• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 30l kocka low-tech

Ma bekerült egy adag riccardia.
A simább felületekre ragasztottam, a repedésekbe, résekbe csak beletömködtem.
Sajna nem lett elég az egy adag, de majd szaporodik.5c5930ec26423060b7bc144e0251174a.jpg
 
Eljött az ideje, hogy változtassak a világításon. Az eredeti 6W-os Aquael LED lámpa nem bizonyult elegendőnek. Gondoltam, hogy veszek mellé mégegyet, mert az már elég lett volna, de számomra túl hideg a fénye. Úgy döntöttem, hogy készítek egy LED szalagos lámpát. A többi akváriumomra is én készítettem a lámpákat, sőt a barátoméra is. Eddig mindegyik tökéletesen működik.
Röviden dokumentálom, hátha segít valakinek barkácsolni.
Az alapanyagok:
a06b11e0be79dd0e14a9b8da64c1bd99.jpg
A bordás alu a polikarbonát tetőlapok illesztésnél használatos alu sín. Ebből 2 darabot raktam egymás mellé és a végeinél egy-egy aluhasábbal összefogattam. A hosszú oldalakra alu C profil került egymással szembe, így ebbe lehet a 2mm plexi lapot becsúsztatni, ami a LED-eket védi a fröccsenő víztől. A két végére L profil került, ami egyben a lába is a lámpának. Úgy méreteztem, hogy pont illeszkedjen az akvárium szélére, így csúsztatható rajta. Az L profilba ragasztottam egy 4mm vastag műanyag csíkot. Ez ül rá az akvárium szélére, az L profil pedig egy kicsit túllóg, így a lámpa nem tud leesni az akváriumról.
e7eb44d660ae9e8e2a31e16ab937b247.jpgbe0ae5a02cea37d8760d47ebf4146065.jpg8503ae43c9c730c424ee8b0dbad4618b.jpg21156f23809402c2aafe5b08b7173714.jpg
Az 5050-es LED szalagok vegyesen vannak:
2 hidegfehér, 2 természetes fehér és 2 vegyes, amit 5cm-es melegfehér és vörös darabokból állítottam össze.
5a35bea0d1d727b5d7f24b72593e2fdf.jpg
A fogyasztása kb. 18W. A fényerő több mint elég, így most 50%,-on használom.
Az alábbi dimmer volt a legjobb megoldás a fényerő szabályozására, mert ez nem felejti el a beállítást akkor sem, ha nem kap áramot. Ez fontos, mivel egy kapcsoló óra kapcsolja be-ki és így kikapcsolt állapotban a dimmer sincs feszültség alatt. Sajnos nem midegyik ilyen.
ff9ccb0cc6a30f9fc2ee4456014f678f.jpg
Íme a végeredmény:
51c615c042302249fe81e11f798d8346.jpg
 
Utoljára módosított:
Nagyon jól szuperál a lámpa. Sikerült jól eltalálni a színhőmérsékletét is. Nem is melegszik nagyon. 100%-on hajtva is csak 40 fokos a hőmérséklete. 50%-on szinte hideg.
Azonban sajna a kövek zöldülését a több fény méginkább elősegíti.
Kipróbálom, hogy a tápozást a felére csökkentem, mivel nics co2.
 
Örülök neki, ha elsőre így sikerült!
:geek: Több fény mellett csökkented a tápod? Én inkább a kettőt együtt. Vissza vennék egy kicsit a világítási időből is. Kevesebb fény, kevesebb tápigény és növekedés, ha jól logikázom.
szerk.: sose volt kockám, de az ilyen nanokat elnézve mindig megerősödik bennem, hogy egyszer nekem is kell! :)
 
Eljött az ideje, hogy változtassak a világításon. Az eredeti 6W-os Aquael LED lámpa nem bizonyult elegendőnek. Gondoltam, hogy veszek mellé mégegyet, mert az már elég lett volna, de számomra túl hideg a fénye. Úgy döntöttem, hogy készítek egy LED szalagos lámpát. A többi akváriumomra is én készítettem a lámpákat, sőt a barátoméra is. Eddig mindegyik tökéletesen működik.
Röviden dokumentálom, hátha segít valakinek barkácsolni.
Az alapanyagok:
View attachment 21237
A bordás alu a polikarbonát tetőlapok illesztésnél használatos alu sín. Ebből 2 darabot raktam egymás mellé és a végeinél egy-egy aluhasábbal összefogattam. A hosszú oldalakra alu C profil került egymással szembe, így ebbe lehet a 2mm plexi lapot becsúsztatni, ami a LED-eket védi a fröccsenő víztől. A két végére L profil került, ami egyben a lába is a lámpának. Úgy méreteztem, hogy pont illeszkedjen az akvárium szélére, így csúsztatható rajta. Az L profilba ragasztottam egy 4mm vastag műanyag csíkot. Ez ül rá az akvárium szélére, az L profil pedig egy kicsit túllóg, így a lámpa nem tud leesni az akváriumról.
View attachment 21238View attachment 21239View attachment 21240View attachment 21241
Az 5050-es LED szalagok vegyesen vannak:
2 hidegfehér, 2 természetes fehér és 2 vegyes, amit 5cm-es melegfehér és vörös darabokból állítottam össze.
View attachment 21242
A fogyasztása kb. 18W. A fényerő több mint elég, így most 50%,-on használom.
Az alábbi dimmer volt a legjobb megoldás a fényerő szabályozására, mert ez nem felejti el a beállítást akkor sem, ha nem kap áramot. Ez fontos, mivel egy kapcsoló óra kapcsolja be-ki és így kikapcsolt állapotban a dimmer sincs feszültség alatt. Sajnos nem midegyik ilyen.
View attachment 21243
Íme a végeredmény:
View attachment 21244
Nagyon ügyesen kivitelezett világítás! Nekem tetszik nagyon. Ha egyszer nyitott akim lesz akkor valami hasonlóra készülnék én is! [emoji4]

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
 
Örülök neki, ha elsőre így sikerült!
:geek: Több fény mellett csökkented a tápod? Én inkább a kettőt együtt. Vissza vennék egy kicsit a világítási időből is. Kevesebb fény, kevesebb tápigény és növekedés, ha jól logikázom.
szerk.: sose volt kockám, de az ilyen nanokat elnézve mindig megerősödik bennem, hogy egyszer nekem is kell! :)
A fényből nem akarok visszavenni. Pont a több fény miatt készítettem a lámpát, na meg a színhőmérséklet miatt.
Jelenleg 6 órát világítok. Ezt már nem csökkenteném tovább. Szerintem sok a táp. Holnap mérek vízparamétereket. Lehet, hogy még a bacik nincsenek elég sokan, így marad egy kis Ammónium az algáknak.
Tanácsokat, ötleteket szívesen veszek, elvégre ezért van a fórum. Ne tartsátok magatokban a tudást!
 
Nagyon ügyesen kivitelezett világítás! Nekem tetszik nagyon. Ha egyszer nyitott akim lesz akkor valami hasonlóra készülnék én is! [emoji4]

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
Köszi. Azért ez már nem az első lámpám, de eddig ez sikerült a legjobban.
 
A fényből nem akarok visszavenni. Pont a több fény miatt készítettem a lámpát, nameg a színhőmérséklet miatt.
Jelenleg 6 órát világítok. Ezt már nem csökkenteném tovább. Szerintem sok a táp. Holnap mérek vízparamétereket. Lehet, hogy még a bacik nincsenek elég sokan, így marad egy kis Ammónium az algáknak.
Tanácsokat, ötleteket szívesen veszek, elvégre ezért van a fórum. Ne tartsátok magatokban a tudást!
Ahaaa, így már értem! Igen, nekem is sikerült lowba mic-mac-ból picit túllőni a célon és mellette én is 6 óránál jártam a világítással. Aztán kikísérleteztem.
 
Szia!
Na ezt a lámpakészítést kicsit részletesebben is leírhatnád az ilyen tökhülyének is, mint én :)
 
Egy ilyen kis akváriumot vízoszlop tápozással, CO2 nélkül, ilyen növényekkel elég nagy művészet algamentesen elindítani...

Azonban sajna a kövek zöldülését a több fény méginkább elősegíti.
Kipróbálom, hogy a tápozást a felére csökkentem, mivel nics co2.

A fényből nem akarok visszavenni. Pont a több fény miatt készítettem a lámpát, na meg a színhőmérséklet miatt.
Jelenleg 6 órát világítok. Ezt már nem csökkenteném tovább. Szerintem sok a táp. Holnap mérek vízparamétereket. Lehet, hogy még a bacik nincsenek elég sokan, így marad egy kis Ammónium az algáknak.
Tanácsokat, ötleteket szívesen veszek, elvégre ezért van a fórum. Ne tartsátok magatokban a tudást!

Közeli képet tudsz feldobni a jelenlegi állapotokról?

6 óra elég kevés. Kár lenne, ha ez is olyan low-tech sorsra jutna, ahol pár Anubias világít magának gyertyával némi ecsetalga társaságában.
 
Utoljára módosított:
Úgy néz ki, hogy megállt a zöldülés. Valószínűleg a foszfát hiány volt az oka, mivel az új talaj szinte az összes foszfátot megköti. Most a heti adag felét adom vízcsere után, majd naponta a teljes napi adagot. Még így is 1 mg/l alatt van a hét végére. Ez a mennyiség a másik akváriumban már 3 mg/l koncentrációt eredményezne. Brutálisan sokat megköt a talaj. Most 7 órát világítok és nem tűnik soknak. Továbbá bekerült 4 db Oto és a garnélák is szaporodtak. Szerencsére kopnak a zöld foltok. A riccardia eléggé megbarnult, de mintha látnék új hajtásokat. Remélem feltámad hamvaiból.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Utoljára módosított:
Úgy néz ki, hogy megállt a zöldülés. Valószínűleg a foszfát hiány volt az oka, mivel az új talaj szinte az összes foszfátot megköti. Most a heti adag felét adom vízcsere után, majd naponta a teljes napi adagot. Még így is 1 mg/l alatt van a hét végére. Ez a mennyiség a másik akváriumban már 3 mg/l koncentrációt eredményezne. Brutálisan sokat megköt a talaj. Most 7 órát világítok és nem tűnik soknak. Továbbá bekerült 4 db Oto és a garnélák is szaporodtak. Szerencsére kopnak a zöld foltok. A riccardia eléggé megbarnult, de mintha látnék új hajtásokat. Remélem feltámad hamvaiból.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről

Hát igen, ez előfordulhat, ha tipikus kavics/homokágyas EI akvárium helyett talajos az akvárium.... ég és föld a különbség :)

Valószínűleg elég sok P van a talajban és folyékony tápokkal naponta a talaj adagolása P-vel elég körülményesnek tűnik nekem :)

Egy dolgot érdemes szem előtt tartani Low Technél is. Növények 40+%-a szén. Ennek a C-nek valahogy be kell kerülnie az akváriumba. Általában ezt a hozzászólásomat szokta mindenki figyelmen kívül hagyni.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Na ezt a lámpakészítést kicsit részletesebben is leírhatnád az ilyen tökhülyének is, mint én :)
Hát, tervrajzokkal nem szolgálhatok, de kérdezz bátran, megpróbálok segíteni!
A fotókon elég sokminden látszik, de lehet, hogy csak nekem egyértelmű.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Szia!
Köszönöm a lehetőséget. A mechanikai rész világos. De sosem barkácsoltam ledet.
Nekem egy 80-as aksira kellene csinálnom. Odáig eljutottam, hogy ebből kell hármat felraknom valami alura.

0.5m 8520

de se a bekötéséről, se a tápegységgel való összekötéséről lövésem nincs.
Egy fiksz. Az akvárium :)
 
Szia!
Köszönöm a lehetőséget. A mechanikai rész világos. De sosem barkácsoltam ledet.
Nekem egy 80-as aksira kellene csinálnom. Odáig eljutottam, hogy ebből kell hármat felraknom valami alura.

0.5m 8520

de se a bekötéséről, se a tápegységgel való összekötéséről lövésem nincs.
Egy fiksz. Az akvárium :)
Hát, nem bonyolult, de kell hozzá egy pici szakértelem. Nem árt, ha tudsz forrasztani, meg azért a + - fogalmával is tisztában kell lenni.
Led szaküzletben, villanyszerelési boltban lehet kapni különféle tápokat és csavaros bekötésű 12V-os tápdugót ill. aljzatot. Neked aljzat kell, mert a tápegységen dugó van. A dimmert csak közé kell csatlakoztatni, de ez nem kötelező. Annyit érdemes tudni, hogy a ledek hatásfoka sokkal jobb, ha nincsenek teljesen kihajtva. Így nem is melegszenek annyira. Ez viszont azzal jár, hogy több ledet kell belepakolni a lámpába, viszont kisebb lesz a fogyasztása. Érdemes kétszer annyi ledet használni, mint amennyi dimmer nélkül kellene. Ráadásul bőven lesz tartalékod is, ha esetleg kellene a plusz fény.
Ezeket a nagyteljesítményű ledeket mindenképp hűteni kell.
Ehhez nem elég egy alusín!
Valamilyen hűtőbordát kell használni hozzá. Ha fullon járatod, akkor egy vagy több ventilátort is érdemes szerelni rá.
Egy ventilátor még nagyon kis fordulatszámon is csodákra képes.
A ledszalagok felragaszását gondosan kell elvégezni, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen a hűtőfelülettel.
Egy jótanács: a szalagok végei alá ragassz egy csík celluxot keresztben, hogy a szalag elektromos kivezetései ne érhessenek az aluhoz! Így biztosan nem lesz zárlatos. Uganígy szigeteld alá az esetleges toldásoknál is!
Ha valahol felválik a ragasztás, ott ragasztd vissza a szalagot pl. pillanatragasztóval!
A végeknél alapból érdemes ragasztózni, különben szinte biztos, hogy felválik.
Figyelj a vezetékek vastagságára is, mert kis feszültségnél viszonylag nagy áramok folynak. Ha csinálsz egy 30W-os lámpát, ott több mint 2A fog folyni.
80-100cm ledszalagokból max. 2-3 darabot köss csak össze és ezek kivezetéseit kösd egy vastagabb vezetékre. A 130W-os lámpám pl. 2,5 négyzetmiliméteres vezetékkel van bekötve. 11A folyik rajta.
Ilyen nagyteljesítményű lámpánál már nem lehet a szokásos tápdugót sem használni.
cdb736ed18b8f9da8a10ba36f438c587.jpg

Jó barkácsolást!


Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Utoljára módosított:
Hirtelen felindulásból elkészítettem a kockához a szekrényt, így végre a helyére került az akvárium.
a6eb96b6335611efc6f1097069464329.jpg
@inadsz jóvoltából jó áron hozzájutottam egy Eheim Ecco Pro külső szűrőhöz, ami tökéletes választásnak tűnik ehhez a 30-as akváriumhoz. Külön köszönet az előszűrő helyetti plusz szűrőkosárért. [emoji4] A gyári csövezést kicseréltem színtelenre és készítettem akril ki és befolyó pipákat. Egyelőre a belső szűrő is benne marad, amíg a külső be nem érik.
b3a806003b17df04e43274beab4fa514.jpg

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Szia!
Hogy készültek azok a szűrősövek? Egy ideje már nézegetem a fórumot de még nem láttam másnál hogy csinált volna de lehet hogy csak az én figyelmemet kerülte el.
Egy kicsit bővebben el mondanád hogy készültek ezek?
 
Back
Oldal tetejére