• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil Amazonia talaj

ADA Amazonia 2014-03-10

Sztem egy rézmozsár, normál esetben, nem befolyásolná az aki réztartalmát. Ennél nagyságrendekkel több van a GA mikro heti adagjában.
 
Sziasztok!
Hétvégén indítottam új akit, Amazoniával (amit a GA-ban majdnem sikerült ottfelejtenem... :) ) Kérdésem: Nem mostam ki, ahogy olvastam, nem kell. Viszont ahogy kezdtem feltölteni vízzel az akváriumot, egy összefüggő szürke filmréteg alakult ki, ami nagyon megnehezítette a növényültetést. Zavaros lett, aztán le is engedtem az egészet, és újra töltöttem, így már ok. De azóta is, ha a vízcserénél megigazítok valamit az alján, barna trutyik jönnek fel belőle. Mitől van ez? Valamint: mik azok a nagy buborékok, amik időnként feljönnek az aljzatból? (alatta Sera táp van).
Egyébként valóban nagyon szép talaj, jól mutatnak a növények és a kövek rajta, benne. Könnyű volt kialakítani a kiemelkedő részeket is. Most kíváncsian várom, hogy alakulnak a növényeim... izgi!
 
Ültetni könnyebb ha csak a talajig töltöd fel a vizet, így nem lesz felhajtó erő és nem kell a vízben nyúlkálnod. A barna filmréteg a talaj pora, ezt egyszer papírtörlővel leszeded és többet ilyen már nem lesz.
A barna trutyi nem tudom mi lehet. Nagyon ne kavargasd a talajt, mert ugye agyagos és elkezd ködölni, szerintem ezt láthattad. A szemcsék között pedig maradt levegő ezt látod feljönni, az üvegnél szerintem látni is, hogy van levegő benne. Ez is normális. Halakat ugye nem teszünk bele még 3 hétig és a napi/ 2 napi vízcsere az első/második héten pedig erősen ajánlott. :)
 
Ültetni könnyebb ha csak a talajig töltöd fel a vizet, így nem lesz felhajtó erő és nem kell a vízben nyúlkálnod. A barna filmréteg a talaj pora, ezt egyszer papírtörlővel leszeded és többet ilyen már nem lesz.
A barna trutyi nem tudom mi lehet. Nagyon ne kavargasd a talajt, mert ugye agyagos és elkezd ködölni, szerintem ezt láthattad. A szemcsék között pedig maradt levegő ezt látod feljönni, az üvegnél szerintem látni is, hogy van levegő benne. Ez is normális. Halakat ugye nem teszünk bele még 3 hétig és a napi/ 2 napi vízcsere az első/második héten pedig erősen ajánlott. :)

Köszönöm!
nem akarom kavargatni, csak volt egy-két kijövő növény, azokat ültettem vissza.
Most a vízcseréknél tartok. Megy a szűrő, várok, figyelgetem.
 
Sziasztok!

Most kezdtem ezt a műfajt, igazából garnélákkat szeretnék tartani ezen a talajon, de úgy megtetszettek ezek a növényes nano-k, hogy gondoltam egy nagyot és zsupsz.
Az lenne csak a kérdésem, hogy az apróbb növényeket (konkrétan ezek: Eleocharis parvula mini, Hemianthus callitrichoides 'Cuba' TC) nagyon nehezen boldogulok(tam). A Cuba-t egyáltalán nem tudtam beleültetni ebbe a talajba - de biztosan béna vagyok! :) próbáltam csipesszel, kézzel, de olyan kicsi a zseléből kivéve a gyökérzet, hogy ebbe a nagy szemű földbe nem sikerült elültetnem. (az eleocharis-t nehezen, de azt azért igen).

A kérdésem: ez ügyesség kérdése vagy technikáé vagy van-e valami olyan kiegészítő (homok, aprószemű akármi), amit ilyenkor az Amazonia fölé rakok és abban könnyebb?
a következő aksiban jó lenne tudnom, mert ez a Cuba egyébként nekem nagyon megtetszett :)

Köszönöm

Tibó
 
Sziasztok!

Most kezdtem ezt a műfajt, igazából garnélákkat szeretnék tartani ezen a talajon, de úgy megtetszettek ezek a növényes nano-k, hogy gondoltam egy nagyot és zsupsz.
Az lenne csak a kérdésem, hogy az apróbb növényeket (konkrétan ezek: Eleocharis parvula mini, Hemianthus callitrichoides 'Cuba' TC) nagyon nehezen boldogulok(tam). A Cuba-t egyáltalán nem tudtam beleültetni ebbe a talajba - de biztosan béna vagyok! :) próbáltam csipesszel, kézzel, de olyan kicsi a zseléből kivéve a gyökérzet, hogy ebbe a nagy szemű földbe nem sikerült elültetnem. (az eleocharis-t nehezen, de azt azért igen).

A kérdésem: ez ügyesség kérdése vagy technikáé vagy van-e valami olyan kiegészítő (homok, aprószemű akármi), amit ilyenkor az Amazonia fölé rakok és abban könnyebb?
a következő aksiban jó lenne tudnom, mert ez a Cuba egyébként nekem nagyon megtetszett :)

Köszönöm

Tibó

Az Amazonia powder aljzat erre való. Kb 1-2 cm fedőrétegban az Amazonia fölé.
Kell még egy jó tűfejű csipesz, amivel kényelmesen lehetne ültetni ilyen apró növényeket is.
A talaj ne legyen ellepve vízzel az ültetésnél, inkább egy picit alatta legyen a víz, így a legkönnyebb ültetni ezekbe az agyagos aljzatokba.
Nem baj ha a Cuba-ból csak a pici levele látszik ki, majd szépen elindul később.
 
Van Powder méret amibe könnyebb ültetni. Zselés hc-t nem ültettem, de do!aqua csipesszel cserepeset már igen. Simán ment minden. Inkább a csipesz minősége a fontosabb, tűhegyű legyen az a lényeg.
 
Nagyon kösz a gyors választ nektek! Utánajárok ezeknek! :)
Van tapasztalat, hogy a garnélkák hogy viselük a powdert? vagy kémhatása és jellemzői megegyzetnek a földével?

A Cuba-t jelenleg úgy tudtam elülteni (aztán úgy döntöttem, hogy marad, ez is spárta, ha túléli örülök), hogy elég sok része lett a talaj alatt. Ezekszerint tényleg kibújik?
 
kibújik igen. a powder hasznos ebben az esetben. én ugyan cubat még nem ültettem, de az elatine is jobban érezné magát a powderban. nekem sima amazonia van, néha feljön 1-1 apró szár, de szépen nő benne, mintha nehezebben kapaszkodna meg a nagy szemcseméret miatt. ha nagyon apróra szétszeded, akkor kell a tűhegyű csipesz, és HC-t illik:) parvula megmarad amazoniaban is, jól le kell nyomni, nem baj ha kevés látszik ki belőle.
 
Sziasztok. Azt kérdezném, hogy meglévő akváriumomban amazonia talaj van. Ha szeretném újraindítani az akváriumot ugyanezzel a használt talajjal, akkor is kell heteket várni a halak, garnélák visszatelepítésével? Átmosás után meg kell szárítani a talajt? Köszönöm.
Dóri
 
Sziasztok. Azt kérdezném, hogy meglévő akváriumomban amazonia talaj van. Ha szeretném újraindítani az akváriumot ugyanezzel a használt talajjal, akkor is kell heteket várni a halak, garnélák visszatelepítésével? Átmosás után meg kell szárítani a talajt? Köszönöm.
Dóri

Nem kell várnod, mehetnek vissza az élőlények egyből, ha rend lett.
Ha kiveszed a talajt és átmosod nem kell kiszárítani, mehet vissza vizesen is. Vagy moshatod az akváriumban az is egy megoldás.
 
Nem kell várnod, mehetnek vissza az élőlények egyből, ha rend lett.
Ha kiveszed a talajt és átmosod nem kell kiszárítani, mehet vissza vizesen is. Vagy moshatod az akváriumban az is egy megoldás.

Viktor, ehhez az kell, hogy visszategyük az akvárium vizének valahány százalékát is, ugye?
 
Viktor, ehhez az kell, hogy visszategyük az akvárium vizének valahány százalékát is, ugye?

Nem szükséges. Nyugodtan mehet mintha 100% vízcsere lenne. Nyílván ez az általános halak gariknál igaz. Az érzékenyebbeknél azért legalább valami hasonló vízparamétereket kellene belőni.

De ha addig pl csapvízzel cserélgettél, akkor egy 100%-os friss csapvíz nem okozhat gondot.
Érdemes a szűrőt megmenteni a telepítés idejére. De ha a szűrőanyagokat is restartolod, akkor mindenképp ajánlok egy baktérium boostert az első pár napban.
Semmi gond nem lesz. Ammonia csúcs már nincs. A talaj most is úgy fog kinézni mosás után mintha új lenne. De ha gyepet raktok le és nincs táptalaj a restart után, érdemes talajkapszulával picit rádurrantani, hogy kellően gyors legyen a gyepesítés. (y)

Rengeteg por kijön egy ilyen mosásnál, de az eddigi újrahasznosítások során azt néztem, hogy a talaj legnagyobb része megmarad. Szerintem max 5% veszteség lehet. Szóval elhanyagolható.
 
Az lehetséges, hogy az amazonia talaj a csapvíz keménységét (GH) 15-ről 5-re leviszi?
 
ADA Amazonia talajt hasznaltam az egyik akvamba, kb egy evig. Aztan koltozes miatt akva megszunt, talajt kiszaritottam a napon es egy vodorben pihen. Gondolom ha jol atmosom lehet meg hasznalni, mert szinte tokeletes allapotu. Annyi, hogy keverdett minimalis mennyisegu apro kaviccsal. Szet nem fogom valogatni :) de szerintem attol meg tudnam hasznalni uj akvanal, egy kis JBL taptalajjal alatta. Elore is koszi a megerositest avagy a nemleges valaszt.
 
ADA Amazonia talajt hasznaltam az egyik akvamba, kb egy evig. Aztan koltozes miatt akva megszunt, talajt kiszaritottam a napon es egy vodorben pihen. Gondolom ha jol atmosom lehet meg hasznalni, mert szinte tokeletes allapotu. Annyi, hogy keverdett minimalis mennyisegu apro kaviccsal. Szet nem fogom valogatni :) de szerintem attol meg tudnam hasznalni uj akvanal, egy kis JBL taptalajjal alatta. Elore is koszi a megerositest avagy a nemleges valaszt.
Simán használhatod. Elvileg 4-5 évig jó kéne legyen.
 
Sziasztok, ismét kezdő kérdés

Kb 2 hete raktam Amazonia-t egy 30L-es nanoba (AquaEL 30 shrimp set), külső szűrőt használok, a set 11w-os fényét, CO2 és táp megy nekik, de az alábbi tapasztaltam:
a növényeken és a bent lévő red moore fán barna 2-3 mm-es "koszdarabaok" álltak össze (feltöltés után nem láttam őket), gondoltam előbb utóbb elmúlnak, de nem múlnak és minden olyan. (hétfő este próbálok képeket is postolni).
Ez mi lehet? Nézegettem az algákat - az nem, inkább olyan, mintha a kosz a talajból összeállna és attól lenne.
Kicsi lehet a szűrés? A külső szűrő egy low-cost HAQOS 200-as, amit 25L alattig ajánlanak (netto kb ekkora az akvárium). Ebbe a szivacs mellé raktam kerámiát. A fény kb 10 óra / nap.
A kötözött mohán kívül (ami szépen zöldel, friss hajtásokkal) a többi növényen nem látok növekedést.

Köszönöm
 
Back
Oldal tetejére