• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA és Takashi Amano akváriumszemlélete

Egyszer próbálkoztunk természetes akváriummal. Jó tíz éve, mikor még aktívan horgásztam. Kárászokat fogtunk, a tó vizével, talajával, növényével töltve az akvárium. Kb. 80 l, 4db kárász. Vízcsere nélkül, csak pótlás a tóból. Megvilágítás természetes, egy beüvegezett féltető alatt, hogy ne fagyjon be. Az összes teknika egy csobogtató szimulálni a vízmozgást. Etetés nélkül. Majd fél évet ment ősztől. Nem volt egy látványpékség a végére, de a halak élve és virulva kerültek elő a zavarosból. Megállítottuk, mert a nyári meleget nem bírták volna ki. Az üveg kuka lett, mert senki nem vállalta a takarítást [emoji23]
Hát ha jól értem, akkor ez egy téli, fagypont közeli pihenő volt a halaknak, amik eleve nem/alig esznek olyankor, a végére meg "zavaros" lett a víz, meg senki nem vállalta volna a takarítást, meg nem bírták volna a halak a meleget. Ez pont azt támasztja alá, hogy egy élő, növekedő élővilágú akvárium nem tud működni magára hagyva. :)
 
Egyszer próbálkoztunk természetes akváriummal. Jó tíz éve, mikor még aktívan horgásztam. Kárászokat fogtunk, a tó vizével, talajával, növényével töltve az akvárium. Kb. 80 l, 4db kárász. Vízcsere nélkül, csak pótlás a tóból. Megvilágítás természetes, egy beüvegezett féltető alatt, hogy ne fagyjon be. Az összes teknika egy csobogtató szimulálni a vízmozgást. Etetés nélkül. Majd fél évet ment ősztől. Nem volt egy látványpékség a végére, de a halak élve és virulva kerültek elő a zavarosból. Megállítottuk, mert a nyári meleget nem bírták volna ki. Az üveg kuka lett, mert senki nem vállalta a takarítást [emoji23]
Etetés nélkül?! :)
 
"Imádott-utálattal" és rosszallással olvasom végig az ilyen hozzászólásokat... Végzett geográfusként én már láttam egyet s mást... de, hogy az ember az általános iskolai földrajz tudással nincs tisztában, + mellé egy kis józan paraszti ész/logika ne lenne...
Lehet fikázni az Amano által képviselt növényes akvarisztikát, lehet fikázni a Walstad módszert. Ahhoz hogy egy "nyomorult" üvegkockában megteremtsd egy kis részletét a vízi élővilágnak, arra áldozni kell ezt azt...

Kezdjük az alapokkal.

Anyagkörforgalom:
Minden anyag áramlik, átalakul, egy nagy hatalmas körforgásban. Ahogy a jó öreg Einstein is mondá az anyag nem vész el csak átalakul...​
A víz ami nekünk akvakertészeknek is az egyik leglényegesebb elem. A természetben ez a körforgás a Nap hőjének köszönhető, tehát a fény mindennek a mozgatórugója. (a gravitáció itt másodlagos..jó-jó, tőle folyik).
Az alábbi kép segít "mindenkinek"..:
elet16.jpg

Az tápanyagok oldott állapotban vannak jelen a vízben punk-tum. Ez ugyanaz mint az akváriumban. Itt jön a csavar!: a természetben folyamatos a körforgás , mindig kicserélődik a víz, miből felveszik a növények ami kell nekik, a többi megy tovább. Az akváriumban ugyanazt a vizet forgatjuk körbe körbe... nem mindegy, hogy 10 percenként vagy 10.000 évente kerül vissza ugyanaz a víz... na itt van a kutya elásva!!! Ezért cserélünk vizet, ezért tápozunk.
Vízparamétereket nem feltétlen a gazok miatt mérjük állandóan, hanem a halak- rákok miatt. Nem mindegy neked sem, hogy pl.: itthon nőttél fel, élsz a 25 fokos átlag 30% páratartalomba, csirkét, kenyeret, stb. majszolsz... aztán minden nélkül hirtelen betennélek egy -10 fokos közegbe, vagy netán a 40 fokos 98% páratartalmú dzsungelbe és fakérget ennél a jól megszokott malac-sült helyett. Persze hogy feldobnád a pacskert hamar.
A rákok és a halak megszokták azokat a vízparamétereket amiben kialakultak, éltek eddig, s élnek most is. A vízparaméterek folyamatos ellenőrzése erre van, hogy ha bármi gikszer van - mert ugye ebben a világban semmi sem állandó, változik minden, így az akváriumodban sem lesz ugyanaz a víz- visszaállíthassuk az eredeti állapotokat.
Minek a növénytáp... ilyen kérdést... ha nem eszel éhen halsz... a növény is ha nem adsz neki kaját.
Minek a CO2... neked minek az oxigén? A növények CO2-t lélegeznek be és O2-t lélegeznek ki; megy keményen a fotoszintézis... hála nekik, mert különben nem lenne O2 alapú élet a Földön. DE! megint itt a csavar... éjszaka te alszol... a növény nem. Mi van éjszaka? SÖTÉT! Tud-é a növény sötétben fotoszintetizálni, azaz CO2-t felvenni..?. NEM! Ezért szerencsétlen ráfanyalodott az O2-re. Mi ebből a következmény? Éjszaka jól esik neki, ha kap egy kis plusz levegőt.
Vízcsere (mérjük a paramétereket...)
Hiába hatalmas felületű szűrés (jó minőségű szűrőanyagok...) a lebontó bacik sem esznek meg mindent.. jó is lenne... bizonyos anyagok fel nem használt tápanyagok ott fognak keringeni az akváriumban, ami csak az algát hizlalja. Ezek lehetnek veszélytelen (visszamaradt tápanyagok) vagy veszélyes pl ammónia, nitrát, stb. Ha jót akarsz az élőlényeidnek, és bele akarsz látni az üveg kockába, akkor bizony cserélni kell a vizet, meghatározott időközönként.

A rákfenéje az egésznek: PÉNZ.
Nem kolbászból van a kerítés, anyám vízzel főz, nem egy olyan országban élünk ahol a plafont verik a fizetések. Amano-t lehet szidni, hogy mennyire pénzhajhász... Ő a nevét adta egy csomó termékhez, melyek minőségben eddig a legjobbaknak bizonyultak... Japánban megvan az áruk, helyi terméknek számít, lótúró adóval terhelt, az ottani keresetekből megfizethető. Nálunk... Japóterméket megvesz kintről...Szállítási költség... UNIÓ->vámok: nő az ára lényegesen...szállítási költségek megint...bejön az országba...ADÓ.. nő az ára tetemesen!... Eljut a kereskedőhöz (szerencséjük a GreenAquas fiuknak, hogy monopol helyzetben vannak), ők is emberek, 0 forintért nem fogják csinálni, fizetést kell osztaniuk, fent kell tartani a boltot, tehát rá fogják tenni a hasznot...s BUMMM!!! így lett az "olcsóbb" termékből itthon "álom"...

Most jöjjön a személyes rész:
Én megmondom szerényen: csóró egyetemista vagyok, évek alatt kuporgattam össze a jelenlegi felszerelésem, és még mindig nem adtam fel, hogy elérjem a legjobb minőséget, amit itt a fórumon, s a nagyvilágban már sokaktól láttam.
Irigy mindig vagyok rájuk, de tudom!, hogy a 90 %-uk felnőtt ember, megvan a rendszeres fizetésük, amiből félretesznek és áldoznak erre a már-már művészetnek számító hobbira.
Én mondhatjuk, a low cost híve vagyok, eddig max a növények meg a talajok voltak amit teljes áron szereztem be, minden megoldható olcsóbban, ügyesen. Itt az esetek 99,9999999999999%ában csak segítő embereket lehet találni, nemhiába van, hogy sok kezdő akvakertész akváriumába rengeteg ingyen friss vágott növényt látunk, vagy odaajándékozott halat. VAGY! netán mint jómagam is és sokan mások, akár! elmegyünk az illetőhöz és tanítgatva, jót szórakozva segítünk megépíteni a megálmodott akváriumot.

Zárásképpen:
Ennek a világnak a mozgatórugója a "zsé", míg nem jön egy világégés nem is fog változni. Ha nem tetszik el lehet menni az őserdőbe bogyót gyűjteni, csak előtte mérd fel a paramétereket ;), s nem árt hozzá igazodni...
Nem tetszik Amano viselkedése (hogy, hogy fogja bögréjét.. NO KOMMENT)? [más ember, más kúltúra, másképp viselkedünk. Még jó, hogy nem vagyunk egyformák].
Pénzhajhászás az egész? ne vedd meg a termékeit... Több marad nekünk.
Lehet itt szidni a japókat, de ez a kép szerintem minden továbbit megválaszol:
Takashi-Amano-House.jpg
Ez egy életstílus, egy életérzés, egy Élet...



Köszönöm, hogy vetted a fáradságot kedves olvasó.
ui.:
Többet nem fakadok ki... :p
Üdv!
Duke.
 
Utoljára módosított:
Jó ez az utolsó kép.Szívesen elborozgatnék vele én is ,egy jó nagy tál hagymáscsülök mellett.;):)

A fotó nem adja vissza azt a természetközeli élményt amit ott érzel a helyszínen... mármint Amanonál.
Nincs TV, nincs hifi. Nincs agyonvágva a hely modern bútorokkal. Az az asztal szerintem több száz éves, nekem legalábbis volt egy ilyen érzésem amikor mellette térdeltem. :)
Az hogy a kertbe egy erdőt épít és nem egy gyeptéglás jakuzzi műtavas valamit szerintem mindent elárul.
Olyan érzésed van, mintha az eddig burokként körülötted lévő modern világ hirtelen megszűnne. Engem kicsit már zavart is ez a természetközeli puritánság, de Niigata egy ilyen hely.
 
Jó ez az utolsó kép.Szívesen elborozgatnék vele én is ,egy jó nagy tál hagymáscsülök mellett.;):)
Boztos örülne neki!
Egy nálunk dolgozó japán úrt megkérdeztek mi furcsa nálunk és azt válaszolta, hogy meglepődött mennyi féle húst lehet nálunk a boltban kapni. Hát igen, a földrajzi adottságok..
 
Boztos örülne neki!
Egy nálunk dolgozó japán úrt megkérdeztek mi furcsa nálunk és azt válaszolta, hogy meglepődött mennyi féle húst lehet nálunk a boltban kapni. Hát igen, a földrajzi adottságok..
Több nálunk nem fèrt bele [emoji1]
 
A fotó nem adja vissza azt a természetközeli élményt amit ott érzel a helyszínen... mármint Amanonál.
Nincs TV, nincs hifi. Nincs agyonvágva a hely modern bútorokkal. Az az asztal szerintem több száz éves, nekem legalábbis volt egy ilyen érzésem amikor mellette térdeltem. :)
Az hogy a kertbe egy erdőt épít és nem egy gyeptéglás jakuzzi műtavas valamit szerintem mindent elárul.
Olyan érzésed van, mintha az eddig burokként körülötted lévő modern világ hirtelen megszűnne. Engem kicsit már zavart is ez a természetközeli puritánság, de Niigata egy ilyen hely.
nincs hifi?!?!?!
Ne már! :D
 
Már meg sem merek szólalni :)
Gyönyörű a videó! Beégtek a retinámba a képek, mert szinte varázslat amit művel a víz alatt. De volt egy snitt, ami miatt "felháborodtam", ezért is írtam. Miközben az eszméiről beszél, sóvárogva fogdossa a bögrét a kezében. Lassan fejti ki gondolatait, közben egyre közelebb emeli a küblit. A mondat végét pedig szinte elharapja, hogy ihasson egy jóízűt. A testtartása pedig ellenszenvet keltett. Sok embert hallottam már hivatása szépségeiről beszélni, de egyikük sem társított hozzá ilyen gesztusokat. Sőt! Szakmájában elismert, a világ több pontját megjárt Japán szaki kezében leégett a cigi és kihűlt a kávé miközben mesélt.
Végül is ennyi.
Igazat adok, hogy hobbi. Meg kell fizetni. Igazat adok, hogy prémium minőségű márka, meg kell ezt is fizetni. Igazat adok, hogy fejleszteni kell, bár egy kicsit irreálisnak tartom az árképzést,de legyen.
Abban viszont nem adok igazat (és ebből nem is engedek), hogy Amano és az Ada szétválasztható. Minden amit irányítasz és létrehozol te vagy! A viselkedésed visszaköszön a termékeidben. Ez a viselkedés pedig nagyon rossz érzéseket váltott ki belőlem.

Csak egy gondolat ezzel kapcsolatban: ha az alapján ítélnék meg az emberek az adott terméket, hogy hogyan viselkedik a gyártó cég tulajdonosa/alapítója (ld Steve Jobs), akkor valószínűleg ma nem lenne egy eladott iPhone, iPad, vagy bármilyen más Apple termék sem, csak hogy egy másik prémium márkát említsek.
 
Utoljára módosított:
Csak egy gondolat ezzel kapcsolatban: ha az alapján ítélnék meg az emberek az adott terméket, hogy hogyan viselkedik a gyártó cég tulajdonosa/alapítója (ld Steve Jobs), akkor valószínűleg ma nem lenne egy eladott iPhone, iPad, vagy bármilyen más Apple termék sem, csak hogy egy másik prémium márkát említsek.
Én ár/érték arány alapján szoktam vásárolni és kompromisszumokra is képes vagyok. Az általad említett I-bigyóról fogalmam sincs, ára számomra szinte elérhetetlen, ill. nem érdekel annyira, hogy utánajárjak. A növényes akvarisztika jobban érdekel és komojabban szeretnék foglalkozni vele. El kezdtem nézegetni ki-mit-mennyiért. Több termékből is kapható német, olasz, kínai, magyar, japán. Ezeket nézegettem: ár, vélemények. Ekkor jött a videó
 
Back
Oldal tetejére