• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 30l nano low tech

zsgabor89

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A családban másnak is megtetszett ez a hobbi ezért a beszerzésre került egy 30 literes nano akvárium, mivel ennek tudtunk megfelelő helyet biztosítani. Az első akvárium indítása után találtam csak rá a fórumra, de ennél szeretném az elejétől kikérni a véleményeteket és segítségeteket.

Az adatok:

Akvárium: Dennerle NanoCube Basic 30l, szűrővel és világítással (11W)
Aljzat: JBL AquaBasis Plus növénytáptalaj, JBL Manado általános növénytalaj
Dekoráció: 2db kisebb Red Moor fa
Tápozás: Green Aqua mikro+makro, Easylife Carbo

A növények még kiválasztás alatt, de alapvetően CO2 nélküli Low-tech akváriumba valókat terveztem, illetve garnélák vannak tervbe véve.

Az első kérdések az indításhoz:
  • Mikor lehet a tápozást megkezdeni, és milyen adaggal (mindjárt az előírtnak megfelelően, vagy kevesebbel)?
  • Világítás hossza? (én a 6 órás megvilágítást terveztem, heti 15-30 perccel emelve)
  • Vízcserék gyakorisága és mennyisége a kezdeti időkben (naponta vagy elegendő hetente)?
  • Erről már mindenfélét hallottam, ezért kérdezem: Kell-e az akváriumba haltápot adni, hogy kialakuljon a megfelelő baktérium kultúra?
Előre is köszönöm a segítséget!
 
Imádom az ilyen nanokat :) Sok sikert hozzá!

1. Én egyből tápozok, egy ideig dupla adaggal, hogy minél előbb elérje a kívánt szintet a tápanyagok koncentrációja (kivéve a carbot, azt nem duplázom).
2. 6 óra szerintem jó lesz, heti 30 perces emeléssel. Mivel kevés a fény - 11 w 27 literre -, illetve lásd 3. pont, nem kell algabummtól tartanod.
3. A manado nem tolja az ammóniát, mint az aktív talajok, így a vízcsere akár simán a rutin szerint is mehet (heti), ennek ellenére javaslok legalább 2 vízcserét az indítás után 3-6 nappal, egyrészt tisztasági célzattal - manado iszapol, mint atom, valamint vannak lebegő szemcsék -, illetve növeli is a keménységet, így a csere arra is jó, hogy "visszalágyítsa" a vizet.
4. először oltsd be az akváriumot bacival: akár bolti bacikultúra, akár egy működő, beállt szűrőből öntöd be a legretkesebb, legbarnább vizet a szűrőbe (vagy akár az akvárium aljába a táptalajra), utána pedig etesd őket, hadd szaporodjanak a bacik ;)
 
Szia
Én kezdetektől tápoztam mindig de a tápot fokozatosan emeld az előírt szintre.
Low techben mehet a világítás akár 8-10 óra is főleg 11w-al.
Mivel a manado nem aktív mehet a heti egyszeri víz csere de mondjuk az első héten 2x.
Szerintem inkább valamilyen baci kultúrát adagolj mert sokkal gyorsabban kialakul a megfelelő biológiai egyensúly.
 
Sziasztok,

köszönöm a segítséget. Nekem is nagyon tetszenek ezek, és lehet előbb-utóbb magamnak is beszerzek egy ilyen kicsit a nagy mellé :D de max. 20 litereset.

Én is hasonlóan gondolkodtam, ami a válaszokat illeti, de kellett egy kis megerősítés. Baktérium kultúra mindenképp menni fog bele. Holnap növény és maradék kellékek megvásárlása lesz, aztán szombaton indulhat is a berendezés és beindítás.
 
Az akvárium elindítva, még várom, hogy a buborékok kicsit eltűnjenek aztán jöhet pár fotó. A növények végül egy szép Anubias nana, pár Crypto, és Parvula. A parvulara kíváncsi leszek, hogyan fog működni.

Jövő héten két 50 %-os vízcsere a tervezett, aztán ráállunk a heti egyszeri vízcserére.
A kérdésem, hogy utána is 50%-os kell, hogy legyen, vagy elegendő 30%.

A másik, amire nem tudok, még pontos választ, hogy a növénytápot napi vagy heti rendszerességgel célszerűbb-e végezni?
 
Szia!
Szerintem 50%-ot cserélhetsz majd továbbiakban. Nyugodtan mehet napi színten a táp, ha meg tudod oldani.
Nekem is van egy low, kis nanon, kétnaponta tápozok. (mic, mac) (Ez is működik):)
Carbo naponta, világítás felkapcsolása után mehet bele.
Várom a képeket!
Algamentes indulást kívánok!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

a hétvégén ezt a kis akváriumot sikerült összerakni. Próbáltam mindenre ügyelni, talán sikerült. A tápozást a mai napon kezdtük, az első vízcsere pedig szerdán lesz. Mivel nem nálam lesz az akvárium, és 3-4 hét múlva látom újra, ezért kíváncsi vagyok majd a változásra.

27301154826_45d187df63_k.jpgDSC_0305 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27059490110_29553fb362_k.jpgDSC_0309 by Gábor Zsubrits, on Flickr

26727510344_e0998228d4_k.jpgDSC_0298 by Gábor Zsubrits, on Flickr

26728125463_7569179a7a_k.jpgDSC_0308 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27301220056_3e43fe17ae_k.jpgDSC_0307 by Gábor Zsubrits, on Flickr
 
Sziasztok,

egy kis helyzetjelentés egy héttel az indulás után. Mivel nem nálam van az akvárium, így képek nélkül tudok leírást adni.

Egyenlőre algamentesen, a fákon jelentek meg néhány helyen penész, de ez reméljük rövid időn belül eltűnik. A növények kezdenek meggyökeresedni és pár elsárgult levélen kívül más probléma nincs vele. Amitől tartottam az elején, hogy a parvula elszárad, mivel az ültetés előtt levágtam belőle egy kicsit, de itt is csak pár szál sárgult el és a többin pedig megindult a növekedés. Itt olvastam mindenfélét ezzel kapcsolatban ezért csak fél adagot mertem megmetszeni a többit nem.

A héten történt két 50%-os vízcsere, illetve kezdetnek 6 órát ment a világítás és a tápozás is alacsonyabb mennyiség ment bele az előírtnál. A világítás ezen a héten emelve lett fél órával és ezzel együtt a tápozás is, illetve mostantól heti egyszer 50%-os vízcsere a tervezett.

Jövő hétvégén pedig, ha minden rendben lesz vele, akkor az első lakók is beköltöznek 5 Red Cherry garnéla formájában.
 
Sziasztok,

segítséget kérnék, mert egy probléma merült fel az akváriumban. Tegnap fehér kis férgeket sikerült felfedezni az akvárium üvegén. Egy kicsit utánanézve fonálféregnek sikerült beazonosítani, de képeket ma kapok róla.

Fonálféreg esetén mi a teendő?

Köszönöm előre a segítséget!
 
Na ők lennének azok. Én fonálféregre gyanakszom.
 

Attachments

  • IMG_20160608_220418036.jpg
    IMG_20160608_220418036.jpg
    61.1 KB · Megtekintések: 6
  • S6300002.JPG
    S6300002.JPG
    76.5 KB · Megtekintések: 6
Üdv a nanósok díszes táborában. :cool:
Nekem is voltak ilyen picúrka férgek indításkor, és mivel a kocka mérete miatt halak nem, pusztán csak garnélák kerültek bele, én vegyszerhez nyúltam.
Egyszer alkalmaztam a Tremazolt dupla dózisban és kinyírta az összeset, garnikat nem bántotta.
Amúgy ártalmatlanok, de rondák.
Hajrá! (y)
 
Sziasztok,

újabb hét telt el az akvárium beüzemelése óta. A világítást fél órával lett megnövelve, és ezzel együtt a tápozás is kis mértékben.
A növények megindultak a fejlődésben, kezdik már hozni az új hajtásokat. A fonalférgek is visszahúzódtak, már nincs olyan sok belőle és a penész is kezd eltűnni a fáról. Kis mértékű algásodás, ami barna algának tűnik, megfigyelhető az üvegen és a növényeken, de ez tudtommal normális dolog az új akváriumoknál. A tesztek alapján a vízparaméterekkel sincs probléma, csak a keménysége magas, de ez a csapvíz miatt van.

A hétvégén személyesen is meg tudom nézni majd, mivel otthon leszek és képeket is fogok készíteni róla, remélem lesz látható változás a kezdetekhez képest.
 
Tetszik az akva, jobban sikerült megtalálnod az egyensúlyt mint nekem, sikerült nagyon telezsúfolnom, most iszom is a levét. A kemény víz és ez a világítás nem tudom mennyire lesz barátja a parvulának, de ezt majd meglátod. Az Anubias Nana nekem nagyon nem akart fejlődni, igazából okát nem találtam, mert sokkal mostohább körülmények között meg nő szépen. Okulásként olvassad el a naplóm, az egy 20 literes, elkövettem sok bakit, de mivel tanulónak szántam, másnak is hasznára válhatnak.
 
Tetszik az akva, jobban sikerült megtalálnod az egyensúlyt mint nekem, sikerült nagyon telezsúfolnom, most iszom is a levét. A kemény víz és ez a világítás nem tudom mennyire lesz barátja a parvulának, de ezt majd meglátod. Az Anubias Nana nekem nagyon nem akart fejlődni, igazából okát nem találtam, mert sokkal mostohább körülmények között meg nő szépen. Okulásként olvassad el a naplóm, az egy 20 literes, elkövettem sok bakit, de mivel tanulónak szántam, másnak is hasznára válhatnak.

Köszönöm!

Az első akváriumnál én is szívtam pár hónapig, aztán szép lassacskán beállt, és most már gond nélkül üzemel, és szép fejlődés figyelhető meg. Persze sokat köszönhetek, ennek az oldalnak is, mert sok információra itt találtam, amiket ennél az akváriumnál már felhasználtam. Most már annak is máshogy állnék neki.

Az Anubias Nana-t én is azért választottam, mert úgy tudtam rosszabb körülmények között is megél, úgyhogy kíváncsi leszek mire fogunk menni vele. A parvula pedig egyenlőre jól bírja.

A naplódat még nem volt időm rendesen megnézni, de kíváncsi vagyok rá.
 
Sziasztok,

a hétvégén otthon jártam, és meg tudtam nézni, hogyan is alakul az akvárium, illetve beköltöztek a lakók. Hosszú gondolkodás után 6 parázslazac és 4 Red Cherry garnéla került bele.
Kicsit tartottam a halaktól, hogyan fognak viselkedni, mivel olvastam, hogy az elején meg kell szokniuk a fényt, de nem bujdostak hamar megbarátkoztak vele. Az utazás után mindegyik elveszítette a szép narancs színét, de ezt is hamar visszanyerték. A rákok pedig azonnal elkezdték jótékony hatásukat az alga ellen :) A korábban megjelent fonálférgeket pedig a halak hamar elpusztították.

Algásodás egyenlőre kis mértékben lépett fel barna alga formájában, de ezzel a garnélák hamar végeztek. A növények elkezdtek új hajtásokat hozni, a krypto-k közül mindegyik hozott új leveleket, az anubias is láthatóan gyökeret vert a talajban, és a parula is szép világoszöld hajtásokat hozott. Egyedül a fára kötözött mohaféle van jobban elszáradva, de az ajándék volt a boltból pont emiatt. Viszont itt is találtam friss hajtásokat. A penész kezd eltünni a fáról, de ebben is segítenek a rákok.

A világítást újra növeltük fél órával, illetve a tápozást is kis mértékben. Jelenleg 7,5 órát megy a világítás, 1,5 ml micro illetve macro tápozás mellett, heti vízcserékkel. A tesztek alapján a vízparaméterek megfelelőek, a víz keménysége szokás szerint magas.

Jöjjön pár kép az akváriumról:
27188183764_1fffad38a0_k.jpgDSC_0576 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27188199734_b4d34cd91b_k.jpgDSC_0578 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27765548416_eb386eef1a_o.jpgDSC_0587 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27521751700_6ed3d44b09_o.jpgDSC_0603 by Gábor Zsubrits, on Flickr

és az állatok:

27521643020_f71b79cf7b_k.jpgDSC_0571 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27724852831_f06ef34e59_k.jpgDSC_0575 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27521799300_119d17156b_k.jpgDSC_0617 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27188305384_7d53810ee2_k.jpgDSC_0663 by Gábor Zsubrits, on Flickr

Összességében egyenlőre meg vagyunk elégedve az akváriummal és a hozzá adott technikával. Komolyabb probléma még nem merült fel.
 
Két héttel a telepítés után a helyzet a következő:
  • a növények megindultak, mindenki hozza a szép élénkzöld friss hajtásokat
  • a tápozással elértük az ajánlott értéket, jelenleg 8,5 órát világítunk, de ezt még növelni szeretném 10 órára
  • a penészt a garnélák elintézték egy éjszaka alatt azóta nagyon szép tiszta a két fa
  • egyenlőre csak a barna alga jelent meg, de a garnélák ezt is pusztítják folyamatosan
  • a víz paraméterek a tesztek alapján teljesen megfelelőek, a víz keménysége magasabb, ami a csapvíz miatt van
Az állatok terén:
  • az egyik garnéla elpusztult, lehet az utazás viselte meg ennyire, a többi teljesen rendben van az első vedléseken is túl vannak, illetve mintha szaporodni próbálnának :D
  • a halak szépen fejlődnek, egy kivételével, mindegyik telt narancssárga színű
Ezután próbáljuk megtalálni a megfelelő tápozás világítás arányt, ami mellett a növények is szépen fejlődnek, viszont az alga mennyisége minimális.
 
Sziasztok,

Az egyik halon vagy benne megjelent egy fekete folt, és állandóan az oldalára akar dőlni. Valószínűleg el fog pusztulni, és remélem ez nem valami fertőzés. Valaki találkozott ezzel a jelenséggel parázslazacok esetén?

A rákok jól vannak, mintha szaporodnának is, de még petéket nem látni bennük.
A növények szépen fejlődnek, mindegyik hozza a friss élénkzöld hajtásaikat.
 
Back
Oldal tetejére