• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Acer palmatum - Japán juhar

Nálam reggel 10-ig éri nap, így csak a legmelegebb nyári napokon látszik rajtuk némi levélcsúcs száradás. Mindenkinek azt javaslom, hogy a legjobb lenne teljesen árnyékos oldalra tenni. A bolt előtti juhar is max 11-ig kap napot az is egész jól bírja. Tény, hogy ez a klíma túl meleg neki ami nálunk van, de ha jól van elhelyezve, akkor szép lesz nálunk is.
A kiültetett példányom simán áttelel, a dézsásokat a garázsban teleltetjük.
 
Minél idősebb egyébként a japán juhar, annál inkább tolerálja a napsütést/meleget, ezt tanusítom én is. Az idősebb pédányok sokkal strapabíróbbak (nyilván nagyobb gyökérrendszer, stb.).

Szerintem ha valakinek van kerti tava, mellé még tűző napra is ültetheti, mert a páratartalom olyan magas lesz, hogy simán bírja a strapát...

Ja én két hetente savanyítom a talajukat tápoldattal, meghálálják.
 
Ez jó ötlet, kipróbálom. Én csak évi 2X tápozom műtrágyával és kb még 2X kap levéltrágyás öntözést. Viszont, nem hajlamos a betegségekre, levéltetvesedésre, ami viszont igen előnyös tulajdonsága. (komoly harcot vívok mostanság ezekkel a kis kártevőkkel a kertben... )
 
Találtam pár jó videót:

(Marczikáék)

itt pedig hatalmas kifejlett japán juharok láthatók
 
Ha valaki az állatkerben jár, mindenképpen nézze meg a japánkert szekcióban a japán juharokat, valami elképesztően szépek és nagyok!
(És tűzi őket a nap rendesen - de ott van egy baromi nagy tó mellettük... :) )

Ja, Nigro: én ezt használom, mindenhol lehet kapni és elég kiadós:
GARRI tápoldat áfonyákhoz és talajsavanyításhoz 1 Literes - Otthonába Visszük a Kertet | Virágföldek, tápoldatok, kaspók, virágcserepek

Egyébként majd lefotózom őket, a mulcs is többek között azért lett vastagon a talajra rakva a gyökerük fölé, hogy savanyítsam a talajt + ne száradjon ki a földjük olyan gyorsan. Van automata csepegtetős öntöző is, az ilyenkor nyáron megy hajnalban + késő este, emellé még "manuálisan" is locsolom, de nem lehet sajna felvenni a versenyt a 41 fokos kánikulával. :(
 
A legutóbbi kánikulás időszakban a levelek 80%-a összepödörődött és le is dobta ezeket.

Nálam szerencsére egyelőre csak a levélvégeken látszik kis száradás és visszapöndörödés, remélem a levéleldobás rész kimarad. Most azért kicsit jobban aggódom. Lehet beviszem a hideg szobába. Ebben az 1-2 hétben. De sajna pont most hétvégén még csak otthon sem vagyunk :sour::sour::sour::banghead:
 
ajna az évek alatt az az oldal megszűnt. :( Betettem egy másikat, az is elég informatív.
Nagyon szépen köszönöm, így gondoltam, hogy nem feltétlenül pont az az oldal, csak valami hasonló. Köszönöm még egyszer. Bár ahogy látom, ebből beszélgetésből többet lehet tanulni, mint a legtöbb oldal. :LOL::LOL:
Én is hallottam/olvastam hogy a savanyú talajt kedvelik, de hogy most más is savanyítja én is belevágok szerintem. A tápozásról meg annyit, hogy én ezt is akvavízzel öntözgetem minden nap, az nem tudom elég e (igazából inkább attól féltem/félek, hogy a túl sok táp miatt kezdett a levélvég elszáradni, de ezek szerint valóban inkább a kánikulában kell keresni ennek az okát. ) Akkor folytatom az akvavízzel való locsolgatást.
 
Nekem egy másik hobbim miatt (hehe) van egy nagy zsák savas Novobalt tőzegem, ebből teszek a földjére savanyítás céljából. De még csak pár hónapja van meg, így nem tudom, hogy mit csinálok jól, vagy rosszul. Cserépben van és délelőtt éri a tűző nap, de egyenlőre jól bírja. Egyrészt a kertészetben is napon volt, másrészt nagyon lelkiismeretesen locsolgatom, esténként pedig spriccelgetem a lombját. A cserép tálcán van és nagy melegben feltöltőm a tálcát is vízzel, hogy onnan is párologjon a víz.
 
Mi az előző tulajtól örököltük a fát. Max egy éve lehet ott ahol van. Nagyjából a nap felében árnyékban van, de pont a legrosszabb időszakban (kb 11-15 óra között) kapja a napot. Gondolkodtam az őszi átültetésen, de félek, hogy azzal csak ártanék, ha kiásnám.
Megpróbálom a mulcs és talaj savanyítás verziót először.
 
Ha elég nagy földlabdával ásod ki, hogy a gyökér a legkevésbé sérüljön, azért mozgatható szerintem. Persze attól függ milyen méretű/korú a fa. :)
 
Imádom a tavaszt! :)

A nagyobbik, acer palmatum atropurpureumot akkor ültettem, mikor a nagyobbik fiam született (kb. 2 éve), a kisebbiket - acer palmatum dissectum - mikor a kisebbik (1 éve), a háló ablakából pont rálátok. Jó így ébredni! :)

25799005894_744466fb3e_z.jpg20160413_juhar by Attila Szántó, on Flickr

Egy bónusz kép a hátsó kertből, nagy nehezen találtam időt a tavaszi hajtásban múlt héten rendbe rakni a gyepet (szellőztetés, trágyázás, miegymás) kezdi mutatni a "versenyformát". még egy hónap (ahol kiirtottam ősszel a tarackot kikel a felülvetett fűmag) és tuti lesz...

26403921825_a0aa2eb3b1_z.jpg20160413_gyep by Attila Szántó, on Flickr
 
:D

Nem nagy kaland, ha van automata öntözőrendszer akkor csak a nyírás, gyepszellőztetés meg műtrágyázás kérdése. De a kulcs a rendszeres öntözés (mi szerencsére csináltunk automata öntözőrendszert mikor felújítottuk az egész házat+kertet, azt kell mondanom, hogy amekkora anyagi beruházás volt, ahhoz képest a legnagyobb könnyebbség, ár/értékben a legjobb döntés volt, fúrt kútról megy, szóval csak a szivattyú áramszámláját kell kicsengetni). :)
 
Nálunk nemrég a hajnali fagy odavert a japán juharnak. Az összes levele megfagyott, mostanra leszáradt. Csak remélni tudom, hogy lesz még belőle valami.
 
Nálam minden ok, igaz elég védett helyen van... mondjuk pár csúcshajtás fagyott el a késői hajnali fagyok miatt, de az benne van a pakliban.
 
Ma most már teljes pompájukban tündökölnek a juharok.
Nemsokára végre én is kiültetem a picike japán juharomat. (Idő kell, hogy az ágyat megcsináljam neki, de mostanság ezzel állok a leginkább hadilábon. Tőzeg megvan már korábbról a savanyításhoz:))
Jól megnéztem, nem tévedtem -remélem-, olyan mint Nálad a nagyobbik.
Gyönyörűek! No de a többi növényedre sem lehet panasz;) A kis tűzoltó is besegít az ápolásukba?
 
Sziasztok!

Akinek szintén van a kertjében Japán juhar, legyen szíves válaszoljon pár kérdésünkre ( friss, aggódó, tapasztalatlan juhar tulajdonosok)!

Mikor kezdi hozni az első leveleket?
Még semmi jelét nem látjuk a rügyek duzzadásának sem.
Reméljük túl élte a telet!
Kell már ilyenkor öntözni?
Ahol látszik hogy száraz az ágvég (rügy sincs rajta), azt most kell levágni?

Köszönettel!

AmegA
 
Back
Oldal tetejére