• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

40 L újra töltve

sszever

VIP kertész
Sziasztok,

A nagy akvárium (link) mellett az utóbbi évben a kisebbet csak kísérletezés céljára használtam szinte, vagy épp arra, hogy olyan növényeket tettem bele, amelyek a másikban már nem fértek el, nem tetszettek, stb. Ennek megfelelően el is hanyagoltam, s jól bealgásodott.
Már egy ideje megfogalmazódott bennem, hogy újraindítom, most viszont már a konktrét dátum is megvan, méghozzá október utolsó (csonka) hete. A terv, hogy 0-ról kezdve alkossam újra.

Amire gondoltam:
JBL Aqua Basis Plus növényi táptalaj
ADA Aqua Soil Amazonia (3+ kg, kb. ennyi mr van benne, de édes kevés)
CO2 van, tápozás megy ezerrel (Micro - Macro), a szűrésről egy külső EHEIM 2213-as gondoskodik.
Világítás: 32W, DIY
Lávakövek, két oldalt, esetleg "terasz" vagy "fensík" szerű elrendezés, előtéri növényekkel a tetejükön, töveiben.
Mohát nem igen szertnék, mivel minden koszt összeszed, s nem tudom minden hétvégén "porszívózni".
"Fű", "gyep" sem igazán jöhet szóba, mert a kicsiben pont ezzel akadt meg a gondom, az egész füves rész jelenleg úgy néz ki mint egy összefüggő, zöld taknyos valami...

Amit néztem növényt:
Marsiela hirsuta
Echinodorus tenellus
Altermanthera reineckii 'Mini'

Illetva a nagyból még jöhet át pár növény, de nem akarom nagyon kesze-kuszára.

Esetleg javaslatok, ötletek?


Az elején tavaly így indult:
AK-1105_-_kicsi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Rég hallottunk felőled és a böszme aksiról, egy pár fotót szívesen megnéznénk. ;) Kalappal az indításhoz!
 
Napokban tervezem, hogy teszek fel róla. :)
Kissé elvitte az időt a sok munka, de most kissé lenyugodni látszik, így lesz több időm a kellemes dolgokra is! (y)
 
A jelenlegi világításnak 4 nagy hibája van:
1, gyenge, tehát át kell kicsit alakítanom
2, magasan van az akvárium fölött
3, fixen a szekrényre van szerelve
4, belevilágít a szemembe, mivel az akvárium is relatív magasan van.

A láncos megoldás legnagyobb előnye pedig, (ihletet innen kaptam) hogy lejebb - feljebb tolhatom, ha épp ügyködöm a medencében.
Igazából én alumíniumból fogom legyártani, mert az rendelkezésre áll. Íves széleket szeretnék, ami a mostnainál jóval lejjebb lóg, és a szélein is jobban takar.
 
Az alábbi növényeken gondolkodom:

Alternanthera reineckii 'Mini'
Ultricularia graminifolia
Hemiantjus callitrichoides 'Cuba'

No meg amit a Parvula-ból meg tudok menteni...

Ma Nigro írta, hogy Alternanthera reineckii 'Mini' hiánycikk... Egy világ omlott össze bennem...
 
A jelenlegi világításnak 4 nagy hibája van:
1, gyenge, tehát át kell kicsit alakítanom
2, magasan van az akvárium fölött
3, fixen a szekrényre van szerelve
4, belevilágít a szemembe, mivel az akvárium is relatív magasan van.

A láncos megoldás legnagyobb előnye pedig, (ihletet innen kaptam) hogy lejebb - feljebb tolhatom, ha épp ügyködöm a medencében.
Igazából én alumíniumból fogom legyártani, mert az rendelkezésre áll. Íves széleket szeretnék, ami a mostnainál jóval lejjebb lóg, és a szélein is jobban takar.
Szerintem arra figyelj, hogy próbáld meg az akváriumot teljes hosszban megvilágítani, lehetőleg külön kapcsolhatóak legyenek a csövek, ha esetleg sok lenne. Mobilis, ugye magasságállítás, és ha zavar, hogy nagyon magasan van és belevilágít a szemedbe, akkor a frontlemezt meghosszabbíthatod és trapézszerűen lehajthatod, akkor nem fog annyira zavarni.
 
Elég sokat agyaltam még az éjjel az akvárium új megvilágításában, és alábbi profilt fogom használni:

AK-tet_profil_www.kepfeltoltes.hu_.png


Két ilyen profil lesz egymással szembe fordítva, közte kb. 120 mm-es lemez csíkkal toldva középen, így a teljes szélessége kb. 300 mm lesz.
A lámpák felfogatását a lefele lógó "T" szerű nyúlványra szegecselt alu lemezen történik. Ott kb. 200 mm-nyi széles hely fog rendelkezésre állni. A teljes hossza 600 mm-lesz, és két oldalt egy lemezzel lezárva.
A teljes készülék matt fekete festést kap.

Ha jól számolom, 4 darab 14W-os fénycső el fog benne nagyon kényelmesen férni, az összesen 56W a 40 literes akváriumra, azaz lehet játszani, hogy esetleg csak 3 fénycső égjen, ami 42W, aza 1W/L bőven meglesz így is.
A másik lehetőség, hogy a már rendelkezésre álló 8W-os fénycsövekből 4 darab kerül be, egymáshoz képest kicsit eltolva hosszanti irányba (ez eddig 32 W) és csak 1 darab 14W-ossal (vagy 1 darab 8W-ossal) kell kiegészítenem a készletet.

Stevo javaslatát megszívlelve minden bizonnyal láncos rögzítés lesz, a könyebb használhatóság és kevesebb szívás jegyében. :)
 
Ha van lehetőséged, akkor 4x14W. Jobban lesz lehetőséged a növényekkel, és a fénnyel variálni. (y)
 
A 4x14W igazból attól függ, mit találok a barkács áruházakban, mert a tető szélessége adott, max. 600 mm.
De ha belefér, én is inkább azt szeretnék!
 
Nos, mivel a Altermanthera reineckii 'Mini' hiánycikk, végül Rotala Macrandara lesz helyette. :)
Ha minden jól megy a lámpa holnap kész, hétvégén lávakő beszerzés, hétfő GA, kedden robbantás, szerda szunya. :D
 
Nos, mivel a Altermanthera reineckii 'Mini' hiánycikk, végül Rotala Macrandara lesz helyette. :)
Ha minden jól megy a lámpa holnap kész, hétvégén lávakő beszerzés, hétfő GA, kedden robbantás, szerda szunya. :D
Erről van szó! :D Dokumentáld szorgosan fotókkal. ;)
 
Erről van szó! :D Dokumentáld szorgosan fotókkal. ;)

Délután nem akartam félig összeszerelt állapotban a lámpát fényképezni, de holnap dobok képet róla! (y)
Épp a tartó szerkezeten agyalok, milyen legyen...
No meg a hardscap-en. :)
 
Ejha, gratula. :) Ha kész lesz tehetnél még fel róla képet így minden szögből ;)

A DIY megoldásokat egyébként is kötelezővé tenném posztolni! :)
Persze nem a kókány kalapács+szigetelőszalag kalibereket, hanem az ehhez hasonló igényes megoldásokat! Már most is rendben van, ha kész lesz, mehet sorozatgyártásba! ;)
 
No, belseje lefestve fehérre, és száraz.
Külseje megkapta az első teljes fekete matt réteget, reggel kapja a következőt.

Felfüggesztés:
Gyártás alatt, 30x30x3 mm-es L profil, 1500 mm magas (kb. 500 mm-es rész lesz felfogatva a szekrény hátuljára), felül kivágva egy "ék", hajlítva és hegesztve, kb. 400 mm-es benyúlással.
Holnap az is megkapja a festést.
Lámpa felfüggesztő 5-ös menetes fekete kampó, a könnyű állíthatóság kedvéért, és kis szemű fekete lánc.

Fénycsövek:
Mivel a lámpa test külső szélessége max 600 mm lehetett, a belső szélessége 570 mm lett. Így értelemszerűen csak a 8 W-os fénycsöves foglalatok férnek el. Ebből 6 darab kerül be, eltolva, hogy a teljes hosszba bevilágítsák az aki-t. Összesen ez 48 Watt, tehát bőven elégnek kell lennie.

Aki megszívja: a macska. Ő az eddig lámpa megoldáson (Napló elején látható valamennyire) aludt rendszeresen, élvezte, hogy lanygon. A függesztettre nem fog tudni felmászni. :)
 
Back
Oldal tetejére