• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A szűrő vízhozama

LGA said:
Neked valamikor komolyan a lábadra léptek ezek a szivattyúk valamikor. :twisted:

Vonatkoztassunk el attól, hogy vannak akik szerelmesek egy-egy márkába. ;) Nem véletlenül használják ám sokan ezeket a csetreszeket. Nem is igazán értem, hogy az egyébként összeszedett írásaid itt miért mennek át ebbe a maflaságba. A szûrôfelületrôl és ennek vonatkozásában a bacikról majd írok máskor. Annyi azonban bizonyos, hogy a legrosszabb szûrôfelület a cakkosra hajtott papír, ami kvázi 2d-s felülettel bír (kb 1-1,5mm vastagságban), a lávakô nagyságrendileg kb 2m2/l, a szivacsok nagy átlagban 20-50m2/l, a modern szûrôanyagok pedig 200-1500m2/l körül mozognak nagyságrendileg. Nyilván elôfordulhat, hogy üvegszilikát termék nem éri el a behirdetett 1500m2-t (míg az aktívszén simán), de BETes mérések igazolják a több száz m2/l-t.

Az amortizátorok egyébként nem véletlenül nehéz gumibakokon állnak. A gumiszálas felfüggesztés tönkretenné a mozgó alkatrészeket - felerôsödne a legkisebb excentrika is. Másfelôl a rezgéseket a csövek testhangként ugyanúgy leadnák. Ellenben ha szorosan, de hangelnyelô módon vannak rögzítve, akkor az csillapítja az eszköz saját hangját (nem tud berezonálni), testhangját stb. Igaziból homok alá kéne elásni, de a gyakorlatban ez nem annyira praktikus.

A sok pénz pedig relatív - amit én javasoltam megoldást, az ugyanolyan áron minden paraméterében jobb. Nem mindig érdemes barkácsolni - a kínai tömeggyártás árban verhetetlen.

Előbb a szűrésről:
Tulajdonképpen a legtökéletesebb szűrés az akvárium egy teljes hosszában lévő, mechanikai szivaccsal, majd a benne idővel kialakuló bioszűrés lenne a tökéletes megoldás egy akasztós filtermasinával, ha a hangot nem vesszük figyelembe, mert a felületéből adódóan a rajta átáramló víz, nagyon, nagyon lassan mozogna, de összességében tekintélyes, szinte a szivattyú teljesítményében változatlan vízhozamban.
Sajnos ezeknél a szép menyasszonyi ruhába öltöztetett külső filtermasinákban a különböző modern szűrőanyagokat a víz egyszerűen kikerüli, ha meg nem tudja kikerülni, iszonyat mértékben fékezi az átömlést.

A szivattyúról:
Ha egy szivattyú rotorja excentrikus, az felfüggesztve és rögzítve is az marad, de a szilikon csőhálózat nem továbbítja a nem kívánt rezgéseket a hangot az akvárium felé, mert sokkal, de sokkal rugalmasabb, mint, amilyen PVC csöveket mellékelnek a szivattyúkhoz a gyártók. Az összes átlátszó és akármilyenre színezett cső és csőhálózat PVC.
 
Szevasztok!
A medence a helyén! Most raktuk be, nem volt egyszerű. :)
Köszönöm a hozzászólásokat. Atti, mit értetél pontosan minőségi szűrőanyagon? Van arra valami képlet, hogy mekkora és milyen elrendezésű szűrőaksi kell egy 500-as medencéhez? Tele vagyok kérdőjellel. :)
Tibicuk, még a világításnál nem tartok, valószínűleg DIY lámpa lesz 3-4 150 cm t-5 ös csövet terveztem. De szerintem holnapra változni fog. :)
Kösz a segítséget!
Üdv:l
 
lagen said:
Szevasztok!
A medence a helyén! Most raktuk be, nem volt egyszerű. :)
Köszönöm a hozzászólásokat. Atti, mit értetél pontosan minőségi szűrőanyagon? Van arra valami képlet, hogy mekkora és milyen elrendezésű szűrőaksi kell egy 500-as medencéhez? Tele vagyok kérdőjellel. :)
Tibicuk, még a világításnál nem tartok, valószínűleg DIY lámpa lesz 3-4 150 cm t-5 ös csövet terveztem. De szerintem holnapra változni fog. :)
Kösz a segítséget!
Üdv:l


Kéz és lábtörést Lagen ;) azaz sok sikert a projekthez :) , már szívesen látnám legalább a hardscape-et!
Attis szerintem arra gondolt h. minél nagyobb szűrőfelülettel rendelkezzél adott térfogat mellett!
Képlet nincs :? csak tapasztalat, akinek volt már ekkora akija az is max. sejtheti , hogy miért volt jó v. rossz egy összeállítás!
A világítást rendesen gondold át! függesztett lesz?

Üdv.
 
lagen said:
Atti, mit értetél pontosan minőségi szűrőanyagon? Van arra valami képlet, hogy mekkora és milyen elrendezésű szűrőaksi kell egy 500-as medencéhez? Tele vagyok kérdőjellel. :)

Nálam tökéletesen működik az elgondolt szűrésem, tehát a sajátom alapján javaslom a következőket:
Szükséged van egy 3-4 rekeszes szűrőakira, kb. 120-150 literesre. Úgy kell tervezni, hogy- alsó elrendezésnél- áramszünet esetén a leömlő vizet el tudja tárolni. (magyarul nem lehet színültig vízzel, nálam félig van.)
Első rekesz az ülepítő. Ide folyik le az akiból a víz. Ebbe elég krumplis zsákokat tenni, a tetejére egy méretben passzoló szivacsot, amit felül beszorítasz.
(Nálam) innen folyik tovább a víz egy vastag perlonon keresztül a 2. kamrába. A kamra fala a bio szűrőanyagok felől 5 centis szivacs (keresztben elhelyezve). Ez a kamra kb. 10 centi széles.
A következő rekesz a bio szűrőanyagoké. Először 15 liter Siporax, majd ~ 20 liter Van Gerven Substraat.
Innen újabb 5 centi vastag szivacson keresztül folyik a szivattyúkamrába. Ebben értelemszerűen a szivattyú van, ami felnyomja az akiba a vizet.

Ez az alapja, a többi finomítás.

Nálad minimum 25 liter minőségi szűrőanyagot (Siporax, Matrix, SubstratPro etc.) tennék (nem lávakövet!)
Alapelv: a medence térfogatának 5-10%-a legyen a (bio) szűrőanyag. ;) Ebbe beleértendő a külső szűrőkben lévő (bio) szűrőanyag is.
 
flashback said:
Kéz és lábtörést Lagen ;) azaz sok sikert a projekthez :) , már szívesen látnám legalább a hardscape-et!
Attis szerintem arra gondolt h. minél nagyobb szűrőfelülettel rendelkezzél adott térfogat mellett!
Képlet nincs :? csak tapasztalat, akinek volt már ekkora akija az is max. sejtheti , hogy miért volt jó v. rossz egy összeállítás!
A világítást rendesen gondold át! függesztett lesz?

Üdv.
Szevasztok!

A hardscape még csak a fejemben létezik, :) be kell hozzá szereznem mégy egysmást. A világítás függesztett lesz, de azért gondoltam DIY lámpára mert úgysem fog látszani. Az akvárium a falban van, a nappali felől csak egy sík üvegfelület látszik. Vasárnap nyitok neki egy naplót, oda teszek majd fel képeket.
Üdv: l
 
atti76 said:
lagen said:
Atti, mit értetél pontosan minőségi szűrőanyagon? Van arra valami képlet, hogy mekkora és milyen elrendezésű szűrőaksi kell egy 500-as medencéhez? Tele vagyok kérdőjellel. :)

Nálam tökéletesen működik az elgondolt szűrésem, tehát a sajátom alapján javaslom a következőket:
Szükséged van egy 3-4 rekeszes szűrőakira, kb. 120-150 literesre. Úgy kell tervezni, hogy- alsó elrendezésnél- áramszünet esetén a leömlő vizet el tudja tárolni. (magyarul nem lehet színültig vízzel, nálam félig van.)
Első rekesz az ülepítő. Ide folyik le az akiból a víz. Ebbe elég krumplis zsákokat tenni, a tetejére egy méretben passzoló szivacsot, amit felül beszorítasz.
(Nálam) innen folyik tovább a víz egy vastag perlonon keresztül a 2. kamrába. A kamra fala a bio szűrőanyagok felől 5 centis szivacs (keresztben elhelyezve). Ez a kamra kb. 10 centi széles.
A következő rekesz a bio szűrőanyagoké. Először 15 liter Siporax, majd ~ 20 liter Van Gerven Substraat.
Innen újabb 5 centi vastag szivacson keresztül folyik a szivattyúkamrába. Ebben értelemszerűen a szivattyú van, ami felnyomja az akiba a vizet.

Ez az alapja, a többi finomítás.

Nálad minimum 25 liter minőségi szűrőanyagot (Siporax, Matrix, SubstratPro etc.) tennék (nem lávakövet!)
Alapelv: a medence térfogatának 5-10%-a legyen a (bio) szűrőanyag. ;) Ebbe beleértendő a külső szűrőkben lévő (bio) szűrőanyag is.

Köszi Atti!
Hétvégén lerajzolom ezek alapján milyen lenne a szűrőaki és felteszem a leendő naplóba, jó lenne ha ránéznétek mielőtt megcsináltatom. Én amúgy a szűrőakváriumot a medence mellé akartam rakni, biztonsági okokból. A feleségem biztos nem örülne egy 500 l-es felmosásnak :) . Egyébként ha ennyi bioszűrő anyag (5-10 %) van a szűrőaksiban akkor a külsőszűrő az lehetne csak mechanikai szűrő? Vagy abba sem árt némi bioanyag?
Üdv: l
 
lagen said:
Köszi Atti!
Hétvégén lerajzolom ezek alapján milyen lenne a szűrőaki és felteszem a leendő naplóba, jó lenne ha ránéznétek mielőtt megcsináltatom. Én amúgy a szűrőakváriumot a medence mellé akartam rakni, biztonsági okokból. A feleségem biztos nem örülne egy 500 l-es felmosásnak :) . Egyébként ha ennyi bioszűrő anyag (5-10 %) van a szűrőaksiban akkor a külsőszűrő az lehetne csak mechanikai szűrő? Vagy abba sem árt némi bioanyag?
Üdv: l

A szűrőaki lassabban áll be mint egy külső szűrő. Én mindkettőt használnám. A szűrőakit érdemes pár hónappal hamarabb elindítani. Ha beállt, lehet a külső csak mech. is.
 
Jeti said:
Előbb a szűrésről:
Tulajdonképpen a legtökéletesebb szűrés az akvárium egy teljes hosszában lévő, mechanikai szivaccsal, majd a benne idővel kialakuló bioszűrés lenne a tökéletes megoldás egy akasztós filtermasinával, ha a hangot nem vesszük figyelembe, mert a felületéből adódóan a rajta átáramló víz, nagyon, nagyon lassan mozogna, de összességében tekintélyes, szinte a szivattyú teljesítményében változatlan vízhozamban.
Sajnos ezeknél a szép menyasszonyi ruhába öltöztetett külső filtermasinákban a különböző modern szűrőanyagokat a víz egyszerűen kikerüli, ha meg nem tudja kikerülni, iszonyat mértékben fékezi az átömlést.

A szivattyúról:
Ha egy szivattyú rotorja excentrikus, az felfüggesztve és rögzítve is az marad, de a szilikon csőhálózat nem továbbítja a nem kívánt rezgéseket a hangot az akvárium felé, mert sokkal, de sokkal rugalmasabb, mint, amilyen PVC csöveket mellékelnek a szivattyúkhoz a gyártók. Az összes átlátszó és akármilyenre színezett cső és csőhálózat PVC.

Az akvárium teljes hosszában lévő szivaccsal több gond is van. Az egyik, hogy kicsi a hasznos szűrőfelülete, a másik hogy a lassú áramlás miatt nem gyűjti be a szennyeződést, tehát csak magát szűri, a harmadik, hogy nem lehet rendesen tisztítani, a negyedik, hogy növényesben randa.

A víz nyilván nem kerüli ki a szűrőanyagokat, mert akkor ezeket a hidrofób jószágokat használnák lebegő vizi masinák konstruálására. :) Pont az a lényeg, hogy a szűrőanyagon belül viszonylag alacsony az áramlás, de a közte lévő rések miatt nem tömődik el az egész tartály. Felesleges kűzdeni rajta, ezek a cuccok működnek. Tengeri akváriumoknál hatalmas homokszűrőket váltanak ki 700-1000lph külső szűrőkkel.

A szivattyú - vagy bármilyen mozgó alkatrész - ha bemozgathatja a házat, márpedig az ennyire rugalmas felfüggesztést be fogja, akkor bizony szétveri magát. Nincs az a technológia, amivel elég pontosan lehetne elkészíteni egy ilyen szerkezetet, még a JPL-nél sem. Arról nem is beszélve, hogy a külső rezgések - pl. valaki elsétál előtte - is kellőképpen bemozgatják.

Hogy pontosan miből van a cső, az képezheti vita tárgyát. Viszont szerintem teljesen korrekt és továbbra is áll, amit leírtam: "Másfelôl a rezgéseket a csövek testhangként ugyanúgy leadnák.". Hogy a cső nem szigetel annyit, hogy a víz (ami igen jó hangvezető) által közvetített zajt megfelelően csillapítsa. A hangot bizony a cső fogja végső soron leadni. No meg az akvárium.
 
Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy a szűrő melyik ágán (szívó vagy nyomó) szabad a fojtást elvégezni??? :oops:
Túl nagy a flow az akimban és ezért a parvulám egy kicsit algásodik. :cry:
Én arra gondoltam, hogy a szívó ágán kellene folytani, mivel ha a nyomó ágon folytok akkor a szivattyú csak szívja- szívja a vödörbe a vizet és a nyomás meg csak nő és nő, ami előbb vagy utóbb esetleg túlnyomást okoz, aztán netán a tömítéseknél szivárgást...

Ez persze csak az én okoskodásom, aki ért hozzá legyen szíves segítsen ebben! :geek:

Köszönöm szépen! :wave:
 
bandee said:
Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy a szűrő melyik ágán (szívó vagy nyomó) szabad a fojtást elvégezni??? :oops:
Túl nagy a flow az akimban és ezért a parvulám egy kicsit algásodik. :cry:
Én arra gondoltam, hogy a szívó ágán kellene folytani, mivel ha a nyomó ágon folytok akkor a szivattyú csak szívja- szívja a vödörbe a vizet és a nyomás meg csak nő és nő, ami előbb vagy utóbb esetleg túlnyomást okoz, aztán netán a tömítéseknél szivárgást...

Ez persze csak az én okoskodásom, aki ért hozzá legyen szíves segítsen ebben! :geek:

Köszönöm szépen! :wave:

A nyomó ágon kell fojtást csinálni. Zárt rendszer az egész és, mivel tudjuk, hogy a víz nem összenyomható, sehol nem fog jelentkezni túlnyomás.
 
Jeti said:
bandee said:
Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy a szűrő melyik ágán (szívó vagy nyomó) szabad a fojtást elvégezni??? :oops:
Túl nagy a flow az akimban és ezért a parvulám egy kicsit algásodik. :cry:
Én arra gondoltam, hogy a szívó ágán kellene folytani, mivel ha a nyomó ágon folytok akkor a szivattyú csak szívja- szívja a vödörbe a vizet és a nyomás meg csak nő és nő, ami előbb vagy utóbb esetleg túlnyomást okoz, aztán netán a tömítéseknél szivárgást...

Ez persze csak az én okoskodásom, aki ért hozzá legyen szíves segítsen ebben! :geek:

Köszönöm szépen! :wave:

A nyomó ágon kell fojtást csinálni. Zárt rendszer az egész és, mivel tudjuk, hogy a víz nem összenyomható, sehol nem fog jelentkezni túlnyomás.

Izé... kis keveredés van. A víz gyakorlatilag nem összenyomható, de ettől még nagyon jól lehet vele nyomni - lásd hidraulika. Természetesen lehet a szűrőben is túlnyomás, de ezek az akváriumi szűrők elég kis nyomást állítanak elő, általában olyan max 2 bart (és az Eheim zászlós 2080 2,8bar, Tetra 1200 1,8bar) ezért viszonylag kis és gyenge tömítés is jól ellent tud állni neki.

Viszont a szívó ágat azért nem piszkáljuk - ha jól tudom - mert könnyebben eltömödhet és fellevegősödhet, amitől tönkremehet a szivattyú.
 
LGA said:
Jeti said:
bandee said:
Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy a szűrő melyik ágán (szívó vagy nyomó) szabad a fojtást elvégezni??? :oops:
Túl nagy a flow az akimban és ezért a parvulám egy kicsit algásodik. :cry:
Én arra gondoltam, hogy a szívó ágán kellene folytani, mivel ha a nyomó ágon folytok akkor a szivattyú csak szívja- szívja a vödörbe a vizet és a nyomás meg csak nő és nő, ami előbb vagy utóbb esetleg túlnyomást okoz, aztán netán a tömítéseknél szivárgást...

Ez persze csak az én okoskodásom, aki ért hozzá legyen szíves segítsen ebben! :geek:

Köszönöm szépen! :wave:

A nyomó ágon kell fojtást csinálni. Zárt rendszer az egész és, mivel tudjuk, hogy a víz nem összenyomható, sehol nem fog jelentkezni túlnyomás.

Izé... kis keveredés van. A víz gyakorlatilag nem összenyomható, de ettől még nagyon jól lehet vele nyomni - lásd hidraulika. Természetesen lehet a szűrőben is túlnyomás, de ezek az akváriumi szűrők elég kis nyomást állítanak elő, általában olyan max 2 bart (és az Eheim zászlós 2080 2,8bar, Tetra 1200 1,8bar) ezért viszonylag kis és gyenge tömítés is jól ellent tud állni neki.

Viszont a szívó ágat azért nem piszkáljuk - ha jól tudom - mert könnyebben eltömödhet és fellevegősödhet, amitől tönkremehet a szivattyú.

Így igaz!
A víz nem összenyomható.
A zárt vízrendszerben, csak a műanyag alkatrészeknek, ( csövek, szűrőház) van némi rugalmasságuk, de ez nem számít, nem foglalkozunk a dolog ennek a részével.
Ha a szívóágat fojtanánk, a szivattyú megpróbál a rendszer tömítéseinek a leggyengébb pontján levegőt beszívni, ami ilyen esetekben gyakran sikerül is neki. Ilyenkor, hogyha levegő kerül a zárt rendszerbe, akkor hallható az a jellegzetes szörcsögős hangjelenség, amikor a levegő a rotornál gyűlik össze, és mivel fojtott a vízátfolyás sebessége, a levegő továbbra is ott marad, a rendszer nem tudja kiszívni, hogy a nyomóágon eltávozzon. Ez excentrikussá teszi a rotor forgását, ami nagymértékben gyorsítja a tengely és a forgórész persejének nem üzemszerű kopását, ráadásul kellemetlen is hallgatni.
A flow mértékét lehet csökkenteni úgy, hogy a nyomóágát egy ipszilonnal kétfelé megosztjuk, csapokkal látjuk el, a funkcióknak megfelelően beállítjuk a két ág átömlési arányát úgy, hogy ettől még a szivattyú, teljes átömlési vízhozamában üzemelhessen és az akváriumban se keletkezzen vihar.
 
Jeti said:
A flow mértékét lehet csökkenteni úgy, hogy a nyomóágát egy ipszilonnal kétfelé megosztjuk, csapokkal látjuk el, a funkcióknak megfelelően beállítjuk a két ág átömlési arányát úgy, hogy ettől még a szivattyú, teljes átömlési vízhozamában üzemelhessen és az akváriumban se keletkezzen vihar.

Jeti, ezt a megoldást korábban is írtad már és továbbra is azt mondom nem ez az, amit ajánlunk.

1. Gyárilag is támogatott a szűrők szabályozása a nyomó oldalon.
2. A fenti megoldás egyébként sem alkalmazható minden esetben. Pl kis akváriumoknál nem.
3. A növényezés nem arról szól, hogy indokolatlanul teleszórjuk technikával az akváriumot. Miért tennénk be még egy beömlőt a teljes csövezéssel?
4. A megosztott csövezés csak még egy problémát hozna. Lehetne játszani a flow-al és agyalhatnánk rajta miért nem jó a CO2 beoldás, a keringetés, miért alakul ki holt tér és minden változásra heteket lehetne várni.
5. A dupla cső több karbantartást igényel és jobban fogja a szűrőt ahogy koszolódnak a tömlők. A két ágra szerelt csap miatt több helyen gyűlhet a kosz is. Esőztetők detto.
5. Belátható időn belül én még nem találkoztam olyan szűrővel, ami a nyomó ág szabályozása miatt sérült volna meg. A csapok sokkal hamarabb megadják majd magukat, mint a tengely, persely stb.

Ha sok a flow vagy a szűrő fedélen lévő szabályzókarral, vagy a nyomóágra szerelt csappal lehet csavarni rajta. Aki szeretné kipróbálni az osztott nyomóágat hajrá, de csak szívás lesz vele, nem véletlen nem így használjuk a szűrőket széles körben.
 
viktorlantos said:
Jeti said:
A flow mértékét lehet csökkenteni úgy, hogy a nyomóágát egy ipszilonnal kétfelé megosztjuk, csapokkal látjuk el, a funkcióknak megfelelően beállítjuk a két ág átömlési arányát úgy, hogy ettől még a szivattyú, teljes átömlési vízhozamában üzemelhessen és az akváriumban se keletkezzen vihar.

Jeti, ezt a megoldást korábban is írtad már és továbbra is azt mondom nem ez az, amit ajánlunk.

1. Gyárilag is támogatott a szűrők szabályozása a nyomó oldalon.
2. A fenti megoldás egyébként sem alkalmazható minden esetben. Pl kis akváriumoknál nem.
3. A növényezés nem arról szól, hogy indokolatlanul teleszórjuk technikával az akváriumot. Miért tennénk be még egy beömlőt a teljes csövezéssel?
4. A megosztott csövezés csak még egy problémát hozna. Lehetne játszani a flow-al és agyalhatnánk rajta miért nem jó a CO2 beoldás, a keringetés, miért alakul ki holt tér és minden változásra heteket lehetne várni.
5. A dupla cső több karbantartást igényel és jobban fogja a szűrőt ahogy koszolódnak a tömlők. A két ágra szerelt csap miatt több helyen gyűlhet a kosz is. Esőztetők detto.
5. Belátható időn belül én még nem találkoztam olyan szűrővel, ami a nyomó ág szabályozása miatt sérült volna meg. A csapok sokkal hamarabb megadják majd magukat, mint a tengely, persely stb.

Ha sok a flow vagy a szűrő fedélen lévő szabályzókarral, vagy a nyomóágra szerelt csappal lehet csavarni rajta. Aki szeretné kipróbálni az osztott nyomóágat hajrá, de csak szívás lesz vele, nem véletlen nem így használjuk a szűrőket széles körben.
 
Jeti said:
viktorlantos said:
Jeti said:
A flow mértékét lehet csökkenteni úgy, hogy a nyomóágát egy ipszilonnal kétfelé megosztjuk, csapokkal látjuk el, a funkcióknak megfelelően beállítjuk a két ág átömlési arányát úgy, hogy ettől még a szivattyú, teljes átömlési vízhozamában üzemelhessen és az akváriumban se keletkezzen vihar.

Jeti, ezt a megoldást korábban is írtad már és továbbra is azt mondom nem ez az, amit ajánlunk.

1. Gyárilag is támogatott a szűrők szabályozása a nyomó oldalon.
2. A fenti megoldás egyébként sem alkalmazható minden esetben. Pl kis akváriumoknál nem.
3. A növényezés nem arról szól, hogy indokolatlanul teleszórjuk technikával az akváriumot. Miért tennénk be még egy beömlőt a teljes csövezéssel?
4. A megosztott csövezés csak még egy problémát hozna. Lehetne játszani a flow-al és agyalhatnánk rajta miért nem jó a CO2 beoldás, a keringetés, miért alakul ki holt tér és minden változásra heteket lehetne várni.
5. A dupla cső több karbantartást igényel és jobban fogja a szűrőt ahogy koszolódnak a tömlők. A két ágra szerelt csap miatt több helyen gyűlhet a kosz is. Esőztetők detto.
5. Belátható időn belül én még nem találkoztam olyan szűrővel, ami a nyomó ág szabályozása miatt sérült volna meg. A csapok sokkal hamarabb megadják majd magukat, mint a tengely, persely stb.

Ha sok a flow vagy a szűrő fedélen lévő szabályzókarral, vagy a nyomóágra szerelt csappal lehet csavarni rajta. Aki szeretné kipróbálni az osztott nyomóágat hajrá, de csak szívás lesz vele, nem véletlen nem így használjuk a szűrőket széles körben.

Majd egyszer lerajzolom neked, mi a tuti megoldás, akár egy 30 literes nano akváriumhoz használt extrém 750l/óra átölésű szivattyú alkalmazása esetén is, hogy, ne legyen gigant flow az akváriumban.
Nagyon egyszerű.
 
Jeti, ezt a megoldást korábban is írtad már és továbbra is azt mondom nem ez az, amit ajánlunk.

1. Gyárilag is támogatott a szűrők szabályozása a nyomó oldalon.
2. A fenti megoldás egyébként sem alkalmazható minden esetben. Pl kis akváriumoknál nem.
3. A növényezés nem arról szól, hogy indokolatlanul teleszórjuk technikával az akváriumot. Miért tennénk be még egy beömlőt a teljes csövezéssel?
4. A megosztott csövezés csak még egy problémát hozna. Lehetne játszani a flow-al és agyalhatnánk rajta miért nem jó a CO2 beoldás, a keringetés, miért alakul ki holt tér és minden változásra heteket lehetne várni.
5. A dupla cső több karbantartást igényel és jobban fogja a szűrőt ahogy koszolódnak a tömlők. A két ágra szerelt csap miatt több helyen gyűlhet a kosz is. Esőztetők detto.
5. Belátható időn belül én még nem találkoztam olyan szűrővel, ami a nyomó ág szabályozása miatt sérült volna meg. A csapok sokkal hamarabb megadják majd magukat, mint a tengely, persely stb.

Ha sok a flow vagy a szűrő fedélen lévő szabályzókarral, vagy a nyomóágra szerelt csappal lehet csavarni rajta. Aki szeretné kipróbálni az osztott nyomóágat hajrá, de csak szívás lesz vele, nem véletlen nem így használjuk a szűrőket széles körben.

Majd egyszer lerajzolom neked, mi a tuti megoldás, akár egy 30 literes nano akváriumhoz használt extrém 750l/óra átölésű szivattyú alkalmazása esetén is, hogy, ne legyen gigant flow az akváriumban.
Nagyon egyszerű.


Jeti! A tuti megoldás amit Viktor felvázolt! Amit a gyár megalkotott akár több éves fejlesztőmunka árán, ne akarjuk már überelni!

A másik: igyekszünk megszabadulni a felesleges technikai elemektől, tehát ha csőkígyót, meg csaprengeteget akarok látni akkor elmegyek egy kazánházba, és nem olcsó kókányrengetegbe szeretnénk gyönyörködni hanem MI EGY SZÉP NÖVÉNYES AKVÁRIUMOT SZERETNÉNK NÉZEGETNI!!!!

Azonkívül: a házi barkácsötletek a DIY- topicba valók!
Üdv:w-rig
 
Jogos, átpakolom a DIY témákhoz...

Jeti itt nagyon sokan működtetünk vagy működtettünk kis akváriumokat 25x megforgatással is. A boltban is 500lphs vagy nagyobb szűrők lógnak az ilyen kis akváriumokon.
De ha komolyabban növényezel (valószínűleg nem ilyen szempontból nézted), akkor sok más problémát hoz fel. Esztétikai is ami meglehetősen fontos számunkra, de ezen kívűl CO2 és algásodási dolgok is jönnek, ha a szűrővel variálsz.

Ha egy nem létező problémát megoldunk úgy, hogy közben több más problémát kreálunk, akkor értelmetlennek érzem a variálást.

A növényes akváriumok az életciklusuk alatt nagyon sok változáson mennek át. Van amikor imádkozunk minden extra flow miatt, van amikor a pokolba kívánjuk a nagy forgatást és a felkavarodás miatti algásodást. Van amikor mozgatnánk ezerrel a vízfelszínt és olyan is amikor alig szeretnénk, hogy minél több CO2 maradjonbent mondjuk egy difis beoldásnál. Jó ha a szűrőben van tartalék, amit időközönként elő lehet venni. Ezért nem centizzük ki a teljesítményt a szűrésnél.

Kérlek ha lerajzoltad mit szeretnél, nyiss egy topikot a DIY témák alá. Szűrő beömlő elágaztatása vagy valami hasonló címmel.

Azért megkérdezem tőled is. Találkoztál már olyan problémával, ami miatt ezt az egészet kitaláltad? Persely sérülés stb.
Több tucat szűrőt működtetünk és jó pár száz szűrőt adtunk már el az elmúlt években, de ilyen hibával én bevallom még sosem találkoztam. Kerámia törés is inkább a takarítás alatti feszegetés miatt volt, nem géphiba miatt.
 
Back
Oldal tetejére