• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

72 literes minimál kezdő akvárium

Ez a szűrőpárna itthon sem drágább. Ez egy szénnel bevont szivacs igaz? Majd számolj be, hogy volt-e eredmény.
 
Tegnap volt egy hete, hogy bent van a párna a szűrőben. Nem egy világsztár. Az egy hetes víz színével több nap után sem tudott mit kezdeni, de: vízcsere után pár nappal sincs a felszínen az a minimális olajos cucc, és az a kis szaga is eltűnt ami eddig volt, ennyi.

A lámpa elkészült, csak még nem ért ide. Jövő héten megyek a növényekért, igaz lehet nem pont olyanok lesznek mint amiket kinéztem, de remélem össze tudok baba dolgokat válogatni a TF-ben. A szűrő már 6! hete megy, nem tudom ennek milyen hatásai lesznek. Ahogy szét szedtem a szűrőt a perlonvatta azon a részen ahol a szivattyú van olyan sárgásbarna mint a bacter ball. Gondolom bele telepedtek a bacik?! A ki és befolyó csövekben is van már "szmötyi" rendesen, de érdekes módon a flow-t egyáltalán nem befolyásolja. Eleinte ettől meg voltam ijedve, hogy alga, de ahogy olvasgattam itt kiderült hogy ez ilyen biofilm réteg. Egy egész estés mozifilm már kijönne belőle szerintem. :)
 
Azt nem mondtátok, hogy ebben így el lehet fáradni. :D Tegnap kb 5 órába telt mire elültettem a növényeket, kicsit kipucoltam a szűrőt és beletettem a szenet.

Először is Debrecenről egy pár szót. Mikor megérkeztünk azt hittük valami másik bolygón vagyunk. Visszaszámol a lámpa?! Hatalmas! A bolt az egy csoda. Kedves emberek, tuti kiszolgálás, tuti áru. Ha tehetitek egyszer mindenképp menjetek el, megéri.

Úgy kezdtem, hogy kiszedtem a szűrőt, egy kicsit kiöblögettem a cuccokat aki vízzel töltött lavórban, beraktam a szenet aztán a lavórba lehorgonyoztam a ki és befolyókat és bekapcsoltam a szűrőt, hogy ne pusztuljanak a bacik. Az ültetés, mivel ez volt az első nekifutás elég nehézkesen ment. Az első gondom az volt, hogy HC-ból ilyen zseléset hoztam, ami nem is lett volna baj, mert nagyon szépen néz ki, csak nem kellett volna szétszedni, hanem egybe betenni gyökerezni gondolom. Mikor elkezdtem felengedni vízzel nem maradt lent, úgyhogy most kis kavicsokkal van lehorgonyozva. Majdcsak lesz belőle valami. Az adag az valami bődületes, még jó, hogy hallgattam Gabi bára. Mondta, hogy sok lenne az amit összeírtam és igaza volt. Már most tele van az aki. Lassan tényleg illene egy-két képeket is felrakni, csak most már egy kicsit az élet egyéb dolgaival is foglalkozni kellene. Ami elég nehéz, mert folyamatosan az akit bámulom :) Ja aktív szénből Sera 250-est vettem, és a sárgás szín a múlté, pedig nélküle ilyenkorra már mindig előjött.
 
Zselés cucc is jó. Jól le kell mosni a zselét ami rajta van.

Egyébként úgy lehet segíteni legközelebb, hogy beteszed a teljes növényt a vízbe és mint a szivacsot kinyomkodod, hogy a levegő kijöjjön belőle. Könnyebben lent marad utána. De érdemes legalább 4-be vágni (inkább apróbb részekre javaslom). A HC egyébként sem nagyon szereti ha így csoportba leülteted, mert nehezen tud terjeszkedni.

Kiváncsian várjuk a képeket. :thumbup:
 
Íme néhány kép. Ezek a múlt heti ültetés után készültek:

aqua%20001.png
A dekor egy kicsit lejtett jobbra hátul az már javítva :p

aqua%20002.png

aqua%20003.png

aqua%20004.png

aqua%20005.png

Google Album

A gép most nincs itthon. Annyi változás történt, hogy nő minden mint a gép. A rotala green-nek eléggé megbarnultak a levelei meg egy kicsit toprongyos valamiért ,de már jönnek rajta a szép zöld hajtások. A HC szegény eléggé megsínylette, hogy követ tettem rá, és egy kis fonál alga is megjelent rajta de csak ott. Nem tudom észhez tér-e majd egyáltalán. A pogostemon (aka mák anyum szerint :) ) a bacopahoz és a rotala rotundifolia-hoz képest stagnál, a moha pedig kis zöld hajtásokkal van tele. A jobb hátsó növénynek mondták a nevét, de sajnos már elfelejtettem, nő az is mint a bolondgomba. Egy kicsit ugyan árnyékol és a boltban is mondták, hogy vágjam el derékban, de nem volt szívem. Az alsó levelei viszont már eleve ültetésnél elpotyogtak. Lehet mégis csak ollót kéne ragadnom és a levágott részt elültetni az alját pedig kiszedni?!

Az előtérbe még tervezek majd pár apróbb kavicsot a patakból, mert így most egy kicsit üres.

Hétfőn költözik be két ottóka ha minden jól megy, és gondolkozok egy kakadu (nem, nem a madár :p ) páron is, de azt lehet majd csak később.
 
izgi kezdés. így a sok fotó alapján amondó vagyok, hogy a fa teljesen elrejti a szép aljzat ellválasztást amit csináltál. szemből és döntött szemből sem látszik. és ebből a nézetből látod majd a leginkább. szóval ezt sajnálom mert szépen megcsináltad a talaj elválasztást.

de kiváncsian várom a végét milyen lesz ha benövik a gazok. ;)
 
Szia!

Remek kezdés! Gratula!
FishAir said:
A HC szegény eléggé megsínylette, hogy követ tettem rá, és egy kis fonál alga is megjelent rajta de csak ott. Nem tudom észhez tér-e majd egyáltalán.
A HC-t tudod másképp is rögzíteni a talajhoz pl. fogvájó(fogpiszkáló) használatával.Kettétöröd és az így kapott kis darabokkal átszúrod több,helyen ami így rögzíti az aljzathoz.Pár nap/hét múlva,mikor legyökerezett rendesen,kiszedheted a darabokat és már tuti nem akar feljönni a talajról. :thumbup: Nálam hatásos ez a módszer,hátha segít neked is.Egyébként biztos rendbe jön, a megfelelő körülmények mellett.
Az előtérbe még tervezek majd pár apróbb kavicsot a patakból, mert így most egy kicsit üres.
Ezt akartam én is említeni,de látom tervbe vetted. :) Remek ötlet! Esetleg HC-t rakhatsz a kövek közé is,hátha növeli az optikai hatást.
Sok sikert a továbbiakban.
 
Közben megtaláltam a választ a növényhatározós topic legelső hozzászólásában. :oops:

Tegnap megérkeztek a halacsok és garnélák. Egy helyen sikerült mindent megvenni és a korábban írtakon kívül vettem még 2 amanot is. A kakaduk közül az egyik az elég piszkálódós, kergetni szokta a másikat, és a nagyobb amanot, de érdekes, hogy a törpe szívóharcsákat nem piszkálja és a kis amanot sem. Lehet, hogy mind a 2 hím, majd csinálok róluk fotót. Azt néztem, hogy a hasúszója fekete-e a nősténynek vélt példánynak, de nem, csak a hátúszójának az eleje. Eleinte nagyon meg volt rémülve mindenki mikor kiszabadultak a zacsiból a hosszú út után. A leghamarabb a garnélák akklimatizálódtak. Elkezdtek nézelődni mindenhol, mindent megkóstoltak, megrágcsáltak, zabálni valóak. A kakaduk bebújtak a pogo alá, de kb egy negyed óra múlva felfedező körútra indultak és elkezdtek mindent nézegetni, csipegetni. Piszkosul kíváncsiak. Ha valami el kezd mocorogni a látókörükben azonnal ott teremnek. Van, hogy megállnak egy helyben, főleg a mohánál, mintha csak várnák, hogy valami megmozduljon és lecsaphassanak rá. :D A kis harcsáknak tartott a legtovább mire elő mertek jönni, de most már nagyon elvannak. Tegnap szórtam be egy kevés tetra pro-t, de nem igazán nyerte el a tetszését senkinek eddig. A kakaduk csemegéztek belőle egy keveset, de érdekes módon a piros lemezeket kiköpködték. Egy kevés lehullt az egyik kőre a harcsák simán elmentek mellette. Dobtam még be egy darab tropical shrimp stickset a harcosabb kakadu (aka rudeboy :) ) rákóstolt, de ez sem nyert, a garnélák meg nem jártak arra. A sikertelen próbálkozást követően, mivel úgy is vízcsere nap volt a maradék ment a csatornába. Mikor benyúltam a vízbe a csővel a két kakadu egyből ott termett vizsgálódni, hogy ez most mi?! :D Rendesen méregettek. Ekkor ugrott be, hogy lehet így fogom inkább etetni őket, megvárom míg odajönnek és akkor az ujjaim közül kiengedek egy kis kaját. Reggel azt hittem szörnyet halok. Felkelek, kóma, amúgy is csupa takony vagyok, félhomály, ránézek akira, mintha valami lenne ott a fa tövében és égnek állna a lába. :eek: Pedig tudtam, hogy vedlenek a garnélák, de ugye mire gondol egyből az ember...?! Igaz, hogy nem kimondottan növényes téma, de azért ők is részei az akváriumnak.
 
A TetraPro tápot évek óta használom (color). A legtöbb kajánál adni kell időt nekik, hogy átálljanak a halak. Pláne friss betelepítés után még stresszesek is. Ilyenkor nem annyira vannak kajolós kedvükben.
Nálam a kakadu pár majdnem 1 hétbe telt míg átállt az éppen most adagolt ADA granulátumra. Most meg követeli reggelente és vadászik rá a felszínen. Mással etették a tenyészetben. És most már beszoktak tudják mikor van etetés stb.

TetraPro-ra visszatérve nagyon jó haltáp, de ha nagyon kevergeted a kajákat előfordulhat, hogy másik dolog amiben tobb íz és illat fokozó van esetleg jobban megy. Én nem szoktam bedobni úgy ahogy van. Kiveszek az újjaimmal egy csipetet és szétmorzsolom kicsit úgy szórom be. Ha kell ismételek. Eredeti formájában a lemezek nagyok a vitorlásaimon és az óriás torocatum-on kívül nem sokmindenki tudja úgy lenyelni. Ha bemorzsolod a kisméretű halak is tolják. Nálam egy időben az amanók is felbringáztak érte, hogy levadásszák. Szóval kis türelem és ha tudod kicsit törd össze nekik.
 
Nekem tegnap sikerült beszerezni 2 kis ramit, a lemezesre és a tubifexre nem mondtak semmit, artemiát betelepítés után 1 órával már kajolták. És ahonnan van tuti nem kaptak ilyeneket, csak lemezest.
Viszont ha tudod, akkor magában a vízben is szétmorzsolhatod a kaját, előbb lesüllyed, az igaz, de nekem úgy jobban eszik az endlerek, plattik, meg az amanok, a redeknek mind1, azok elúsznak bárhova a kajáért!
 
Jaja, persze összemorzsoltam. Egyébként gondoltam, hogy a stressz miatt, meg, hogy mással etették őket korábban, azért van ez.
 
OFF
Hülye kérdés, bocsi. Amikor etettek, a szűrők ki vannak teljesen kapcsolva? Én lehalkítom mind2-őt, de pl. spirulina tabletta etetésénél, ha visszakapcsolom 5 perc után, vízszintesen szállva berobognak a szemcsék a szűrőkbe.
ON
 
atti76 said:
OFF
Hülye kérdés, bocsi. Amikor etettek, a szűrők ki vannak teljesen kapcsolva? Én lehalkítom mind2-őt, de pl. spirulina tabletta etetésénél, ha visszakapcsolom 5 perc után, vízszintesen szállva berobognak a szemcsék a szűrőkbe.
ON

Soha nem kapcsolom le. Az áramlás miatt a halak legalább bringáznak a kajáért. Mondjuk nálam nem is tud bemenni a szűrőbe.
 
Mivel itt többeknél azt olvastam, hogy ki szokták kapcsolni etetés közben, ezért kikapcsoltam.

A kakaduk kezdenek egy kicsit aggasztani. Megy a balhé állandóan. Csak most azt nem tudom, hogy udvarolni próbál, amit még kétlek, mert 2-2,5cm körül lehetnek, vagy tényleg balhé. Tegnap a rosszabbik azt csinálta, hogy a farokúszójával paskolt a másik feje felé. A másik ami nem tetszik, hogy az amanókat ha meglátják, akkor feléjük kapnak. Tegnap is olyat ugrott az egyik, hogy koppant az armatúra tetején. :cry: Nagyon afelé hajlok, ha így folytatják, menniük kell, csak sajnos itt Gyöngyösön nem hiszem, hogy átveszik kereskedésben. Sügeres havernál meg valószínű kaja lenne belőlük.
 
A balhés kakadu elköltözött az egyik állatkereskedésbe és úgy megtetszett nekik, hogy hazavitték, úgyhogy hála istennek jó helyre került.

Hétvégén volt egy nagyobb pucolás. Az egész szűrőt kitakarítottam, csöveket mindent. A bacopat és a pogot már nyírnom kellett, a lemetszett részeket elültettem. Jól elvoltam vele, úgyhogy jó döntés volt a szűrőt közben lavórban járatni megint. Egyébként hihetetlen mennyire pengeélen táncol az egész kis bioközösség. Délelőtt 10kor kezdtem hozzá és a vízcserével, szűrőtakarítással együtt (+ebéd :) ) fél kettőig nem ment az akiban semmi technika. Mikorra visszapakoltam mindent és felkapcsoltam a villanyt a HC-n már ott lebegett egy két szál fonál alga, amiből vasárnap reggelre már nem volt semmi.

A holnapi nap a meglévő 3 neon mellé érkezik még 10, de ezeket már a vízbe rakom, hogy brutál legyen a WPG. :)

A hétvégén már remélem visszakapom a gépet, de ha nem, akkor áthívom havert a Pentax-al. Egyébként is jobb lenne valami komolyabb géppel csinálni képeket az akiról.
 
02.20:

DSCF2053.png

DSCF2057.png

DSCF2061.png

Google album

02.26:

DSCF2065.png

DSCF2069.png

Google album

Ma már nyírás volt meg algakaparás. Főleg azokon a helyeken elszaporodott a pontalga, ahol múlt héten nem fértem hozzá és lusta voltam. Összességében nem veszélyes, legalábbis engem nem zavar. Ezen kívül van még barna algám, amit nem igazán értek, hogy mitől. A dekorhomokon is rendesen látni már. Az érdekes az, hogy csak azokon a helyeken van, ahol fény éri a kavicsot, a fa alatt pl nincs (annyi). Ami viszont aggaszt egy kicsit az a jobb oldal (na nem politizálunk :) ). Az ammanianak a felső levelei elkezdtek pödörödni és egy kis pontalga is megjelent néhány levelén, ami CO2 hiány jele, ha jól olvastam. Ami érdekes, hogy rengeteg új hajtása van és azokon nem látni ilyen jeleket. A pogostemon szintén kínlódik, hozza az új hajtásokat rendesen, de a régebbieknek először bebarnul a széle aztán elkezd sárgulni, majd átlátszó lesz és konyec. Az australis és a rotala az meg szerintem nem normális amilyen ütemben nő :shock: . A rotala green is kezd magához térni a sarokban, pedig szinte egy fekete maszlag volt az egész még két hete. A moha is szépen növöget a fán. A HC kezd megkapaszkodni már csak egy helyen van rajta egy kisebb kavics, egyik helyen meg hagytam hagy lebegjen :) , de növöget, ma már egy kicsit egyenletesre nyestem a tetejét.

Szóval összességében az lehet a baj, hogy a bacopa és a rotala, ahogy magasabbra nő a víz felszíne felé tereli az áramlatot és így a CO2-t is. Egyébként drop checker lime zöld azon az oldalon, és már indikátor folyadékot is cseréltem benne, mert mondom ez becsap engem. Lehet az lesz, hogy a technika helyet cserél a két oldalon. Szűrő balra, diffi jobbra.

Az állatvilág rendkívül jól érzi magát, de sajnos volt egy haláleset a héten. Az egyik ottoka sajnos nem bírta tovább. Az elejétől fogva olyan kis szomorú volt szegénykém, közel sem mocorgott annyit mint a másik, be volt lassulva. Lehet egyszerűen csak öreg volt már. A neonok iszonyat feldobják az akit nagyon csipázom őket. Az árván maradt kakadu (jövő héten kap egy csajszit) pedig az artemian kívül semmi mást nem hajlandó megenni, viszont azt nyeli mint kacsa a nokedlit. Kösz a tippet Scar. Az amanok is nagyon serényen dolgoznak. A nagyobbik néha összetűzésbe keveredik a kakaduval, de semmi komoly. Érdekes módon a kisebbnek nem kap oda.
 
Jajj, de rég írtam már. Meló meg a tanulás kicsit sok így együtt. Ennek hatására el is követtem egy elég nagy bakit. A szűrő kb 2.5 hónapig ment az induló perlonvattával. Hát mondanom sem kell, hogy a flow az kaput lett, majdnemhogy állt a víz az akiban. Elkezdett nőni az algák elég sok fajtája, és szerintem közrejátszott a két patakból származó kő is.
Ez alapján:
1. GDA durván az üvegen
2. minimális GSA, de csak az ammania 2-3 levélen kb. és már kezdett elmúlni
3. Rhizoclonium gyakran a mohán és itt-ott a talajon és a pogon
4. Spirogyra főleg az ammanian.

A GDA-val nem tudtam mit kezdeni levakartam mindig visszajött. Most hagyom, hogy elpusztuljon.
GSA igazándiból szerintem elmúlt volna.
A Rhizoclonium is elég makacs. Űztem carboval minden reggel, de mindig előjött egy pamacs máshol.
Spirogyra is mindig visszajött, pedig mindig leszedtem a leveleket, amik olyanok voltak.

Amire jó volt. Most már drop checker nélkül be tudom lőni a CO2-t, ugyanis egyszer annyit adtam neki, hogy a garnélák és az oto megőrültek. Visszavettem megnyugodtak. Aztán ezt eljátszottam még egyszer, hogy addig-addig tekergettem felelfelé a CO2-t amíg megint meg nem bolondultak és a két amano a szemem láttára követett el öngyilkosságot, de megmentettem őket. Egyszerűen nem haladtam előre, mindig visszajött az alga. A szűrőben természetesen kicseréltem a perlont, de mivel nem volt GA-ban és Pesten sehol nem lehetett hirtelen kapni Gyöngyösről nem is beszélve így vettem bele vatelint. A be és kifolyókat megcseréltem úgy, ahogy az előző postban írtam. A HC két-három napon belül észhez tért és iszonyat elkezdett bubizni, az amania gyönyörű vörös hajtásokat hozott és már nem göndörödött a levele, a bacopa és a rotala az szerintem egy pohár vízben is nőne mint az állat. A pogo a legrongyosabb azt ellepte a Rhizoclonium, de hozza az új hajtásokat az is érdekes módon. A CO2-t így kilőttem, hogy az szerintem rendben van. Következő lépésben visszavettem a világítást napi 8 órára 2 csővel (72W->48W), semmi. A tápok 4ml/nap heti 50% cserével azzal nem lehetett gond szerintem. Két hétig ment a phyton-git is cseréknél, de eredménytelen volt.

Végül maradtam a blackout-nál ami most megy egy kicsivel több mint 24 órája. Nyomattam neki phyton-git-et az útmutató szerinti durvább adagolásnak megfelelően. Tudom, hogy a GDA-nak mindegy. Azt csak remélem, hogy a három hetes ciklus után megdöglik a mocsok.

Történt azért jó dolog is. Lettek kis kakaduk. :thumbup: Észrevettem, hogy a nőstény gyakran bemászkál egy helyre. Na mondom ez elásta magát a hím elől, mivel állandóan űzte, durván. :lol: Aztán nagy nehezen sikerült bekukkantani a kuckóba, hát tele volt ikrával. Két napja úsztak el, és most el vannak különítve anyucival. Enni még nem ettek, de már keltetem a sóférget. Próbáltam, hogy a fagyasztottat ha összevágom nagyon apróra eszik-e, de még így is nagyobbak a darabok mint ők maguk. :)

Úgyhogy a kővel jól megjártam, de ahogy olvasom dekalabda00 kollegát is ilyen baleset érte. :( Csak a kitartás maradt nekünk, de majdcsak lesz szép akváriumunk egyszer. :wave:
 
Back
Oldal tetejére