• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA növénytápok

Jól van na. Már álmodozni sem lehet? :( Melós excelek mellett összenéztem ezt is. :bookworm:
73 watt/liter mellett az "izmosabb" fajtából kellene valami...

Nem bántásból írtam. Csak amennyire tudjuk, hogy pl csak quad lámpára megyünk világítás terén (mert erre van büdzsé) és nem giesemann-ra, annyira szoktak visszás dolgok lenni talaj és táp terén is.

De szerencsére olyan nagy a kínálat, hogy bőségesen lehet választani bármit.
ADA tápozás valószínűleg a legdrágább, ha pusztán az instrukciókat nézzük. De legalábbis a prémium szegmensben van.
Persze sok olyan táp van amiben az ajánlás túlságosan szerényre sikerült. És esetleg az 5-10x mennyiséget is be kell önteni.
Aztán lehet kijönne, hogy nem is olyan olcsó. A gyártók 99%-a nem 1W/literes növényesekhez készíti a tápját. Épp a héten volt nálunk a Dennerle akik növényezésben kb Tropica szint, ők is bevallották, hogy bár tisztelik az amano féle vonalat, a picit lassabb akváriumokra fókuszálnak a termékeikkel.

73Watt / liter valóban sok. Én csak 1 watt / liter közelében vagyok :)

Ha mid-low tech esetleg profito, tropica, dennerle stb mehet. Vagy a töményebbekből kevesebb.
Ha rendesen pörgeted az akváriumot akkor a fenti tápokat kihagynám. És jöhetnek azok amit sok fényhez terveztek. Akár kész tápok, akár saját keverés.

Az ADA prémium kategória, de olyan tápcsomag amit sok fényhez készítettek. Ezért a gyári ajánlás simán elég 1W/liter esetén is. Én otthon és a boltban is így használom minden akváriumon ahol ezzel tápozunk. 1ml/20L bruttó litert nézem mindig.
 
73Watt / liter valóban sok. Én csak 1 watt / liter közelében vagyok :)
Így gépeljen valaki munka szünetében. A nulla és a tizedesvessző lemaradt! Amano kezében is megállna a csipesz 73w/literre!:LOL:


Nem bántásból írtam. Csak amennyire tudjuk, hogy pl csak quad lámpára megyünk világítás terén (mert erre van büdzsé) és nem giesemann-ra, annyira szoktak visszás dolgok lenni talaj és táp terén is.
Nem éreztem bántásnak, a :( jel inkább az álmok és a valóság kontrasztja miatt kellett oda. Persze hogy "quad"-ról van szó nálam is. :ROFLMAO:

Köszönöm, hogy kimerítően válaszoltál! :notworthy:
 
Találtam egy FAQ-ot az amerikai ADA oldalon az Amano féle tápozásról, és megragadta a figyelmemet egy mondat. Ebben a doksiban azt írják, ha éjszaka, a növények nyugalmi állapotában adagolod be a tápanyagokat, akkor nagy részüket elnyeli a szűrőanyag illetve a talaj.

http://www.adana-usa.com/images/uploads/pdf/Firtilizer FAQ.pdf

Ez elgondolkodtató, ugyanis én csak reggel tudom betápozni az akit, és ahhoz, hogy valamit még láthassak belőle este is, általában délután 2-kor kapcsol a világítás. Ha a carbo 6 óra alatt elbomlik, a foszfát egy jelentős része is, a tápanyagot meg megköti a szűrő, elég drága buli lesz a tápozás.

Ti tudtok erről a jelenségről? Valóban elnyelheti a tápanyagokat a szűrő?
 
Találtam egy FAQ-ot az amerikai ADA oldalon az Amano féle tápozásról, és megragadta a figyelmemet egy mondat. Ebben a doksiban azt írják, ha éjszaka, a növények nyugalmi állapotában adagolod be a tápanyagokat, akkor nagy részüket elnyeli a szűrőanyag illetve a talaj.

http://www.adana-usa.com/images/uploads/pdf/Firtilizer FAQ.pdf

Ez elgondolkodtató, ugyanis én csak reggel tudom betápozni az akit, és ahhoz, hogy valamit még láthassak belőle este is, általában délután 2-kor kapcsol a világítás. Ha a carbo 6 óra alatt elbomlik, a foszfát egy jelentős része is, a tápanyagot meg megköti a szűrő, elég drága buli lesz a tápozás.

Ti tudtok erről a jelenségről? Valóban elnyelheti a tápanyagokat a szűrő?
Hova nyelné el a szűrőanyag?!
A talaj valóban tud felvenni némi tápanyagot, de EI tápozás mellett elég gyorsan telítődik (pár hónap), és pufferként funkcionál. Én csak hetente tápozok, de még így sem tűnik úgy, hogy eltűnne a manna a vízből... :D
 
de EI tápozás mellett elég gyorsan telítődik
De itt ADA tápozásról van szó, ami viszont jóval "gyengébb" mint az EI. Olvastam, hogy az ADA tápok akkor a leghatékonyabbak, ha közvetlenül lámpafelkapcsoláskor adagolják be őket. Akkor is van szembetűnő változás, ha dózispumpa adagolja a növénytápokat, és így minden nap másodpercre ugyanakkor, ugyanakkora mennyiséget kap az akvárium.
 
De itt ADA tápozásról van szó, ami viszont jóval "gyengébb" mint az EI. Olvastam, hogy az ADA tápok akkor a leghatékonyabbak, ha közvetlenül lámpafelkapcsoláskor adagolják be őket. Akkor is van szembetűnő változás, ha dózispumpa adagolja a növénytápokat, és így minden nap másodpercre ugyanakkor, ugyanakkora mennyiséget kap az akvárium.
Az ADA tápozásba a tápanyagot tartalmazó talaj is beletartozik, az meg azért nem tud sokat felvenni.
 
Hova nyelné el a szűrőanyag?!

No épp ezért kérdezem. Mert hogy az aktív szén megköt sokmindent, az ok. Meg valahogy a Purigenből sem nézem ki, hogy szétválogatná, mire vágyik az anubiasom, és mire nem. Na de ezek a szűrőközegnek használt porózus közetanyagok kémiailag meglehetősen semlegesenek tűnnek.

De ne offoljuk az ADA topicot. Lenne egy konkrét ADA-s kérdésem:

Átváltottam a GA tápokról Brighty-K + Step 2-re két hete. Az algásodás jelentősen lecsökkent, kb. úgy tudnám leírni, hogy annyi az algám, mint régen a növénymentes halas akváriumomban. Üvegfalról lehúzom egy kicsit a zöld port, az áramlásban lévő faágakról lehúzom a pár ecsetalga telepet, és kész. Ez örömteli.

Igen ám, de most gyakorlatilag elzártam a nitrogén és foszfát forrásokat. Kb. ez az a két tényező a természetben is, amire megjelenik az alga az élővizekben. Tehát nem csoda történt, csak nincs kaja az algáknak.

De önmagában Bright K-val és Step 2-vel tuti nem lehet fenntartani egy nagy energiaszintű növényes akit, mert nitrogén- és foszforforrás nélkül csak a kínai rózsaszín plasztik lótusz él meg (az viszont plusz öccázért virgázik is)

Ha jól értem, pont erre szolgál a Green Brighty Special Light/Shade, abban vannak ezek a források elrejtve, és a saját akid növényfajtái és a keletkező szerveshulladék mennyiség szerint neked kell eldönteni, hogy inkább a Shade vagy a Light kell neked. Jól értelmezem?

Ergo sanszos, hogy megveszem Brighty Special-t, és visszakapom az algákat is? :)

Örülnék, ha valaki, aki hosszabb ideje ADA szerint tápoz, megosztaná a tapasztalatát: van aki csak K-val és Step 2-vel tápoz, és nincs hiánytünete? Aki Bright Specialt is használ, hogyan lőtte be, hogy Light vagy Shade legyen? Volt valami változás?
 
En Agusztustol tápoztam az akit Ada tápokkal!Nagy megelégedésemre,Step 2+Brighty K-val napi szinten+2 naponta KH2PO4.Természetesen az Ada kiegészítő tápokkal együtt(Phiton git,Green Gain,Green Bacter,Eca),Maximálisan meg voltam elégedve,nem volt hiánytünetem!Szerintem felesleges a Step2+Brihgty K melle meg Shade,Light tápokat alkalmazni,de ha te kísérletező típus vagy akkor miért ne?
 
Igen ám, de most gyakorlatilag elzártam a nitrogén és foszfát forrásokat. Kb. ez az a két tényező a természetben is, amire megjelenik az alga az élővizekben. Tehát nem csoda történt, csak nincs kaja az algáknak.
De önmagában Bright K-val és Step 2-vel tuti nem lehet fenntartani egy nagy energiaszintű növényes akit, mert nitrogén- és foszforforrás nélkül csak a kínai rózsaszín plasztik lótusz él meg (az viszont plusz öccázért virgázik is)
Előre bocsátanám, hogy soha nem tápoztam még ada rendszerben, de ahogy elnézem, a rendszerbe bele tartozik a talaj tápozás is multi bottommal. Lehet, hogy ez, illetve az élőlények által termelt N/P elegendő a növényzetnek. Szerintem érdemes bekészülni porokkal, hogy ha hiánytünet lép fel, akkor utána tudj menni, de sanszos, hogy nem fognak kelleni.
Jelenleg én is hasonlóképp tápozok, nem EI rendszerben és teljesen működő képes a dolog. Macro tápot nagyon hígítva szoktam adagolni, de az utóbbi időben már ezt is elhagytam, és a növények egészségesek, bár nálam hiányzik a táprúd, ez azért meglátszik bizonyos növényeken! Most azt próbálom, hogy a micro tápot is vissza veszem kb a felére, kíváncsi vagyok, hogy így is működik-e, eddig nincs probléma. Ez szembe megy homolokegyenest az EI módszerrel, de a tapasztalataim alapján teljesen működő képes.

Tehát szerintem - ha nincs semmilyen hiánytünet - akkor nem változtatnék a mostani rendszeren! :)
 
Igen ám, de most gyakorlatilag elzártam a nitrogén és foszfát forrásokat. Kb. ez az a két tényező a természetben is, amire megjelenik az alga az élővizekben. Tehát nem csoda történt, csak nincs kaja az algáknak.

öööö. Pont ezt mondtuk évekig, hogy ez nem igaz. Nyilván valamiféle egyensúly kell, de van olyan ügyfelünk aki a KOIs tavához tolja EI szinten. Olyan növény burjánzás van hogy megőrülsz.
Szóval ez nem teljesen igaz. Többféle módszer van. És sok működőképes. De ha nincs meg az egyensúly akkor majdnem mind1 mivel tápozol alga lesz.

De önmagában Bright K-val és Step 2-vel tuti nem lehet fenntartani egy nagy energiaszintű növényes akit, mert nitrogén- és foszforforrás nélkül csak a kínai rózsaszín plasztik lótusz él meg (az viszont plusz öccázért virgázik is)

Ez viszont szintén nem igaz :) A Brighty K és Step 2 önmagában teljes értékű táp. Mi így használjuk bármilyen shade és egyéb kütyü nélkül.
Itt vannak a plasztik lótuszos akváriumok, remélem nem baj ha nem mindet másolom be, mert itt ülnék délutánig :)

Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
The scape is 4 months old | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!
Green Aqua Showroom | Flickr - Photo Sharing!

Korábban leírtam, de akkor most is leírom mégegyszer.
Naponta 1ml Brighty K / 20 liter, 1ml Step 2 / 20 liter
Agyagos talaj, RO viz, CO2 brutál sok fény
 
A Brighty K és Step 2 önmagában teljes értékű táp. Mi így használjuk bármilyen shade és egyéb kütyü nélkül.
Itt vannak a plasztik lótuszos akváriumok, remélem nem baj ha nem mindet másolom be, mert itt ülnék délutánig :)

Ha ezek a plasztik lótuszok :) light/shade nélkül nőnek nálatok, akkor azt hiszem ezt fogom én is követni, nem adok ki még x ezret. Köszi.
A boltban használtatok Green Gain-t?
 
Ha ezek a plasztik lótuszok :) light/shade nélkül nőnek nálatok, akkor azt hiszem ezt fogom én is követni, nem adok ki még x ezret. Köszi.
A boltban használtatok Green Gain-t?

Nyírások után, vagy ha stagnálás van pl gyepnél, időnként megküldjük. Nem rendszeres.
De ez ment akkor is amikor a carbo kúrából próbáltunk felépülni.

Lights Shade-el bevallom férfiasan nincs olyan sok tapasztalatom. Vannak előttem jó példák látom az ajánlást, de nagyon ritkán használtuk még. Ez a saját tudatlanságunk, de ezt vállalom :)
 
Én használtam lights-ot, de amikor elfogyott nem vettem mást. Foszfátot toltam folyamatosan amikor elfogyott a Riccardia miatt, de az ADA tápozásnál az alacsony foszfát szint van belőve papíron.
 
Bár nem kérdeztétek, de én örülnék neki a másik oldalról, ha egy jól működő bolt leírná mit használ tápozáshoz stb. Remélhetőleg mi azok vagyunk :p;)

Szóval nálunk jelenleg ADA tápozás megy a bemutató akváriumokra. 1ml/20l Brighty K és 1ml/20l Step 2 naponta. Kivétel vasárnap.

Ennek 3 oka van:
1. Az ADA-tól kaptunk egy jó ajánlatot bolti tápozásra.
2. Picit kevesebb a karbantartás, cserébe sokkal jobban kell odafigyelnünk a tápozásra.
3. Szeretünk variálni és kipróbálni több rendszert is. Tapasztalatszerzésnek tökéletes.

A növényes tárolók GA táppal mennek. Gyári ajánlás szerint 1ml/20L Micro és Macro
Carbo általában ritmikusan változik. Van hogy hónapokig használjuk naponta, van hogy elmarad.
De többségében használjuk napi szinten.

Az elmúlt években GA tápok voltak többségben használva a boltban is. Akkor nem fájt a fejünk ha kimaradt a tápozás és nem kellett odafigyelnünk annyira a talaj kimerülésekre sem.

Ügyfeleknél változó. ADA és GA is kb fele-fele arányban van használva. Telepítés és költségvetés függvényében.

Green Gain, Eca akkor megy ha kell. ECA 5 literenként 1 csepp alkalmanként. Green Gain általában 10 literenként 1 csepp. 2-3 napos kúra megy egy-egy adagolással.
 
Utoljára módosított:
Örülnék, ha valaki, aki hosszabb ideje ADA szerint tápoz, megosztaná a tapasztalatát: van aki csak K-val és Step 2-vel tápoz, és nincs hiánytünete? Aki Bright Specialt is használ, hogyan lőtte be, hogy Light vagy Shade legyen? Volt valami változás?
Én is full ADA-t használtam az ősszel még,Br-K, Step 2 és Multi Bottom mellett csak porból kevert foszfátoldatot adagoltam a GSA miatt.Napi szinten ment Carbo is mellettük.Shade-t és a másikat én sem használtam,és algamentes volt az akvárium .Ezt tök komolyan mondom,sem fonal,sem rhizo,sem BGA se semmi alga nem volt.Örültem is neki.Aztán jött a Green Aqua Micro Macro és jött vele az ecset is.Persze nem feltétlenül a táp hibája,mert utólag kiderült sokat adagoltam.Mert ez a napi 1ml/20l az 50%-ps vízcserére vonatkozik.Én meg csak 30 %-ot cserélek hetente amihez a napi tápadag 0,6 ml/20l:facepalm:.Ecset azóta is folyamatosan jelen van,de már nem stresszelem magam rajta.Visszatérve ADA-ra ,szerintem rescape után ujra azt fogom használni:)
 
Én is full ADA-t használtam az ősszel még,Br-K, Step 2 és Multi Bottom mellett csak porból kevert foszfátoldatot adagoltam a GSA miatt.Napi szinten ment Carbo is mellettük.Shade-t és a másikat én sem használtam,és algamentes volt az akvárium .Ezt tök komolyan mondom,sem fonal,sem rhizo,sem BGA se semmi alga nem volt.Örültem is neki.Aztán jött a Green Aqua Micro Macro és jött vele az ecset is.Persze nem feltétlenül a táp hibája,mert utólag kiderült sokat adagoltam.Mert ez a napi 1ml/20l az 50%-ps vízcserére vonatkozik.Én meg csak 30 %-ot cserélek hetente amihez a napi tápadag 0,6 ml/20l:facepalm:.Ecset azóta is folyamatosan jelen van,de már nem stresszelem magam rajta.Visszatérve ADA-ra ,szerintem rescape után ujra azt fogom használni:)

Van egy fogadásom rá, hogy a köveid miatt vannak. RO víz mellett ecsetünk szinte sosem volt a boltban.
Az első második évben csak GA táp ment. De legalábbis valami nem ok. A táp túladagolás nem okozhat ilyet.

Flickr-en érdemes visszanézni a 2-3-4 évvel ezelőtti akváriumainkat.
 
Van egy fogadásom rá, hogy a köveid miatt vannak. RO víz mellett ecsetünk szinte sosem volt a boltban.
Az első második évben csak GA táp ment. De legalábbis valami nem ok. A táp túladagolás nem okozhat ilyet.

Flickr-en érdemes visszanézni a 2-3-4 évvel ezelőtti akváriumainkat.
Ok Vik ,de ADA -val nem volt ecset,pedig akkor is ezek a kövek voltak a tankba:whistle:
szerk:és még ez a táptúladagolás is megfogott,mert ha nem lehet túladagolni ,lehet a lámpát kellene magasabbra emelnem akkor???
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére