• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

4K video szerkesztés és felvétel tudnivalók

Molroth

Kertész bálvány
Sziasztok!

Tudok 4K-ban felvenni mobilról. Nagyon baba a minőség, csodálatosan szép képet ad vissza, de a szerkesztéssel és megosztással gondjaim vannak.

Amit így szeretnék megosztani, azokat nyilván szerkesztve, szerkesztett hanggal szeretném közzétenni, de ezzel gondban vagyok:
A youtube elég érdekesen működik... telefonról feltöltve a 4K videót azt vettem észre, hogy a max felbontás 1080p lesz. Gépről kell feltölteni, akkor már elérhetőek lesznek a 4K felbontások is, de ha hosszabb videót veszek fel, akkor problémás a hangsáv szerkesztése, mert nehéz olyan drm mentes zenét találni, ami elég hosszú, és sajnos az alap szerkesztővel csak egy tracket lehet a klipp alá rakni, ami nem jó. Ha rámész a videóra a bonyolultabb youtube szerkesztővel, akkor elég jól lehet vágni, meg effektezni, több zene szám alá rakható, stb.. de a végeredménynél nem lesz elérhető a 4K formátum, a max sajnos csak 1080p lesz. :(

Milyen - lehetőleg - ingyenes szerkesztővel érdemes rámenni ezekre a videókra. Régebbről vannak tapasztalataim játékokból felvett pl pvp session-ök-ből elég sok videót gyártottam, de ez most azért kicsit másabb szitu.
A lényeg igazából az lenne, hogy megtarthassam a 4K minőséget/formátumot, és a kis lenovo laptopom gyulladjon ki tőle. Létezik ilyen?

Alternatív megoldásnak esetleg más video tárhely szolgáltatónak van épkézláb online szerkesztője, vannak vele tapasztalatok?

Előre is köszi a segítséget!
 
A legnagyobbik fiam ezt a Sony vegas 13-al oldja meg.Azt mondja tökéletesen működik bár hivatalosan nem ingyenes,de ha szoktál leszedni filmeket ott azt is megtalálod.Angol nyelvű.Nem egyszerű a kezelése de könnyen tanulható.Szinte mindent meg lehet vele csinálni.
 
A legnagyobbik fiam ezt a Sony vegas 13-al oldja meg.Azt mondja tökéletesen működik bár hivatalosan nem ingyenes,de ha szoktál leszedni filmeket ott azt is megtalálod.Angol nyelvű.Nem egyszerű a kezelése de könnyen tanulható.Szinte mindent meg lehet vele csinálni.
Szia! Igen, régen ezt használtam én is, illetve a régebbi verziókat.
Két gondom van vele: egyrészt nem feltétlenül szeretek kalóz programokat használni, másrészt meg kell alá gép is, pláne 4k-hoz, nekem meg csak egy egyszerű laptopom van.
De úgy néz ki, hogy kénytelen leszek kipróbálni, hogy mit szól hozzá a gépem, mert egyszerűen nem találtam épkézláb szerkesztő programot, ami megeszi a szifonnal felvett .MOV formátumot (Cyberlink szerkesztő pl, ami alapból a gépemmel érkezett), és tudok menteni 4K formátumban...
Kipróbáltam egy pár jónak mondott ingyenes szerkesztőt, volt olyan, ami meggyőzően jól kezelhető volt, de a végén amikor 4K-ban akartam menteni kiírta, hogy ahhoz vegyem meg a pro verziót. :banghead:
Úgyhogy szerintem megpróbálom feleleveníteni a sony vegas tudásom, bár tényleg megelégednék egy egyszerűbb szerkesztővel, mert nagyon effektezni nem akarok, csak audio hangsávot cserélni, meg esetleg vágni.
@viktorlantos , @Jopet esetleg valami tipp?

Megpróbáltam telón megszerkeszteni a videót, de ezért nem fogom megvenni az iMovie-t, amit meg találtam, azzal szintén max 1080p-ben tudtam volna menteni. A youtube-ra is rápróbáltam még egyszer, de ha csak egy audio tracket rakok alá, attól is elhasal a rendszer és másfél nap után is szerkesztés alatt van a videó az eredeti audio sávval... Az összetett szerkesztőjük meg egyszerűen nem képes 1080p-nél nagyobb formátumra...

Annyira amúgy nem lenne lényeg, mert se 4K monitorom, se ilyen tv nincsen, de ennek ellenére is azt vettem észre, hogy a hull hd monitoron sokkal szebb a videó. Kb annyi a különbség a full hd és a 4K között, mint a hd és full hd között.
Szóval azért néha szívesen megmutatnám ilyen részletességben az akvát, ha már nem egy algatemető az egész. :)
 
Hát itt az évek alatt sok mindent lehetett látni már 4K vonalon.

Ez kb olyan mint a lóerő, a liter per óra stb. Nagyot kell mondani mert csak akkor veszik meg az ügyfelek az adott telefont, fényképezőt.
Aztán a legtöbb embernek ez elég is.

4K monitorom van, nincs rá tartalom :) A szoftverek 60%-a megy rendesen. A többi egy homály borzalom.
UHD TV van még kevesebb rá a tartalom. Kb 1 éve megvan és még mindig nincs mivel etetni.

A másik oldalon ott vannak a telók, kamerák. A többségük pixelben ugyan legyártja az anyagot, de semmivel sem néz ki jobban, mint egy alacsonyabb felbontás (magyarul kamu 4K :) ), mert nem tud annyi adatot kezelni, nem olyan a szenzor, szoftver, elektronika, tömörítés minősége stb.
A kívánságlistámon van a Sony AS7 2 ami kivételesen jó képességekkel rendelkezik (1M HUF+ szint), 4K tartalom gyártáshoz, de a legtöbb profi mókus aki ezzel foglalkozik a 4K-t csak arra használja, hogy visszakicsinyítse full HD-ra és picit szebb képet kapjon. Vagy lehessen croppolni részleteket is használni az eredetiből.

Ha lenne egy RED kamerád, vagy valami olyan ami ezen a szinten képes rögzíteni (ezek 3-6M+ kamerák) akkor értelme lenne 4K anyagot publikálni, és hozzá hardware szoftver környezetet szerválni. Vannak a neten ilyen jó kis vidik Red vs Sony vs stb ahol lehet látni mi a gond.

Én amondó lennék, hogy ha a progik engedik az eredeti anyagot szerkesztőben akkor dolgozz 4K-ban és csökkentsd le a végén full HD-ra exportnál.
Telól ha gyorsan akarsz valamit Imovie stb jó, de borzalmas egyszerű és limitált progik.

Desktopon én Adobe Premiert használok évek óta. A CS csomagot fizetem. Ez drága, de cserébe vas is kell alá. Anno ezért vettem egy erőművet.

A legjobb ingyenes desktop program ma a DaVinci Resolve a Black Magic-től, de erre pilóta vizsga kell és valszeg itt is érvényes a hardware minimum.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve

Most már a Resolve is áttért a premierben is használt szerkesztő sávra a korábbi évek után. Talán kezelhetőbb.


A vegast már említettétek.

A másik amit évekkel ezelőtt használtam az az Edius volt. Egy lapopon is piszokgyors volt, de ő is egy drága program sajna.

Mac-en Final Cut Pro. És itt nagyjából minden progi elhangzott amit jó anyagokhoz használnak manapság.

Szerintem ha telóról ki tudod tolni az eredeti anyagot akkor ok, máskülönben nem érdemes szórakozni vele. Ez a 4K nem az a 4K amit várnánk.

 
Gondolom a múltkori hangprogi miatt tegeltél be, de ehhez most sajnos közöm nincs. Régen szórakoztam ugyan picit videókkal, de hidd el, az én vasam a tiéd alá hasal (mondom ezt úgy, hogy nem ismerem a konfigodat). :) Így nem vagyok naprakész, főleg nem 4k-ban. Anno VirtualDubbal szórakoztam meg Sony Vegassal én is, de ez akkor volt, mikor még 720p bőven jónak számított, de már akkor lerágtam a körmöm a várakozásnál...
 
Ez kb olyan mint a lóerő, a liter per óra stb. Nagyot kell mondani mert csak akkor veszik meg az ügyfelek az adott telefont, fényképezőt.
Aztán a legtöbb embernek ez elég is.
Hát igazából nem ez játszott a telefon mellett, eddig helytakarékosság miatt nem is volt beállítva a 4k, de most tettem vele egy próbát és tényleg érzékelhető volt a különbség a 1080-hoz képest. Most lőttem azonos viszonyok mellett ugyanarról egy 10 mp-es anyagot 4k-ban és 1080-ban is, megnézem majd, hogy mekkora a különbség közöttük, illetve, hogy a 1080-ban felvett videónál jobb lesz-e a 4-kban rögzített, de 1080-ra konvertált verzió.

A másik oldalon ott vannak a telók, kamerák. A többségük pixelben ugyan legyártja az anyagot, de semmivel sem néz ki jobban, mint egy alacsonyabb felbontás (magyarul kamu 4K :) ), mert nem tud annyi adatot kezelni, nem olyan a szenzor, szoftver, elektronika, tömörítés minősége stb.
A kívánságlistámon van a Sony AS7 2 ami kivételesen jó képességekkel rendelkezik (1M HUF+ szint), 4K tartalom gyártáshoz, de a legtöbb profi mókus aki ezzel foglalkozik a 4K-t csak arra használja, hogy visszakicsinyítse full HD-ra és picit szebb képet kapjon. Vagy lehessen croppolni részleteket is használni az eredetiből.
Hát jah, az nem is volt cél, hogy legyűri minőségben a telós videó a profi 4k cuccost. :D Csak hát na... ha már van, akkor használjam néha. :D Az mindenesetre már látszik, hogy nem biztos, hogy megéri a bele fektetett energiát, az meg pláne nem biztos, hogy a kis lenovo noti elboldogul-e vele. :D

Köszi a részletes választ! :) (y)
 
Témában még Linus-ék csináltak korábban egy vidit. Brutál módon felszerelt munkaállomásaik, szerverfarm stb a napi munkához. Iszonyat hálózatot építettek, hogy az adatot mozgatni tudják aztán néhány hónap után csináltak egy vidit mi a baj ezzel :)


Linus néha idegesítő, de a téma érdekes.
Ők nem fotósok és nem is Hollywood minőségre mennek, de kb hasonló problémákkal szívnak csak kicsit nagyobb méretben.
 
Témában még Linus-ék csináltak korábban egy vidit. Brutál módon felszerelt munkaállomásaik, szerverfarm stb a napi munkához. Iszonyat hálózatot építettek, hogy az adatot mozgatni tudják aztán néhány hónap után csináltak egy vidit mi a baj ezzel :)


Linus néha idegesítő, de a téma érdekes.
Ők nem fotósok és nem is Hollywood minőségre mennek, de kb hasonló problémákkal szívnak csak kicsit nagyobb méretben.

Nnna... Lőttem kézből (csak a komolyság miatt! :D), napfénynél egy 10mp-es vidit 4K/30fps-ben és1080p/30fps-ben. A 4k-s felvételt feltoltam 1080p-ben is. Nem konvertáltam, rábíztam a YT-ra a dolgot. Ha esetleg valakinek érdekes, akkor így néznek ki:
4K:

4K->1080p-ben:

1080p:

Vélemény? Van látható különbség? :)
 
  • Like
Reactions: TZ
Megnéztem a teszteden a 4K jobb. A lekonvertált picit jobb mint a sima. 4K monitor full screen.
De arra tippelek, hogy a konvertálásnál nem a legjobb beállítások voltak használva ezért minőségromlás van.

Arra lennél még kíváncsi, hogy beltérben akváriumnál tudja e hozni ezt. Kevés fény, ott általában a Sony gépek is rosszabbul teljesítenek.

Amúgy baba!
 
Megnéztem a teszteden a 4K jobb. A lekonvertált picit jobb mint a sima. 4K monitor full screen.
De arra tippelek, hogy a konvertálásnál nem a legjobb beállítások voltak használva ezért minőségromlás van.

Arra lennél még kíváncsi, hogy beltérben akváriumnál tudja e hozni ezt. Kevés fény, ott általában a Sony gépek is rosszabbul teljesítenek.

Amúgy baba!
Az akváról is tudja ezt. Tényleg nagyon szép kis videót produkál, csak nem szeretném megosztani úgy, hogy végig hallatszik a szuszugásom, hogy megy a tv a másik szobában, stb... :D De majd kitalálok valamit. :)
 
Megnéztem a teszteden a 4K jobb. A lekonvertált picit jobb mint a sima. 4K monitor full screen.
De arra tippelek, hogy a konvertálásnál nem a legjobb beállítások voltak használva ezért minőségromlás van.

Arra lennél még kíváncsi, hogy beltérben akváriumnál tudja e hozni ezt. Kevés fény, ott általában a Sony gépek is rosszabbul teljesítenek.

Amúgy baba!
Ez nem a YT konvertálása, hanem rendes progival estem neki:

Nem látok különbséget fullhd monitoron.
 
Back
Oldal tetejére