• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

Blasio said:
Köszi a válaszokat!

atti76 said:
Hitel(bank)kártyával símán beférsz az üveg és a talaj közé. Utána egy óvatos porszívózással eltávolítható.

Ezt a megoldást használom a frontüvegen,és ott bejött.Az oldalsóval az a problémám,hogy a kártya még be is fér,de a kezemmel felborogatom a dekorációt(az akvárium kis mérete miatt. :) ),ezért igencsak bosszantó a művelet.A másik fele a talaj felkeveredése.Tudtommal ez algásodást okozhat?DE következő vízcserekor teszek egy próbát.

Vékony hosszú faléc egyik végét középen behasítod pár centi hosszban, és a kártyát jól beleszorítod a rövidebb oldala felől. Így marad elég kártya szabadon és tudod használni anélkül, hogy a kezeddel felborogatnád a berendezést.Ha a kártya elmozdulna oldal irányban vágjál egy kis vállat a kártyából a léc vastagságának megfelelően.
 
Köszönöm az ötleteket és tanácsokat!

Megvolt a vízcsere is és eltüntettem a barna"szmötyit" is.(Remélem nem jön vissza egyhamar. :twisted:)
 
Hali,

Én általános talajnak az ADA Malayát választom.
A topic elején írtátok, hogy ez a legtörékenyebb.
Ennek ellenére szerintetek lehet ebben is szép növényes akit csinálni?
A táptalaj Tropica lesz.


Üdv,
Gábor
 
Gabika said:
Hali,

Én általános talajnak az ADA Malayát választom.
A topic elején írtátok, hogy ez a legtörékenyebb.
Ennek ellenére szerintetek lehet ebben is szép növényes akit csinálni?
A táptalaj Tropica lesz.
Üdv,
Gábor

Általában a szép akvárium nem a talajtól függ ;) Azzal tudod agyonvágni a látványt ha színben nem a talajhoz illeszkedő dekorokat választanál.
Érdemes a vöröses/sárgás tónusú dekorációkat keresni és akkor nagyon nem lehet mellé lőni. :thumbup:
Egy nagyon jó agyagos talaj kis odafigyeléssel pöpec aki készíthető vele.
 
viktorlantos said:
Gabika said:
Hali,

Én általános talajnak az ADA Malayát választom.
A topic elején írtátok, hogy ez a legtörékenyebb.
Ennek ellenére szerintetek lehet ebben is szép növényes akit csinálni?
A táptalaj Tropica lesz.
Üdv,
Gábor

Általában a szép akvárium nem a talajtól függ ;) Azzal tudod agyonvágni a látványt ha színben nem a talajhoz illeszkedő dekorokat választanál.
Érdemes a vöröses/sárgás tónusú dekorációkat keresni és akkor nagyon nem lehet mellé lőni. :thumbup:
Egy nagyon jó agyagos talaj kis odafigyeléssel pöpec aki készíthető vele.


Rendben köszönöm.
Amúgy csak ADA Red Moor-t tervezek bele köveket nem nagyon szeretnék szerintem azok nélkül is szépen fog mutatni.
 
Gabika said:
Rendben köszönöm.
Amúgy csak ADA Red Moor-t tervezek bele köveket nem nagyon szeretnék szerintem azok nélkül is szépen fog mutatni.

Egész biztosan. Rengeteg fás aki van amiben egy szem szikla sincs. Úgyhogy emiatt ne érzed kesvesebbnek amit alkotni fogsz. Ugorj neki úgy, hogy most megcsinálod az ország legjobb fás akiját ;) :thumbup:
A növényválasztásra figyelj egy kicsit. Ne akarj mindent egyszerre ami szimpatikus. Lesz még alkalom azokat is felhasználni ami most kimarad. Inkább legyen egy harmonikus kép.
 
viktorlantos said:
Gabika said:
Rendben köszönöm.
Amúgy csak ADA Red Moor-t tervezek bele köveket nem nagyon szeretnék szerintem azok nélkül is szépen fog mutatni.

Egész biztosan. Rengeteg fás aki van amiben egy szem szikla sincs. Úgyhogy emiatt ne érzed kesvesebbnek amit alkotni fogsz. Ugorj neki úgy, hogy most megcsinálod az ország legjobb fás akiját ;) :thumbup:
A növényválasztásra figyelj egy kicsit. Ne akarj mindent egyszerre ami szimpatikus. Lesz még alkalom azokat is felhasználni ami most kimarad. Inkább legyen egy harmonikus kép.

Köszönöm a biztatást.
Most már megnyugodtam.
A növénylista is megvan kb ezek lesznek ezt még ide írom:(Valisneria Nana, Echinodorus Tenellus, Eleocharis Parvula, Microsorum P. Narrow, Jávai moha, talán Karácsony moha, Anubias Nana "mini", és Rotala Sp. "Green")
A többit majd a Naplómba ha meglesz az akvárium.
 
Épp most landolt egy ADA hírlevél és egy fontos infóra válaszolnak az Aqua Soil talajokkal kapcsolatosan.

Q) I am using Amazonia for the substrate in my 180 liter aquarium.
What is the useful life of Aqua Soil? Does it need to be replaced due to crumbling or the depletion of nutrients? My tap water has pH of 6 and GH of 8. Which Amazonia should I use, Amazonia I or Amazonia II?

A) To maintain good growth of aquatic plants, Aqua Soil should be replaced in approximately one year. Its soil particles can hold their shape for 2 to 3 years without crumbling and losing water permeability. Since its nutrients are depleted generally after one year, nutrients should be replenished using a fertilizer product, such as Multi Bottoms.

Azaz a kérdés az volt hogy meddig használhatóak ezek a talajok és mikor merülnek ki. Ugye az Aqua Soil talajok tápanyagban gazdagok. Mint egy táptalaj úgy funkcionálnak.

ADA válasza a következő:
A megfelelő növekedés érdekében a talajokat cserélni kellene évente. A talaj darabjai 2-3 évig megőrzik az alakjukat, de a talajban lévő tápanyagok 1 év után kimerülnek. Ilyenkor talajtáppal lehet pótolni a tápanyagveszteséget. Pl az ADA Multi Bottom táppal, de más talajtáp is megfelelő természetesen.

Namármost mint hivatalos GA álláspont azt mondom, hogy egy nanóban még csak csak elviselhető az évi esetleges talajcsere. kb 1 zacsi 3 literes, de nagy akváriumban hacsak nem vagyunk alaposan kitömve zöldhasúakkal nem kell hogy cseréljünk. A talajokat egyébként is lehet látni mennyire esnek szét idővel. Nálam most második éve van bent az akiban. Egyenlőre BGA szaporodás nincs, a talajok tartják magukat, igaz az átrendezésnél kaptak egy 9 literes friss csomit is. Ettől függetlenül én talajtápoztam a kimerült talajt az átalakításkor.

Maláj fórumokon ahol simán látni 3-4 éves aljzatokat is jól mutatja, hogy a talaj éveken át is használható, de valóban van egy életciklus és ezt be kell kalkulálni. A talajokat 2-3 évente cserélni kell ezután új telepítést inkább friss talajba érdemes tenni.
 
Köszönjük az infót Viktor!

Viszont nem értem,hogy hogyan lehetne egy olyan akváriumban talajt cserélni,ahol mondjuk nincs szabadon 1 cm2-nyi hely sem a növények miatt?
Ebben az esetben gondolom elegendő a táprudak használata,ha nem akarunk teljesen új setupot csinálni?! :eh:A táprudak használata felvet egy kérdést.Meddig lehet őket alkalmazni?
 
Blasio said:
Köszönjük az infót Viktor!

Viszont nem értem,hogy hogyan lehetne egy olyan akváriumban talajt cserélni,ahol mondjuk nincs szabadon 1 cm2-nyi hely sem a növények miatt?
Ebben az esetben gondolom elegendő a táprudak használata,ha nem akarunk teljesen új setupot csinálni?! :eh:A táprudak használata felvet egy kérdést.Meddig lehet őket alkalmazni?

Talajcsere természetesen csak új setupnál lehetséges. ;)
A táprudak élettartama termékenként változó. Általában 2-3 havonta kell "letápozni" a talajt ha ilyet használsz. Ha azt veszed, hogy általában 10 cm távolságonkánt kell általában 1 rúd akkor egy ilyen letápozási kör még egy 240-es akváriumnál sem megterhelő. Pláne, hogy nem is a teljes felületen tudsz tápozni sosem.
 
Mégvalami, a fenti elbomlás nem az ADA talajok sajátja. Bár sokszor beszéltünk róla itt a fórumon is, ez minden égetett agyagnál bekövetkezik idővel. A szép növényzetért áldozni kell, de ha mondjuk 3 évente cserélsz talajt nagy aki esetén is, az már elviselhető. Kis akváriumban 20-30 liter olyan kevés talaj kell, hogy ahogy Nigro szokta mondani csak fogod és kiöntöd és már jöhet is a következő aki. ;)
De ott is ugyanugy alkalmazhatóak 2-3 évig természetesen gond nélkül.
 
Értem!

Tehát a táprudakat akár hosszú évekig is alkalmazhatom feltéve,hogy bírja a talaj(nem esik össze,nem döglik be) és,ha nem akarom bolygatni az akit?
 
Blasio said:
Értem!

Tehát a táprudakat akár hosszú évekig is alkalmazhatom feltéve,hogy bírja a talaj(nem esik össze,nem döglik be) és,ha nem akarom bolygatni az akit?

Táprudakat bármikor használhatsz. Sajnos laboratóriumi vizsgálatokkal nem szolgálhatok ezügyben, viszont sokat olvasom, hogy azok a szép akik amit nézegetünk távolkeleti kertész kollegáktól nagyrészben azért olyanok mert a hagyományos tápozásaik mellett nagy jelentőséget tulajdonítanak a talajoknak és a talaj állapotának. Ha kimerül a táptalaj nyomják a táprudakat. Én csak nagyon régen használtam, és most az újratelepítésnél ismét előkerült. Azóta a használt talajomba rakom. Szerintem ennek volt köszönhető a gyors gyepem és a gyorsan vöröslő tenellus bokrok is az első hónapokban.

Ki kell próbálni nem drága dolog. Egy csomag táprúd sokáig elég. És ha már aktív talajod van akkor érdemes foglalkozni vele. A növények meghálálják.
 
Köszi a választ!

Akkor mindenképp kipróbálom a közeljövőben,mert lassan egy éve ugyanaz a talaj van. ;)
 
Sziasztok .Elképzelhetö hogy az amazonia talaj sárgitja a vizet ? Vizcsere után pár nappal látványosan besárgul. Nézegettem akvárium fotókat és sehol nem tünt sárgának a viz. Elöre is köszi a választ.
 
Szia! Nem igazán jellemző rá, hogy sárgítani. Nem lehet hogy valami más okozza, növénytáp, fa vagy valami más. Nálam nem sárgítja a vizet semennyire, nem rémlik hogy sárgította volna az elején.
 
Csak a telepítés utáni időkben. A talaj anyaga miatt ez időnként előfordul. De a bejáratási időszak után nem jelentkezik.

Most volt egy olyan Amazonia II-es széria ami kicsit jobban sárgította a telepítés után a vizet, de ebből a sorozatból mi nem hoztunk.
A hivatalos közlemény róla: http://www.adana.co.jp/pdf/100708_asoil_am2eng.pdf

A sárgás színezés több dolog miatt lehet. Pl a vas is ilyen, néhány növénytáp, de van még pár ilyen szitu pl amikor tannin jut a vízbe. fa dekor, tebang stb. ezeken kívül is biztosan van még pár lehetőség.

Szóval ha már megy egy ideje az akvárium akkor nem a talajtól van. Én másfelé keresném a bibit.

A sárgás szín egyébként aktív szénnel, purigennel kivonható az akiból bármi is okozza.

szerk: jah az még eszembe jutott, hogy ha vízcserénél nem vigyázol, akkor felverheted az agyag port. ami esetleg okozhat vizuálisan színeződést. szóval vödröt bezuttyantani nem érdemes az ilyen talajoknál.
 
Sziasztok!

Van gy akvárium: 45*30 az alapterülete, mennyi Amazonia kell bele ha meg akarom emelni a hátulját? Úgy gondolom 2 3 literes zsák elég, vagy esetleg 1 zsák "sima" plusz 1 zsák Amanzonia Powder? Bár ezt ugye, nem terítjük olyan vastagon....
 
Balage!

javaslom, hogy látogass el a Green Aqua honlapjára, ott a talajoknál megtalálod a megfelelő kalkulátort, amely minden kérdésedre igen nagy pontossággal választ fog adni :)
 
Back
Oldal tetejére