-10 között tud mérni. Viszont vettem, egy digitális PH mérőt, amin szintén PH elektródás, így lehet, hogy megpróbálom majd ráilleszteni, bár a fórumon nemigazán javasolják a használatát. Igazából most a mérés a lényeg, mert küzdök a megfelelő CO szint beállításával, a tartós tesz meg rendesen megszívatott, lehet, hogy már nem jó a reagens, sajna ennek több halam is kárát lelte.
Maga a zen amúgy 20 ezer volt egy bővítővel, +6 ezer volt a második bővítő, valamint szintén 6 ezer a tápegység. Eredetileg Siemens Logo-val terveztem megcsinálni, csak ahhoz még a távolkeletről is 20-as lett volna egy bővítő, így inkább eladtam, ráadásul az még 220-as volt, persze mikor megvették, akkor tettek fel Logo bővítőt a magyar aukciós oldalra 8-ért. Az sem volt jó érv a 220-as rendszer mellett, hogy tervezek majd úszókapcsolókat, annál meg tényleg nem jó a nagy feszültség alatt van az akváriumban.
 
Szia Viktor.

Csak tanács, de ha ennyi energiát és pénzt beleölsz akkor relék helyett használj szilárdtest relét.
Egy 8A kb 1000Ft és az élettartama gyakorlatilag korlátlan.
Úgy kell kezelni mint egy Ledet és galvanikusan is le vagy választva kb 6kV-ig.
A PH méréssel vigyázz, igen nehéz jót mérni.
Nem azért mert te mérsz rosszul vagy a cucc rossz,hanem mert borzasztó sok dologtól függ a CO.
Én próbálkoztam és ahány hely annyi féle érték. Ha kicsit is változott a áramlás azért, ha arrébb raktam a szondát 3 centit azért, közben a növényeim meg bubiztak mint a fene.
Ha jól emlékszem 120cm hosszat írtál az aksidról az enyém is pont ekkora,és én feladtam.
A drop check hátránya adott esetben pont az előnye,azaz olyan lassan reagál hogy a gyors változásokat kiátlagolja.
 
Bocs nem olvastam végig rendesen és látom hogy szilárd test relé használsz így hát nem szóltam.
 
tsava said:
Bocs nem olvastam végig rendesen és látom hogy szilárd test relé használsz így hát nem szóltam.
:D
Nincs semmi gond, minden építő jellegű tanácsot elfogadok. A korábbi huzalos képen látszik is a két szilárdtest relé, csak kicsit ferdén tudtam berakni, és az oldalukra kerültek. 25A-osakat tudtam venni olcsón, lényegében többe volt a posta, mint a relé ami maga átszámítva 300Ft körül volt. Természetesen a távol-keletről rendeltem :D , néztem magyarországi boltban ugyanez 4500Ft
De csak az áramoltatókon van ilyen, hogy bírja a sok kapcsolgatást, a többi kimenetnél nem tartottam szükségesnek a módosítást, azokban gyárilag 8A-os hagyományos relék vannak. PH elektródás vezérlésre még alszom majd párat, de pozitívum, hogy a vezérlő ezt is le tudná kezelni.
15478511_125e72c1262d80cc5c98a34c89d173d5_m.jpg
 
Profi kivitelezés. Ha rálehetne kötni a vízcserét tuti rendelnék egyet :)
Az áramoltató biztos jó ötlet? Nem egy tenger. A folyókban meg sok hullámzás nincs, inkább csak sodrás az meg van amúgy is az akiban. Egy próbát megér, de figyelj mindenkit. Halak,garnélák,növények és a talajt is, mert lehet vándorolni fog, ha könnyű
 
Köszi a dicséretet!
Szerintem nem fog hullámzani a víz, nem érzem túl erősnek egyik áramoltatómat sem hozzá, az 120-as akváriumban épp hogy mozognak a növények a túloldalon. Viszont ott ahová fel van rögzítve az áramoltató, alatta abban a sarokban meg úgy látom, hogy alig van vízmozgás, előztető, meg a hátfalon van . Valahol azt olvastam, hogy a hullámoztatás mindenhol átmozgatja az akvárium vizét, innen jött az ötlet. De ha bármi gond lenne akkor is ki tudom tolni az áramoltatók váltásait 5 másodpercről akár órákra is.
Automatikus vízcserét szerintem simán meg lehet vele oldani, hiszen van egy csomó bemeneti lehetőség a szintfigyeléshez, úszókapcsolót meg már láttam 2,5$-ért, csak persze az is elég költséges, nem is csak az, hogy vesz az ember úszókapcsolót, meg mágnesszelepet, hanem pl nálam az ebédlőben van az akvárium, de a víz, és a szennyvíz csöve meg a másik oldalon van. Bár a víz elvezetést meg tudom oldani a kertbe is, csak meg ne fúrjam a fő elektromos kábelt mert az valahol ott megy ahol kivezetném a vízcsövet. :angel: , ja és persze ez még nem is pihentetett víz. De úgyis egyszer megcsinálom valahogy csak egy kicsit több cső és egy jó erős pumpa kell, hogy a garázsból benyomja a vizet ;) , de akkor már ozmóvíz lesz, de ilyen szűrőm még nincs úgyhogy az lesz a következő projekt, összespórolni rá a pénzt és rávarázsolni a WC tartályra, de erre már megvan az elgondolásom amit le is írtam az ozmós topicban.
 
Szia Viktor!
Nézem ahogy alakul a vezérlőd és én is kedvet kaptam a bővítéshez.
Hasonló cipőben járok én is, elég sztohasztikusan vagyok itthon.
Tegnap nekiálltam átírni a programot hogy soros porton lehessen beállítani, evvel nyerek egy csomó kimenetet és így én is rátenném a dózispumpák vezérlését.
Eredetileg külön akartam de hát végül is lehet egybe legalább kevesebb helyet foglal.
Az a link amit a dózispumpák beszerzéséről írtál az érdekelne,megtennéd hogy elküldöd.
Nem tudom mekkora az aksid, és hogy oldod be a CO-t de emlékeim szerint 120cm hosszt irtál.
Ennél a méretnél nekem a külső reaktor jött be két szűrővel.
Az egyik kimenetén a külső reaktor,esőztetők a hátfalon.
Sokat kísérleteztem amíg beállítottam az áramlást de végül is bejött.
Az egyik esőztető (amin reaktor van)az kb 40 fokban áll lefele vízszinthez képest, míg a másik enyhén felfele csak annyit hogy legyen egy kis felszínmozgás.
Az a baj hogy minden aksinál más a tuti elrendezés.
Egyébként szépen alakul a cucc,gratula.
 
Küldtem a linket(-keket), 240 literes akim van, "szabványméret" 120x40x50 centi, nálam csak egy szűrő dolgozik egy 2080-as Eheim, ezen van DIY külső reaktorom amibe azóta már tettem bele krumplis zsákot is
viewtopic.php?f=10&t=2392#p65366
Nálam az aki teljes hosszában végighúzódik az esőztető, elég laposra irányítva a vízsugarat, a végén azért van egy kis hullámzás, nem sikerült szépen egyenesen kifúrni :(
Ez amúgy Align T-rex 500-as RC helikopter egyik alkatrészének csomagolóanyagából csináltam 17mm átmérőjű 50 centis plexi cső , farokrotor kardántengelyét ebbe csomagolják.
Az egy szűrő miatt is fogja az etetőgomb felfüggeszteni a CO-t is, mert 5 perc alatt elég jól telenyomja a tartályt gázzal, javaslom neked is kiterjeszteni erre a vezérlést, mert a szűrő újraindulásakor csobogni fog rendesen.
Sok sikert a vezérlődhöz!
Üdv:Viktor
 
Ma beüzemeltem, sajnos a hullámvezérlés vegyes eredményeket hozott, magával a vezérlővel nincs gond, de mint az aquael 2600-as, mint a Resun 4000liter/órás elbukott a teszten. Az aquael-nél csak a mágnesen erő tartja a helyén a forgórészt, és semmi nem támasztja meg, így minden egyes indításkor ki akart ugrani a helyéről. A resun-nal ilyen szempontból nem volt gond, de valami spórolás miatt kihagyhattak belőle valami elektronikus alkatrészt, amitől mindig ugyanabba az irányba indulna el, ehelyett, egy kis pöcök volt a rotor útjába, amibe csak induláskor akad meg, utána a víznyomás hátratolja a rotort. Úgyhogy ez is kerepelésekkel indult, amikor megnéztem egyből feltűnt a kis csapocska, ekkor még nem tudtam, hogy mi célt szolgát, így kicsíptem, persze utána az áramoltató önmagában végezte a hullámvezérlést :eek: oda vissza áramoltatta a vizet, attól függően, hogy állt épp a forgórész amikor megkapta a tápot.
Van még egy Hydor koralia 1600-asom, most az megy, na ezzel nincs ilyen gond, nemhiába írták rá, hogy ráköthető ilyen elektronikára- Érdekes, hogy ez kisebb teljesítményű, de mégis majdnem úgy megmozgatja a növényzetet az akvárium ellentétes oldalán, mint a két nagyobb áramoltató.
Vajon megoldható lenne elektronikusan, hogy a resun is mindig egy irányba induljon? Mondjuk mint a porszívónál, ha jól tudom ott kondival oldják ezt meg. Ha nem akkor eladom így, szinte új alig ment pár órát. ha nem kell ki-bekapcsolni akkor használható így is ;)
 
Beüzemeltem a növénytáppumpákat is, volt egy kis programütközés a vezérlőben, de már megcsináltam. A táppumpákról azt hittem nem engedik vissza a folyadékot, mert teljesen ki tudják nyomni a csőből a tápot, tehát még a levegőt is viszik, de mindjárt másnap kiderült, hogy nem így van. 5 másodperc míg feltölti a csöveket, ezért annyival hosszabb időzítést kellet programoznom. Carbo mérőpoharával ellenőriztem a mennyiséget, úgy tűnik nem lesz gond az adagolással.
15556665_c872ce60814c6942c9bad20d4f3bd4fa_m.jpg

Balról jobbra, GA miro, macro, és carbo, áttöltéskor kicsit meglepődtem, hogy az utóbbiból mennyivel kevesebb van. Sajnos itt látszik a flakonok kézi pumpáinak pontatlansága, és az én bénaságom, hogy tudtam róla, és mégis elfelejtettem leellenőrizni, hogy hány nyomás is a 10milli. Carbo-t persze a mérőpohárral mértem ki.
Az üzemanyag tartályokhoz adtak kis 3mm átmérőjű alu csöveket, ezt megpróbáltam a lehető legfinomabban U alakban meghajtani, így ezeket egyszerűen csak beakasztottam az akvárium üvegébe, és meg is volt oldva a tápcsövek rögzítése.
15556667_c39ea43d4b583290e72471c7e62fb3f8_m.jpg
 
eBalazs said:
Nagyon profi és irigylésre méltó rendszer!

Köszi!

Még kell finomítani ezt-azt, a hullámvezérlést egyenlőre kiírtam a programból, és el adtam az áramoltatókat, mivel sajna nem voltak alkalmasak a folyamatos ki-bekapcsolgatásra, a zajos indítás miatt. De nem adtam azért fel, már megrendeltem az utódját, remélem nem estem most a ló másik felére amikor 6000liter/órásat rendeltem, dupla fejes, irányítható kimenetekkel, max majd hamarabb lekapcsolom, de a resun 4000-es sem volt valami vadállat, nem volt nagy különbség e között és a 2600-as aquael között. Ha beválik akkor veszek még egyet és szembe rakom egymással, felváltva kapcsolgatva őket. ;)
JVP201-1-500x500.JPG
 
Átalakítottam kissé a cuccot és a soros kommunikációnak köszönhetően lett is annyi kimenetem amennyit akartam.
A dózispumpák megrendelve valahol úton.Viszont ahogy beleraktam a vezérlésüket kissé tele lett szegény PIC.
8 időzített kimenet, 2 hőfok mérés szabályzással szűrő stop (5perc etetés idejére) és három kimenet a dózispumpákhoz.
Az egészet soros portról (usb átalakítón keresztül) lehet konfigurálni.
Egyelőre itt tartok.
Az egészet beraktam a szekrénybe, viszont a két szűrőnek meg a külső reaktornak köszönhetően alig marad hely.
A dózispumpák meg a tápok tartályai épphogy be fognak férni.
A baj az hogy oké hogy gombnyomásra leállítom a szűrőket, vissza is számol hogy mikor fog újraindulni csakhogy ezt nemigen látom mert ugye a kijelző alul van a szekrénybe.Na meg a gombot is lent kell megnyomni.
Az jutott eszembe hogy az LCD meg azt a pár nyomógombot ami kell berakom a lámpába ott lazán elfér így látom is hogy mi a helyzet.
Beteszek még egy PIC-et az LCD-hez ez fogja csinálni az LCD és a nyomógomb kezelést, a másik PIC így tehermentesül. Soros vonalon beszélgetnek ha esetleg baj lenne a komcsival (az ördög nem alszik) akkor is csak a kijelzés vacakolhat a vezérlés nem.
A meglévő dobozra így lazán fel tudom pakolni a dózispumpákat.
 
Nálam sajna egyáltalán nem fér be semmi a szekrénybe, Juvel SB121-es bútor koppintású bútor építettem pár éve amibe az EVO 2212-es még befért, de a mostani Eheim 2080 már sajna nem, így ez ott virít a bútor jobb oldalán, balján meg a 10 kilós CO palack, vezérlő meg a szűrő felett van a falra akasztva. Bár nekem is lehetne programozni számlálót az etetés visszaszámlálására az Omron Zen kis kijelzőjére, de nem csináltam, mert szerintem tök felesleges, úgysem fogom lesni, hogy mikor kapcsol vissza. Megnyomom, beszórom a kaját, aztán megyek a dolgomra, erről szól az egész nem? ;) A etetőgombot én oda tettem a bútorban, a halkajás polchoz, így amikor benyúlok a dobozért egyúttal le is tudom lőni a szűrőt, áramoltatót és a CO-t is.
 
Ma megjött a dupla áramoltatóm, kíváncsi leszek, hogy muzsikál majd, első dolog megint a villásdugó cseréje, mert ennek is nem hengeres, hanem lapos volt a dugója. Melóban megint volt időm agyalni amíg a gépet pakolgattam, ahhoz nem kell ész ;) . Igazából talán Tsava kijelzős dolga ihletett meg, bár tartok tőle, hogy megmarad elméleti síkon, de azért kíváncsi lennék a véleményetekre vajon megvalósítható-e.
Szóval a lényeg, hogy szerintem minden nagyobb akváriummal rendelkező akvakertész szembesül azzal, hogy a bubiszámlálójában olyan szinten mennek a buborékok, hogy azt már szemmel követni nem is lehet. Arra gondoltam, hogy ha sikerülne a buborékot valami optikai érzékelővel befogni, és azt a vezérlővel számoltatni, akkor a kijelzőn esetleg meg lehetne jeleníteni a percenkénti bubiszámot.
Az én vezérlőm számlálni tud, és ezt ki is lehet tenni a kijelzőre, de abban nem vagyok biztos, hogy ilyen percenkénti számlálást ki tudok-e vele íratni, ez ügyben majd megkeresem az illetőt akitől vettem, ő nagy szakértője ennek a vezérlőnek.
Bubiszámlálónál valami speciálisabbra gondoltam, de ez egyenlőre még csak nagy vonalakban van meg a fejemben, de arra gondoltam, hogy ételszínezővel megszínezett folyadékkal tölteném fel, és ahol a buborék elmenne, ott és csak akkor látna át az érzékelő az üvegen.
 
Back
Oldal tetejére