• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akasztós szűrő "tuning" ripáriumokhoz

dantesix

Főkertész
Az elmúlt napokban kicsit ráfeszültem a ripáriumokra és ahogy olvasgattam a fórumokat, úgy akadtam bele egy érdekesebb naplóba. Maga a ripárium nekem nem tetszett, főleg az elhanyagolt vizes része miatt, viszont az akasztós szűrő bevonása a "scape"-be tetszett! :D

Ő ugyanis ezt művelte az akasztós szűrőjével:
attachment.php


Az egész gyári cumót kidobta, bio szűrőanyagot rakott be helyette, úgy hogy a felső réteg szivacs lett, amibe lyukakat vágott a növényeknek. A kifolyót úgy "halkította", hogy a fém hálót mohával növesztette be. :D

Ez a kép fél év múlva készült:
eqebe6ug.jpg


Trimmelés előtt:
a6a6u9uq.jpg


Így néz ki a szivacs, és a riccia hangtompító:
20140306_211346.jpg



Itt pedig már egy újabb variáció, rescape után:
3e4ageqa.jpg



Valaki itthon már próbálkozott ilyennel? :)
 
Nagyon jó és - szerintem - dekoratív megoldás. Ha jól gondolom, a módszer lényege hogy a szűrőközeget is bevonja a növények használatával a rendszerbe. Nem külön van, mint egy külső szűrőnél.

A második képen a növények miből nőnek ki?

Azt lehet tudni, hogy a fokföldi ibolya levelek megmaradtak? S ha igen, meddig jutottak?
 
Nagyon jó és - szerintem - dekoratív megoldás. Ha jól gondolom, a módszer lényege hogy a szűrőközeget is bevonja a növények használatával a rendszerbe. Nem külön van, mint egy külső szűrőnél.

A második képen a növények miből nőnek ki?

Azt lehet tudni, hogy a fokföldi ibolya levelek megmaradtak? S ha igen, meddig jutottak?
A második bejegyzés második képére gondolsz?

Egyébként, ha jól emlékszem pendulum akvablogján olvastam el naturalos témában olyan akvát, ahol a növényeket használta szűrésként. Itt kihasználja a helyet, és a tápanyagot. És szerintem jobban néz ki, mint egy sima akasztós. ;)
 
Több megoldást láttam a fórumokon.
Az egyik, aki a standard szűrőanyagokból kicsit kevesebbet rakott bele, és a tetejére rakott szivacsot, és abba került a növény. A másik, aki csak szivacsot rakott és úgy a növényt. Mindkettő verzióban egyszerűen csak a szivacsot emelik le a növénnyel.

Itt egy videó a csak szivacsos kiemelésről:

Az már más kérdés, hogy a pucolás során mennyire sérül a növényzet gyökere. :)

Nem tervezek akasztós szűrőt egyelőre, de ha lesz, tuti kipróbálom majd. :D
 
hogy pucolja a szivacsot? Sőt hogy találja meg?
Szerintem a módszer lényege: a koszt a növények "takarítják ki" a rendszerből. Valószínűleg akkor okozunk kárt, ha belenyúlunk. Amint beérett a szűrő és belenőnek a gyökerek, onnantól nincs vele több gond. Esetleg néha picit levágni a növényekből.
 
Azért a növények nem takarítanak fel mindent. Max ritkábban van szükség hozzányúlni. :)
Ha belenőnek mindenhová a gyökerek és ezt megbontod, azzal kb. drasztikusan lecsökkented az egész hatékonyságát.
Megnéztem a linkelt képeket, és kíváncsi lennék, hogyan takarítja a tulaj? Jóformán hozzá sem lehet férni a rengeteg növénytől a szűréshez.
 
Nem kell bontani semmit, de azért átmosni a szivacsot a gyökerekkel együtt, a szűrőbe bekerülő egyéb "szemetet" kitakarítani, azért illik felteszem.
A fenti youtube videóban látszik, hogy pl ott egyben kiszedi a növényekkel együtt a szivacsot. Máshol (lentebbi napló külföldről) csak a felső réteg a szivacs, de azt is simán leemeli a csávó és szépen tudja kezelni a dolgokat.

Ezt a naplót érdemes végigolvasni, ha érdekel a dolog: REVAMP - Planted HOB spillway for AquaClear HOBs UPDATED AGAIN! (Cleaning)
Itt láthatod, hogy nem csupán szivacsból milyen setup van, mennyire és hogyan nőttek bele a növények, és hogy hogyan lehet kezelni. Mennyire koszol, stb.
De, ha csak a takarítás része érdekel @rutilans , akkor elég ezt a hozzászólást elolvasnod: The Planted Tank Forum - View Single Post - REVAMP - Planted HOB spillway for AquaClear HOBs UPDATED AGAIN! (Cleaning)
Azért ezt a képet iderakom:
1IW9dSn.jpg

A csávót kicsit meglepte, hogy a gyökérzet teljesen átfúrta a purigenes zacsit. Annyira, hogy amikor tisztítás után visszarakta, már inkább alulra rakta. :)

Még egy érdekesség:
Több helyen olvastam még, hogy mennyire hatékonyan veszik fel a növények a nitrátot. Két helyen olvastam konkrét számokat. Egyikük azt írta, hogy az egy hónapos vízcseréje előtt mindig 40ppm szokott lenni a nitrát, de most csak 10ppm. A másik is arról számolt be, hogy általában 40ppm fölött szokott lenni a nitrátja vízcserék előtt, és amióta ilyen "növényes szűrést" alkalmaz 10-15 ppm.

Amit még megemlítenék, hogy legtöbben "szobai futókát" (? - angolul "pothos") használnak, de bőven előfordul bambusz, és minden ripáriumba való növény is. Aztán láttam olyat, aki orchidát rakott bele, és állítólag hónapok óta jól érzi magát. De előfordul, aki egyfajta wabi-kusa tálként tekint a lehetőségre, mint pl a fenti naplóban az újratelepítés után.
 
Amit még megemlítenék, hogy legtöbben "szobai futókát" (? - angolul "pothos") használnak, de bőven előfordul bambusz, és minden ripáriumba való növény is. Aztán láttam olyat, aki orchidát rakott bele, és állítólag hónapok óta jól érzi magát.
Az a Scindapsus (régI) vagy Epipremnum (új) nevű növény lesz. Ami még nagyon jónak tűnik a Monstera, Philodendron és a pletkya (Tradescantia sp.) fajok.
Ha orchideát választanék, én Phaleonopsis-t (lepkeorchidea) javaslom. Nagyon jól mutat, és a gyökerei biztosan örülnének a tápanyagoknak. A vízmozgásból pedig megoldódik a páratartalom kérdése is.
Bambuszt nem tennék a szűrőbe, mert a legtöbb fajnak brutális gyökérzete van és mindent szétnyom. Bár a 'Lucky Bambo' néven futóval tennék egy próbát.
 
Back
Oldal tetejére