• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor elkészítése

kipser

Főkertész
Sziasztok,

igazából most állok neki az akvárium bútorom megtervezésének és ehhez szeretném kérni a segítségeteket.
Nem nagyon vagyok otthon az ilyen jellegű dolgokban, ezért nem szeretnék egyedül belefogni az egészbe.

Szóval az egész terv az lenne, hogy egy ADA bútorhoz hasonlót szeretnék. Az akvárium 60 vagy 80 literes lesz. Ezt még nem döntöttem el, de lassan el fog dőlni ez is.

Az első kérdésem az lenne, hogy szerintetek pont akkora legyen az akvárium bútor mérete, mint az akvárium alapterülete vagy pedig legyen nagyobb az asztal és a közepére helyezzem el az akváriumot?

Milyen magas legyen? Nagyon nem láttam még élőben szép bútort csak a GA-ban. Ott meg elfelejtettem megmérni

Milyen lábakon legyen hogy minél kisebb legyen a rezonancia? :) mellette alszom tehát fontos lenne, hogy ne búgjon nagyon éjszaka benne a szűrő.

A számítástechnikában használt rezgéselnyelő lapok itt is segítenének? (szivacs szerű anyag)

1 vs 2 Ajtó. Melyik praktikusabb?

egyelőre ennyi lenne a kérdésem . esetleg azt megköszönném, hogyha valaki tudna mondani olyan programot windows alá amivel meg tudnám tervezni, esetleg színezni az asztalt

köszönöm előre is a segítséget
 
Az első kérdésem az lenne, hogy szerintetek pont akkora legyen az akvárium bútor mérete, mint az akvárium alapterülete vagy pedig legyen nagyobb az asztal és a közepére helyezzem el az akváriumot?

Ezt neked kell tudni, hogy mi tetszik neked.

Milyen magas legyen? Nagyon nem láttam még élőben szép bútort csak a GA-ban. Ott meg elfelejtettem megmérni

80cm magasba befér a magas 5 kilós palack is.

Milyen lábakon legyen hogy minél kisebb legyen a rezonancia?

Állítható.

A számítástechnikában használt rezgéselnyelő lapok itt is segítenének? (szivacs szerű anyag)

Igen.

1 vs 2 Ajtó. Melyik praktikusabb?

60cm hosszúra jó az egy ajtó, felette már számold bele azt, hogy 80-90cm hosszú az ajtó és annak kinyitva el kell férnie.
 
kicsit magasabbra gondoltam mint a 80 cm. mondjuk itt nagyban függ az akvárium magasságától.
nem nézne ki egy 60 széles 40 mély és egy 35 magas akvárium hülyén? nem lenne túl aránytalan?
 
nem nézne ki egy 60 széles 40 mély és egy 35 magas akvárium hülyén? nem lenne túl aránytalan?
nem
nálam kb 90 cm-es lesz maximum és 30 cm magas az aki...
én így képzeltem el pl a szekrényt amit csinálni fogok:
14641401298_18beb15926_b.jpg

ADA Style Furniture by andras.czesznak, on Flickr
 
Hát nem tudom . Igazából azt mondom hogy hydor párti vagyok. Semmi gondom nem volt eddig vele. Mondjuk nincs hasonlítási alapom az eheimel. Nem tudom mit tegyek. 60liter körüli volt az elképzelésen de most hogy néztem az itthonit ami 30literes. Nem sokkal lenne nagyobb a 60-as
 
Nagyon jó szűrőanyaggal és nem dzsungel elrendezéssel elbírja, de akkor reaktort és ilyeneket ne tegyél rá. A 2073 a biztosabb, a legnagyobb mozgástered a 2075-tel lenne természetesen :) De ez megint egy másik topic.
 
Hali!

Az első kérdésem az lenne, hogy szerintetek pont akkora legyen az akvárium bútor mérete, mint az akvárium alapterülete vagy pedig legyen nagyobb az asztal és a közepére helyezzem el az akváriumot?
Ha ADA stílus, akkor szerintem ugyanakkora legyen az alapterület.

Milyen magas legyen? Nagyon nem láttam még élőben szép bútort csak a GA-ban. Ott meg elfelejtettem megmérni
@inadsz válaszolt, GA bútor méterek meg a webshopban fent vannak, de: nekem 72 cm a bútor, tehát belül kb. 68 cm, amibe nekem egy messer 5kg-os palack reduktorral éppen elfér. Szóval ha magasabbat akarsz, akkor sima ügy.

Milyen lábakon legyen hogy minél kisebb legyen a rezonancia? mellette alszom tehát fontos lenne, hogy ne búgjon nagyon éjszaka benne a szűrő.
Én süllyesztett állítható bútorlábat használtam, és ragasztottam rá filckorongokat, hogy a műanyag ne érjen a laminált parkettához. De a szűrő búgása nem ettől függ szerintem, hanem a szűrő lábától, ide kell valami hangelnyelő szivacs.

Jó barkácsolást!
 
Szia
Ezeknek a kérdéseknek a nagy részére neked kell tudni a választ. A magasságnál azt vedd figyelembe tudsz-e matatni benne sámli nélkül Hogy szoktad nézegetni ülve vagy állva? Mit szeretnél bele rakni?Mert az is lényeg,hogy bele férjen a berendezés.Mielőtt az alapterületről döntenél nézd meg az "Akváriumbútor diszkrétbája" topikot. Ha már készítesz legyen egyedi. Ingyenes számoló programot nem tudok amit én használok az nem hivatalos. Nem nehéz kiszámolni ha nem boldogulsz segítek kiszámolni. Nem vagyok csak hobbiasztalos de van pár bútor a hátam mögött.:D
 
A google SketchUp programjával tervezgettem látványra, hogyan is nézzen ki. Van ingyenes verziója, bőven elég a feladathoz. Elég egyszerű is használni, kis gyakorlás kell csak.

Ha pedig már kész a látványterv, akkor a lapszabászathoz az Excel-t találtam legjobb szoftvernek. :)
 
A google SketchUp programjával tervezgettem látványra, hogyan is nézzen ki. Van ingyenes verziója, bőven elég a feladathoz. Elég egyszerű is használni, kis gyakorlás kell csak.

Ha pedig már kész a látványterv, akkor a lapszabászathoz az Excel-t találtam legjobb szoftvernek. :)
Off: sketchuphoz léteznek mindenféle pluginok, pl olyan is, ami a kész rajzból csinál egy anyagkiírást vágáshoz. Annyi kell csak hozzá, hogy minden alkatrész legyen komponens, elnevezve.
 
  • Like
Reactions: TZ
Kapásból az jutott eszembe, hogy pl a konyhabútorok magassága jó viszonyítási alap lehet. Ott ha jó emlékszem 85 cm a magasság.
Alapterületre én is az akváriuméval megegyezőt javasolom.
Két ajtót tennék rá: szebb is lesz és kezelhetőbb is. Igaz, kivetőpántot dupla annyit kell beállítani, de meghálálja majd.
80 literesnél azért számold bele a leendő berendezést. Lehet annak a vége akár 50-55 liternél kevesebb "nettó" víz is...
A bútor tervezésénél ne feledkezz meg a megfelelő merevítésről, mert ha egy jó köves, sok talajt felhasználós layout-ot építesz bele elég komoly súlya lesz.
Lábnak az állíthatót javaslom én is, hacsak nem lézer-vízszintes a padlód.
Ha a külső méreteid megvannak, akkor a lerajzolt bútorral el kell menni egy lapszabászattal foglalkozó műhelybe, ott majd kiszámolja egy szaki kb egy perc alatt, hogy a 18 mm-es bútorlap figyelembe vételével melyik mekkora legyen. Összerakásnál meg kell gondolni, hogy a szép de -szerintem- kevésbé masszív fatiplis ragasztós összerakás legyen-e, avagy a csavarozós, de itt jól ki kell találni, hogy hogyan is csavarozol, hogy ne nagyon látszódjon a kész bútoron a csavar. Ezen a ponton elég jól el lehet agyalgatni, de ettől szép a tervezés.
 
Szerintem meg fatiplivel erősebb kötést lehet csinálni mint csavarozással ;), (ha ki is szakadna akkor is hoz magával egy nagy darab anyagot a lapból) viszont nagy szívás vele összeállítani egy bútort, mivel szinte képtelenség egyenesen fúrni a bútorlapban. 2007-ben csináltam 240 literes alá bútort, akkor 10-es(átmérőjű) fatiplivel raktam össze és nem sajnáltam bele , 5 centinként voltak fúrva a lyukak :). Alternatív megoldás, ha tudsz kölcsön kérni lamellázó (lapostiplimaró) gépet, ezzel nagyon pontosan össze lehet állítani a bútort, és némi korrigálásra is van lehetőség a ragasztó megkötése előtt. De vannak olyan lapszabászatok ahol össze is rakják neked ha kéred. Ha mégis magad csinálod ilyen géppel, és vastag 2mm-es ABS élzárást választasz ( akváriumbútornál ajánlott) akkor szerintem jobb ha előbb otthon kimarod a lamellakekszek helyét majd visszaviszed élzárásra.
 
Fa tiplivel és főleg lamellóval sokkal erősebb a bútor. Fa tiplihez van egy nagyon egyszerű sablon avval könnyű csinálni a barkács áruházakban lehet kapni és 18-as laphoz bőven elég a 8-as tipli. A lamellót átlehet állítani a 2mm abs-hez de én mindenhova nem ajánlok 2milist elég a 0,4-es csak az is abs legyen.
 
Nekem a legutóbb az ADA mintára készültnél mindenhol 2 millis van ;), de természetesen a tervezéskor úgy is lett méretezve, kivéve persze azokon a részeken ahol a lapok találkoznak, Lamelló van benne rendesen olyan 80 db körül pakoltam bele :rolleyes:
DIY ADA Style bútor | Page 4 | Magyar Akvakertész Fórum

Állítható lábból én ilyent használtam, lapszabászatban, katalógusból meg tudják hozni, viszont kell hozzá 28-as fúró
16338189_4b25640c6aee673020fbf4b189b6154a_l.jpg
 
Utoljára módosított:
Fontold meg a vas állványt is! Szerintem sokkal modernebb hatást ad, mint egy fa bútor. Ez persze a lakásod stílusától is függ, de egy szép növényes akvárium baromi jól mutat egy szürke, vagy fekete vas állványon...
 
Egyszer próbálkoztam vas állvánnyal, de satupad lett belőle :), nem vagyok hegesztő szaki (varratokkal nem volt gond) és ahogy állítottam össze, kicsit megcsavarodott az egész. Meg persze ennél a megoldásnál látszik a technika. Ízlés dolga, nálam az ADA stílusú bútor is bükk színű bútorlapból van, mert ilyen a szobabútor a nappaliban, nem pedig szürke.
 
Az elején én is gondolkoztam, nem vasból, hanem alumíniumból, mert abból van bőven, szépen meg is lehet csinálni, de akkora rendet nem tudok tartani, hogy a technika jól mutasson alatta :)
 
Back
Oldal tetejére