• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 375l Edge Of Jungle (low tech)

Végigolvastam a naplód.
Valamit elhibáztál a számolótáblázatodban és túltápozol!

Épp hétszer annyit számoltál, mint kéne. A táblázatod fejlécében összecserélted a feliratokat, mert a bruttója sosem lehet kevesebb, mint a nettója.
Ha jól silabizálom ki netto 375 litered van mindenestül.
Ha 20 literre kell heti 0,6 ml táp, akkor 375 literre 375 / 20 × 0,6 = 11,25 ml kell. Hetente. Ha napra leosztod és felkerekíted, akkor kábé 2 ml/nap.

A növényeken van kálium hiányra utaló lyukacsosodás. Viszont ez nem feltétlen jelenti azt, hogy kevés a káliumod, hanem az lehet, hogy az egyéb magas értékek miatt nem szívódik fel rendesen. Valószínűleg mindenből túl magas lehet, most a koncentráció. Egy alapos vízcsere kéne legelőször.

Még egyetlen mérési eredményt nem írtál ide, a helyedben mérnék majd rendes cseppes tesztekkel. Azt is tudni kéne, hogy mi van a csapvizedben.
 
Utoljára módosított:
Nem hinném, hogy van olyan tápozási rendszer, ahol ez a mennyiség elegendő. :) Napi mennyiség lesz az a 0,6 ml. Így máris új értelmet nyer a hozzászólásod, vagyis: mindketten ugyanazt számoltátok.... ;)
Mire alapozod a hiedelmedet?
Low-tech CO2 nélküli 0,5-W/l világítású akváriumról van szó, arra pedig az az iránymutatás, hogy a high-tech EI-s tápozás szerinti napi adagot adni egy hétre jó kiindulási alap. Természetesen ezt még sok minden módosíthatja, halak, növények mennyisége, de hétszeres szorzót egyik sem indokol.
 
Mire alapozod a hiedelmedet?
Low-tech CO2 nélküli 0,5-W/l világítású akváriumról van szó, arra pedig az az iránymutatás, hogy a high-tech EI-s tápozás szerinti napi adagot adni egy hétre jó kiindulási alap. Természetesen ezt még sok minden módosíthatja, halak, növények mennyisége, de hétszeres szorzót egyik sem indokol.
Félreértettük egymást.
@Altair87 leírta, hogy a GA - High Tech - ajánlás 1 mg/20 l helyett 0,3 mg/20 l adaggal indított, majd ezt növelte 0,6-ra. Napi mennyiségekről van szó, mint ahogy a GA táblázatban.
Az excel táblázatában szerintem csak véletlenül írt "/hét" mennyiséget az első oszlopba. Viszont a többi oszlopban már a heti adagokat írta. (a bruttó-nettó mennyiségek számomra is érthetetlenek)
Azt, hogy ezt a mennyiséget miért nem gondolja soknak pedig piros aláhúzásokkal indokolta.

Azt hittem, téged is ez tévesztett meg és erre alapoztad, hogy 7-szeres a táp mennyisége (mert ilyen értelemben valóban az) és erre próbáltam rámutatni.
Ha nem erről volt szó, hanem amúgy is soknak tartod az adagolt tápmennyiséget, azzal már nem szeretnék vitába szállni.
 
Oké, értelek, én valóban nem azokból következtettem.
Szerintem a piros aláhúzások téves értelmezésen alapszanak. Azok alacsony világítású, de CO2-vel tápozott vízre vonatkoznak, viszont ez nem az. Mi van a GA Makró címkéjére írva, ami a tápra van ragasztva, megnézné valaki, nekem nincs ilyenem.
Van itt egy példa @Beni kollégától low-tech CO2 nélküli tápozásra: 240 literbe ad 15 ml makrót hetente úgy, hogy nincs heti vízcsere. Ő kábé dupla annyit ad, mint amennyit javasoltam az alőzőben. De nem hétszer!
https://akvakertesz.hu/threads/beni-low-tech-noevenyese-240-literben.4426/page-8#post-251666
 
Utoljára módosított:
Adagolás: 1 ml/20 liter/nap

CO2, Erős fény: 1 ml/nap, CO2 nélkül 1-2 ml/hét
CO2 gyenge fény: 0,5 ml/nap, CO2 nélkül 1-2 ml/hét

Ez van a cimkén
 
Adagolás: 1 ml/20 liter/nap

CO2, Erős fény: 1 ml/nap, CO2 nélkül 1-2 ml/hét
CO2 gyenge fény: 0,5 ml/nap, CO2 nélkül 1-2 ml/hét

Ez van a cimkén
Köszönöm, hogy megírtad. Ezek szerint 11-22 ml/hét, azaz 2-3 ml/nap között kéne adagolni a 375 literhez.
 
Bizonyára figyelembe kell, igen. De mindegy, számoljunk csak az egyszerűség kedvéért 400 literrel.
400l/20l = 20 adag
20 adag x 1-2 ml = 20-40 ml. És akkor rendesen alászámoltunk.

Ezek szerint 11-22 ml/hét, azaz 2-3 ml/nap között kéne adagolni a 375 literhez.
Ez sehogy nem jön ki :)
És még mindig csak a matekot vitatom, nem az elméletet...
 
Bizonyára figyelembe kell, igen. De mindegy, számoljunk csak az egyszerűség kedvéért 400 literrel.
400l/20l = 20 adag
20 adag x 1-2 ml = 20-40 ml. És akkor rendesen alászámoltunk.


Ez sehogy nem jön ki :)
És még mindig csak a matekot vitatom, nem az elméletet...
0,6-al számoltam, mert 30%-os vízcsere van hetente nála, az 1 az 50%-os víz cseréhez kéne. Ennyi csak a különbség a matek között, meg a 400-ra kerekítés. :)
 
Sziasztok!

Nagyon hálás vagyok, hogy ennyien próbáltok segíteni:):shame:

Igazából mindenkinek igaza van, a táblázatot ugyan nem számoltam el, de az utolsó két oszlop feliratát felcseréltem, valamint a leírás is félreérthető volt, így lenne helyesen:
26203660646_ca1966b0c7_b.jpg

Tehát a zöld csak a nagy 375 literes akváriumot tartalmazza, ahogy normál esetben számolnánk, a fekete pedig számol a szűrőakváriumban lévő vízzel is, külön nettó és bruttó esetre is.
A táp mennyiség mindenhol ml-ben és egy hétre van megadva.
Az adagolást anno a legalsó sor szerint, valamint a fórumon lévő, low tech akvák (elsősorban Beni és ZoleeG akváriumai) alapján indítottam.

Pár low tech akit átszámoltam bruttó literekre (a nettót már kihagytam tekintve, hogy mindig mindenhol bruttó értékekkel számolunk). Remélem nem haragszanak meg az medencék tulajdonosai érte:). Beni akváriuma esetén a kék a Ga mellé adott profitot jelzi.
25624086774_b85238e1dc.jpg

A tápozást heti 35ml Ga + 35ml profito-val kezdtem, a problémák már ennél a tápozásnál jelentkeztek úgy az indítást követően 2,5 hónap után. A javaslatotokra emeltem a tápozáson, így lett heti 2x 35ml Ga.
A második táblázatból látszik, hogy az első tápozásom közel azonos Beni, a mostani pedig ZoleeG által alkalmazottal. Továbbá nem igazán tudom a látványt hiánytünethez kötni, gyakorlatilag széthullanak a levelek.

Szia! Nem lehet, hogy esetleg túl erős/túl nagy a flow az akvában? Az is okozhat gondot a tápanyagfelvételben. Lágy vízzel megy az akva?

Teszek majd fel videót, érzésem szerint 1 helyet leszámítva sehol nem nagy az áramlás, viszont van 2 olyan terület is ahol pang, nincs rendes áramlás. A második áramoltató nem olyan rég került bele, a probléma már jóval előtte jelentkezett.

A fényedet kicsit magasabbra kellene tenned, amikor nálam a 380-asban hasonlóan közel volt a szedett-vedett világításom (T8 + led), ott is csúnya világ volt. Most már normális a pilácsom, kb ül a 15 cm körüli távolság, még a tápozást kell belőnöm.
Azt, hogy sok a fény mire érted? Mennyi is a világításod? (hány W/liter, vagy lm/liter van fölötte?)

A sok fényt arra értem, hogy túl közel van a vízfelszínhez (a Merkúron is világosabb van mint a Plútón:)), egyébként 15200 lumen 181W T5. Sajnos jelenleg nem tudom megoldani, hogy feljebb kerüljön, a pilács.

Küldök neked valamit, hátha segítek ezzel neked és mindenkinek egyaránt!

Nagyon szépen köszi:). Tápanyaghiány tünetekkel foglalkozó oldalak tömkelegét átnéztem, illetve külön minden egyes tápanyaghiányra kerestem jó pár konkrét esetet fényképpel, de nem sikerül belelátnom a növényekbe egyiket sem.

Nitrit/nitrátod hogy' áll?

Nitrit 0, nitrát 20 körül.

Valamit elhibáztál a számolótáblázatodban és túltápozol!

Épp hétszer annyit számoltál, mint kéne. A táblázatod fejlécében összecserélted a feliratokat, mert a bruttója sosem lehet kevesebb, mint a nettója.
Ha jól silabizálom ki netto 375 litered van mindenestül.
Ha 20 literre kell heti 0,6 ml táp, akkor 375 literre 375 / 20 × 0,6 = 11,25 ml kell. Hetente. Ha napra leosztod és felkerekíted, akkor kábé 2 ml/nap.

A növényeken van kálium hiányra utaló lyukacsosodás. Viszont ez nem feltétlen jelenti azt, hogy kevés a káliumod, hanem az lehet, hogy az egyéb magas értékek miatt nem szívódik fel rendesen. Valószínűleg mindenből túl magas lehet, most a koncentráció. Egy alapos vízcsere kéne legelőször.

Még egyetlen mérési eredményt nem írtál ide, a helyedben mérnék majd rendes cseppes tesztekkel. Azt is tudni kéne, hogy mi van a csapvizedben.

Igazából neked is igazad van, mert elvileg heti 1-2ml-t kéne adagolni Co2 nélkül. Ez ugye ha csak a nagy akváriumra vetítem akkor 19-38ml/hetet jelentene. Ha ezt megfejelem a csak 30% vizcsere miatti korrekcióval, akkor már csak 11-23ml/hét lenne. Tehát pl. Beninek akkor ezek szerint heti 7ml Ga-t kellene adagolnia összesen, heti vízcsere mellett. Ennek ellenére 15-öt ad + még profitoból is, ráadásul 4-8 hetente cserél vizet, ami alapján még sokkal kevesebbet kellene adagolni. Az akváriuma ennek ellenére egy gyöngyszem. És akkor még meg sem említettem az állandóan hangozatott "túltápozni nem lehet, vagy legalábbis nem olyan egyszerű" dolgot.
Továbbá ha a bruttó 500 litert veszem (ha már a koncentráció számít, akkor kénytelen vagyok ezt venni) akkor heti 25-50ml-t kéne adagolnom, amivel visszaértem az origóba (heti 35ml-el kezdtem a tápozást)
A mérés kapcsán teljes mértékben igazad van, nagyon fontos lenne egy pontos mérés, sajnos jelenleg csak csíktesztjeim vannak, azok pedig elég pontatlanok.

Szóval összefoglalva, akár számolással, akár a többi low tech akit nézem, elvileg nem a tápozás a ludas.
Jelenleg megnézem, hogy a fény csökkentése mit okoz, ha nem hoz javulást, akkor megpróbálom a tápozást egy izmos vízcserét követően visszavenni heti 15-20ml környékére.

Köszönöm szépen még egyszer mindenkinek, aki segíteni próbál:)
 
Sziasztok!

Eltelt egy hónap, jelenleg 25%-al csökkentett fénnyel megy (a teljes világítás időtartalma maradt csak a csövek egymást váltva világítanak, csak 2 órán át meg mindhárom cső egyszerre).
A tápozást is visszavettem, Green Aqua Micro heti 50ml, macróból pedig csak kálium-sulfát-ot és kálium foszfátot adagolok, az eddigi mennyiség felét.

A helyzet nem sokat változott, de legalább nem lett rosszabb. Rövid összefoglaló a növényekről:


Bacopa caroliniana: kb hetente egy új levélpárt hoz, de ezzel párhuzamosan alulról kopaszodik
Cabomba aquatica: a felső pár cm szép, pár napig növöget, majd pár napig stagnál, összességében kb változatlan, bár pár apró hajtás előbukkant a talajból
cryptocoryne albida "Brown" :stagnál, nagyjából ugyanúgy néz ki, mint amikor bekerült.
Cryptocoryne lucens :régi levelei kopnak, időnként hoz pár új hajtást
Cryptocoryne sp. flamingo:szép lassan növöget
Cryptocoryne undulata:a megmaradt tövek egy része elkezdett szép új leveleket hozni.
Cryptocoryne wendtii green:szép nagy bokor lett
Echinodorus tenellus: hónapok óta nem hozott egyetlen hajtást sem, szépen lassan kikopik
Egeria densa: Az első ritkítást követően rengeteg szára elbarnult/elfeketedett, az újraültetett tövek 1-2 hét után erőteljesen növekednek, mára talán ez a növény van a legnagyobb mennyiségben jelen, ültettem belőle még pár helyre.
Hygrophila Corymbosa: katasztrolálisan néznek ki, 4-6 levele van a töveknek, hoz új hajtást, de az új levelek 4-5 nap után kijukadnak, széthullanak
hygrophila difformis:nem túl gyorsan de növekszik, egész szépen néz ki
Hygrophila polysperma:nagyon apró leveleket hoz, és ezzel párhuzamosan kopaszodik felfele úgy, hogy max 6-8 levél marad a tetején ebből a felső 2-4 nincs széthullva.
ludwigia repens rubin(?): az utóbbi hónapban 3 levelet hozott, ezek kb 3mm-esek, a többi levele szétrohadt.
Pogostemon helferi: 5 tő van még belőle, hoz új leveleket, de a régiek elpusztulnak, így kb a méretük nem változik
sagittaria sabulata:Amióta visszavettem a fényt, sokkal lassabban nő, és pár levél vége megtört és megbarnult, de még mindig gyönyörű.
Shinnersia rivularis:kezd magához térni, szép új hajtásokat hoz, de alulról kopaszodik, összességében sokkal szebb mint a polysperma.
staurogyne repens: teljesen elpusztult


Pár kép a jelenlegi helyzetről,
26627913781_0508352a05_h.jpg 26088176874_72451a9044_h.jpg 26667233096_78096b7782_h.jpg

Cabomba menekülőre fogta:)
26420990150_1afa1b9d14_h.jpg 26667233016_b2bd59d3c1_h.jpg 26627912491_39e187a2ba_h.jpg
26420988720_c5b5bb3683_h.jpg

Az alga egyébként erősen visszaszorult, a kép vízcsere elött készült (16 napja nem volt vízcsere/takarítás)

Köszi, hogy benéztél:)
 
Mint korábban írtam neked, én ugyanezekkel a tünetekkel küzdöttem. Kb. másfél hónapja változtattam a tápozáson, és gyönyörűen helyrejött és növekedésnek indult minden.
 
Sajna lemaradtam a diszkurzusról, de szerintem nincs tökéletes recept. :p
MInden akvárium más és más. Azt pedig csak te fogod tudni lemérni, hogy mi működik nálad.
Bárhogy is, ha csak nem mennek kritikusan rossz irányba a dolgok, mindennek adj időt futni, mielőtt változtatsz.
Ha pedig valami jó nálad, akkor csináld úgy, hiába ír mást a recept!

Álljon itt az én példám: (már amennyire emlékszem)
Lowtech akvárium, félig növényesítve. A GA tápozást választottam anno, 5-6 óra világítással, heti, kétheti vízcsere mellett.
Az akvárium indításakor óvatos duhajként napi 1-1-2ml Micmaccar-t adagoltam.
A Nitrátom folyamatosan 0-10 körül volt, és a Palustris is a zöld szint részesítette előnyben, de minden fejlődött szépen, így a barna alga úgy jött és ment, hogy semmihez nem nyúltam.
Aztán egyszer csak megjelent a zöld pont alga, és maradt is, így mások tanácsára kicsit emeltem a tápozáson napi 1,5-1,5-2ml-re.
(persze elég lett volna a Macrot is, de ezt akkor még nem tudtam)
A pontalga nem távozott el, de továbbra is minden jónak tűnt, így nem csökkentettem vissza.
Közben többen mondták, hogy a megoldás: adagoljak külön foszfátot.
Hát vettem Fosfot, és foszfát tesztet.
Tapasztalat híján abból is 1,5ml-t kezdtem el adagolni, de a foszfát szint maradt nulla. (most már tudom, hogy a talaj nyelte el)
Így egy rövid számolás útán elkezdtem a vízcseréknél beiktatni 5-6ml extra fosztfátot.
Egyszer csak megjelent a foszfát a vízben, így szépen lassan lecsökkentettem a heti hozzápótlásokat, és már csak naponta adagoltam.
(elhagyni is megpróbáltam később, de az teljes kudarc volt, így maradt)
A nagykönyv szerint nem volt ideális a 0,6-0,8-as szint, de nálam működött. A zöld pont visszavonulót fújt. (az üvegen persze kis mértékben azért acsarkodott tovább)
Viszont dacára az addigra már aktívan táplálkozó halaknak, a nitrát szintem újra elkezdett csökkenni, a levelek lyukasodtak, satnyultak.
Ezért megemeltem mindent 2ml-re. Na ez már működött a dzsungel mellett is.
Persze itt is voltak kisebb ingadozások, de már nem nyúltam hozzá többé. Ezzel mentem bontásig.
ez itt fent pedig egy egész év, ami elfért pár mondatban. :D

Ami nálam bevált, hogy néztem a növényeket, mértem a paramétereket, kérdeztem a fórumon, és lusta voltam változtatni. ;)
Persze lehet, hogy az új akvárium tápbeállítását irtózatosan meg fogom szenvedni, de most bizakodó vagyok. :)
 
Sziasztok!


@Spexxy erről az akváról van esetleg naplód? Szívesen olvasnám:)


@Trappista A naplódból (már ha jót néztem (Kezdő low 60 literben)) nem is tűnt fel, hogy bármi komolyabb gond lett volna a növényekkel, sőt kifejezetten egészségesnek tűntek:). Néha tényleg hihetetlen, hogy mennyire más tud lenni két szinte megegyező akvárium is. Gyakorlatilag elég, ha más haltápot használ az ember és már kész a feladvány :watching:.


Az akváriummal kapcsolatban egyébként néhány változtatást fontolgatok.


1.A nyári szezonra mindenképp meg kell oldanom az akvárium hűtését. Az ablauf+csövek+ félig nyitott szűrőakvárium dacára a víz majd 2 fokkal magasabb a szoba hőmérsékleténél. Ennek fő oka a szinte teljesen zárt tető és a benne található fénycsövek. A tetőbe tervezek építeni első körben 1db 12cm-es ventillátort, ami a tetőből fújná ki a levegőt.


2.További (apróbb) gyökerekkel és kövekkel finomítani a scape-n, ez már régóta tervben van, a növény gondok miatt csúszik.


3.Az elpusztult, vagy elpusztulni szorgosan igyekvő növényfajok pótlása. Elsősorban az előtérben lévő tellenus helyett kellene valami alternatíva. Nem akarom teljesen benövényesíteni az előteret, inkább csak úgy 60%-ban, ehhez még kellene valami igénytelen alacsonynövésű, finomabb levelű növénykét (bár ha a tellenus kimurdálódik, talán jobb is, ha nem próbálkozok:panda: ). Keresek még a stau helyére is valami kis termetű növénykét ami a kövek és gyökerek között növögethetne, de nem nőne akkorára, hogy nagymértékben takarja a dekort.


4.Jelenleg nincsenek talajlakó élőlények, mivel harcsákat nem merek már belerakni (bár lehet törpe cory-t meg lehetne próbálni) garnélákban gondolkozok.

Köszi, hogy itt jártál:)
 
Az akváriummal kapcsolatban egyébként néhány változtatást fontolgatok.
1.A nyári szezonra mindenképp meg kell oldanom az akvárium hűtését. Az ablauf+csövek+ félig nyitott szűrőakvárium dacára a víz majd 2 fokkal magasabb a szoba hőmérsékleténél. Ennek fő oka a szinte teljesen zárt tető és a benne található fénycsövek. A tetőbe tervezek építeni első körben 1db 12cm-es ventillátort, ami a tetőből fújná ki a levegőt.
2.További (apróbb) gyökerekkel és kövekkel finomítani a scape-n, ez már régóta tervben van, a növény gondok miatt csúszik.
3.Az elpusztult, vagy elpusztulni szorgosan igyekvő növényfajok pótlása. Elsősorban az előtérben lévő tellenus helyett kellene valami alternatíva. Nem akarom teljesen benövényesíteni az előteret, inkább csak úgy 60%-ban, ehhez még kellene valami igénytelen alacsonynövésű, finomabb levelű növénykét (bár ha a tellenus kimurdálódik, talán jobb is, ha nem próbálkozok ). Keresek még a stau helyére is valami kis termetű növénykét ami a kövek és gyökerek között növögethetne, de nem nőne akkorára, hogy nagymértékben takarja a dekort.
4.Jelenleg nincsenek talajlakó élőlények, mivel harcsákat nem merek már belerakni (bár lehet törpe cory-t meg lehetne próbálni) garnélákban gondolkozok.
Szia!
Örülök a pozitív fejleményeknek, remélem hamarosan minden nehézségen túl leszel :)
3.Kisebb termetű növények közül gondolkodtál a Cypto parván, vagy a Hemianthus micranthemoidesen? Bár a Hm-et sűrűn kell nyírni, hogy alacsonyan maradjon, viszont mindkettőnek előnye, hogy nem túl igényes.
4. Szerintem a garnélákat és a kisebb corykat nyugodtan belerakhatod. a C. similis meg a C. panda sem az a túrós fajta és kisebbek is valamivel a többi Corynál.
 
Sziasztok!



Ammónia és nitrit 0, a víz pedig lágyabb valamivel mint a csapvíz (aktív talaj viszi le gondolom):)




0,5 wpl ekkora akinál szerintem nem annyira kevés, pláne, hogy 7cm-re vannak a csövek a vízfelszíntől. Itt a 200-asban így nézett ki, havonta egy vödörrel ki kellett szedni, itt 75 watt volt 200 literre, ráadásul T4-es csövek voltak (50lumen/watt) refik nélkül, szóval szerintem nem túl fényigényes növény:):
View attachment 1526
Szia.
De rég nem làttam Thorocatum harcsàt!Gyerekkorom egyik nagy kedvence volt!Most is szivesen tartanék,ha megàllna ugy 2-centis méretben;)
 
Szia.
De rég nem làttam Thorocatum harcsàt!Gyerekkorom egyik nagy kedvence volt!Most is szivesen tartanék,ha megàllna ugy 2-centis méretben

Szia!

Nekem is nagy kedvenc:). Jelenleg 6 példányom van belőle a kis (200literes) akváriumomban, sajnos ebbe nem mertem bennhagyni, túlzottan egyengették a talajt:). 2 közülük már 7 éve velem van, gyerekkoromban is volt két ilyen halacsom, kifejlett korukban kerültek hozzám, az egyikük még így is 6 évet húzott le nálam.:shame:

Üdv
 
Back
Oldal tetejére