• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 30l kocka low-tech

Sajnos a Bonsai teljesen kipurcant.[emoji53]
Nem tudom, mi van most a GA-s zselés növényekkel, de már többel is jártam így. A Dennerle zselés növényekkel még nem jártam így.

Az algák felbőszítettek, így felfegyverkeztem ellenük. Olvasgattam a DIY TS topikot és eszembe jutott, hogy a Riccardiát valami rozsdamentes fémrácson kaptam, amit meg tartottam. Pont kettő darab volt itthon. Ezekből összedobtam egy vízbontó rácsot, amit egy ütemadó időrelével működtetek. Ez 5 percenként, 30 másodpercre kapcsol be. A polaritást egyelőre egy villás csatlakozó fordítgatásával váltogatom minden reggel és este. Egyelőre egy hét működés után sincs semmilyen lerakódás a rácsokon. A polaritás fordítgatást egy bistabil relével lehet automatizálni, de majd meglátjuk mi lesz a sorsa. Az algák egyelőre nem szaporodnak, pedig növeltem a világítás fényerejét. Ha hosszabb távon is beválik, akkor lehet, hogy rendelek egy Cihiros Doctort.
d510bcf7893ed622b3e15d648be0d029.jpgc3eefaccd35cfb38eecb5ace9143aa48.jpg214f8ac53521ea09f2603a754215e52d.jpg

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Sajnos a Bonsai teljesen kipurcant.[emoji53]
Nem tudom, mi van most a GA-s zselés növényekkel, de már többel is jártam így. A Dennerle zselés növényekkel még nem jártam így.

Az algák felbőszítettek, így felfegyverkeztem ellenük. Olvasgattam a DIY TS topikot és eszembe jutott, hogy a Riccardiát valami rozsdamentes fémrácson kaptam, amit meg tartottam. Pont kettő darab volt itthon. Ezekből összedobtam egy vízbontó rácsot, amit egy ütemadó időrelével működtetek. Ez 5 percenként, 30 másodpercre kapcsol be. A polaritást egyelőre egy villás csatlakozó fordítgatásával váltogatom minden reggel és este. Egyelőre egy hét működés után sincs semmilyen lerakódás a rácsokon. A polaritás fordítgatást egy bistabil relével lehet automatizálni, de majd meglátjuk mi lesz a sorsa. Az algák egyelőre nem szaporodnak, pedig növeltem a világítás fényerejét. Ha hosszabb távon is beválik, akkor lehet, hogy rendelek egy Cihiros Doctort.
d510bcf7893ed622b3e15d648be0d029.jpg
c3eefaccd35cfb38eecb5ace9143aa48.jpg
214f8ac53521ea09f2603a754215e52d.jpg


Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről


Nem semmi. Ez jó az alga ellen? Garnélák mit szólnak hozzá?
 
Nem semmi. Ez jó az alga ellen? Garnélák mit szólnak hozzá?
Eddig jónak tűnik. Nem azt mondom, hogy az algának semmi esélye mellette, de gátolja az algák szaporodását. Úgy kell elképzelni, hogy ha egy kicsit kibillen az egyensúly vagy ingadozik, akkor nem tud beindulni az alga. Persze, ha nagyon borul valami, akkor ez sem segít. Inkább stabilizálja az akváriumot.
A garnélák és a halak nem panaszkodtak még. Nem zavarja őket.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Szia!

Nagyon tetszik az akváriumod, és a világítás is :) Milyen típusú tápot használsz hozzá? Én nemrég csináltam saját világítást, de dimmelve zúg a táp, vibrál a fény, és kaptam itt olyan észrevételt, hogy lehet a táp-dimmer páros okozza. A dimmerem olyan, mint a tiéd, így gondoltam megkérdezem, milyen tápra van kötve, és nálad zúg/vibrál?
 
Szia!

Nagyon tetszik az akváriumod, és a világítás is :) Milyen típusú tápot használsz hozzá? Én nemrég csináltam saját világítást, de dimmelve zúg a táp, vibrál a fény, és kaptam itt olyan észrevételt, hogy lehet a táp-dimmer páros okozza. A dimmerem olyan, mint a tiéd, így gondoltam megkérdezem, milyen tápra van kötve, és nálad zúg/vibrál?
Szia!
Az én tápom nem zúg, a lámpa pedig nem vibrál. 50%-on hajtom egy egyszerű 2A-es dugasztápról.
A dimmer kitöltési tényezőt változtat.
Ezt úgy képzeld el, hogy megszaggatja az egyenáramot egy olyan magas frekvencián, amit az emberi szem már nem képes követni, így villogtatja a ledet, de mégis folyamatosnak látjuk a fényét. Azt szabályozza, hogy egy periódus alatt mennyi ideig világítson és mennyi ideig nem. Ha 100%-on megy, akkor a teljes periódus alatt világít, így nem villog. Ha 10%-on megy, akkor a periódus 10%-ában világít és 90%-ában nem. Minél kisebb értékre dimmeljük, annál hosszabb lesz a szünet a felvillanások között, amit már lehet érzékelni pl. a felszálló buborékokon vagy ha gyorsan mozgatjuk a szemünket. Lehet, hogy ezt látod vibrálásnak. Minél magasabb a frekvencia, annál kevésbé érzékelhető a villogás. Mivel ez a szaggatott üzem kihat a tápra is, így előfordulhat, hogy megzavarja annak működését és nem lesz stabil a kimenő feszültsége, ami szintén okozhat vibrálást. Ezen legtöbbször segít egy 1000-5000 mikrós kondenzátor a táp kimenetére kötve (párhuzamosan és polaritáshelyesen!).
Ez egyébként a zúgást is megszűntetheti.
Vigyázz, mert a kondi felrobbanhat, ha nem megfelelő vagy nem jól van bekötve!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Köszi, így már legalább tudom, hogyan működik a dimmer. :)
A vibrálás pedig szemmel látható, ha a fényre fókuszál az ember, akkor egyértelműen változik az intenzitása, amúgy meg pl. a falon szemmel látható a vibrálás, tehát szembe szökő a dolog, nem kell vadászni a jelenségre... Esetleg képet, gyártót tudnál arról a tápról mutatni?
 
Vége a DIY TS projektnek. Sajnos a garnélák mégsem bírták. A "Tömeges garnéla pusztulás" topikban írtam erről.
Tegnaptól abbahagytam az Easy Carbo adagolását is.
Egyébként megszűntettük a fiam garnélás akváriumát így a rc-k átkerültek ide. Itt is jól érzik magukat. Szaporodnak is, így a picik miatt fel kelltt tennem egy garnéla védő rácsot a szűrő szívóágára. Szebb volt nélküle, de inkább az akváriumban nevelgetném a garnélákat, mint a szűrőben.
Átkerült még 2 galaxy is. Ők is élvezik a társaságot.
Lehet hogy így túl van népesítve az akvárium, de szerintem ez nem látszik rajta és a lakói is jól érzik így magukat.
4e64089d5013dace42222d108b4f7c77.jpgd5b5037097556984b859a2a9a3c3faea.jpg04488107a7d70297811059ec50bf522b.jpg

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Újra elkezdtem adagolni az Easy Carbot, mert nagyon elkezdett szaporodni az ecset. Valahogy nem tudok szabadulni ettől a rohadt algafajtától, de a carbo adagolása alatt mem nagyon szaporodott.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Íme néhány fotó a jelenlegi állapotról.
Megtépkedtem a mohát és sajnos előkerült az ecsetalga. Nem tudom, hogy sikerül-e eltűntetni a moháról is.ae17e5b221815d3a02578adae72a7d59.jpge632717aaaf3655d947ae7824ade10e9.jpg61786d9f71b7290a4bebb71e960bff1e.jpg
A karbantartók már dolgoznak rajta. [emoji4] e38edc2bab6c2680ffbca23e91323264.jpg9b69e5204b10467c92ef4534535bbddf.jpg342152e64c5a6d5704185d9a2b764f85.jpg
A riccardia viszont szép algamentes. Remélem, nem fog bealgásodni.e7e65ca281d6437b91ba4ec877df6184.jpg
A carbo közvetlen fecskendezése az algára segít kinyírni a nyavalyást, de sajna a moha nem bírja a tömény carbot.

Tudja valaki, hogy mennyire kell higítani a carbot, hogy a mohát ne nyírja ki, de az ecsetalga pusztuljon?

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Ma megvolt a 2. vízcsere. Egyelőre nincs semmi probléma. A fákon van egy pici taknyosodás, de a garnélák kordában tartják.
Az újraindítás előtt rengeteg pici 1-2mm-es csiga volt benne Nem tudom, hogy milyen fajta, de rengeteg volt. Sajnos most is előkerül 1-1db, de ha meglátom, azonnal kiveszem. Remélem, ki tudom írtani, mert nem szeretném, ha újra elszaporodnának. A Helenák sem nyírják ki, mert túl picik.
IMG_20220424_152707.jpgIMG_20220416_180653.jpg
 
Megvolt a heti vízcsere. A vízparaméterek nem igazán voltak rendben. A nitrát elég sok volt: 40mg/l. Foszfát 0,2. Ez meg kevés, de ezt az aktív talaj veszi fel, úgyhogy napi szinten kell pótolnom. Az egyik garnéla az örök algamezőkre költözött. ☹️ A razbórák jól elvannak.
Sajna megjelent a haj vagy szőr vagy ki tudja milyen alga. Valószínűleg a bomlástrmékek miatt és a felborult tápanyag szintek miatt ütötte fel a fejét. Nitrátot most nem adagoltam.IMG_20220501_155512.jpg
IMG_20220501_155630.jpg
 
Ma szűrőpucolás volt, mert az újraindításkor nagyon felkavartam az aljzatot és ez mind a szűrőben kötött ki. Csak perlon csere volt.
A szőr, cérna, haj vagy a fene tudja milyen alga még megvan, úgyhogy már 3 napja nem világítok, hátha eltűnik.
NO3: 10
PO4: 0,5
Fe: 0,1
Hetente tápozok, de foszfátot naponta is adagolok pluszban, mert a talaj sokat felvesz.
 
Ismét megvolt a vízcsere. A víz paraméterek rendben vannak. A napi plusz foszfát adagolás bevált. Egy hétig nem világítottam. Az alga kezd eltűnni.
Elég világos a nappali, így lehet, hogy a szokásos világítással sok volt a fény.
 
Back
Oldal tetejére