• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 540 literes

Vogrezso

Tapasztalt kertész
Megpróbálom egy kicsit nagyobban.Növényes garnélás akváriumot szeretnék melynek mérete150X60x60.
A házi készítésű hátteret kiveszem.
Világítás még sügeres T8 4x36W.Ledet szeretnék házilag,légyszi írjátok meg Ti mekkorát készítenétek,miből milyet mennyit stb. kell beszereznem.
CO2 citromsavas lesz.
Szűrés:Fluval FX5 + oldalpolcos matten
Növények,tervek: A 100 literesből amit tudtam menteni,és közben beszerezni szeretnék:HM,Vallisneria spiralis,Hygrophilia difformis,Microsorum pteropus,Jávai moha,Hydrocotyle leucocephala,Hydrocotyle Tripartita 'Japan',Anubias nana,barteri,Ceratopteris thalictroides,Nomaphila stricta,Najas guadalupensis
Talaj,táp:még képlékeny a Manado az biztos
Nu majd meglátjuk,megyek bontani a hátteret :D
1819065-20150418-3pfSMZ.jpg
 
Pár kétségem van a terveiddel kapcsolatban.
LED világítás.
Eleve a 60 centis vízmélységnél, már a fénycső is kevés HQI lámpákat szoktak 50 felett használni, másfelől sokan csodákat várnak a LED-ektől, mert a TV reklámok elhitetik az emberekkel, hogy a 100 wattos égő helyett, elég egy pár wattos LED is, aztán mikor kicseréli, az orráig sem lát a kedves vevő, mert a jóval kevesebb fényerőről hallgatnak. Amennyiben mindenképpen LED-et szeretnél, akkor is alsó hangon minimum 50, de a nagy vízmélység miatt talán inkább a 80 lumen/liter fényerőt volna érdemes megcélozni. De ez ügyben talán mások is írnak majd , mert a watt/liter, lumen/liter váltás még nincs kőbe vésve. A mindenfajta színű LED-ek keverését én nem támogatom, szerintem a célérték itt is ahogyan a fénycsöveknél is a 6500 kelvin, esetleg lehet tenni kevés pirosat, mert abból kevesebb van a LED fényében.
Viszont ha CO2-ni szeretnél, akkor úgy hiszem komoly költségbe fogod magad verni, bár talán 10-20 wattos, LED lámpákból kehetne költséghatékonyan lámpát csinálni, de hogy a fényük meddig jut le azt passzolom

Citromsavas CO2:
Ekkora akváriumban nem hiszem, hogy hatékony lenne, vagy magasnyomású, palackos rendszer vagy semmi.

JBL manado:
Nem tudom mennyire ismered ezt az aljatot, de egy 4-5 centis hal (pl kakadu törpesügér )farokcsapásától is felkeveredik akkor egy 2300 liter/órás Fluval FX5 lehet, hogy folyamatosan át fogja rendezni az akváriumodat. Nálam 243-asban, az 1200 liter/órás szűrő, az akvárium túlsó végében hordta a manadót. Ahogy ott fordult át a víz, szépen vitte a talajt.

talán olvastad egy hasonlóan nagy növényes akvárium építésének írását ami a GA-ban megy, vagy ment

Before the Creation of Adam - Ahogyan készült út az IAPLC 2014-ig | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

technika alatta:
Before the Creation of Adam - Ahogyan készült út az IAPLC 2014-ig | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Köszi Viktor.
Világítás:HQI lámpákat nem tudok tenni.Zárt bútorban van az akvárium.Van 4db szabályozható Pc ventilátor.Az akvárium felett 40cm hely van.Huh jó árak vannak:whistle:
CO2 nagynyomású tervbe van egyenlőre csak a palack van meg.
Könnyen lehet ebből nem lesz semmi,max almacsigát fogok nevelni benne :) vagy csak 40 cm-s lesz a vízoszlop :D
Érdekesség a képen talán látszik (1 hsz) a növények viszonylag megvannak,pedig csak 2X36W világítás van (na jóó lehet csak vegetálnak).
 
Barnapl az lesz.Csinálok egy dzsungeles akváriumot (nekem azok nagyon tetszenek).Lesz pár egyszerű növény ami jó lehet legalábbis remélem.Majd kisérletezek.
A helyes napló cím: 540 literes Low Tech Ogre módra :D
A háttér nagyon makacsul ellenáll,de az 1/3-a már kint van
 
Hátteret kiszedtem.Talán a Low Tech mércét megütve a világítás 4x54W + 2x36W lesz.Egyenlőre a T5 csinálom.Persze a tervezgetés nem áll meg.
1824284-20150423-eflAU1.jpg

Még bőven van mit tenni.Remélhetőleg akad pár növény amit tarthatok majd.
 
Nos, ha a tervezett világításod marad, az 0,53W/l, az már elég erre-arra.
Nálam a nappaliban lévő akva is 60 cm magas, még nem a végleges a világítása, de úgy saccolom, hogy 100-110 W-nyi 7020-as (kb 6000K-es) már jó lesz a bruttó 380 literes, nettó kb 300 literes akvára.
High tech felejtős persze, de lesz benne azért egy kevéske CO2, óvatos tápozás és nem túl nagy igényű növények.
Egyelőre annyi a tapasztalat, hogy a kis igényű növények (pl HM) ha lassan is, de határozottan fejlődnek, de a kevés világítás miatt (egyelőre csak 60W led dolgozik fölötte) és a még vékonyabb tápozás és easy carbo miatt egyelőre van barna algám, de terveim szerint jövő héten minőségi ugrás lesz.
 
Nos, ha a tervezett világításod marad, az 0,53W/l, az már elég erre-arra.
Nálam a nappaliban lévő akva is 60 cm magas, még nem a végleges a világítása, de úgy saccolom, hogy 100-110 W-nyi 7020-as (kb 6000K-es) már jó lesz a bruttó 380 literes, nettó kb 300 literes akvára.
Ledet szerettem volna én is ,de nem értek hozzá és nem találtam senkit aki bevállalta volna:cry:.
A növények nagy vonalakban megvannak,de egyenlőre csak ami maradt a 100 literesből azokat ültettem.Kisérletenek,megfigyelésnek egyenlőre megfelelnek.A HM-et már kétszer nyírtam,egyenlőre nagyon növöget.2-5 szálanként ültettem,de már majdnem 140x25 területen van.Igaz nem egybefüggő van még mit pótolnom (2 cseréppel kezdtem)
 
Utoljára módosított:
Szia!

A világítást legalább t5-re érdemes lenne cserélni: vékonyabb fénycső, kisebb foglalat = több hely = több fénycső fér el és ezáltal több lesz a fényed. Persze a jelenlegi is elég lehet, de azért ez erősen határ érték!
Amano stílusú akváriumot szerintem simán lehet benne építeni, 1-2-3 szigettel, sok dekorhomokkal és sok dekorfával, dekorkövekkel, amire mehetnek microsorumok, bolbitis, anubiasok, a dekorra mohák és a szigetekhez célszerű valami jó minőségű aktív aljzatot használni, amit igénytelenebb stemekkel szépen be tudsz telepíteni. Nagyon szép akváriumot lehet így is összerakni. Valami ilyesmit:
tumblr_mwmarrQQ911rfc73zo1_1280.jpg

Ahogy elnézem, itt egyedül a rotala az igényes növény, ami mondjuk elvan lowtechben is, csak nem ilyen színnel. A lényeg, hogy a vízkeménységre érdemes oda figyelni, hogy azért ne legyen túl magas, illetve egy jól beállított tápozás kell még a sikerhez.
 
Viszont az ilyen szigetes elrendezésnél érdemes lenne kihagyni a táptalajt, és a tápozást csak folyékony táppal megoldani. Én is csináltam hasonló szigetes megoldást, de kezdettől kezelhetetlen volt az algásodás, és gyanítom, hogy az egyik oka az volt, hogy kiszivárgott a táptalajban lévő táp a vízbe. Valószínűleg a vékony 5mm-es hungarocel, ami a talaj, és a kövek között volt választotta el a víztől nem volt elég. A dekorhomok pedig elég nagy szívás, képtelenség tisztán tartani, vagy kell hozzá sok twinstar
Itt már én is kidobtam a fehér dekorhomokot, helyette fehér aljzatkavics került
21966997_f0521572705fdc2528dba336bc86e41a_l.jpg
 
Ledet szerettem volna én is ,de nem értek hozzá és nem találtam senkit aki bevállalta volna:cry:.
Ha az enyémmel elkészülök, úgyis akarok feltenni képeket. Ha kapsz rá kedvet, nem kell elektroműszerész legyél hozzá.
A HM-et már kétszer nyírtam,egyenlőre nagyon növöget.2-5 szálanként ültettem,de már majdnem 140x25 területen van.Igaz nem egybefüggő van még mit pótolnom (2 cseréppel kezdtem)
Az már szép felület (y). Egy-két hónap és csibét nevelhetsz a nyesedékből:) Ha jó rövidre nyírod (kb 2 cm, nem több), akkor elkezd oldalra terjeszkedni talajon induló ágakkal, ami szinte minden levélnél képes legyökerezni. No akkor lesz majd szép világ gyepesítésileg;)

Más: garnélán kívül milyen jószágot tervezel bele? Szép lazacos medence lehetne ilyen méretekkel...
 
Ha az enyémmel elkészülök, úgyis akarok feltenni képeket. Ha kapsz rá kedvet, nem kell elektroműszerész legyél hozzá.

Az már szép felület (y). Egy-két hónap és csibét nevelhetsz a nyesedékből:) Ha jó rövidre nyírod (kb 2 cm, nem több), akkor elkezd oldalra terjeszkedni talajon induló ágakkal, ami szinte minden levélnél képes legyökerezni. No akkor lesz majd szép világ gyepesítésileg;)

Más: garnélán kívül milyen jószágot tervezel bele? Szép lazacos medence lehetne ilyen méretekkel...

A HM még a 100 literesben indult meg.Itt még csak 1x nyiszáltam meg.
Részletes leírásodat várom,oszt megátjuk.Ledhez a profilt honna szerezted stb.150 cm hosszban 60cm szélességben pár sor ledszallag elférne...talán.
Pár Mikrogeophagus ramirezit szeretnék mindenképp.Lazacokat is igen majd,ha egyszer odaérek.
Most 3 otto van ,de lesznek 15-20-an.
Garnélákból még Darázsgarnélákat szeretnék (Caridina cf. breviata) az amanok,és RC sakura mellé
 
Viszont az ilyen szigetes elrendezésnél érdemes lenne kihagyni a táptalajt, és a tápozást csak folyékony táppal megoldani. Én is csináltam hasonló szigetes megoldást, de kezdettől kezelhetetlen volt az algásodás, és gyanítom, hogy az egyik oka az volt, hogy kiszivárgott a táptalajban lévő táp a vízbe. Valószínűleg a vékony 5mm-es hungarocel, ami a talaj, és a kövek között volt választotta el a víztől nem volt elég. A dekorhomok pedig elég nagy szívás, képtelenség tisztán tartani, vagy kell hozzá sok twinstar
Itt már én is kidobtam a fehér dekorhomokot, helyette fehér aljzatkavics került
21966997_f0521572705fdc2528dba336bc86e41a_l.jpg

Hát, a stemek miatt nem kellene magasítani, tehát a táptalaj, erre aktív aljzat és a tetején a kövek. A stem úgyis kibújik mögüle. Amanoéknál azért látszik magasabbnak, mert ők kokedamásítva ültetik ezeket a növényeket is. Kevés fénnyel meg a dekorhomok sem olyan vészes. Nyilván kell róla időnként leszívni és frissel pótolni, de nem hiszem, hogy vészes lenne. De az egész igazából csak egy tipp volt, én ezt az utat választanám egy ekkora böszmében. :)
 
Az üveg nem karcolódott (Praktikerben vettem szées pengét),de a kezem az nagyon.A kétkomponensű gyanta pár helyen nagyon éles volt ahogy eltört.
és azt vágtad? csak azért kérdem mert nekem 3D-s hátterem van és ki akarom szedni.
 
és azt vágtad? csak azért kérdem mert nekem 3D-s hátterem van és ki akarom szedni.
Taán az első képen láthatod,több kis bújkáló volt benne kialakítva.Az egyik ilyennél kezdtem meg a bontást finoman az üvegig.Mondanám,hogy 15x15 akartam vágni,de ez csak elméletben született meg.Gyakorlatban volt sokkal kisebb darabb ,és pár nagyobb is ami sikerült.A szilon több helyen maradt durván 0,5-1cmhungarocell.Pengével könnyen a sziló alá tudtam menni....innen már gyerekjáték....derék,váll,sör, türelem kérdése az egész.

images
 
Taán az első képen láthatod,több kis bújkáló volt benne kialakítva.Az egyik ilyennél kezdtem meg a bontást finoman az üvegig.Mondanám,hogy 15x15 akartam vágni,de ez csak elméletben született meg.Gyakorlatban volt sokkal kisebb darabb ,és pár nagyobb is ami sikerült.A szilon több helyen maradt durván 0,5-1cmhungarocell.Pengével könnyen a sziló alá tudtam menni....innen már gyerekjáték....derék,váll,sör, türelem kérdése az egész.

images
:) köszi!! sör és türelem már van. Most már csak a kaparót kell beszereznem :)
 
Back
Oldal tetejére