• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 500 literes térelválasztó

tibicuk

Legenda
Legjobb napló
Vissza tértem.

Egy 500 literes akvával,amit kérésre rendeztem be.
Eredetileg csak egy képet kaptam,hogy ilyen akváriumost szeretnénk. Azután el kezdtem ecsetelni,hogy ez egy növényes akvárium,ehhez nem elég egy sima halashoz tervezett technika.
Nagyon meglepődtek Ágiék, de végül is sikerült elfogadatni velük , hogy ehhez komolyabb felszerelés szükséges.
Az akvárium 1 éves.Az ok,hogy még nem raktam fel,hogy az elmúlt két évben nem éretem rá.
A saját akvám is el van hanyagolva,a napokban tervezem szétszedni.


Az akváriumról…
Térelválasztó akvárium. Erre kellett figyelnem a berendezésnél,hogy mindkét oldalról mutasson.
Mérete. Egészen pontosan nem emlékszem,de olyan 150x50-60 és 76 magas.
Ezt anno elég nagy problémának éreztem,de a full extrás ATI lámpa végzi szépen a dolgát.
6x54W (kb. 40 cm magasan)
Az akvárium alatt 2db 2080-as Eheim szűrő dolgozik.
Aquamedic reaktor(bypass)
A kis hely miatt hol egy 2kg-os ISTA palackból,hol egy 1kg-os hagyományos palackból adagoljuk a co2-őt.
Éjszaka levegőztetünk.

Növények
Ami az ihletet adta,az a GA-ban készült akvárium. Ágiék valami hasonlót szeretettek volna.
24402810_a8c1c69e2def8ece4d2b489c3ae13730_xl.jpg

A lista
Steril Ammania 'spec' Bonsai
Steril Alternanthera reineckii 'Pink' 'Bonsai'
Steril Cryptocoryne beckettii ''petchii'' Pink Mini
Fissidens fontanus
Steril Staurogyne repens
Steril Anubias nana 'mini' sp. 'petit'
Steril Cryptocoryne Wendtii red
Tropica Hydrocotyle Verticillata
Tropica Monosolenium Tenerum
Cladophora Aegagrophila (gömbmoha
Steril Lilaeopsis Brasiliensis
Tropica Hygrophila sp. Araguaia TC
Tropica Pogostemon Erectus
Tropica Ludwigia repens 'Rubin'
Tropica Hygrophila Pinnatifida
Tropica Anubias barteri coffeefolia
Tropica Bolbitis Heudelotii XL
Tropica Microsorum Pteropus Trident
Pogostemon

Halak,élőlények
Vörös neon,Otok,Amano garnéla szép számmal.

Talaj:ADA Amazonia,táptalaj ha jól emlékszem JBL.Valamint használtunk ADA Penac W-t
Tápozás EI szerint saját kevert tápokkal.

Az akvárium magassága miatt elég nehézkes volt az ültetés. Szépen sikerült ,ez a feltöltés utáni
állapot.
24402812_653ab3d554ea2fd9f912ea27794eaec5_xl.jpg

..és pár naposan
24402814_980c7b6d0373d0fed8c3d5b2186b5185_xl.jpg
24402816_cf5ed53a3acdc23854182d6392cc6d95_xl.jpg
A feltöltést követően még kb 3 hónapig figyelemmel kísértem az akvárium fejlődését,valamint a kedves tulajdonos kérésére a karbantartás műveleteit begyakoroltuk.Az algás ídőszakot elég zökkenő mentesen sikerült átvészelni.Voltak kisebb gyermekbetegségek,pl. jó pár napra elkalibrálta Dávid a világítást és egyvégtében világított pár napig.(Hozzá kell tennem gyorsan,hogy akkor még nem laktak a lakásban,az utolsó simításokat végezték még kb másfél hónapig.)Ezáltal természetesen bealgásodott ,de ezen sikerült úrrá lenni 3 napos letakarással.
A növények szépen fejlődtek , bubiztak a magas üveg ellenére is.
Ezután közel egy évre kikerült a látókörömből az akvárium.

Ági szakított a barátjával,aki végül is értett valamit az akváriumhoz,volt korábban sima halas akija is.Ezután az akva újra elkezdett algásodni a rendszertelen tápozás és a kifogyott co2 palack miatt.

Ezúttal elég durván. Ha jól diagnosztizálom rhizo , valamint elkezdtek a levelek szőrösödni. Ekkor szólt Ági nekem, nem bír vele , mit kellene csinálni?
alge5.jpg

Untitled8-1.jpg

A tápozást és a co2 adagolást rendbe hoztuk,a szűrők ki lettek takarítva(nem voltak túlzottan koszosak),a vízcseréket is normalizáltuk,világítást 6 csőről vissza vettük 4-re..Erős nyíráson esett át az akvárium,amíg Ági elutazott nyaralni. Igyekeztem az algás részeket levágni,Ági egyébként is megkért rá,jó lenne egy nyírás. Közben kihalt egy pár kényesebb növény az örökös letakarástól. Mivel idő hiányában nem tudtam érdemben foglalkozni vele még,ezzel próbálkoztunk.
A lényeg,hogy rendbe lett rakva. Még meg is lettem dicsérve,hogy milyen szép lett az akvárium. Hahh,mondtam Áginak,nem oda Buda,majd meglátjuk,vissza tér-e az alga,nincs még 100% garancia.Sajnos úgy néz ki igazam lett,szőrösödik az akvárium.

Most igazából a tanácsotokat szeretném kérni tőletek,mit is lehetne csinálni még?

Tervezem,hogy letakarom 5napra.Valamint majd beteszünk egy v. két vizforgatót.Viktor említette,hogy a co2 ingadozhat a merevítők miatt. Hosszanti irányban a sarkokban van egy-egy másfél centis merevítő.Nem tudom,hogy segítenének ezek a vizforgatók?
A világítás mindenképp vissza lesz véve,amíg nem rendeződik az alga kérdés.
Ez az átkozott alga elő jött,amíg a srác gondozta,nem voltak problémák. Az elhanyagoltság miatt újra támad,már nagyon nehéz megszabadulni tőle.
Egyenlőre csak azt látom , hogy a levelek szőrösöknek, ami egyértelmű co2 ingadozás jele.
Talán azóta a szűrőanyag is eltömődött,az áramlás vissza esett új korához képest.

Ági mindenképp meg szeretné tanulni,és a közeljövőben saját maga gondozni az akváriumot. A vízcseréket, tápozást,palack cserét már ő csinálta,amíg el nem ment nyaralni.

Jelenlegi állapot
Közben az üveg ki-befolyók is be lettek rakva.Valamint a szívó ágak le lettek cserélve egyedi megoldásra,alkalmazkodva a magassághoz.Sajnos az akvárium előző állapotáról , fénykoráról nincs kép.
Az erős nyírás következtében a kezdeti állapothoz hasonlít.
24402820_22dd84bf1dab164c57b7151548e6a3fb_xl.jpg
24402822_0b4ffb1276328a4861d536c93403d759_xl.jpg
24402824_b2d2f5b05b9f4c548eb60e90bd9f8484_xl.jpg
 
Marika, ha túl vagytok a BO-n, a szűrő rendbetételén, a CO2 és a tápok is rajtra készek, állítsd be a szerinted megfelelő adagolást, vízforgatást, most már a gazdája is itthon lesz, tud rá figyelni.
Ha korábban rendben volt, most is rendbe kell jönnie. A takarító brigádot ha érdemes, meg lehet esetleg izmosítani.
A nagy mélység miatt biztos, hogy jó lesz a világítás ennyire drasztikus visszavétele? Az ATI-t nem ismerem, de beugrott egy gondolat: lehet külön kapcsolni a csöveket, vagy csak egyszerre? (QUAD analogia...)
Esetleg mutasd meg Áginak, hogy hígított carboval, fecskendővel hogyan tudja gyilkolászni az algákat.
Szép ez az akva, kár lenne érte:). Mindenesetre szurkolok Nektek;)
 
Szia

A karbantartókról(hal,garnéla) nem esett szó hogy mennyi van az akváriumban.
A fonal algára nagyon hatásos a Sziámi algaevő,esetleg növelni kéne a létszámát.
 
Marika, ha túl vagytok a BO-n, a szűrő rendbetételén, a CO2 és a tápok is rajtra készek, állítsd be a szerinted megfelelő adagolást, vízforgatást, most már a gazdája is itthon lesz, tud rá figyelni.
Ha korábban rendben volt, most is rendbe kell jönnie. A takarító brigádot ha érdemes, meg lehet esetleg izmosítani.
A nagy mélység miatt biztos, hogy jó lesz a világítás ennyire drasztikus visszavétele? Az ATI-t nem ismerem, de beugrott egy gondolat: lehet külön kapcsolni a csöveket, vagy csak egyszerre? (QUAD analogia...)
Esetleg mutasd meg Áginak, hogy hígított carboval, fecskendővel hogyan tudja gyilkolászni az algákat.
Szép ez az akva, kár lenne érte:). Mindenesetre szurkolok Nektek;)

Köszi Pecás Kolléga!
Nincs nagy vész,de jó lenne kinyírni teljesen az algát.3 napra letakarom.Itt-ott látok szőrösödést,az üvegen is,ahol hozzá ér a növény.
Most azokat is levágtam.A Carbozás jó ötlet.
A világítást lehet külön kapcsolni 4.illetve 6 csőre.Igazából Viktor javasolta,hogy legyen egy ideig vissza véve.
Olyan növények vannak már csak,amik kibírják ezt a fényt.Ha vége az algaharcnak,ültetünk még stemeket,staut,amik kihaltak.

Szia

A karbantartókról(hal,garnéla) nem esett szó hogy mennyi van az akváriumban.
A fonal algára nagyon hatásos a Sziámi algaevő,esetleg növelni kéne a létszámát.

Hal az akva méretéhez képest nem sok. Bőven van még mozgásterünk,épp nemrég beszéltük Ágival,hogy teszünk még bele
Otokat(bár ők is vannak szép számmal jelenleg), és az Amano garnélák számát még növeljük.A kisebbek valami miatt nem maradnak meg.
 
Fonalas algára inkább black molly, vagy a sziámi márnák lesznek jobbak, no meg ami szedhető, azt hurkapálcával, vagy csipeszre feltekerve egész komolyan ki lehet szedni, persze ha Áginak van rá ingerenciája:)
Ha a pilács így állítható, a kritikus időszak után (vagy átmenetnek) érdemes beállítani úgy, hogy ne mindig minden menjen, hanem mondjuk a világítási idő felében minden, előtte-utána kevesebb. Majd látjátok;)
Nincs nagy vész
Ez azért bíztató(y) Be fog ez állni:)
 
Ez azért bíztató(y) Be fog ez állni:)
Azért én nem vagyok ennyire optimista,mert csak két hét telt el,mióta megnyírtam.
Ági beszerzett egy keskenyebb üvegmosót,azzal ment a harakiri,míg nem tettem rendbe.
Egyenlőre erre nincs szükség,de nem is fogjuk megvárni,míg akkora lesz.
Júniusban szólt,utána én is nyaraltam,most jött el az idő,hogy jobban rá tudok nézni.
A világítás jelenleg fél-fél óra napkelte-napnyugta ,majd világít 5 órát 100%-on,4 csővel .
Azért döntöttem a 3 nap BO-nál,ma néztem,vízcsere is volt, tényleg csak néhol van csak,keresni kell.
 
Wooow hangulat van!Csak el ne kiabáljam.
A harmadik hétnél tartunk,és a alga nem nagyon van.Itt ott a levélvégeken , de azt rendszeresen irtjuk.
A világítás még csökkentett üzemmódban megy,nemsokára emeljük majd.
Nem lett betéve plusz vízforgató,az csak akkor volt tervben,ha valami nem ok.
Ági kapott tőlem egy Blau ramirezi sügért.A vörös neonok tisztára stresszben voltak,hogy mi ez a nagy állat.
 
Sziasztok!
Megint jön az fonalalga.Szép lassan terjeszkedik , egyenlőre a mohákon és itt ott a levélvégeken.
De pl . a Ludwigiat nem bántja,csak annak légzőgyökereit.
A világítás még mindig csak az egyharmadán üzemel.Ami még fontos,hogy ecset alga is jött(zöldesszürke árnyalatú,nem fekete) mellé elég rendesen.
A vízfelszín alig mozog.Lehet mégis kellene valami plusz forgatás?Elég magas az akvárium.Lehetnek pangó részek,
már csak a merevítés miatt is.
 
Hát igen.Ezek Up aqua üvegek,nem öblösek,hanem lapítottak.Ha rajtam múlt volna,én az előbbi kialakításút vettem volna.De hát ez van.
 
Nekem hasonló algám volt, és a BO kinyírta a nagy részét, de a fonálalga egy része túlélt. Az oldott carbo nekem is segített, de ugye ez is csak tüneti kezelés.Mint kiderült a világítás magasságával és a tápozással volt probléma. Amint emeltem 10 cm-t a világításon és növeltem a tápot az alga visszaszorult. Mivel tápoztok? Kálium, foszfát, nitrát szint?
 
EI tápozás megy.Elvileg jól be van lőve.Nincs sok hal az akváriumban,ami emelné a nitrát szintet.
Bár lehet,hogy a foszfát sok.Olyan 3,5ppm a táblázat szerint.
De ha azt nézem,hogy a talaj 1 éves,tulajdonképpen onnan nem "olvad" ki semmi.
BO volt,5 napos,teljesen nem szorult vissza tőle.
Volt egy erőteljes nyírás,mechanikus eltávolítás.A lámpa kb 35-40 cmre van a víztől,és 2 cső likvidálva van már
egy ideje.A tápozás normalizálva lett.Előtte rendszertelen volt,ekkor jött elő a fonál alga.
Elvileg most rendesen tápoznak,vízcsere rendeben.Illetve,ha elmarad egy két napig, azt tanácsoltam,hogy tápot akkor már
ne öntsenek a vízcseréig.De jó lenne a ritmust,rendszerességet tartani.
 
Back
Oldal tetejére