• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Sziasztok!
A 60x30-as akváriumomhoz szeretnék készíteni egy ADA stílusú bútort 18 mm-es bútorlapból. Mit gondoltok szükséges lenne középre egy elválasztót tennem, vagy elegendő stabilitást biztosít az ajtó feletti szemöldökfa? A bútorlapok közt van valami különbség? Milyenből lenne érdemes összeraknom? Tiplivel megoldható az illesztés? Ha igen, milyen sűrűn rakjam őket a szemöldökfánál? Bocs,i de tök kezdő vagyok az asztalos szakmában :D
 
Srácok!
@Pecás , @Victor , persze más is segítségét is szívesen veszem, a kérdésemet megválaszolni.
Adott a 325 literes akvám, mérete 130x50x50, alatta a bútor, normál bútorlapból, középen elválasztva, hátfallal, de nem tele hátfal.
Szeretnék lily pipe-ot az akváriumba, ehhez viszont kell az oldalfalakra lyukat fúrnom, hogy a szűrőcsöveket ott kivezessem.
Kell aggódnom, ha mindkét oldalfalra fúrok kettő darab 50 mm-es lyukat a csöveknek?
Rontja ez a stabilitását?
Elegendő lenne kisebb lyuk, pl.44 mm?
A szürőcsövek Tetra 1200 csövei, 22 mm.

Köszönöm!
 
Srácok!
@Pecás , @Victor , persze más is segítségét is szívesen veszem, a kérdésemet megválaszolni.
Adott a 325 literes akvám, mérete 130x50x50, alatta a bútor, normál bútorlapból, középen elválasztva, hátfallal, de nem tele hátfal.
Szeretnék lily pipe-ot az akváriumba, ehhez viszont kell az oldalfalakra lyukat fúrnom, hogy a szűrőcsöveket ott kivezessem.
Kell aggódnom, ha mindkét oldalfalra fúrok kettő darab 50 mm-es lyukat a csöveknek?
Rontja ez a stabilitását?
Elegendő lenne kisebb lyuk, pl.44 mm?
A szürőcsövek Tetra 1200 csövei, 22 mm.

Köszönöm!
Nem ront a stabilitásán, kevés a 44-es lyuk inkább legyen 50mm de lehet még az is kevés.
 
Kell aggódnom, ha mindkét oldalfalra fúrok kettő darab 50 mm-es lyukat a csöveknek?
Rontja ez a stabilitását?
Elegendő lenne kisebb lyuk, pl.44 mm?

Szia!

Ahogy Matyi is írta előttem, ekkora lyuk nem fogja befolyásolni a stabilitását, viszont szerintem is kicsi, hacsak nem trükközöl valamit. Én, az oldalsó íves kivágások mellett hátulra is fúrtam lyukakat a két szívópipának, illetve alulra az elektromos vezetékeknek. Itt a készletben lévő legnagyobb 60-as, vagy kicsit nagyobb koronafúrót használtam, és még így is, hogy a csövek lapos szögben ki tudjanak menni, félsómarógéppel le lett belül kerekítve a lyuk széle .
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...1101_73da194a83255fb3bc51ddfb01ee5dd1_xxl.jpg
Tudom ez nálad nem kivitelezhető, hiszen én is összeragasztás előtt csináltam.
GA-s bútorokon látok ilyen kábelátvezetőt, amit használnak az oldalsó furatokon, ehhez 60-as furat kell, ilyet használnék, és akkor nem lenne csúnya a lyuk. Ilyent bútorlapszabászatban be tudsz szerezni Esetleg ha úgy látod, hogy nagyon törne a cső, akkor még egy 16/22-es könyöket is lehetne itt használni, ekkor viszont elég egy kisebb furat is ;)
 

Attachments

  • kabelkivezeto.jpg
    kabelkivezeto.jpg
    32.6 KB · Megtekintések: 8
  • kabelkivezeto2.jpg
    kabelkivezeto2.jpg
    24.1 KB · Megtekintések: 8
K
Szia!

Ahogy Matyi is írta előttem, ekkora lyuk nem fogja befolyásolni a stabilitását, viszont szerintem is kicsi, hacsak nem trükközöl valamit. Én, az oldalsó íves kivágások mellett hátulra is fúrtam lyukakat a két szívópipának, illetve alulra az elektromos vezetékeknek. Itt a készletben lévő legnagyobb 60-as, vagy kicsit nagyobb koronafúrót használtam, és még így is, hogy a csövek lapos szögben ki tudjanak menni, félsómarógéppel le lett belül kerekítve a lyuk széle .
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...1101_73da194a83255fb3bc51ddfb01ee5dd1_xxl.jpg
Tudom ez nálad nem kivitelezhető, hiszen én is összeragasztás előtt csináltam.
GA-s bútorokon látok ilyen kábelátvezetőt, amit használnak az oldalsó furatokon, ehhez 60-as furat kell, ilyet használnék, és akkor nem lenne csúnya a lyuk. Ilyent bútorlapszabászatban be tudsz szerezni Esetleg ha úgy látod, hogy nagyon törne a cső, akkor még egy 16/22-es könyöket is lehetne itt használni, ekkor viszont elég egy kisebb furat is ;)
Köszi az infokat.
Van még egy nagyobb méretű fúrófej, azt hiszem 60-as, akkor azt használom majd.
Megpróbálom úgy belőni a magasságot, hogy ne törjön a tömlő, bár a Tetra 1200 csövei elég merevek.
Köszi még egyszer.
 
K

Köszi az infokat.
Van még egy nagyobb méretű fúrófej, azt hiszem 60-as, akkor azt használom majd.
Megpróbálom úgy belőni a magasságot, hogy ne törjön a tömlő, bár a Tetra 1200 csövei elég merevek.
Köszi még egyszer.

Hali,
Én 80 ast vettem legutóbb
A hornbachba! Van hozz kábelvezetö is 80 as.
Sztem nem nagy, ugyan még nem furtam ki, majd januárban ha tehermentes lesz a szekrény[emoji106]


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Hali,
Én 80 ast vettem legutóbb
A hornbachba! Van hozz kábelvezetö is 80 as.
Sztem nem nagy, ugyan még nem furtam ki, majd januárban ha tehermentes lesz a szekrény[emoji106]


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Köszi!
Rendeltem a neten egy olcsó készletet, elég volt az 51 mm. Sikerült kifúrni, bár amikor átértem a lapon, kiszakadt körbe a peremnél, de belül, így nem látszik. A másik oldalról is fúrnom kellett volna. A másik kettőnék már úgy csináltam. Majd kijavítom vagy veszek kábelkivezetőt, hogy eltakarja.
Minden cső kifért, nem tört meg egyáltalán.
 
Sziasztok!
Valaki aki jártas a bútorméretezésben segítene/leellenőrizne?
Tervezek egy 600*500*800 bútort, egy ajtó, sarkok merevítve, négy szintező láb. Elméletileg 20mm-es rétegelt lemez lenne a kiszemelt anyag, egyik oldalán fényes, másikon rücskös felület, műgyantás, illesztéseket szilóval kikenném belül, kívül élzárás lenne rajta. kb. 200kg-ot kell elbírnia, max 250-et.
Méretek:
600*500*20 talp
600*500*40 fedlap
600*735*20 ajtó
478*740*20 oldalfalak
560*740 hátfal

Ha ezt levágatom összerakható, működőképes dolog lesz belőle?
Köszi a segítséget!
 
Ha jól sejtem, akkor élzárási vastagsággal nem számoltál és az ajtó azért alacsonyabb 5 mm-rel, hogy lent/fent legyen pár mm hézag, illetve az oldallapok azért rövidebbek 2 mm-rel, mert a pántok illeszkedésével is számoltál? Ezesetben szerintem stimmel minden méret. Én lehet, hogy annyit másképp csinálnék, hogy alul nem láttatnám szemből az alsó lapot, hanem úgy csinálnám, hogy az ajtó takarjon rá, ahogy az oldalakra is. Vagyis az ajtót 20 mm-rel magasabbra, az alsó lapot meg 22 mm-rel rövidebbre.
 
Legutóbb havernak csináltam egy akváriumbútort, és a korábbi tapasztalatok alapján, csak akkor rendeltük meg az ajtókat mikor kész volt a bútor. Sajnos az ember hiába tervez milliméter pontossággal, ha a lapszabászatban -+1-2 milliméter nem számít, aztán az eltérések szépen összeadódnak. A saját bútorom közézáródós ajtóval készült, és élzárást figyelembe véve is , körben 2-2 milliméter hézagot számoltam, aztán épp, hogy be lehetett csukni az ajtót. Utána meg jött egy kis ázás, és vihettem vissza levágatni az ajtókból.
 
Utoljára módosított:
Ha jól sejtem, akkor élzárási vastagsággal nem számoltál és az ajtó azért alacsonyabb 5 mm-rel, hogy lent/fent legyen pár mm hézag, illetve az oldallapok azért rövidebbek 2 mm-rel, mert a pántok illeszkedésével is számoltál? Ezesetben szerintem stimmel minden méret. Én lehet, hogy annyit másképp csinálnék, hogy alul nem láttatnám szemből az alsó lapot, hanem úgy csinálnám, hogy az ajtó takarjon rá, ahogy az oldalakra is. Vagyis az ajtót 20 mm-rel magasabbra, az alsó lapot meg 22 mm-rel rövidebbre.
Igen, jól sejted, mert nem tudtam pontosan milyen vastag lesz az élzárás. Köszönöm, akkor a meglévő adatok és információk alapján majd újraszamolom.
Kell a dupla tető, vagy elég lehet szimpla?
 
Sziasztok!

Akvárium állványt szeretnék csinálni fából, viszont nagyon nem értek a fa anyaghoz így kérném segítségetek hogy milyet, milyen vastagot, milyen csavarokkal és hogyan. Röviden csak ezeket szeretnék megtudni. :D 4 polcos minimal-design állványt szeretnék, az alsó polcnak bírnia kéne egy 112 literes akvát, a 2.-nak egy 50 literest, a felső kettő pedig csak tárolásra lenne, de elképzelhető hogy a 3. polcra is kerülne később akvárium. Le is rajzoltam, jelenleg várok egy asztalostól árbecslést, ő viszont bútorlapból szeretné megcsinálni. Nekem jó lenne sima gyalulatlan léc/gerenda is.

Köszi előre is!

View attachment 46407
 
A 40 centi nagyon kevés a kis akvának. Nem lesz hely matatni benne plusz a világítás is necces befér-e.
Nálam minden rekesznek 60 centi magasság lett hagyva. Kellett is.

Bútorlappal az a gáz hogy ilyen nyitott polcnál a vízzárást az éleknél hogy oldod meg? Szekrénynél belül kinyomod szilóval és annyi.
Tuti hogy lesz kifröccsenő víz amitől az élek/élfóliázás szépen szét fognak válni. Én az állványomatt már vagy hatszor rommá áztattam. :) De a háromszor lazúrozott fának meg sem kottyant.
 
Hosszú, erős facsavarokkal, a magméretnél kisebb méretű előfúrásokkal csináld. Az előfúrás lényege, hogy a csavar befúródásától ne hasadjon szét a fa, de az sem jó, ha túl nagy a furat és nem "kapaszkodik" a csavar.
Az ilyen jellegű állvánnyal - amit rajzoltál - az a baj, hogy nincs keresztmerevítve és össze tud bicsaklani. Ezt talán geometriai alakzatokkal is el tudom magyarázni: a négyoldalú síkidomok azonos oldalhosszúságok mellett lehetnek különbözők is, lásd pl négyzet-rombusz.
924ca002.jpg
A háromszögre ugyanez már nem igaz, három adott oldal mindig meghatározza/fixálja az alakzatot, így plusz merevítés(ek) beiktatásával a polc stabillá válik. Vagyis minimum két keresztmerevítésre szükség van, egyik oldalt, másik elöl/hátul kell legyen, hogy egyik irányba se tudjon eldeformálódni/összedőlni a polc.
A bútorlapok teli lapok, vagyis egyben keresztmerevítésként is szolgálnak, ezért egyszerűbb velük dolgozni.
Ha lécekből dolgozol, a keresztmerevítéseket szükségességét két dologgal minimalizálhatod. Az egyik a nagy keresztmetszetű anyagok felhasználása (minimum 40-50 mm), amelyek merőleges összeillesztése ezen a keresztmetszeten már ad minimális keresztmerevítést. Ez utóbbi minél hosszabb, annál jobb, tehát ez a ~50 mm nagy erőhatásnak azért még nem fog ellenállni. Tovább erősítheted a kötéseket összecsapolással, de én mindenképp javaslom a keresztmerevítést.
https://www.greenaqua.hu/hu/ada-garden-stand-akvarium-allvany-60x30.html
 
A kereszt merevítéses dolgot értem, pont ezért sem vettem salgópolcot, mert annyira nyeklett-nyaklott hogy ránéztem és eldőlt... ha jól értem akkor 50*50-es vagy vastagabb stafnifa már elég erős lenne. Amivel esetleg el tudnám még kerülni a hasasodását a polcoknak ha az állvány mélysége ugyanakkora mint az akváriumé, tehát 35 cm. Így az akvárium két hosszabbik éle a stafnifa keret hosszabbik felein ülne. Az előfúrás sem gond.

Itt egy skicc, bocsi kézzel dobtam össze de a lényeg látszik. A betűvel jelölt illesztésekben kérnék akkor segítséget hogy milyen csavarokat érdemes használni:

26241881_1715937101790049_1525929622_n.jpg

Ilyen szerkezetből lenne 4 db és ezeket raknám egymásra kihasználva így azt, hogy a hosszabbik oldala a keretnek a lábakon fekszik.
A polcokat pedig bútorlapból vagy fenyő lécekből vagy préselt lemezből kellene csinálni?
 
Szerintem ne így csináld. Így a keresztmerevítés se fog sokat érni. A függőleges lábak ne 4x4, hanem összesen 4 - teljes magasságú - darabból legyenek.
 
Utoljára módosított:
Szerintem ne így csináld. Így a keresztmerevítés se fog sokat érni. A függőleges lábak ne 4x4, hanem 4x1 - teljes magasságú - darabból legyenek.
Es ha 2 helyen hozzarogzitem a falhoz?

Ha teljes labakhoz csavaroznam keretet akkor nem hajolna meg egy ido utan a csavar?
 
Back
Oldal tetejére