• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akasztós szűrő sufnituning

Rebal

VIP kertész
Sziasztok!

Kreatív ötleteitekre lennék kíváncsi!
Egy 30 literes nano-hoz szereztem be egy Evolution AF02-300 akasztós szűrőt. Gyárilag aktív szén-perlon kombinált szűrőlap van benne, plusz egy mechanikai vízterelő.
Az aktív szén-perlon szűrőlapot kivettem, a vízterelő maradt, és dobtam bele 250 ml Seachem Matrix-ot, ez kényelmesen elfér benne.
A szűrő 300 l/h vízhozamot produkál, ami az ajánlásoknak megfelelő, akvárium méretéhez viszonyítva 10-szeres forgatást biztosít. DE!!! Ez akkor flow-t csinál az akvában, hogy felkever mindent!
Ugyan van rajta vízhozam szabályzó, de ez mint halottnak a csók... nem sokat fojt.
Hogyan tudnám az áramlást lecsökkenteni a kifolyási oldalon? A szívó ágat nem feltétlen fojtanám le (jobban).
Van valakinek erre ötlete, vagy esetleg már tapasztalata?

Egyébként a szűrő minőségileg elfogadható, nem hangos, 3-4 dl szűrőanyagot képes befogadni.

Köszönöm
 
Szia!

Van még hely a mátrixnál, vagy tele van pakolva a rendelkezésre álló szűrőtérfogat? -> Azaz fér még bele perlon fojtás gyanánt? Ez tűnik a legegyszerűbb megoldásnak. Illetve megnézném a szűrőt közelebbről, pl. hogy sértetlen-e és jól van-e összerakva. Az áramlás szabályozót gondolom ki lehet szedni a helyéről. Ez valószínű a pl. tisztíthatóság miatt. Jól van benne a szabályozó és ép? Nem egy bonyolult eszköz fura, hogy egy mezei fojtás nem működik rendesen. o_O
 
Szia!

Van még hely a mátrixnál, vagy tele van pakolva a rendelkezésre álló szűrőtérfogat? -> Azaz fér még bele perlon fojtás gyanánt? Ez tűnik a legegyszerűbb megoldásnak. Illetve megnézném a szűrőt közelebbről, pl. hogy sértetlen-e és jól van-e összerakva. Az áramlás szabályozót gondolom ki lehet szedni a helyéről. Ez valószínű a pl. tisztíthatóság miatt. Jól van benne a szabályozó és ép? Nem egy bonyolult eszköz fura, hogy egy mezei fojtás nem működik rendesen. o_O

Szia!

A szűrő ép, jól van összerakva. Mivel a "nyomó" oldalon nincs nyomás, így ott fojtani nem lehet, mert túlcsordul. Ezért hiába is teszek bele több szűrőanyagot, a víz megkerüli. Ilyen fajta fojtás nem jöhet szóba ezeknél a szűrőknél. Az áramlás szabályozása a szívó oldalon történik, klasszikus golyós csap elven, annyi különbséggel, hogy nem lehet 0-ra fojtani, kis rés mindig van, így érezhetően nem lehet fojtani vele. (Ez más gyártmánynál nem tudom hogy így van-e!?)

Két ötletem van:
- a kiáramló víz megtörése a "csobogás helyén"
- a rotorház nyílásainak leszűkítése, ezzel a vízhozam csökkentése

A "hogyan" még kérdéses...
 
Ilyen fajta fojtás nem jöhet szóba ezeknél a szűrőknél
Jogos. Nagyon régen használtam én is ilyen szűrőt, de nem emlékeztem pontosan a belső kialakítására, a víz útjára. Akkor ez kilőve. A kis rés gondolom azért van, hogy véletlenül se tudd totál elzárni a víz útját.
Ott nem tudsz valamit barkácsolni, hogy a "csap" jobban elforduljon? (pl. ütközőből lefaragni egy picit, bár lehet, hogy hozzáférhetetlen) A víz "terítése" jó ötlet. Mintha rémlene ilyesmi youtube videó ...
szerk.: azért azt nem javaslom, hogy reszelj le a rotorlapátból. :D Kissé irreverzibilis lenne.
 
Utoljára módosított:
Jogos. Nagyon régen használtam én is ilyen szűrőt, de nem emlékeztem pontosan a belső kialakítására, a víz útjára. Akkor ez kilőve. A kis rés gondolom azért van, hogy véletlenül se tudd totál elzárni a víz útját.
Ott nem tudsz valamit barkácsolni, hogy a "csap" jobban elforduljon? (pl. ütközőből lefaragni egy picit, bár lehet, hogy hozzáférhetetlen) A víz "terítése" jó ötlet. Mintha rémlene ilyesmi youtube videó ...

A csap körbe jár, nincs ütköző, a cső van úgy kialakítva, hogy kis rés mindig van, ezért a csap piszkálása kilőve!
Ha véletlenül találsz ilyen videót, és belinkeled, azt megköszönöm!
 
A csap körbe jár, nincs ütköző, a cső van úgy kialakítva, hogy kis rés mindig van, ezért a csap piszkálása kilőve!
Ha véletlenül találsz ilyen videót, és belinkeled, azt megköszönöm!
Ejj... az a fránya cső.. Az Atman power meg zabolázatlanul előtör... :) Még nem vagyok otthon, de ha hazaérek és lesz egy kis időm körbenézek, hátha akad valami használható.
 
Hali, én ugyan másmilyet használok és azon teljesen jó a szabályozó csap de miért nem akarsz a beszívó oldalon fojtani? Egy kis darab szivacs a csőbe, vagy vékony szivacs körbe a beszívó részre (mint egy kis garnélavédő) és máris kisebb a flow.
Nálam egyébként akkor kavarja nagyon az aljzaton a vizet ha a csobogó rész nem ér a vízbe és tényleg becsobog a víz az akvába. Ha beleér a befolyó rész a vízbe akkor szépen teríti a felszínen a vizet és kevésbé van látható áramlás.
 
Találtam egy hasonló szűrőt, amin látszik a kialakítás:

azoo-mignon-filter-60-photo-003.jpg


Hali, én ugyan másmilyet használok és azon teljesen jó a szabályozó csap de miért nem akarsz a beszívó oldalon fojtani? Egy kis darab szivacs a csőbe, vagy vékony szivacs körbe a beszívó részre (mint egy kis garnélavédő) és máris kisebb a flow.
Nálam egyébként akkor kavarja nagyon az aljzaton a vizet ha a csobogó rész nem ér a vízbe és tényleg becsobog a víz az akvába. Ha beleér a befolyó rész a vízbe akkor szépen teríti a felszínen a vizet és kevésbé van látható áramlás.

Igen, a szívóágra tett szivacsra gondoltam, de ha nem muszáj, akkor nem raknék rá, a csőbe is gondoltam, de ott attól tartottam, hogy gyorsan eltömődik...!?
A csobogó rész valóban nem ér a vízbe, 2-3 mm-rel felette van, ezt még kipróbálom, rátöltök az akvára... köszi
 

Attachments

  • images?q=tbn:ANd9GcTK2JlA3C5qDjZb32XXdG9yJ8nxQLArA3-IHeL_XDfwmSj9XS-lwf_Gag.jpg
    images?q=tbn:ANd9GcTK2JlA3C5qDjZb32XXdG9yJ8nxQLArA3-IHeL_XDfwmSj9XS-lwf_Gag.jpg
    1.6 KB · Megtekintések: 0
Na úgy megfelelő lett? Én már alapból azt hittem, hogy beleér a kiömlő nyílás a vízbe. :facepalm:
 
Na úgy megfelelő lett? Én már alapból azt hittem, hogy beleér a kiömlő nyílás a vízbe. :facepalm:
Ma még nem jutottam oda... Talán holnap. De nem hiszem hogy ez megoldja a problémát! A szemközti üvegen fordul le az áramlat...
 
Sziasztok!

Kreatív ötleteitekre lennék kíváncsi!
Egy 30 literes nano-hoz szereztem be egy Evolution AF02-300 akasztós szűrőt. Gyárilag aktív szén-perlon kombinált szűrőlap van benne, plusz egy mechanikai vízterelő.
Az aktív szén-perlon szűrőlapot kivettem, a vízterelő maradt, és dobtam bele 250 ml Seachem Matrix-ot, ez kényelmesen elfér benne.
A szűrő 300 l/h vízhozamot produkál, ami az ajánlásoknak megfelelő, akvárium méretéhez viszonyítva 10-szeres forgatást biztosít. DE!!! Ez akkor flow-t csinál az akvában, hogy felkever mindent!
Ugyan van rajta vízhozam szabályzó, de ez mint halottnak a csók... nem sokat fojt.
Hogyan tudnám az áramlást lecsökkenteni a kifolyási oldalon? A szívó ágat nem feltétlen fojtanám le (jobban).
Van valakinek erre ötlete, vagy esetleg már tapasztalata?

Egyébként a szűrő minőségileg elfogadható, nem hangos, 3-4 dl szűrőanyagot képes befogadni.

Köszönöm
Valószínűleg alacsony a vízszinted, és belezúdul a víz. Én 10 literes piko akváriumon akasztósoztam, úgy volt a legjobb, ha a szűrő alja pont beleért a vízbe. Naponta kellett töltenem 2-3 dl vizet az akváriumba, különben csobogott, és verte a talajt, ha meg "túltöltöttem", akkor a vízforgatás nem volt megfelelő. Egy 30-as akváriumnál nem ennyire vészes a helyzet, de Én itt keresném a gondot. Esetleg egy terelőlap felragasztása is megoldás lehet, ha mégsem ez a gond.
 
Köszönöm a megerősítést. Nem gondoltam volna, hogy ekkora jelentősége van annak, hogy beleér-e vagy sem, mert mint írtam, a víz a csobogó résznél közvetlenül nem áramlik lefelé, hanem előre halad és az üvegen fordul le, ha jól láttam...
De mindenképp kipróbálom jobban feltöltve az akvát... talán ma engedi is az időm, ha a betonozással végeztem.:ROFLMAO:
És beszámolok az eredményről!
 
Ez nem jött be... A vízszint emelése nem oldotta meg a centrifuga problémát. Más megoldást kell keresni! (csak lenne rossz idő:oops:)
 
Szeva!
Sajnálattal olvasom, hogy nem jött be a tanács. Sajnos nem 100%, hogy jól értem a konstrukciót. A mintafotót elnézve, szerintem ott ki lehet húzni felfelé a szabályozót. (max. a gumigyűrű fogja meg egy kicsit)
A csap körbe jár, nincs ütköző, a cső van úgy kialakítva, hogy kis rés mindig van, ezért a csap piszkálása kilőve!
Ha kiveszed nem lehet pl. teflonszalaggal körbetekerni párszor és azt a saját anyagához egy csepp pillanatragasztóval hozzárögzíteni? Így a rést tömítenéd legalább részben. A rendszeres forgatást valószínű nem bírná.
Ott van még a videó, amit linkeltem, végszükség esetén pedig a szivacs, ha végképp nem lesz más.
 
A szűrő ez a típus:
evo_akasztos.png

Az áramlás szabályozása így van megoldva, pirossal jelöltem azt a részt, ahol zárt állásban is átszökik a víz:

akasztós szűrő szívóág.png
 
Ami még megoldás lehet:
1. a "nyomó" oldalon leszűkíteni a víz útját, amit csak a rotorlapátok házánál lehet, ha a kimenő nyílást leszűkítem (zölddel jelöltem)
2. a szívó csőbe szivacsot teszek (narancssárgával jelöltem)
3. a csobogó résznél megtörni az áramlást (ez nincs a rajzon)

akasztós szűrő szívóág_2.png
 
Jók a rajzok! (y)
A. Az 1-es változatra olyan megoldás, hogy pl. egy gumigyűrűt húzol oda? Feltéve ha van hely. Így bármikor visszaállítható az eredeti állapot.
B. Vaaagy, pont fordítva. Q=A*v. Ha a Q-t (térfogat áram) állandónak veszem és az A-t, az átáramlási keresztmetszetet növelem, a v áramlási sebesség ugyebár csökken. :) De ez megint olyan beavatkozás, aminél vagy hozzáférsz, vagy nem. És a későbbiekben nem lehet visszaállítani igény esetén. Ez ugyan az az elv, mint amikor a külső szűrő esőztetőt felfúrják, hogy a flow csökkenjen egy kicsit. Tehát itt elméletben szép, gyarkolatban meg a szivacs lehet a nyerő. Legegyszerűbb, és még szűr is, meg mondjuk eltömődik 3 naponta.. Terelő applikálása a kifolyórészre jobb. Vagy veszel a szűrő helyett egy pandamacit.:whistle:
:D Jól elvagyok..
 
Vagy veszek egy rendes szűrőt :ROFLMAO: az 1. változatra gumigyűrű is lehet megoldás, én egy passzentos csőre gondoltam, meglátjuk mi van itthon, d ma sem tudtam vele foglalkozni, betonoztam:wtf::sour:
 
Hát gondolom, hogy fáradt lehetsz. Majd később előtör az ezermester éned.:geek: Lehet addig beesik valaki egy új, még jobb ötlettel. Sosem tudhatod.
Vagy veszek egy rendes szűrőt
Ha ez megnyugtat, lila gőzöm se lett volna, hogy egy ilyen dolgot megnézzek az akasztós szűrőn. Kb. 2 dolgot vettem volna figyelembe: mekkora az áramlása és, hogy pakolható.
 
Back
Oldal tetejére