• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 375l Edge Of Jungle (low tech)

Altair87

Főkertész
Sziasztok!

Úgy döntöttem elindítok egy naplót a még jelenleg tervezési fázisban lévő akváról.

Az aki nem kifejezetten növényes, inkább növényes-halas jellegű lenne, a fórumon látható szebbnél szebb akváriumokkal nem kívánok versenyezni.

Az akvárium tervezett méretei: 150X50X50

Világítás: T5 2X80W

Co2: egyelőre nincs tervben

Tápozás: Green Aqua Micro /Macro (ez lehet porokból lesz) + Easy Carbo

Szűrés: 98 literes alsópolcos, kb. 40 liter szűrőanyaggal + 2 áramoltató (B terv: 2db eheim 2080)

Állvány: 40X20X3 –as zártszelvény 6db lábbal, körbebútorozva.

A víz lejuttatását vagy az aki vízszintnél való fúrásával, vagy egy kisebb edénnyel oldanám meg. Ez az edény az aki mögött lenne, vele egymagasságú, ide 2-3 U alakú csőben folyna át a víz. Az edény felül a vízszintnél lenne fúrva, és innen ferdén (csobogást elkerülendő) menne le a szűrőakiba a víz:


17549480292_bb62a80fca_b.jpg

17551638141_424d73d4e4_z.jpg

16931412903_bd2b7e7653_z.jpg
Ezzel a megoldással érném el, hogy ne csak a vízfelszínről szívjon, nem kellene az nagy akit fúrni, valamint mechanikusan állítható lenne a nagy aki vízszintje (a hátsó edény feljebb/lejjebb helyezésével). Ezen kívül, ha bármi nem stimmelne, könnyen korrigálható lenne.

Hátránya, hogy egy plusz edény kell tartóval, valamint, hogy kevesebb vizet lehet lejuttatni egységnyi idő alatt a szűrőakiba.

Ezt mindenképpen kipróbálnám előtte, hogy mennyire működőképes.

A szűrőakit az fórumon olvasottak alapján terveztem. Méretét az állvány adta lehetőséghez maximalizáltam, ez alapján 70*35*40H lenne 4 db rekesszel:

17363960788_4bcf368569_z.jpg

Az első rekesz csak ülepítésre szolgálna, a 2. –ban szivacsok, a 3.-ban minőségi szűrőanyagok lennének. Ez ügyben mindenképp kérném segítségetek, hogy így jó-e, elég-e alul a 7cm rés? Olvastam olyan megoldásról is, hogy nem függőlegesen, hanem vízszintesen áramlik a víz. Ennek milyen előnyei lennének (ha vannak)?

Az akiba bekerülne a jelenlegi 200 literesből 6db tarka páncélosharcsa és 2db morgóharcsa, ennek fényében tudnátok valami talajt ajánlani, ami a növényeknek is megfelelne, valamint állnák a sarat a harcsákkal szemben? (a jelenlegi 200 literesben még soha egyetlen növényt sem túrtak ki egyébként) Esetleg az működhet, ha egy tisztást kialakítanék, ahol kapirgálhatnak, és valamilyen hálóval, esetleg kövekkel elválasztanám a növényekkel beültetett területről?


A terv, hogy egy az aki ¼ területén tisztást alakítanék ki, a többi rész erősen beültetett lenne, hátsó részen végig magas növésű növényt szeretnék ami a sötét (barna vagy fekete matrica a hátfalon) háttérrel együtt olyan hatást keltene, mintha az akinak nem lenne hátfala. Ez elé a jobb oldalra egy nagyobb bokrot szeretnék, amiből több, vékony göcsörtös ág nyúlna ki. A bal oldalon egy kisebb bokor lenne.

A növények fajtája még kérdéses, a jelenlegiek nagy részét szeretném felhasználni:

Anubias barteri v. 'nana'
Anubias barteri
Bacopa caroliniana
Cabomba aquatica
Cryptocoryne wendtii green
Cryptocoryne sp. flamingo
Cryptocoryne undulata
Echinodorus tenellus
Hygrophila polysperma

Köszönöm, hogy benéztél!
 
Szia!
Szép projekt, várjuk a kivitelezés előrehaladtának a dokumentálását is.:)
Ami a szűrést illeti, írtam anno egy hosszabb cikket, itt találod: Mattenfilter | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Én mindenképpen azt javasolnám, hogy a szivacsoknak szánt teret hagyd nagyobbra.
Ülepítőnek elég ekkora, de nem kell ilyen "magas" lyuk az átfolyáshoz.
A minőségi szűrőanyagoknál mire gondoltál? Mekkora vízforgatást tervezel?
Milyen szivattyút szeretnél használni felnyomónak? (nekem az AquaMedic Ocean Runner kerámia tengelyes szivattyúval immár 2009 eleje óta jó, mondhatni kifogástalan tapasztalataim vannak)
Kiemelőnek egy kb 3000-3500 l/h-ás szivattyúnál (ha kb 8-10 szeres vízforgatás a cél, kell ennyi) kell az 50-es cső keresztmetszete.
Amivel mindenképpen számolj: a puffer tartályt (amiben a szivattyúd lesz elhelyezve) úgy kell méretezni, hogy az üzemi vízszinted és a lefolyó furat alsó szintje közötti vízoszlop térfogatánál mindenképpen legalább kétszer nagyobb legyen.
Ha ezeket az apróságokat már ismered, akkor bocsánat, hogy untatlak, de ha még nincs tapasztalatod alsópolcossal, akkor amiben tudok, szívesen segítek.
A ferde surrantó cső remek ötlet, biztosan sokkal halkabb lesz, mint a hagyományos függőleges csövezéssel.
A kiemelő kamrának nem szükséges külön bútort építened, elég, ha az állványnak lesz egy kis "polca" azon a részen, ahova kerülni fog.
 
Szia!

Köszönöm az észrevételeket!:)
Alapvetően az volt az elgondolásom, hogy a 2-es rekesz végezné a mechanikai szűrés és azért hagytam ezt szűkebbre, hogy a 3-as biológiai rekeszben minél lassabb legyen az átfolyás.
A cikkedet olvastam:)
Szűrőanyagok terén jelenleg van 2-2 liter ada bio rio és eheim substrat, ezek mindenképp átkerülnének, valamint ezekből még szereznék be, a 4-es rekesz aljára siporaxot terveztem a tetejére perlont, valahogy így:
17563783096_fff46f0a40_z.jpg


Pumpának az EHEIM Compact+ 3000 -et gondoltam, igazából a célom 1200-1500l/h elérése, és két db Koralia-val segítenék rá az áramlásra.
A pumpa rekeszén még agyalok, hogyan lenne érdemes növelni, még az is megfordult a fejemben, hogy az ülepítőt kihagyom, az átemelő elvileg ellátná ezt a feladatot.
Köszi, hogy benéztél!
 
Szia .
Az en velemenyem az lenne, hogy ne hagyd ki az ulepitot . En a mekanikai es a biologijai rekeszek koze tennek meg 1 rekeszt amivel a viz a siporax, substrat es bio rion felulrol keruljon be . Oda meg betudod nyugodtan tenni a perlont is . Sajat tapasztalatbol mondom , hogy nalam 20 cm szivacson atment a kosz es az elso rekesz lava tormeleken kotott ki . Igy konnyebb lesz a szivacsot pucolni es a perlont ha nagyon koszos kicsereled , a kosz nem kerul be a tobbi szoruanyagba . Itt megtalalhatod a szuromet Növényes - Iwagumi vagy valami | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Ülepítőt én sem hagynám ki, szivacsok utáni résnek 2 cm bőven sok, perlonra tegyél egy biztonsági szivacsot (nehogy a szálai elindulhassanak a szivattyú felé), a szűrő rekeszét pedig méretezd úgy, ahogy korábban javasoltam. Lényege: amikor a rendszer start után beáll az üzemi helyzetbe, akkor a szivattyúdnak még kell legyen víz borítása, hogy ne szívja levegősre magát. Az egyensúlyi állapot beállta után egy filccel jelöld meg a vízszintet a szivattyú rekeszében, mert a párolgás okozta víz vesztésed itt fog jelentkezni és tudnod kell, meddig töltsd vissza, nehogy áramszünet esetén eláztasd a szobát.
Indítás ceremóniáját gondolom ismered;)
 
Szia!

Köszönöm a tanácsokat!
A javaslatotokra átterveztem, és a pumpa rekeszén is növeltem, ami így nettó 22 liter lett:
17450500960_914c8a3c16_z.jpg

A fenti 3cm teljesen egybenyitott lenne, úgy gondolom (jól gondolom?:rolleyes:), hogy ez így egyfajta bypass-ként működne, ha teljesen eltömődne minden szűrőanyag, akkor felül át tudna jutni víz a pumpa rekeszébe.
Illetve még azon gondolkodom, hogy az állvány másik oldalára is átlóghatna a szűrőaki (polcból kivágnék egy részt), ami így 90*35cm-es alapterületű is lehetne, a plusz helyet elsősorban a pumpa rekeszének növelésére fordítanám.

Még sosem volt dolgom ilyen jellegű szűrővel, minden javaslatotok aranyat ér(y)
 
Egy-két finomhangolás: előző rajzod jó volt, a perlonra rá a szivacs és az elrendezés rendben.
A finomhangolásra a következő apróságokat javasolnám:
- ülepítő utáni üveglap magassága: a szűrőben tervezett üzemi vízszint -0,5 cm (ha úgy egyszerűbb: szűrőaki magassága -2 cm)
- a felső szivacs teteje az ülepítő és a szivacs közti üveglap szintje alá 1 cm-el kerüljön, így az ülepítőből átbukó víz el tud terülni és teljes keresztmetszeten egyenletesen tud tovább haladni
- az alulra visszakerülő siporaxnál a fenéküvegtől csak annyival emeld el az üveget, hogy a siporax ne tudjon átgurulni. ~35 x 0,5 cm-en rengeteg víz át tud folyni, nem kell parázni;)
- a siporax tetejére felpakolod a szűrőanyagokat, végén perlonnal és szivaccsal zárod, innen bukik a víz a szivattyúhoz. Itt már csobogni nem fog, hisz' az üveg falán fog lefolyni.
Ha esetleg valamit még bele kell tenni (pl savanyításhoz egy zacskóba tőzeget, tebang levelet, égerfa tobozt, bármit, azt szépen bele lehet lógatni a szivattyú mellé és nem kell kiszedni az akvából fotózásnál, nem kell kerülgetni, stb, stb

Ami nagyon fontos: az indítás
mivel azt írod, nem volt még dolgod ilyen szűrővel, a következő koreográfiát kövesd:
- akváriumot feltöltöd üzemi vízszintre, a kiemelő csöveket légteleníted, ekkor elindul a vized lefele és le fog folyni az üzemi szint és a minimum szint (ahol megáll áramszünet esetén) közötti vízmennyiség.
(a jelenlegi rajzodnál ez kb az akvában lévő víz 2/3-a és ha visszajön a villany, akkor kitolja a vizet a szivattyú, mivel az átemelő pipák le fognak levegősödni és nem indul újra a kiemelés: teszek fel estére egy képet egy ablauf-ról, azt javasolom elkészíteni, arra egy 135°-os csőtoldóval rá tudod tenni a surrantó csövedet, minden más mehet ahogy tervezted)
- miután az akvából lefolyt az üzemi és a minimum szint közti víz, a szűrőt feltöltöd annyira, hogy kb 1 cm hely maradjon még
- szivattyú indít és a szivattyú nyomóágára beépített csappal fojtod ha kell az egyensúlyi állapot eléréséig
- másik megoldás: visszanyomó ágra egy elágazás, visszavezetve a szivattyú rekeszébe, arra teszed a csapot és a szivattyú rekesze felé nyitsz, ha kell (ha a szivattyú többet nyomna fel, mint amit ki tudsz emelni)

Üzem közben az ablaufban kb 0,5-1 cm-el lesz alacsonyabban a vízszinted, mint az akva üzemi szintje, ugyanis ez a kb 1 cm-es vízoszlop által keltett nyomás az, ami kiemeli a vizet a szűrő felé.

Ez így kicsit hosszú és nyers, de csinálok pár fotót az enyémről, úgy már érthetőbb lesz.;)
 
Kedves Pecás!

Köszönöm a választ!

"- akváriumot feltöltöd üzemi vízszintre, a kiemelő csöveket légteleníted, ekkor elindul a vized lefele és le fog folyni az üzemi szint és a minimum szint (ahol megáll áramszünet esetén) közötti vízmennyiség.
(a jelenlegi rajzodnál ez kb az akvában lévő víz 2/3-a "

A fenti elrendezésben elvileg lehetetlen, hogy lefolyjon annyi víz, hiszen a lyuk a vízszintnél van, tehát csak annak a lyuknak az aljáig tud lefolyni a víz, tehát nem az aki 2/3-a, hanem mindössze 2-3cm, így az átemelő csövek szintén nem tudnak lelevegősödni. (a felső akik vízszintje áramszünet esetén egyforma lesz, tehát ilyen szempontból ekvivalens azzal, mintha hagyományosan a nagy aki lenne fúrva). Kicsit bonyolultabb így, de az alábbi előnyei lennének:

1. nem kell kifúrni a nagy akit
2. a felső kis aki feljebb/lejjebb helyezésével mm pontosan beállítható a nagy aki kívánt vízszintje
3. az átemelő csövek mélyebbről szívhatják a vizet, tehát mulmot is szívni fog
4. büntetés nélkül át lehet állni külső szűrőkre

Hátrányai:

1.1-el több edény és átemelő csövek kellenek.
2. az átemelő csövek összkeresztmetszete korlátozni fogja az elérhető vízforgatást (mintha hátsópolcos szűrés lenne).

Talajjal vagyok még bajban, végigolvastam a talajjal kapcsolatos topikokat, de nem tudom, mi legyen. Agyagos talajt szeretnék, illetve lenne egy kisebb domb is. A fő dilemmám, hogy mi maradna egy agyagos talajból 6 db 12cm-es tarka páncélosharcsa után?:)
Tudnátok ajánlani valamit, vagy esélytelen?
 
ezt a kiemelő pipa fellevegősödést én se értem. miért is következne be, ha az ablaufból is felül van kivéve a víz?
 
Lassan ugyan, de azért halad a projekt, az állvány megvan, a bútorlapok megvannak, a tetőhöz is megvan az anyag, ha minden jól megy jövő hétem meglesznek az akváriumok, szivacstáblák, szűrőanyag tartó zsákok.
21262287093_8380d93fbd_b.jpg

A szűrő akvárium kapcsán annyi változás, hogy 112 literes lesz, kicsit módosítottam az elrendezésén is. A jobboldali rekeszbe a víz alulra érkezne, a célom az lenne, hogy fenti ablauf-ból lefelé induló cső teljesen víz alatt legyen, ezzel csökkentve a zajt. Ennek a rekesznek a felső részébe szivacsokat szánok. A középső rekeszen szélesítettem így még 2000l/h-nál is 30cm/perc alatt marad az áramlási sebesség. A pumpa rekesz nettó 21l lesz ami azért nem lesz nagyobb, hogy az esetleges gixer esetén ez a 21 liter még elfér a nagy akváriumban. A teljes tartalék terület kb. 30 liter, így 4cm mozgásterem van az ablauf lefolyó csövének magasságának beállításához.


21883380755_812832452e_b.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Lassan ugyan, de azért halad a projekt, az állvány megvan, a bútorlapok megvannak, a tetőhöz is megvan az anyag, ha minden jól megy jövő hétem meglesznek az akváriumok, szivacstáblák, szűrőanyag tartó zsákok.
21262287093_8380d93fbd_b.jpg


A szűrő akvárium kapcsán annyi változás, hogy 112 literes lesz, kicsit módosítottam az elrendezésén is. A jobboldali rekeszbe a víz alulra érkezne, a célom az lenne, hogy fenti ablauf-ból lefelé induló cső teljesen víz alatt legyen, ezzel csökkentve a zajt. Ennek a rekesznek a felső részébe szivacsokat szánok. A középső rekeszen szélesítettem így még 2000l/h-nál is 30cm/perc alatt marad az áramlási sebesség. A pumpa rekesz nettó 21l lesz ami azért nem lesz nagyobb, hogy az esetleges gixer esetén ez a 21 liter még elfér a nagy akváriumban. A teljes tartalék terület kb. 30 liter, így 4cm mozgásterem van az ablauf lefolyó csövének magasságának beállításához.


21883380755_812832452e_b.jpg

Köszi, hogy benéztél!
Hátha még nem késő...
A szűrőanyagos és a szivattyús rekesz közötti üveget emeld meg a szűrőanyag jobb oldalán lévő magasságával majdnem azonosra (-0,5 cm).
Egyrészt annak a 19 liternek a nagyobbik felét megnyered újabb szűrőanyag számára, másrészt a puffer tartályod így is kényelmesen túl van méretezve. (jelenlegi állapot szerint ~3 cm-nek megfelelő, ehhez jönne a 19l arányos része + a 8 liter, ami kényelmesen elég(y))
A #7-es hozzászólásban "kissé" benéztem az ominózus rajzot, valamiért leragadtam a három kiemelő pipánál és nem figyeltem az ablauf felső részén lévő kivezetést, ezért hamut kell szórnom a kobakomra.:(
(Mentségemül annyit, hogy az én ablaufjaim más konstrukcióval készültek: két rekeszre van osztva, a két rekesz közti elválasztó üveglap magassága szabályozza az áramszünetes vízszintet. Egyik oldalra érkezik a víz, a lapon átbukik és a másik rekeszből az aljára fúrt lyukba ragasztott csövön keresztül távozik.)
 
Kedves Pecás!

Köszönöm a választ! (Akartam is írni neked mielőtt megcsinálom, csak még nincs meg a 20 hozzászólásom a pü-höz. ) A pumpa rekeszt azért lőttem be 22 literre mert így ha ez csurig van akkor ennek a rekesznek a tartalmát ha felnyomja a pumpa (pl ha lelevegősödne az átemelő) akkor a felsőből nem folyik ki. A szűrőanyagos részt pedig azért vettem alacsonyabbra, hogy minél nagyobb legyen a puffer tartály, így lenne 4cm-nyi szabad terem, ez a 4 cm ami az ablauf és a nagy aki üzemi vízszint különbségére használnám fel, végső soron ez a vízszint külömbség hajtja majd át a vizet az ablaufba. Jelen állás szerint az átemelő cső 1db 60mm belső átmérőjű pvc, az ablaufból pedig 50-es cső megy le. (ennek a végét szűkíteni akarom, hogy ez korlátozza be a vízhozamot és ,hogy ez által ez a cső víz alatt legyen, csak a beömlő nyílás körül legyen csak levegő (zajcsökkentés). Így is vegyem magasabbra?
Köszönöm Válaszod!
 
16931412903_bd2b7e7653_z.jpg
21883380755_812832452e_b.jpg
Nos először a dicséret: eddig nagyon szép amit csináltál(y)
A magyarázat: az akváriumodban üzem közben az lesz, hogy kb 1-1,5, max 2 cm lesz a szintkülönbség az ablauf és az akva vízszintje között. Nálam legalábbis ezek a tapasztalatok eddig (több akvánál is volt szerencsém látni, jellemzően 0,5-1 cm volt a kiemelő cső átmérőjének függvényében) Nálad jó nagy a kiemelő, szerintem 1 cm alatt lesz.:)
A rendszer fellevegősödésére minimális az esély. A kiemelőd (az a 60 mm nagyon acélos!;)(y)) legfelső pontjára úgyis érdemes beragasztani egy levegőpumpához használatos csövet, hogy indításnál könnyű legyen a légtelenítés.
Tehát ha minden összeállt, akkor a beüzemelés ütemezése:
- akváriumot feltöltöd üzemi vízszintig, ablaufot feltöltöd teljesen, szűrő még nincs feltöltve.
- átemelő csövet a beragasztott kis cső (kb 20-25 cm legyen legalább!) megszívásával légteleníted: addig szívod, amíg a buborékok eltűnnek belőle
- a vékony cső végét megtörve megakadályozod a levegő bejutását, az ablaufba a víz alá nyomod, majd elengedheted fontos, hogy mindig víz alatt legyen, ezzel garantálva a lezárását
- vársz addig, amíg az üzemi vízszint és az ablaufban lévő kifolyód alsó szintje közötti vízmennyiség lefolyik
- ha már nem folyik, az alsópolcost teljesen feltöltöd (kb 0,5-1 cm-el a teteje alatt legyen a vízszint)
- szivattyút elindítod és amikor beáll a felmenő és lejövő víz egyensúlya, akkor a szivattyús rekeszen egy sötét filccel megjelölöd a vízszintet (én cellux-al leragasztottam a jelet, hogy törölgetésnél megmaradjon) és itt fogod látni, mennyi párolgott, mennyit kell pótolnod

Amiért javasoltam, hogy nyugodtan kiegészítheted a 19l - 8 l határvonaláig (egészen pontosan az ülepítő utáni lap magassága -0,5 cm, hogy az ülepítőnél ne duzzasszon vissza) a szivattyús rekesz elválasztó üveglapját:
- nem kell félned a levegősödéstől (a beragasztott kis csőben fog mutatkozni, ha levegő gyűlik össze az átemelő csőben, amit ki tudsz szippantani)
- a puffer tartályod térfogata elégséges lesz
- tehetsz még szűrőanyagot a megnyert térbe

A folytatásról is számolj be, várjuk;)
 
16931412903_bd2b7e7653_z.jpg

21883380755_812832452e_b.jpg

Nos először a dicséret: eddig nagyon szép amit csináltál(y)
A magyarázat: az akváriumodban üzem közben az lesz, hogy kb 1-1,5, max 2 cm lesz a szintkülönbség az ablauf és az akva vízszintje között. Nálam legalábbis ezek a tapasztalatok eddig (több akvánál is volt szerencsém látni, jellemzően 0,5-1 cm volt a kiemelő cső átmérőjének függvényében) Nálad jó nagy a kiemelő, szerintem 1 cm alatt lesz.:)
A rendszer fellevegősödésére minimális az esély. A kiemelőd (az a 60 mm nagyon acélos!;)(y)) legfelső pontjára úgyis érdemes beragasztani egy levegőpumpához használatos csövet, hogy indításnál könnyű legyen a légtelenítés.
Tehát ha minden összeállt, akkor a beüzemelés ütemezése:
- akváriumot feltöltöd üzemi vízszintig, ablaufot feltöltöd teljesen, szűrő még nincs feltöltve.
- átemelő csövet a beragasztott kis cső (kb 20-25 cm legyen legalább!) megszívásával légteleníted: addig szívod, amíg a buborékok eltűnnek belőle
- a vékony cső végét megtörve megakadályozod a levegő bejutását, az ablaufba a víz alá nyomod, majd elengedheted fontos, hogy mindig víz alatt legyen, ezzel garantálva a lezárását
- vársz addig, amíg az üzemi vízszint és az ablaufban lévő kifolyód alsó szintje közötti vízmennyiség lefolyik
- ha már nem folyik, az alsópolcost teljesen feltöltöd (kb 0,5-1 cm-el a teteje alatt legyen a vízszint)
- szivattyút elindítod és amikor beáll a felmenő és lejövő víz egyensúlya, akkor a szivattyús rekeszen egy sötét filccel megjelölöd a vízszintet (én cellux-al leragasztottam a jelet, hogy törölgetésnél megmaradjon) és itt fogod látni, mennyi párolgott, mennyit kell pótolnod

Amiért javasoltam, hogy nyugodtan kiegészítheted a 19l - 8 l határvonaláig (egészen pontosan az ülepítő utáni lap magassága -0,5 cm, hogy az ülepítőnél ne duzzasszon vissza) a szivattyús rekesz elválasztó üveglapját:
- nem kell félned a levegősödéstől (a beragasztott kis csőben fog mutatkozni, ha levegő gyűlik össze az átemelő csőben, amit ki tudsz szippantani)
- a puffer tartályod térfogata elégséges lesz
- tehetsz még szűrőanyagot a megnyert térbe

A folytatásról is számolj be, várjuk;)
Szia!

Köszönöm a részletes leírást! A légtelenítést egy 40-es csővel kipróbáltam már, brutális, hogy mennyi vizet tud megmozgatni kis vízszínt külömbségnél is, de nem szeretem elaprózni a dolgokat azért lesz 60-as, hogy semmiképp ne ez legyen a szűk keresztmetszet:D
 
Szia!

Köszönöm a részletes leírást! A légtelenítést egy 40-es csővel kipróbáltam már, brutális, hogy mennyi vizet tud megmozgatni kis vízszínt külömbségnél is, de nem szeretem elaprózni a dolgokat azért lesz 60-as, hogy semmiképp ne ez legyen a szűk keresztmetszet:D
Stimmel! Ezért írtam Neked, hogy szerintem 1 cm alatti lesz a különbség az ablauf és az akvárium vízszintje között;)
 
Helló!

Szerintem sokan kíváncsiak lennénk hogy áll a projekt.
Úgy tudom kész van a világítás..... :jimlad:

Üdv: Krisz
 
Sziasztok!

Úgy tudom kész van a világítás.....
A világítás valóban kész, hamarosan jönnek képek is. :)

Stimmel! Ezért írtam Neked, hogy szerintem 1 cm alatti lesz a különbség az ablauf és az akvárium vízszintje között
Kipróbáltam első körben 50-es átemelővel. Ez esetben 3cm körül volt a vízszintkülönbség (1100lph vízhozamnál), majd 63-assal is kipróbáltam ekkor pedig 0! Olyannyira 0, hogyha hullámoztattam a nagy medencében a vizet, az ablauf vízszintje észrevehető időkésleltetés nélkül lekövette. Nem teljesen értem, hogy lehetséges, hiszen tudomásom szerint épphogy a vízszint különbségnek kellene áthajtania a vizet, ami ebben a felállásban biztosan 0,1mm alatt van:D.

Az alsópolcos beüzemelésével voltak gondok rendesen, a 63-as cső légtelenítését kis trükkel könnyedén megoldottam, ezt követően a nagy akiba annyi vizet öntöttem, hogy minden az áramszüneti vízszintre álljon be. Indítás után az ablauf magasságának változtatásával mm-re be tudtam állítani a nagy medence vízszintjét. Eddig minden szép és jó, de olyan hang fogadott, mintha folyamatos WC lehúzás történne :poop:. Azt sejtettem, hogy hangos lesz elsőre, de, hogy ennyire arra nem gondoltam. A következő gond az első leállítást követően fogadott, arra valamiért nem gondoltam, hogy mivel a felnyomó ág ilyenkor vízzel teli és bizony leállítást követően azon is elkezd visszafele folyni a víz. Ezt már csak akkor vettem észre, amikor az alsópolcoson keresztül kezdett ömleni a víz a padlóra:banghead: :banghead:.Szerencsére nagy mennyiségű törölköző, ruha, rongy stb volt a közelben így hamar sikerült felitatni a kb. 20 liter vizet. (Asszony nagyon boldog volt, főleg amikor a gyerkőc (imádja a vizet) kis kancsóval elkezdte a már vödrökbe lévő vizet a padlóra burogatni)

Egy kis szünet, majd kezdődhetett a móka, hogyan lehetne elhalkítani. A hangnak három forrása volt, a csőben a víz csobogása, az ablaufnál a tipikus szörtyögő lefolyóhang és a csövezés végén a víz csobogása, vagy ha a víz alatt volt, akkor a nagy mennyiségű buborék keltette hangok. Tudtam csak úgy lehet csendes, ha lamináris áramlást érek el, tehát, hogy szépen egyenletesen haladjon a víz. Első körben a 90fokos könyököt cseréltem 2db 45 fokosra, de csak egy leheletnyivel lett jobb. A csövezés végét próbáltam víz alá/felé éppen a vízszintbe tenni. Próbáltam 25mm belső átmérőjű slagot végigvezetve a csövezésen, próbáltam az ablauf lefolyóját víz alá tenni (ez volt a legborzasztóbb 3-4 másodperc néma csend majd olyan vákuum keletkezett, ami 3-4cm-ert leszívta az ablaufban a vizet lent pedig Jakuzzi Megabuble 2000-et megszégyenítő buborék és ezzel járó hang kísért). Majd megpróbáltam az egész csövezést gégecsőre cserélni és szépen finoman ívelve. Így már nagyságrendekkel halkabb lett, de még mindig sokkal hangosabb volt annál, hogy aludni lehessen mellette. Már majdnem feladtam és a pénteki 20%-os akciót kihasználva majdnem vettem egy eheim 2080-ast. De aztán eszembe jutott, hogy valahogy el lehetne vezetni a levegő útját és akkor a víz alá lehet nyomni az ablauf lefolyóját. Ezt sikerült is megoldani egy pvc T idommal, az idom a csövezés elejére került és a felső részét lezártam egy végzáróval, amire kis lyukat fúrtam, ezzel a szörcsögő hang teljesen eltűnt, már csak a csobogás maradt. Ez ellen pedig megfordítottam a szűrőakit és a szekrény mögé a falig toltam (bútorlapot kapott alá). Így mindenféle törés nélkül egyenesen 45 fokban bele tudtam vezetni a vizet az ablaufból, ez szép lamináris áramlást és már igazi csendességet hozott.
A bubik miatt még lentre is kapott egy levegő elvezetőt, így már olyan hangtalan, hogy csak a szekrényen belül hallani. Jelenleg halkabb, mint egy belső szűrő, de nem akarom elkiabálni.

Jelenleg áznak a red moor-ok, hamarosan mehet az építkezés.
 
Back
Oldal tetejére