• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Hasonló dilemmám eredménye az lett, hogy 120-as szekrényt csináltam, 3db egyenlő méretű rekesszel. A 37 cm széles rekeszek mindenre elegendők szerintem. 2 szélsőben kap helyet a technika, középső - üvegpolcos - rekeszben pedig minden egyéb...
A 120 cm szélesség még beférne, de a 37 cm nem lenne elég. Minkét oldalra megy majd 1-1 szűrő és az egyik mellé a CO2 palack, a másik mellé a reaktor és a fűtő... Neked minden befért? Tudsz mutatni egy képet?
 
Képet most nem tudok, tervek az 1-2-3 című naplómban vannak. Nálam a két szűrő 25 és 23 cm széles (tetra1200 és eheim2073) befért mellé a 15 cm széles nagy palack. Reaktorom - még - nincs. A középső rekeszből vehetsz el a két szélső javára, ha kevésnek gondolod. De stabilitás szempontjából is jobb a 3 rekesz. A 120 cm meg a hosszú távú terv miatt lett (akvárium váltás).
 
Első körben én lehet elhagynám a második szűrőt, mivel a GA-s táblázat szerint a JBL-nek is el kell bírnia az akváriumot
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-szuro-valasztasi-tajekoztato
Főleg azért is, mert ha a felsoroltakat mind bepakolod (2 szűrő, CO2 palack reaktor stb) , akkor semmi helyed nem lesz, ha egyáltalán befér. Én az ADA stílusú mellett teszem le a voksom, mivel volt több részre osztott Juwel SB121-es mintára készült a 240 literesem alatt és abba a 2080-asom bele sem fért. Hely hegyek 120x45-ös akvárium alatt ;):
21637421_b8f93df7a473ba156f13d2c538d3bc42_l.jpg
 
Első körben én lehet elhagynám a második szűrőt, mivel a GA-s táblázat szerint a JBL-nek is el kell bírnia az akváriumot
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-szuro-valasztasi-tajekoztato
Főleg azért is, mert ha a felsoroltakat mind bepakolod (2 szűrő, CO2 palack reaktor stb) , akkor semmi helyed nem lesz, ha egyáltalán befér. Én az ADA stílusú mellett teszem le a voksom, mivel volt több részre osztott Juwel SB121-es mintára készült a 240 literesem alatt és abba a 2080-asom bele sem fért. Hely hegyek 120x45-ös akvárium alatt ;):
View attachment 2725
A 2 szűrőre azért gondoltam, mert néha az az érzésem, hogy a reaktor + külső fűtő + bypass sok a 1501-es szűrőnek egyedül. A fűtő menne az egyikre, a reaktor a másikra.

Viszont ha ADA stílus, akkor elég a 100 cm-es szélesség is, mert lesz mellette egy hatalmas sarok szekrény. Ha meg bírja a 1501 az új scapet egyedül is, akkor végülis a másik oldal bepolcozható.
 
Azt is megcsinálhatod, hogy a CO2 reaktor külön egy szivattyúval működteted, és én megkockáztatnám, hogy erre T-vel megcsapolnám a szűrő egyik szívóágát, illetve a reaktor nyomóágára is egy szívópipipát tennék :rolleyes:;). Tárolásra meg akár vehetnél ajtókra szerelhető polcot, akár mágneseset is a csipeszeknek.
Ajtópolcokkal akár még mindkét szűrőt és a CO2 palackot is berakhatod:rolleyes:
 
Sziasztok!

Új bútor készíttetésén gondolkodom és felmerült bennem, hogy mi lenne, hogy nem 80 hanem 100 vagy 120 centi lenne a magassága. Nekem még a karbantartás is kényelmesebb lenne és nem utolsó sorban több hely is lenne belül. Az akvárium mérete 80x35x40.

Mi az oka, hogy szinte csak a 80 cm-es magasság az elterjedt? A teherbírás miatt van? Vagy valamilyen esztétikai szempont miatt?
 
1. Ne kelljen sámli a karbantartáshoz (akvárium teteje -> max. hónaljmagasság)
Igen, erre írtam azt, hogy nekem a magasabb még kényelmesebb is lenne. A 120 cm-t azért emiatt már kilőttem, marad a 100.
2. Nyitott tetejű akvárium esetén minél magasabb, annál zavaróbb lehet a fölé lógatott lámpa fénye
Na ez a szempont viszont nem jutott eszembe. Ki fogom próbálni, hogy mennyire zavaró. Köszi!
 
Szerintem a 100cm magasság is zavaró lehet. Bár nem tudom milyen nagyságú az akváriumod.:) A max hónaljmagasság a jó méret.
Gondold el szép ránézni a vízfelületre is, pláne, ha tele van növényekkel és ezt alacsonyabb bútorral tudod megvalósítani.(y)
 
A magasságot úgy célszerű megválasztani, hogy:

- ha ülsz is, lásd az aljzatot, nem szép ha csak a növények felső részét látod
- ha állsz ne torzítson az üveg a nagy beesési szög miatt
- ha bele kell nyúlni az akváriumba, ne kelljen hozzá kissámli, vagy teszem azt létra, ahhoz, hogy ne akadjon fent a hónalj
- ha bele kell nyúlni az akváriumba, érd el az aljzatot szabad kézzel is, ne csak csipesszel

Úgy vélem, hogy nem a szekrény magassága számít, hanem a szekrény + akva teljes magassága. Minél magasabb vagy, annál magasabb lehet. Nanonak célszerű magasabbat, a felfelé építhető akváriumoknak (pl. 60*45*60ma stílushoz), inkább alacsonyat. Az átlagos magasságunk miatt a 80 cm az, ami szinte mindenkinek jó. Nekem pl az egyedi bútorom egy 40 literes alá éppen ezért lett 100 cm + lábak, így a teljes magassága ~135 cm, míg az aljzat kb. 103 cm-nél kezdődik. Tehát a 80 cm nem szentírás :)
 
Meg a 80 centis bútorba jobban befér a CO2 palack ;). Az elterjedt , boltban kapható akváriumbútorok még mindig inkább 70-esek, ami mondjuk egy 50 centi magas akváriumnál jó is
 
Sziasztok!

Szerintetek, ha téglából rakok össze egy akvárium álványt ( 375 literes ) azok bírni fogják a súlyt? Nem fog megrepedni egy idő után vagy bármi? Az aki és a téglák között lenne egy erős bútorlap is.
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy akvárium bútort. Jónéhány bútort terveztem és építettem már, így van benne gyakorlatom. A probléma, hogy a forgácslap bútorlapok a legkisebb nedvességtől is bedagadnak. Elég 1-2 csepp víz a szélére és máris csúnya lesz. Hiába törlöm le azonnal, mert valamennyi rögtön beszívódik és az már elég ahhoz, hogy bedagadjon egy kicsit. Mivel egy akvárium bútornál elkerülhetetlen, hogy néha kicsit vizes legyen, valami másból kellene megépíteni. Létezik vízálló forgácslap is, ami állítólag inkább csak pára tűrő.
Találkozott már valaki ezzel az anyaggal vagy ilyenből készült bútorral? Mennyire vízálló valójában?
Arról lehet felismerni, hogy zöldes színű a belseje.
Ha ez nem jó erre a célra, akkor ti mit javasolnátok helyette?
 
Rákerestem, de arra is csak azt írják, hogy mérsékelten vízálló, de attól még faforgácsból van. Egy dolgot lehetne csinálni, ami talán működhet, hogy levágatás után nem élzárózatot egyből le, hanem hazaviszed, és a kényes részeknél valamilyen festékkel alaposan lekezeled, majd visszaviszed élzárásra. Nem tudom milyen festék lehet jó, de favédő lazúrra próbálkoztam és arra sajnos nemigazán ragadt a vasalható élfólia. Viszont pár éve csináltam bútorlapos tetőt, és L alakban be volt marva a lap, így volt az üveg szélére illesztve és a zománc festék tökéletesen megvédte a nedvességtől.
 
Rákerestem, de arra is csak azt írják, hogy mérsékelten vízálló, de attól még faforgácsból van. Egy dolgot lehetne csinálni, ami talán működhet, hogy levágatás után nem élzárózatot egyből le, hanem hazaviszed, és a kényes részeknél valamilyen festékkel alaposan lekezeled, majd visszaviszed élzárásra. Nem tudom milyen festék lehet jó, de favédő lazúrra próbálkoztam és arra sajnos nemigazán ragadt a vasalható élfólia. Viszont pár éve csináltam bútorlapos tetőt, és L alakban be volt marva a lap, így volt az üveg szélére illesztve és a zománc festék tökéletesen megvédte a nedvességtől.
Igen, ezzel pont az a probléma, hogy az élfólia nem marad rajta. [emoji17]
 
Igen, ezzel pont az a probléma, hogy az élfólia nem marad rajta. [emoji17]
Sajnos a 2mm-es élzárás, ami ragasztva van, se vízálló. Saját tapasztalat :(. Belül az illesztéseknél kiszilóztam a bútort, de ami kényes az ugye a bútor eleje, alja. talán lehetne valami, az illesztéseket fedő fóliázást, vagy kimaszkolva egy élfestést eszközölni.
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy akvárium bútort. Jónéhány bútort terveztem és építettem már, így van benne gyakorlatom. A probléma, hogy a forgácslap bútorlapok a legkisebb nedvességtől is bedagadnak. Elég 1-2 csepp víz a szélére és máris csúnya lesz. Hiába törlöm le azonnal, mert valamennyi rögtön beszívódik és az már elég ahhoz, hogy bedagadjon egy kicsit. Mivel egy akvárium bútornál elkerülhetetlen, hogy néha kicsit vizes legyen, valami másból kellene megépíteni. Létezik vízálló forgácslap is, ami állítólag inkább csak pára tűrő.
Találkozott már valaki ezzel az anyaggal vagy ilyenből készült bútorral? Mennyire vízálló valójában?
Arról lehet felismerni, hogy zöldes színű a belseje.
Ha ez nem jó erre a célra, akkor ti mit javasolnátok helyette?
MDF fényezve.
 
Back
Oldal tetejére