• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ha megnézed a táblázatot az ADA link végén, akkor azt mutatja, hogy 24 óra után Amazonia Light esetén több Nitrogén van a vízben, mint az old-school Amazonia esetén.

http://www.greenaqua.hu/en/ada-aqua-soil-amazonia-light

Nitrogénből több van a lightban de ez önmagában kevés, hogy ugyanolyan dinamikus növekedést érjenek el vele, mint a normál Amazoniával.

Nekem is van egy tippem, ami vagy igaz, vagy nem :)

A táblázat szerint 24 óra alatt NH4+-ből oldódik ki több az old-school amazóniából, 2 mg/L, 4x annyi, mint a light verzió esetén. Ha több oldódik ki, akkor valószínűleg több is van a talajban.

A legtöbb vízinövény NH4+ (ammónium)-ot preferálja nitrogén forrásként, és csak miután ez elfogyott, utána fanyalodik másra. NH4+ cukorka a legtöbb vízinövénynek mivel kisebb energiabefektetéssel tudják hasznosítani. (tipp) Ezért is nőhetnek (kicsit) jobban a növények eleinte, mint a light verziónál.

Viszont ha nincs elég növény indításkor ami "elpucolná" az ammóniumot, akkor valószínűleg alga fogja betölteni az űrt. Elég gyorsan. Mondjuk egy pár szálból álló, indulgató HC gyep esetén. (Alga is "általában" NH4+-et preferálja NO3 helyett. Már ha van választása.)

NH4+-nek a hátránya, hogy összefügg az NH3 (ammónia) szinttel. NH3 gáz nagyon mérgező halakra.

Ezek mind csak tippek... ... lehet, hogy h****g az egész.
 
Utoljára módosított:
Utoljára módosított:
A topikhoz most már hozzá lehet tenni a scaper day-es akváriumok fotóit is

35028156832_f15c7fb960_h.jpgScaper's Day 2 - Team 4 by Viktor Lantos, on Flickr

35194381295_796804804d_h.jpgScaper's Day 2 - Team 2 by Viktor Lantos, on Flickr

35153792536_49a6acd1a7_h.jpgScaper's Day 2 - Team 3 by Viktor Lantos, on Flickr

Azt hiszem az utóbbi is ezzel készült.

És akkor a saját vélemény lassan 40 nap után:

  • A gyártó könnyebb indítást említ a tájékoztatóban. Ezt maximálisan alá tudjuk támasztani. Ugyanolyan világítás, tápozás, víz és technika mellett.
  • A talajba ültetett növényeknél picit lassabb fejlődést látni. De a 40 napos tesztidőszakhoz képest még így is gyors. A talajra permetezett nitrogént még nem próbáltuk ki. Ez az infó később jelent meg a gyártó tájékoztatásában.
  • Víztesztek, paraméterekbe nem mentünk bele.
  • Diatom alga határozottan minimális ilyen indításnál.
  • A színe természetes barna, nem világos, nem vöröses. Szerintem a színe kifejezetten szerethetővé teszi a fekete talajok között, pedig ez volt az egyik legnagyobb problémám vele amíg csak sajtófotókat láttunk.

Simán használnám. (y)

Elég sokat eladtunk már a szállítmány beérkezés óta, reméljük hamarosan több akváriumot is látunk majd, illetve külső visszajelzés is kapunk a használattal kapcsolatban.
 
Nálam most 5-6 hete fut az új berendezés ilyen talajjal.
- a színe nem rossz, de egyértelműen világosabb, mint a sima Amazonia, nálam vörösbe hajló is picit, legalábbis HQI alatt.
- ültetni jó bele, nincs különbség a simához képest szerintem
- a növények lassabban fejlődnek, ezt megerősítem
- algásodás messze nem olyan mértékben jelentkezett, igaz járatott szűrővel. Zöld szőr, fonál jelentkezett, zöld pont is kevesebb.
- véleményem szerint mintha könnyebb lenne, mint a sima Amazonia, legalábbis úgy tűnik, de nem mértem meg.

Nekem egyenlőre ennyi a tapasztalatom vele.
A naplóban majd láthatjátok, hogy hogyan alakul a dolog.
 
Tegnap indítottam újra az akváriumot ezzel a talajjal. Ma mértem ammónia szintet, a sera-s csepegtetős teszt szerint 0 mg/l. A kérdés az lenne, hogy vissza telepíthetem a halakat vagy várható, hogy ez változni fog? Csak mert szegények vödörbe kényszerültek és nem sokáig szeretném ott tartani őket ( a restart nem volt ugyanis betervezve) Továbbá mivel csökkentett tápanyag tartalmú a talaj és ritkább vízcserét igényel mint az amazonia, lehet tápoznom már a legelejétől?
 
Tegnap indítottam újra az akváriumot ezzel a talajjal. Ma mértem ammónia szintet, a sera-s csepegtetős teszt szerint 0 mg/l. A kérdés az lenne, hogy vissza telepíthetem a halakat vagy várható, hogy ez változni fog? Csak mert szegények vödörbe kényszerültek és nem sokáig szeretném ott tartani őket ( a restart nem volt ugyanis betervezve) Továbbá mivel csökkentett tápanyag tartalmú a talaj és ritkább vízcserét igényel mint az amazonia, lehet tápoznom már a legelejétől?
Nekünk szintén Amazonia light volt, második nap végén 5 ppm feletti ammónia (jbl csepp teszt), azóta csökken, 6 nap után 0,5 körül van, napi 50% vízcserével, (dennerle) tápok folyamatosan mennek. A szürő valószínűleg bedöglött (4 órát állt) ezért nem is takarította el nálunk. Ha mégegy napig 0 lesz mehetnek vissza, de arra figyelj, ha RO vizet használsz berántja a PH-t 6 alá simán (mindkettő lightos akváriumunk volt 5 környékén).
 
Tegnap indítottam újra az akváriumot ezzel a talajjal. Ma mértem ammónia szintet, a sera-s csepegtetős teszt szerint 0 mg/l. A kérdés az lenne, hogy vissza telepíthetem a halakat vagy várható, hogy ez változni fog? Csak mert szegények vödörbe kényszerültek és nem sokáig szeretném ott tartani őket ( a restart nem volt ugyanis betervezve) Továbbá mivel csökkentett tápanyag tartalmú a talaj és ritkább vízcserét igényel mint az amazonia, lehet tápoznom már a legelejétől?
Ha a szűrőd már bejáratott, akkor nyugodtan tedd be a halakat. Tápozhatsz is.
 
Köszönöm a válaszokat. A szűrőm bejáratott. A víz még most csapvíz, majd folyamatosan lágyítom RO-s vízzel. Nem volt rá időm, hogy 100 l-t előkészítsek.

Tapatalkkal küldve az én Redmi 3S eszközömről
 
Nincs talonban esetleg @viktorlantos egy olyan kis csészés képetek nedves talajjal amin Amazonia és Amazonia Light van? Kíváncsi vagyok mennyivel világosabb a Light mint a sima. Gugli képkereső nem dobott értékelhető találatot.
 
Nincs talonban esetleg @viktorlantos egy olyan kis csészés képetek nedves talajjal amin Amazonia és Amazonia Light van? Kíváncsi vagyok mennyivel világosabb a Light mint a sima. Gugli képkereső nem dobott értékelhető találatot.
A youtube-on van egy video, Jurijs készítette: Amazonia or Amazonia light.
Keress rá, 4 perces, teljesen jól látszik a színkülönbség. Igaz, a videon szárazon mutatja, de ez nedvesen is megmarad.
Sajna jóval világosabb. Nekem HQI alatt nincs szép színe...
 
Nincs talonban esetleg @viktorlantos egy olyan kis csészés képetek nedves talajjal amin Amazonia és Amazonia Light van? Kíváncsi vagyok mennyivel világosabb a Light mint a sima. Gugli képkereső nem dobott értékelhető találatot.

Én nagyon tartottam tőle, amikor megjelent. Még egy Malaya vagy valami hasonló...... De sikerült egy olyan színt találni az aljzathoz, amit szuperül fest akkor is ha nem takarod be növénnyel.
Az Amazonia így most kicsit közelebb van a feketéhez és a light egy szép sötétbarna talaj. Bármelyik telepítésbe betenném.
 
Sziasztok. Indulo 60 literes low tech akvariumnal milyen utemben csinaljam a vizcsereket, ha amazonia light van benne? (plusz alatta taptalaj)
Koszonom
 
Első héten két-három naponta 30-50%, utána két hétig 4-5 naponta 30-50%, és aztán átállhatsz a heti, kétheti vízcserékre, én legalábbis így csinálnám.
 
Első héten két-három naponta 30-50%, utána két hétig 4-5 naponta 30-50%, és aztán átállhatsz a heti, kétheti vízcserékre, én legalábbis így csinálnám.

Koszonom. Es tapozasban esetleg tudsz segiteni? Mic-Mac-Carbo. A leirtak szerint minusz a fele mert low? Valaki azt irta, hogy negy hetig nem is tapoz. Teljes kavar van a fejemben.
Ugy fogom csinalni, ahogy irtad!
 
Van/lesz zselés növény? Mert akkor első perctől mehet a tápozás. Fél adag teljesen jó, max. emelsz később ha látod hogy kevés vagy visszaveszel ha jön az alga.
Én nem zselés növények esetén is a nulladik perctől való tápozás pártján vagyok, de sokan az első 1-2 hétben a nagyon gyakori vízcserék miatt kihagyják merthogy úgyis a vécében landol. Tedd úgy ahogy neked jólesik. :)
 
Van/lesz zselés növény? Mert akkor első perctől mehet a tápozás. Fél adag teljesen jó, max. emelsz később ha látod hogy kevés vagy visszaveszel ha jön az alga.
Én nem zselés növények esetén is a nulladik perctől való tápozás pártján vagyok:)
Igen elsosorban zseles novenyeket tervezek tobbsegeben. Akkor ugy tapozok, ahogy irtad, nulladik perctol fel adaggal.Max. valtoztatok, ha kell.
Na ez igy vegre kerek.
Nagyon szepen köszönöm.
 
Back
Oldal tetejére